• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Skuteczna samoobrona - jak nie dać się zaskoczyć napastnikowi?

Arnold Szymczewski
4 lutego 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Sztuki walki uczą przede wszystkim samoobrony, a co za tym idzie, zwiększają pewność siebie. Ponadto poprawiają ogólny rozwój fizyczny oraz koordynację ciała. Sztuki walki uczą przede wszystkim samoobrony, a co za tym idzie, zwiększają pewność siebie. Ponadto poprawiają ogólny rozwój fizyczny oraz koordynację ciała.

Większa pewność siebie, dyscyplina, lepsza kondycja a przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa - jeśli chcesz zrobić coś dla siebie, wybierz się na kurs samoobrony. Korzyści płynące z takiego szkolenia są widoczne gołym okiem. Czy zło czai się za każdym rogiem? Z pewnością nie, ale posiadanie minimum wiedzy i techniki z zakresu samoobrony może pomóc nam w sytuacjach zagrożenia życia czy zdrowia własnego, ale też innych osób.



W sytuacji zagrożenia umiał(a)byś się obronić?

Samoobrony uczymy się przede wszystkim dzięki nauce sztuk walki. Poprawiają one ogólny rozwój fizyczny oraz koordynację ciała, mają też korzystny wpływa na zdrowie, m.in. korygują wady kręgosłupa oraz zwiększają wydolność organizmu. Mimo że sztuki walki wymagają wysiłku, zyskują coraz większą popularność.

Do groźnych zdarzeń dochodzi w najróżniejszych sytuacjach. Konflikty wywołują często osoby pod wpływem alkoholu, ale też stając w czyjejś obronie możemy stać się ofiarą. Dlatego regularne uczestnictwo w zajęciach z samoobrony to dobry pomysł.

Czytaj także: Stanął w obronie kobiety, został pobity w SKM

Odparcie ataku napastnika



Kursy skierowane są zarówno do kobiet, jak i mężczyzn w każdym wieku, jednak najczęściej pojawiają się na nich osoby w przedziale 18-45 lat. Skuteczna samoobrona nie polega na zrobieniu komuś krzywdy, a na wykreowaniu w sobie zachowań umożliwiających odparcie ataku silniejszego napastnika.

- Skuteczna samoobrona polega po pierwsze na uniknięciu zagrożenia, kiedy to jest tylko możliwe - do tego potrzebne są mądre zachowania, na które zwracamy uwagę podczas treningów. Po drugie: na uniknięciu walki, kiedy stajemy twarzą w twarz z potencjalnym przeciwnikiem, który jeszcze nie podniósł na nas ręki, ale ma zamiar to zrobić. Po trzecie: kiedy już trzeba się bronić fizycznie, skuteczna samoobrona polega na jak najszybszym zaskoczeniu napastnika poprzez atak na czułe strefy jego ciała, na wyswobodzeniu się z chwytu i jeśli to możliwe - na ucieczce - mówi Adam Dzieciątko, trener i współtwórca Akademii Sztuk Walk Sanbao.


Kursy samoobrony są skierowane do wszystkich - zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Kursy samoobrony są skierowane do wszystkich - zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
Warto jednak pamiętać, że jednorazowe uczestnictwo w zajęciach z samoobrony raczej nie wykreuje u nas takich zachowań, dlatego powinno się trenować regularnie. Ponadto poprawi to nasze cechy motoryczne, siłę, wytrzymałość, gibkość i ogólną kondycję fizyczną.

- Często spotykam się z powszechnym myśleniem, że wystarczy pójść na kilkugodzinny lub nawet kilkudniowy kurs samoobrony i można czuć się bezpiecznie. Niestety takie podejście nie jest prawidłowe. Treningi sztuk walki i systemów samoobrony powinny być regularne i ciągłe. Wynika to z reakcji człowieka na ekstremalne sytuacje. Napaść wywołuje silny stres, który często uniemożliwia świadome działanie (ciężko jest sobie przypomnieć, co krok po kroku należy wykonać). Dlatego ważne jest, by działać na bazie wyćwiczonych odruchów. Żeby je wykształcić, należy regularnie trenować pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Zalecam treningi min. 2-3 razy w tygodniu. Im więcej dana osoba ćwiczy, tym lepszych rezultatów może się spodziewać - mówi Tomasz Gajda, instruktor w gdańskiej szkole Leung Ting Wing Tsun Kung Fu.

Trenować może każdy



Co może być przeszkodą w rozpoczęciu kursu? Nastawienie. Treningi skierowane są do wszystkich, a nie tylko do najsilniejszych. Teoretycznie w większości szkół instruktor dostosuje program ćwiczeń do poziomu i możliwości trenujących.

- Przede wszystkim przeszkodą jest nastawienie. Każdy może trenować i w zasadzie nigdy nie jest za późno. Lepiej późno niż wcale. Do rozpoczęcia treningów dla początkujących potrzebna jest jedynie podstawowa sprawność fizyczna. My w ramach naszych treningów zadbamy o jej wzrost. Płeć nie jest żadną przeszkodą. Trenują u nas zarówno kobiety, jak i mężczyźni - mówi Adam Dzieciątko.

Zobacz, jak szkoliły się kobiety pod okiem instruktorów krav maga w 2016 r.

Przed przystąpieniem do kursu zawsze warto sprawdzić opinie o szkole i trenerach w niej pracujących.

- Wybór właściwej szkoły jest również istotny z punktu widzenia jakości przekazywanej wiedzy i umiejętności. Przed przystąpieniem do treningów warto rozeznać się, skąd osoba prowadząca czerpie swoją wiedzę, czy dalej się rozwija i jaki ma staż - mówi Tomasz Gajda.
Na koniec warto dodać, że treningi z samoobrony wykreują w nas nie tylko zachowania umożliwiające odparcie ataku silniejszego napastnika, ale także - co najważniejsze - podniosą naszą pewność siebie i zminimalizują stres towarzyszący w niebezpiecznych sytuacjach.

- Treningi samoobrony podnoszą pewność siebie i wyrabiają umiejętność opanowywania stresu. Zwiększają zdolność do właściwych zachowań w sytuacjach zagrożenia - kończy Adam Dzieciątko.

Zobacz, jak wyglądał kurs obrony przed nożownikiem w 2017 r.

Miejsca

Opinie (57) 3 zablokowane

  • Trochę już potu na różnych salach treningowych zostawiłem.

    Patrząc na zaangażowanych tu trenerów, współczuję uczestnikom. PS. Czy ktoś kiedyś widział zwycięska walkę adepta wing tsun z jakimkolwiek innym stylem? Od 5 lat szukam i nie znalazłem.

    • 1 0

  • Biała broń może pomoże

    Żaden nóż nie wygra z rapierem czy szablą bo jest za krótki. Jaki z tego wniosek? Jeśli włodaże miasta chcą być bezpieczniejsi a nie mają prawa nosić broni palnej to niech się zabiorą za trenowanie szermierki i noszą przy sobie białą broń jak w nie(dawnych) czasach bywało. Z gołymi rękami na nożownika to samobójstwo. Może to brzmi dziwnie ale gdyby Adamowicz miał przy sobie białą broń i potrafił się nią błyskawicznie posłużyć możliwe, że dziś by jeszcze żył. Oczywiście jest zawsze zagrożenie od broni palnej ale jak wiadomo ta jest zdecydowanie mniej dostępna niż ostre przedmioty i zwraca uwagę za wczasu przy niejednej okazji.

    • 0 1

  • krav maga , powinni uczyć ludzi jak uciekać

    uczenie takich osób obrony przed nożem to głupota i nieodpowiedzialność , mozna im wyrządzić krzywdę , nnic więcej.!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Science Cafe. Przyszłość zapisana w genach? Epigenetyka w skali

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Student Maritime Conference 2024

60 - 480 zł
konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Do chorób cywilizacyjnych nie zaliczamy:

 

Najczęściej czytane