• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Rynek pracy a nowe technologie. Jakich potrzebujesz kwalifikacji?

9 września 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Decydując się na rozpoczęcie kształcenia, należy wziąć pod uwagę oczekiwania i wymagania przyszłych pracodawców. Decydując się na rozpoczęcie kształcenia, należy wziąć pod uwagę oczekiwania i wymagania przyszłych pracodawców.

W dobie nowych technologii powstało wiele miejsc pracy. Nie bez powodu o postępującej cyfryzacji i komputeryzacji mówi się jako o czwartej rewolucji przemysłowej. Zewsząd otaczają nas ekrany wyświetlające rozmaite treści i zautomatyzowane systemy, ułatwiające codzienne życie. Warto pamiętać, że za przygotowaniem tych materiałów stoją ludzie, którzy posiadają konkretne umiejętności. Zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie doprowadziło do powstania wielu nowych zawodów, które oprócz prestiżu niosą za sobą wysokie wynagrodzenie. Sprawdzamy, jakie zawody są najbardziej intratne i jakie kwalifikacje są potrzebne, by je wykonywać.W świecie, w którym na każdym kroku towarzyszy nam elektronika, powstało wiele interesujących miejsc pracy. Które branże oferują dobre zarobki?

Grafika komputerowaNa rynku można zaobserwować rosnące zapotrzebowanie na grafików komputerowych. Zaczynając pracę w tej branży, możemy liczyć na wynagrodzenie rzędu 2,5-3 tys. zł netto. W miarę zdobywanego doświadczenia oraz w zależności od rodzaju wykonywanej pracy wzrasta. W Polsce średnia pensja grafika komputerowego waha się od 3,3 tys. netto, do nawet 4,5-6 tys. zł dla najbardziej doświadczonych.

Przygotowując się do wykonywania zawodu grafika komputerowego, warto zadbać o zdobycie wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin. Inne umiejętności potrzebne są do tworzenia stron internetowych (np. znajomość stylów CSS), a inne przy tworzeniu materiałów do druku (np. znajomość zasad składu druku).

Kolejną specjalizacją, w której mogą rozwijać się graficy komputerowi, jest grafika 3D. Oprócz możliwości zatrudnienia w coraz prężniej rozwijającej się w Polsce branży gier wideo mogą liczyć na wynagrodzenie nawet do 7 tys. zł. Bardziej skomplikowane projekty reklam czy filmów również wymagają wiedzy z zakresu technologii 3D oraz dodatkowych umiejętności, np. obsługi programów do montażu. Ścieżka możliwości rozwojowych dla grafików komputerowych jest szeroka i różnorodna, a co ważne - dająca satysfakcję finansową.

Programowanie aplikacji internetowych i mobilnychJednym z rynków o największym potencjale jest rynek aplikacji mobilnych i internetowych. Zewsząd docierają do nas informacje o ogromnym potencjale i wartości firm działających w tym obszarze, np. zakup Instagrama przez Facebooka za ok. 1 mld dolarów czy WhatsAppa za 19 mld dolarów. Można zatem wnioskować, że branża ta ma ogromny potencjał - również finansowy. Podobny, indywidualny sukces jest kwestią pomysłu, doświadczenia i ciężkiej pracy. Doświadczenie to można zdobyć, zatrudniając się jako programista aplikacji mobilnych. Satysfakcję na tym stanowisku przynosi nie tylko sama praca, nowe umiejętności i rozwój, ale również wynagrodzenie, które w tej branży dla początkujących oscyluje w granicach ok. 4 tys. zł netto. Developer pracujący nad aplikacjami na androida może zarabiać nawet 14 tys. zł, choć z pewnością jest to też związane z doświadczeniem i stażem w danej firmie.

Aplikacje mobilne i internetowe są coraz bardziej popularne wśród użytkowników, co zmusza niemal każdą firmę do posiadania swojej "apki". Takie programy wymagają nie tylko stworzenia, ale też utrzymania, rozwoju i ciągłego naprawiania błędów, przez co specjaliści potrafiący obsługiwać takie systemy są bardzo cenieni. By odpowiednio funkcjonować w sieci, pracownik powinien mieć rozległą wiedzę na temat algorytmów, struktury internetu czy też języków HTML, CSS i PHP, na których opiera się większość serwisów. Takie umiejętności przydadzą się na stanowisku front-end developer, na którym wynagrodzenie plasuje się w granicach 4,6-12 tys. zł brutto. Przy samym tworzeniu strony cenna jest też wiedza dotycząca SEO/SEM i Content Management System, by projekt był odpowiednio zoptymalizowany pod pozycjonowanie w wyszukiwarkach i przystępny dla kolejnych osób z nim pracujących.

Programista JavaJava to popularny język programowania do pisania aplikacji biznesowych, znajdujący zastosowanie przy tworzeniu różnego rodzaju usług i stron internetowych. Nic więc dziwnego, że pracownicy znający sam język, jak i jego możliwości są często poszukiwani i dobrze wynagradzani. Zatrudnienie na stanowisku Java developer możne zapewnić dochód na poziomie ok. 6-13 tys. zł netto.

Atutem wielu programistów Java jest też wiedza z zakresu testowania, która nie tylko pozwala przewidzieć i wyeliminować niektóre problemy na bardzo wczesnym etapie, ale też zostać skutecznym testerem. Początkujący QA specialist może w Polsce liczyć na wynagrodzenie ok. 3,5 tys zł, ale wraz z doświadczeniem i wiedzą, dotyczącą m.in. automatyzacji testów, zaczyna osiągać pułap na poziomie 5-12 tys. netto.

Programiści Java ze znajomością biblioteki Hibernate, interfejsu JDBC czy języka SQL, na którym opierają się relacyjne bazy danych, zatrudnieni na stanowisku database administrator osiągają dochody miesięczne na poziomie 7-12 tys. zł netto.

Jak zdobyć kwalifikacje?Decydując się na rozpoczęcie kształcenia w jednym z wymienionych kierunków, należy wziąć pod uwagę oczekiwania i wymagania przyszłych pracodawców. Jeśli nie możemy pochwalić się jeszcze doświadczeniem w danej dziedzinie, warto wykazać się umiejętnościami praktycznymi.

Przy wyborze szkoły należy więc zapoznać się z programem i sposobem kształcenia, zastanowić się, gdzie można zdobyć umiejętności praktyczne, a gdzie dużo uwagi zwraca się na zdobycie wiedzy teoretycznej. Ważny jest również czas kształcenia. Czy warto poświęcić trzy-cztery lata, zanim podejmie się pracę, zacznie zdobywać doświadczenie - czy lepiej zdobyć te umiejętności w rok i od razu zacząć zarabiać pieniądze na tym, co rzeczywiście lubimy robić?

Warto zatem rozważyć możliwość kształcenia w szkole policealnej, gdzie już w jeden rok można zdobyć praktyczne umiejętności, które pozwolą na szybkie wejście na rynek pracy. Dobrym wyborem może okazać się TEB Edukacja, gdzie programy zawierają ponad 50 proc. zajęć praktycznych i umiejętności absolwentów potwierdzone są certyfikatami. Ofertę szkoły można znaleźć tutaj.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

Opinie (2) 1 zablokowana

 • Co to za zachęcanie do kursów. Żaden z kursów nie zrobi z Ciebie fachowa od IT, szczególnie ten z programowania. Sam pracuje w tej branży od kilku lat i nie widzę takiej możliwości, aby zostać zawodowcem po kursie. Lepiej iść na studia informatyczne, aby nauczyć się podstaw programowania, a później warto dostać się na jakiś staż i czerpać wiedzę od fachowców z branży. Certyfikaty są nic nie warte, pracodawcę bardziej interesują projekty.

  • 2 1

 • Studia informatyczne mają tą przewagę nad kursem, że zakres jest dużo większy i nie ogranicza się do nauki programowania w jednym czy dwóch językach. Bazy danych, IoT, inżynieria oprogramowania, systemy i sieci komputerowe - to są zagadnienia, które na kursach są traktowane po łebkach, a dają solidną bazę do rozwoju.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nowe Trendy w Turystyce

399 zł
konferencja

Wszystkiego dobrego | Pełna MOC w czasach zmian. Jacek Walkiewicz

wykład

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Freon to:

 

Najczęściej czytane