• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Ruszyła rekrutacja uzupełniająca 2022/23. Gdzie są wolne miejsca w szkołach?

Wioleta Stolarska
1 sierpnia 2022, godz. 15:30 
Opinie (703)
aktualizacja: godz. 12:55 (2 sierpnia 2022)
Rekrutacja uzupełniająca rozpoczęła się we wtorek 2 sierpnia 2022 r. i potrwa do 4 sierpnia 2022 r. Nie jest prowadzona w systemie elektronicznym. Rekrutacja uzupełniająca rozpoczęła się we wtorek 2 sierpnia 2022 r. i potrwa do 4 sierpnia 2022 r. Nie jest prowadzona w systemie elektronicznym.

Rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich w Trójmieście ruszyła we wtorek 2 sierpnia. W systemie rekrutacyjnym widzimy, że w wielu w placówkach zostały już pojedyncze miejsca. - Moje dziecko nie miało słabych wyników, ale nie dostało się do żadnej z wybranych szkół, czy teraz ma iść gdziekolwiek, bo jeszcze musi się uczyć, czy po prostu nigdzie nie będzie dla niego miejsca - pyta nasza czytelniczka. Tym razem kandydaci muszą osobiście zgłaszać swoje aplikacje. Czy wystarczy miejsc w szkołach?Szkoły średnie w Trójmieście - publiczne i prywatne


Aktualizacja godz. 12:50

O sytuacji w szkołach informują nas rodzice, którzy z dziećmi szukają wolnych miejsc w szkołach.

- Siedziałam do samego rana odświeżając listę i spisując gdzie są wolne miejsca, ale co z tego kiedy z samego rana pojawiając się w szkole słyszałam, że miejsca to może i jakieś były ale na 5 wolnych jest już kolejka 40 podań. W każdej szkole to samo. W technikach też stos podań, zaraz się okaże, że moja córka, która miała piątki na świadectwie pójdzie do klasy w której będzie uczyć się na dekarza. czemu miasto nie rozumie, że trzeba otworzyć kolejne klasy, a może nawet i szkołę, nauczyciele się znajdą - mówi pani Agnieszka, mama absolwentki szkoły podstawowej z Gdańska.
Jak dodaje problem z miejscami jest już również w szkołach prywatnych, gdzie również słyszy o listach rezerwowych.

10:45 2 SIERPNIA
Skopiowano

Uczniowie nieprzyjęci - liczba robi wrażenie (154 opinie)

I tak prawie w każdej szkole. Nieprzyjęci z różnych powodów.
I tak prawie w każdej szkole. Nieprzyjęci z różnych powodów.


Aktualizacja godz. 9:00

Jak dowiedzieliśmy się w gdańskich szkołach podczas rekrutacji uzupełniającej możliwe będzie zwiększenie liczebności uczniów w poszczególnych klasach.

- Obecnie dyrektorzy szkół średnich pracują nad zwiększeniem oferty - słyszymy w magistracie.


Czy w rekrutacji uzupełniającej znalazłe(a)ś miejsce w szkole średniej?

Młodzież, która nie została zakwalifikowana do żadnej ze szkół od wtorku do czwartku bierze udział w rekrutacji uzupełniającej.

- Co mam powiedzieć córce, która zwyczajnie nie chce iść do szkoły branżowej, ona po prostu nie marzy o tym, by zostać fryzjerką i nie chce iść do szkoły branżowej, bo tak nazywają teraz zawodówki. Czy to znaczy, że skoro nie dostała się do żadnej wybranej szkoły, a miejsc już praktycznie nie ma, nie będzie mogła kontynuować nauki? - pyta pani Agnieszka, nasza czytelniczka.
Rodzice i uczniowie zgodnie przyznają, że tegoroczna rekrutacja do szkół średnich jest bardzo trudna. Nie tylko nie ma dla wielu osób miejsc w szkołach, ale i dla części młodzieży, która jeszcze nie wie gdzie od września rozpocznie naukę i czy w ogóle, nie ma też tak naprawdę wakacji.

- Nigdzie nie wyjeżdżamy dopóki nie będzie wiadomo czy mamy miejsce w szkole. Moje dziecko jest załamane, widzę, że jest już zupełnie zrezygnowane. Nie chodzi tu o to, że miało przerośnięte ambicje i nie dostało się do świetnej szkoły. Niektóre dzieciaki zwyczajnie nie chcą uczyć się w technikum czy szkole branżowej, bo nie mają takich zainteresowań, może nie wiedzą co chcą robić. To, że teraz nie miały maksymalnego wyniku nie znaczy, że z maturą nie dostaną się na wybrane studia, ale muszą mieć szansę ją zdać - przekonuje mama absolwenta szkoły podstawowej.

Rekrutacja uzupełniająca 2022/23. Nabór do szkół średnich trwaRekrutacja uzupełniająca rozpoczęła się we wtorek 2 sierpnia 2022 r. i potrwa do 4 sierpnia 2022 r. Nie jest prowadzona w systemie elektronicznym. Kandydaci powinni napisać podanie - wniosek i dostarczyć go do szkoły dysponującej wolnymi miejscami.

Lista wolnych miejsc w szkołach średnich znajduje się w systemie nabór. Jednak o tym, czy jest aktualna należy dowiadywać się bezpośrednio w szkołach.

O wolnych miejscach w placówkach informuje też Kuratorium Oświaty w Gdańsku za pośrednictwem specjalnej strony.

Ostateczna lista osób przyjętych w ramach rekrutacji uzupełniającej zostanie ogłoszona przez każdą ze szkół 23 sierpnia.

- Prawda jest taka, że biegamy od szkoły do szkoły i kto pierwszy ten lepszy. Żadnej organizacji i informacji. System pokazuje, że miejsce jest, ale w szkole słyszymy co innego. Nie wyobrażam sobie, by tak się to skończyło. Ktoś musi zareagować - apelują rodzice.
- Z nadzieją zaglądam w poszukiwaniu informacji na temat wolnych lub dodatkowych miejsc w gdańskich szkołach średnich. Jako jeden z wielu zrozpaczonych rodziców bardzo proszę o jakiekolwiek informacje w tym temacie. Czy włodarze naszego miasta podjęły decyzje o dodatkowych miejscach dla naszych dzieci? - pytają czytelnicy.

Rekrutacja 2022/23. Ile trzeba było mieć punktów, by dostać się do szkoły?Czy dodatkowe miejsca w szkołach średnich powstaną? Nie wiadomo. Zapytaliśmy o to trójmiejskie samorządy.

Jak na razie wiadomo, że trzy dodatkowe klasy powstały w sopockich liceach. W gdyńskich szkołach średnich z 2720 miejsc zwiększono do 2944. Na tym koniec.

Miasto Gdańsk zdecydowało, że nie otworzy dodatkowych oddziałów.

- Na absolwentów szkół podstawowych czeka jeszcze 486 miejsc w gdańskich liceach ogólnokształcących, technikach i szkołach branżowych I stopnia. W ramach rekrutacji uzupełniającej kryteria naboru pozostają takie same, tzn. o przyjęciu do szkoły decyduje liczba punktów uzyskana przez kandydata. Warto pamiętać, aby dokonać świadomego wyboru szkoły w oparciu, nie tylko o zainteresowania dziecka, ale również tegoroczne progi punktowe - informuje Marta Formella z gdańskiego magistratu.

ZOBACZ PROGI PUNKTOWE w trójmiejskich szkołach średnich w rekrutacji 2022/23Jak słyszymy od czytelników największym problemem jest brak miejsc w liceach ogólnokształcących, to tam najwięcej kandydatów zostało z niczym.

Ranking szkół średnich Trójmiasto.pl. Najlepsze licea i technika 2022Czy można nie iść do szkoły średniej?Zgodnie z art. 70 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej: "Każdy ma prawo do nauki. Nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa. Sposób wykonywania obowiązku szkolnego określa ustawa".

Jeśli uczeń nie dostanie się do szkoły podczas rekrutacji uzupełniającej, miejsca będzie musiał szukać we wrześniu. Oznacza to, że wtedy rodzice muszą zwrócić się do rady powiatu, aby wskazano szkołę z wolnymi miejscami.

- W kuratorium powiedzieli mi, że jeżeli córka nie będzie się od września uczyć, to wyświetli się im na komputerze, że nie realizuje obowiązku szkolnego i będziemy musieli płacić kary, a gdzie ma się uczyć jak nie ma miejsc - pisze pani Daria.
Kara za niechodzenie do szkoły może wynosić 10 tys. zł, a maksymalnie 50 tys. zł. Sprawa powinna trafić także do sądu rodzinnego, który ma obowiązek wyegzekwować od rodziców posyłanie dziecka do szkoły.

Miejsca

Opinie (703) ponad 20 zablokowanych

 • "Nie jest prowadzona w systemie elektronicznym. Kandydaci powinni napisać podanie..."

  Śmiech na sali. Przypomina mi się rejestracja w NFZ. Po co im te wszystkie komputery ? Do grania ?

  • 60 5

 • Kto poznaje te wrota ze zdjęcia? XIX LO;) To były czasy;) 10 lat temu pisana matura;)
  Jest trochę wspomnień:
  -plastyka z Kułakiem(człowiek orkiestra)
  -chemia z Kozak(masakra),
  -matma z Gohr(czy jakoś tak)
  -historia z Maliszewską;)
  -WF z Łysikiem(i ten jego słynny stoper)
  -Przysposobienie z takim charyzmatycznym starszym Panem(już nie pamiętam nazwiska xD)
  -Liwo od Informatyki,
  Albo słynny Morbid Stanley, no i dwóch kolesi, co wiecznie chodziło w podkoszulkach(ksywy: biceps i triceps)
  Szkołę opisał w soim opowiadaniu Ginter Grass, z tego co pamiętam opisał też ogromne poddasze tej szkoły, można było je zobaczyć rzadko, głównie przy wnoszeniu ławek na górę, co czasem działo się podczas lekcji WF;)

  • 10 21

 • Ale co tu mają zainteresowania do rzeczy? To trzeba było te zainteresowania rozwijać, to by wyniki w nauce szły w tym w parze. To cios dla wielu rodziców ale w końcu jest jakaś weryfikacja poziomu wiedzy. Nie każdy powinien iść na studia, to żadna ujma.

  • 51 74

 • Brak logiki.

  Taaak, niech na studia pójdą dzieci które wybrały w pierwszej turze słabsze szkoły do której można było się zakwalifikować od 133 pkt, a osoba z 145 niech do zawodówki pójdzie. Dla mnie to nie ma sensu. Nie klei się. Sama skończyłam studia wyższe, zrobiłam doktorat i nie przypomnam sobie aby takie cyrki miały kiedykolwiek miejsce.

  • 40 16

 • Warto pamiętać, że w tym roku mieliśmy kumulację dwóch roczników a miejsc w szkołach jest tyle samo co w zeszłym roku.

  • 52 18

 • To wygląda jakby celowo możliwość wyboru swojej drogi przez młodych ludzi była ograniczana. To okrutne.

  Czyli, no cóż, idź sobie do obojętnie jakiej szkoły w imię tzw. obowiązku edukacyjnego. Co? Ale w jakim celu w taki razie? To pozory, a nie wolność wyboru.

  • 140 20

 • A na akademie medyczna to chyba sami cudzoziemcy przyjmowani, a ja się pytam ilu z nich zostanie leczyc w Polsce, może i niektórzy i płaca ale zajmuja miejsca Tym którzy tu pozostaną bo brak lekarzy jest chroniczny!!! 30 proc lub więcej to stanowczo za dużo !!!Po studiach wyjada napewno cudzoziemcy i cześć polskich studentow kto nas będzie leczyc!!! Tyle ludzi zawiedzionych , którzy zakuwali 4 a nawet więcej lat!!!!

  • 32 21

 • Brak miejsc

  Jaka rekrutacja uzupełniająca to jest kpina w szkołach brakuje Ok 1000 miejsc co robi p. Dulkiewicz, na co czeka miasto, trzeba najszybciej podjąć decyzje o dodatkowych klasach, przekazać środki z subwencji szkołom bo w przeciwnym wypadku do radu 1 września ustawi się kolejka 1000 dzieci z rodzicami !!! A teraz to przyjmowane są dzieci znajomych bo jest rekrutacja nie jawna indziej z pkt 150 czekają na nic !!!

  • 68 13

 • Miasto nie stworzyło odpowiedniej ilości miejsc

  i wina jest rodziców i dzieci?

  • 75 13

 • To brutalne ale nie każdy może być profesorem.

  Mam wrażenie ze rodzice wpajają dzieciom chore ambicje i próbują z niewielką ilością punktów wepchnąć je do liceów. Był czas by nadrobić zaległości.

  • 46 71

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VIII Ogólnopolska Konferencja BeZee

konferencja

Infoshare 2022

konferencja

Konferencja historyczna

konferencja

Ogłoszenia polecane

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Fale morskie powstają na Bałtyku w wyniku:

 

Najczęściej czytane