Wiadomości

stat

Są wyniki tegorocznych matur. Zdało 77 proc. absolwentów

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna opublikowała wyniki matur.
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna opublikowała wyniki matur. fot. Maciej Kosycarz/KFP

Tegoroczni maturzyści poznali wyniki egzaminów dojrzałości. Z egzaminem maturalnym dobrze poradziło sobie na Pomorzu 77,1 proc. absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Problem z uzyskaniem pozytywnego wyniku miało z kolei 6,6 proc. uczniów - właśnie taki odsetek uczniów nie zdał matury. Pozostałe 16,3 procent uczniów, którzy nie zaliczyli egzaminu z jednego przedmiotu ma prawo przystąpić do egzaminu poprawkowego w sierpniu br.Czy uważasz, że maturzyści uzyskali dobry wynik na egzaminie dojrzałości?

nie, wyniki matury pokazują, że uczniowie mają duże braki 47%
nie wiem, ale wydaje się, że poziom ich wiedzy spada 27%
tak, chociaż wyniki pokazują, że matematyka sprawia im duży problem 13%
tak, zresztą wynik z matury nie sprawdza w pełni możliwości uczniów 13%
zakończona Łącznie głosów: 630
Podczas majowego maratonu egzaminacyjnego maturzyści mierzyli się obowiązkowo z zadaniami ustnymi z języka polskiego i wybranego języka nowożytnego oraz z częścią pisemną z języka ojczystego, matematyki i języka obcego.

- Do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i części pisemnej egzaminu maturalnego w maju 2018 roku przystąpiło 14 803 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych - liceów ogólnokształcących i techników - poinformowała Irena Łaguna, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku.
W samym Trójmieście do egzaminu dojrzałości przystąpiło ponad 6,7 tys. uczniów, a dokładnie: 3 873 uczniów z 67 szkół w Gdańsku, 2 386 uczniów z 35 szkół w Gdyni oraz 497 uczniów z 12 szkół w Sopocie.


Maturzyści lepsi z polskiego niż z matematykiTradycyjnie już uczniowie lepiej poradzili sobie w części obowiązkowej z pisemnym językiem polskim. Pomyślny wynik otrzymało 96 proc. maturzystów, ale już średni wynik uzyskany z egzaminu podstawowego z polskiego wyniósł 54 proc. Na nieobowiązkowej części rozszerzonej absolwenci szkół ponadgimnazjalnych osiągali średnio wynik 44 proc.

Zdecydowanie gorzej prezentują się wyniki z matematyki. Egzaminu z "królowej nauk" nie zdało aż 19 proc. pomorskich uczniów. Średnia zdawalność z tego przedmiotu wyniosła kolejno 54 proc. z części podstawowej i 29 proc. z części rozszerzonej.

Lepiej uczniowie przygotowali się też do egzaminu z języka nowożytnego. Najczęściej wybieranym językiem obcym był angielski. Na Pomorzu do matury z tego języka przystąpiło blisko 14 tys. uczniów, z czego 96 proc. z nich uzyskało na teście wynik pozytywny. Jak poinformowała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku, średnia na egzaminie podstawowym kształtowała się na poziomie 74 proc. Za zadania na poziomie rozszerzonym uczniowie otrzymywali średnio 58 proc.

Uczniowie byli również zobowiązani do przystąpienia do egzaminu rozszerzonego z wybranego przedmiotu. Na Pomorzu największym powodzeniem cieszyła się geografia. Do egzaminu z tego przedmiotu przystąpiło ponad 3,4 tys. absolwentów szkół. Uzyskana przez maturzystów średnia wyniosła 29 proc.

Zobacz szczegółowe wyniki egzaminów dojrzałości

Maturzystom, którzy podczas tegorocznych egzaminów przystąpili do wszystkich przedmiotów obowiązkowych i nie poradzili sobie z jednym z nich (w części ustnej albo w części pisemnej) został wyznaczony dodatkowy termin: część pisemna - 21 sierpnia 2018 r. (wtorek), godz. 9 i część ustna (język polski, języki mniejszości narodowych, języki obce nowożytne - prezentacja i wypowiedź - formuła od 2015) - 21-22 sierpnia 2018 r.

W 2017 roku egzamin dojrzałości zdało 78 proc. absolwentówW ubiegłym roku z egzaminem maturalnym dobrze poradziło sobie na Pomorzu 78 proc. absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Problem z uzyskaniem pozytywnego wyniku miało z kolei 7 proc. uczniów - właśnie taki odsetek uczniów nie zdał matury. Pozostałe 15 procent uczniów nie zaliczyło egzaminu z jednego przedmiotu (mogli podejść do niego w dodatkowym terminie).

Opinie (88)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Do kości płaskich u człowieka zaliczamy: