• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ruszyła rekrutacja uzupełniająca 2022/23. Gdzie są wolne miejsca w szkołach?

Wioleta Stolarska
1 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
aktualizacja: godz. 12:55 (2 sierpnia 2022)
Rekrutacja uzupełniająca rozpoczęła się we wtorek 2 sierpnia 2022 r. i potrwa do 4 sierpnia 2022 r. Nie jest prowadzona w systemie elektronicznym. Rekrutacja uzupełniająca rozpoczęła się we wtorek 2 sierpnia 2022 r. i potrwa do 4 sierpnia 2022 r. Nie jest prowadzona w systemie elektronicznym.

Rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich w Trójmieście ruszyła we wtorek 2 sierpnia. W systemie rekrutacyjnym widzimy, że w wielu w placówkach zostały już pojedyncze miejsca. - Moje dziecko nie miało słabych wyników, ale nie dostało się do żadnej z wybranych szkół, czy teraz ma iść gdziekolwiek, bo jeszcze musi się uczyć, czy po prostu nigdzie nie będzie dla niego miejsca - pyta nasza czytelniczka. Tym razem kandydaci muszą osobiście zgłaszać swoje aplikacje. Czy wystarczy miejsc w szkołach?



Szkoły średnie w Trójmieście - publiczne i prywatne


Aktualizacja godz. 12:50

O sytuacji w szkołach informują nas rodzice, którzy z dziećmi szukają wolnych miejsc w szkołach.

- Siedziałam do samego rana odświeżając listę i spisując gdzie są wolne miejsca, ale co z tego kiedy z samego rana pojawiając się w szkole słyszałam, że miejsca to może i jakieś były ale na 5 wolnych jest już kolejka 40 podań. W każdej szkole to samo. W technikach też stos podań, zaraz się okaże, że moja córka, która miała piątki na świadectwie pójdzie do klasy w której będzie uczyć się na dekarza. czemu miasto nie rozumie, że trzeba otworzyć kolejne klasy, a może nawet i szkołę, nauczyciele się znajdą - mówi pani Agnieszka, mama absolwentki szkoły podstawowej z Gdańska.
Jak dodaje problem z miejscami jest już również w szkołach prywatnych, gdzie również słyszy o listach rezerwowych.

10:45 2 SIERPNIA 22

Uczniowie nieprzyjęci - liczba robi wrażenie (154 opinie)

I tak prawie w każdej szkole. Nieprzyjęci z różnych powodów.
I tak prawie w każdej szkole. Nieprzyjęci z różnych powodów.


Aktualizacja godz. 9:00

Jak dowiedzieliśmy się w gdańskich szkołach podczas rekrutacji uzupełniającej możliwe będzie zwiększenie liczebności uczniów w poszczególnych klasach.

- Obecnie dyrektorzy szkół średnich pracują nad zwiększeniem oferty - słyszymy w magistracie.


Czy w rekrutacji uzupełniającej znalazłe(a)ś miejsce w szkole średniej?

Młodzież, która nie została zakwalifikowana do żadnej ze szkół od wtorku do czwartku bierze udział w rekrutacji uzupełniającej.

- Co mam powiedzieć córce, która zwyczajnie nie chce iść do szkoły branżowej, ona po prostu nie marzy o tym, by zostać fryzjerką i nie chce iść do szkoły branżowej, bo tak nazywają teraz zawodówki. Czy to znaczy, że skoro nie dostała się do żadnej wybranej szkoły, a miejsc już praktycznie nie ma, nie będzie mogła kontynuować nauki? - pyta pani Agnieszka, nasza czytelniczka.
Rodzice i uczniowie zgodnie przyznają, że tegoroczna rekrutacja do szkół średnich jest bardzo trudna. Nie tylko nie ma dla wielu osób miejsc w szkołach, ale i dla części młodzieży, która jeszcze nie wie gdzie od września rozpocznie naukę i czy w ogóle, nie ma też tak naprawdę wakacji.

- Nigdzie nie wyjeżdżamy dopóki nie będzie wiadomo czy mamy miejsce w szkole. Moje dziecko jest załamane, widzę, że jest już zupełnie zrezygnowane. Nie chodzi tu o to, że miało przerośnięte ambicje i nie dostało się do świetnej szkoły. Niektóre dzieciaki zwyczajnie nie chcą uczyć się w technikum czy szkole branżowej, bo nie mają takich zainteresowań, może nie wiedzą co chcą robić. To, że teraz nie miały maksymalnego wyniku nie znaczy, że z maturą nie dostaną się na wybrane studia, ale muszą mieć szansę ją zdać - przekonuje mama absolwenta szkoły podstawowej.

Rekrutacja uzupełniająca 2022/23. Nabór do szkół średnich trwa



Rekrutacja uzupełniająca rozpoczęła się we wtorek 2 sierpnia 2022 r. i potrwa do 4 sierpnia 2022 r. Nie jest prowadzona w systemie elektronicznym. Kandydaci powinni napisać podanie - wniosek i dostarczyć go do szkoły dysponującej wolnymi miejscami.

Lista wolnych miejsc w szkołach średnich znajduje się w systemie nabór. Jednak o tym, czy jest aktualna należy dowiadywać się bezpośrednio w szkołach.

O wolnych miejscach w placówkach informuje też Kuratorium Oświaty w Gdańsku za pośrednictwem specjalnej strony.

Ostateczna lista osób przyjętych w ramach rekrutacji uzupełniającej zostanie ogłoszona przez każdą ze szkół 23 sierpnia.

- Prawda jest taka, że biegamy od szkoły do szkoły i kto pierwszy ten lepszy. Żadnej organizacji i informacji. System pokazuje, że miejsce jest, ale w szkole słyszymy co innego. Nie wyobrażam sobie, by tak się to skończyło. Ktoś musi zareagować - apelują rodzice.
- Z nadzieją zaglądam w poszukiwaniu informacji na temat wolnych lub dodatkowych miejsc w gdańskich szkołach średnich. Jako jeden z wielu zrozpaczonych rodziców bardzo proszę o jakiekolwiek informacje w tym temacie. Czy włodarze naszego miasta podjęły decyzje o dodatkowych miejscach dla naszych dzieci? - pytają czytelnicy.

Rekrutacja 2022/23. Ile trzeba było mieć punktów, by dostać się do szkoły?



Czy dodatkowe miejsca w szkołach średnich powstaną? Nie wiadomo. Zapytaliśmy o to trójmiejskie samorządy.

Jak na razie wiadomo, że trzy dodatkowe klasy powstały w sopockich liceach. W gdyńskich szkołach średnich z 2720 miejsc zwiększono do 2944. Na tym koniec.

Miasto Gdańsk zdecydowało, że nie otworzy dodatkowych oddziałów.

- Na absolwentów szkół podstawowych czeka jeszcze 486 miejsc w gdańskich liceach ogólnokształcących, technikach i szkołach branżowych I stopnia. W ramach rekrutacji uzupełniającej kryteria naboru pozostają takie same, tzn. o przyjęciu do szkoły decyduje liczba punktów uzyskana przez kandydata. Warto pamiętać, aby dokonać świadomego wyboru szkoły w oparciu, nie tylko o zainteresowania dziecka, ale również tegoroczne progi punktowe - informuje Marta Formella z gdańskiego magistratu.

ZOBACZ PROGI PUNKTOWE w trójmiejskich szkołach średnich w rekrutacji 2022/23



Jak słyszymy od czytelników największym problemem jest brak miejsc w liceach ogólnokształcących, to tam najwięcej kandydatów zostało z niczym.

Ranking szkół średnich Trójmiasto.pl. Najlepsze licea i technika 2022



Czy można nie iść do szkoły średniej?



Zgodnie z art. 70 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej: "Każdy ma prawo do nauki. Nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa. Sposób wykonywania obowiązku szkolnego określa ustawa".

Jeśli uczeń nie dostanie się do szkoły podczas rekrutacji uzupełniającej, miejsca będzie musiał szukać we wrześniu. Oznacza to, że wtedy rodzice muszą zwrócić się do rady powiatu, aby wskazano szkołę z wolnymi miejscami.

- W kuratorium powiedzieli mi, że jeżeli córka nie będzie się od września uczyć, to wyświetli się im na komputerze, że nie realizuje obowiązku szkolnego i będziemy musieli płacić kary, a gdzie ma się uczyć jak nie ma miejsc - pisze pani Daria.
Kara za niechodzenie do szkoły może wynosić 10 tys. zł, a maksymalnie 50 tys. zł. Sprawa powinna trafić także do sądu rodzinnego, który ma obowiązek wyegzekwować od rodziców posyłanie dziecka do szkoły.

Miejsca

Opinie (703) ponad 20 zablokowanych

  • Polecam sprawdzić gdzie premier posyła dzieci

    Wtedy zrozumiecie problem polskiego szkolnictwa

    • 30 1

  • Smiech na sali (10)

    Cyrk, jakim cudem miasto nie przewidziało takiej sytuacji. Stres nerwy, kuratorium zwala na UM a UM nie udziela informacji. Niech mi ktoś wytłumaczy dlaczego zostały poprzyjmowane dzieci spoza Gdańska a w szkołach poza Gdańskiem jest miejsc od groma.. Chory system i ktoś powinien za to odpowiedzieć. Usłyszałam też tekst że dziecko przecież nie musi uczyć się w Gdańsku.

    • 24 12

    • Racja (6)

      Dodam ze dzieci z poza rejonu mogą się uczyć w swoich miasteczkach a nie zajmować miejsce w Gdańsku.

      • 10 8

      • Chyba (4)

        "spoza"

        • 12 0

        • No i sam sobie odpowiedział (3)

          Dziecko analfabety z Gdańska (które z dużym prawdopodobieństwem samo jest analfabetą; przepraszam, "ma dysleksję") nie jest w żaden sposób lepsze od uzdolnionego dziecka "ze wsi".

          • 8 5

          • (2)

            Analfabeta, czy nie, podlega obowiązkowi szkolnemu, który powinno realizować w swoim mieście, a nie gdzieś na zad*piu. Po to ludzie mieszkają w mieście, ponoszą wyższe koszty życia, mieszkania, aby mieć dostęp do infrastruktury miejskiej, szkół, szpitali itp. Jakby chcieli wysyłać dzieci do szkoły pod np.Kartuzami czy w Pucku (z całym szacunkiem), to pewnie tam by zamieszkali.

            • 3 3

            • (1)

              To tylko tobie się wydaje, że powinno realizować się w swoim mieście. Nie ma takich przepisów, więc nie gadaj bzdur

              • 3 4

              • Bzdury to ty gadasz człowieku. Po to człowiek się wyprowadza do większego miasta, aby dzieci wykształcić. Na to nie trzeba przepisów, wystarczy zwykły zdrowy rozsądek. Ktoś, komu zależy na edukacji dzieci, nie wyprowadzi się do miejscowości, gdzie nie ma porządnych szkół, tylko będzie celował w szkoły w dużym mieście.

                • 2 4

      • Nikt nie zabrania im uczyć się w gdańskich liceach. Pretensje do garbatego, że ma proste dzieci? Przyznaj się lepiej, że twój dzieciak to cienias

        • 2 4

    • Ponieważ szkoły różnią się poziomem. To proste. Osiołek z miasta czy wybitny dzieciak ze wsi kto powinien się uczuć w dobrym LO?

      • 10 5

    • Taka prawda swoim nie zapewniom miejsc w szkołach gdzie powinno być to priorytetem. Później przyjmować dzieci spoza Gdańska itp. Cyrk na całego. W każdej szkole tłumy rodziców składających podania a miejsc po kilka albo wcale

      • 4 3

    • Jest swoboda wyboru szkoły w każdym regionie Polski. Nikt nie zabroni dzieciom ze śląska uczyć się w gdańskich liceach. Widocznie śląskie dzieci są lepsze od waszych dzieciaków, dlatego one się dostały a wasze nie

      • 3 2

  • Miasto zadecydowało (2)

    Ja chyba czegoś nie rozumiem jak p Prezydentka Dulkiewicz może zadecydować ze nie otworzy dodatkowych klas, to jak fizycznie maja się zmieścić w szkołach wszystkie dzieci które brały udział w tegorocznej rekrutacji skoro miejsc brakuje, może ktoś jest w stanie to wytłumaczyć. W dalszym ciągu miejsc brakuje skoro nie będzie dodatkowych klas to czy szkoły będą zwiększać liczebność klas bo jakieś rozwiązanie musi być planowane, dzieci nie wyparują one czekają na szkoły w których brakuje miejsc i to w każdej i w LO technikum i branż jest tych miejsc za mało nawet jeśli pisze Or ze są w uzupełniającej lecz to nie prawda bo dzwoniąc do wybranej szkoły po kolei z listu otrzymuje się informacje ze miejsc nie ma i tyle.

    • 17 8

    • Branżówki, w Żukowie i Kartuzach (1)

      też sa licea

      • 4 3

      • pełne

        • 2 0

  • Półtora rocznika (3)

    Zawsze można się zgłosić do szkoły w chmurze.

    • 17 4

    • (2)

      Dzieci potrzebują kontaktu z rówieśnikami, zajęcia zdalne to potwierdziły

      • 4 8

      • (1)

        Chyba lepiej przetrwać rok w chmurze i próbować w przyszłym roku, niż iść do szkoły branżowej (nie demonizuje zawodówek, ale jeśli ktoś marzy o LO to raczej branżówka go nie zadowoli). Poza tym teraz prężnie działają grupy ED wiec łatwo można znaleźć grupę rówieśniczą

        • 4 0

        • W przyszłym toku powtórka z rozrywki! Proszę dowiedzieć się, ile będzie w szkole kolejnych klas ósmych! I ten, i przyszły rocznik są jednakowo liczne.

          • 1 1

  • Problem dotyczy calej Polski - w innych wojewodztwach tez 5-10% ludzi sie nigdzie nie dostalo (11)

    1. Progi punktowe z poprzednich powinny byc jawne i latwo dostepne. Wtedy rodzice latwiej i trafniej ocenili by szanse na dostanie sie

    2. Administracja centralna czyli Czarnek powinna z wyprzedzeniem zlecic utworzenie 150% klas - bo wiedzieli ze (po ich reformie) pojawi sie 1.5 rocznika -> a teraz zwalaja problem na regiony / powiaty!

    • 39 8

    • Progi z poprzednich lat są jawne i dostępne (5)

      (np. na stronach szkół przy danym profilu klasy jest zwykle info ile trzeba było mieć punktów rok, dwa wcześniej).

      • 14 5

      • Progi z poprzednich lat NIE są jawne i dostępne - wiekszosc LO nie podaje! :( (3)

        • 6 17

        • Wystarczyło zadzwonić i spytać.

          • 5 1

        • Które nie podają?

          Z pięciu wybieranych przez moje dziecko, wszystkie miały te informacje zamieszczone w zakładkach "rekrutacja", przy informacjach o profilach...
          Poza tym wystarczyło wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło "progi punktowe szkoły średnie Gdańsk rok 2021/22" i wyskakiwało pełno informacji na ten temat...
          To naprawdę nie jest wiedza tajemna..

          • 14 2

        • Progi

          Znalazłem wszystkie progi punktowe z podziałem na klasy w szkołach, które mnie interesowały. Są nawet strony, gdzie to zebrane włącznie z wynikami matur...

          • 2 0

      • Progi

        Byl o tym artykul kilka dni temu na trojmiasto.pl - autorka sama zbierala informacje dzwoniac do liceow - takze jest z tym problem

        • 11 4

    • Progi są jawne od lat - wystarczyło wykaz trochę zainteresowania i podzwonić jak nie umiesz w internet. A teraz płacz XD

      • 9 3

    • (2)

      A to nie Czarnka reforma a Tuska, który zmusił dzieci do pójścia do szkoły o rok za wcześnie. I takie są tego efekty.

      • 7 9

      • Dokładnie...

        • 2 5

      • raczej tych co tę reformę odwrócili i w ten sposób spotkały się dzieci z różnych roczników. To cię działo 8 lat temu (wtedy już rządził... no właśnie!) i było 8 lat by się do tegorocznej sytuacji przygotować!

        • 5 0

    • Ta reforma z tym półtora rocznika,

      to akurat autorstwa pań Katarzyny Hall i Joany Kluzik- Rostkowskiej...

      • 4 4

  • Wybór (7)

    Droga dziatwo. Podziękujcie swoim dziadkom, ciotkom i rodzinie ze wsi, za wybory z 2015 i 2019.

    • 56 14

    • Bzdura, te półtora rocznika.... (6)

      do szkół wtłoczyła p. Katarzyna Hall i jej następczyni Joanna Kluzik-Rostkowska....

      • 12 13

      • (5)

        Trochę już żyję i o ile nie mam sklerozy, to deforma Zalewskiej zlikwidowała gimnazja, a radosne poczynania Czarnka dobiła szkolnictwo.

        • 11 3

        • Ale to te obie panie (4)

          posłały do klas I szkół podstawowych najpierw cały rocznik 2007 z połową 2008, a potem drugą połowę 2008 z całym 2009... (mam dzieci z rocznika 2007 i 2009, więc jestem raczej zorientowana)
          Inna sprawa, że następna ekipa nic nie zrobiła, żeby ten problem rozwiązać, tylko jeszcze dorzuciła likwidację gimnazjów...

          • 5 4

          • I wszystkie dzieciaki zmieściły się w podstawówkach, pomimo tego że część zlikwidowali.
            Poprzednia ekipa wszystko wyliczyła, ***dzielce poszły i cały czas idą na rympał.

            • 2 3

          • (1)

            Też mam dzieci z 2007 i 2009 i oboje odroczyłam, była taka możliwość.

            • 1 2

            • To już inna para kaloszy...

              Ja też młodsze dziecko odroczyłam, ale nie wszyscy to zrobili, więc i tak dzieciaków do umieszczenia w szkołach średnich jest więcej..

              • 0 0

          • W LO były 3 klasy, po reformie są 4, jednoczesnie jest duży nacisk na odbudowę szkół zawodowych.

            To są przyczyny kłopotów.

            • 0 0

  • Powyższa ankieta

    Czy powyższa ankieta jest aby nie zgodna z prawda przecież jeszcze nikt nie ma informacji o tym czy znalazł czy tez nie miejsce w rekrutacji uzupełniającej, informacje będą dopiero 23 sierpnia wiec jakim sposobem podajecie takie dane w pierwszym dniu uruchomienia rekrutacji ???

    • 10 0

  • Błąd (1)

    Na stronie kuratorium jest 260 miejsc, a nie 460 to znaczna różnica. Część z tych miejsc jest już niedostępna, chociaż rekrutacja rusza dopiero jutro. O co chodzi?

    • 22 3

    • To Szanowna Pani Redaktor publikuje niespradwzone informacje. Miasto podało i sprawdzać nie trzeba.

      • 1 2

  • Czy dobrze mniemam, (1)

    Nachodźcy ze wschody mają tradycyjnie miejsce bezkosztowo?

    • 16 33

    • Da malczik. A u was w Kaliningradu kak z edukacyju?

      • 15 3

  • Rozumiem rozgoryczenie niedoszłych licealistów i ich rodziców (21)

    ale prawda jest taka, że nie można dowolnie zwiększać miejsc w liceach, bo potem szkoły wyższe nie zaabsorbują tych absolwentów. Na co społeczeństwu rzesza absolwentów liceum, którzy nie dostaną się na studia i nie mają zawodu? Naprawdę lepiej nauczyć się mechaniki, ciesiołki lub fryzjerstwa i w przyszłości otworzyć własny biznes.

    • 32 17

    • (4)

      Skoro miasto nie przewiduje zwiększania miejsc w szkołach, to niech dopłaca 500zl do edukacji prywatnej, podobnie jak do przedszkoli

      • 3 15

      • Było trzeba się uczyć a nie siedzieć na tiktokach a teraz płacz ze dzieciak z średnimi ocenami nie dostał się do "prestiżowego"

        • 11 5

      • Przecież doplaca (2)

        szkoly spoleczne dostają subwencję

        • 5 3

        • Nie doplaca do szkół spolecznych (1)

          To co dostaje to przekazuje.

          • 2 0

          • Nie do końca rozumiem co masz na myśli

            Szkoły spoleczne dostają tyle samo $ na ucznia co te państwowe. Nic nie stoi na przeszkodzie abyś zakladał szkołę i ją prowadził bez dodatkowych opłat. Nawet lokal od miasta dostaniesz jak się dobrze zakręcisz.

            Dlaczego jednak miałbys dostać dofinansowanie do czesnego to ni w ząb nie rozumiem.

            • 2 0

    • brak miejsc (7)

      tyle że miejsc w technikach nie ma a dzieci ze średnią 5,5 ze świadectwa i pkt. powyżej 150 do zawodówki raczej się nie szykowały, zawodówki oscyluja na poziomie pkt. 50/80 , widzisz problem ???

      • 11 5

      • (5)

        Ale są też licea mniej prestiżowe. W tych komentarzach panuje przekonanie, że wszystkie licea w Gdańsku są prestiżowe, co nie jest prawdą. Jest kilka liceów, które mają sporo niższe progi punktowe niż niejedno technikum.

        • 10 3

        • Ale w nich (4)

          też nie ma miejsc...

          • 7 3

          • W I rundzie były, tylko rodzice przeszarżowali (3)

            • 6 4

            • nie było. Było więcej pierwszego wyboru niż miejsc. (2)

              • 2 3

              • (1)

                Jakby w tych słabszych liceach miejsc nie było w I turze, to teraz nie byłoby ich na liście kuratorium. A są.

                • 1 1

              • nie ma , zadzwon i się nie mędrkuj.

                • 0 1

      • ja

        w technikum TEB były miejsca

        • 0 0

    • bez przesady. ile może być fryzjerek (2)

      dla dziewcząt nie ma alternatywy.

      • 7 4

      • A dlaczego nie moga być (1)

        programistami czy ksiegowymi?

        • 3 0

        • Bo równouprawnienie jest tylko przy wypłacie.

          Nie ma go jeżeli chodzi o szkoły, wymianę koła, wniesiene mebli, i odblokowanie spiralą zatkanej muszli klozetowej.

          • 0 1

    • (2)

      No tak tylko co wtedy kiedy 15 czy 16 latek nie wie co bedzie chciał robić? Jak masz maturę to możesz wybrac potem z szerszego zakresu studiów.
      Masz 18 czy 20 lat i masz prawo nie wiedizec co chcesz robić, ale próbować oczywiście.
      Jeśli jesteś po ogolniaku i stwierdzisz, że chcesz zostać fryzjerem czy pracowac w drewnie to robisz jeden, drugi czy trzeci kurs i jest ok.
      Ale jak jesteś po szkole branżowej i chcesz zostać pedagogiem to masz lipę.

      • 4 5

      • Dlaczego?

        Pedagogika (ogólnie, wszystkie NS) to bardzo łatwe studia.

        • 2 1

      • ja

        zawsze po tej szkole zawodowej można iść zaocznie na technikum lub liceum w danym kierunku, robić dodatkowe szkolenia i iść na studia, nic temu nie stoi na przeszkodzie.... ale wszyscy tylko dzieciaki do LO wysyłają, bo tam technikum nawet jest ble, wygórowane ambicje i tyle, a potem dzieciak skończy to LO i dalej nie wie co chce robić, bo nauka mu ciężko szła i na studia już nie chce iść, potem siedzi w KFC itp na kasie..

        • 2 0

    • marcinku, w podstawówkach to ogarniali przez 8 lat. Daruj sobie ten bełkocik.

      • 0 2

    • ja

      polecam technikum TEB płatne ale są

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Science Cafe. Przyszłość zapisana w genach? Epigenetyka w skali

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Do chorób cywilizacyjnych nie zaliczamy:

 

Najczęściej czytane