stat

Science Cafe. Historia prostej cząsteczki

gru 6-7

poniedziałek - wtorek, godz. 8:00 - 14:00

Wstęp wolny

w każdy czwartek (do 27.01.2022), godz. 17:00 - 18:30

Gdańsk, ul. Traugutta 79
Wstęp wolny
Soja kojarzy się nam głównie jako znakomite źródło białka w diecie wegańskiej. Ta niepozorna roślina strączkowa jest również źródłem genisteiny flawonoidu, który od kilku lat przyciąga uwagę naukowców. Ta niewielka cząsteczka wykazuje właściwości, które mogą okazać się nieocenione w terapii chorób genetycznych oraz neurodegeneracyjnych. Czy badania nad genisteiną zaowocują narodzinami terapii, które doprowadzą do otwarcia nowego rozdziału w światowej medycynie? O tym porozmawiamy podczas SCIENCE CAFE z jednym z największych młodych talentów polskiej nauki dr Karoliną Pierzynowską z Katedry Biologii Molekularnej Uniwersytetu Gdańskiego. Będzie to powrót naszej serii wykładów popularnonaukowych do formuły stacjonarnej.

Choroby człowieka stanowią dziś ogromne wyzwanie medyczne. Poszukiwanie nowych metod ich leczenia jest istotne dla każdego z nas nie tylko z przyczyn zdrowotnych, ale także społecznych i ekonomicznych. Wyzwanie związane z opracowaniem nowej terapii uważane jest obecnie za coś niemal graniczącego z cudem i możliwego do wykonania tylko przy ogromnych nakładach finansowych.

A gdyby tak to wszystko zastąpić jedną, prostą cząsteczką, ale o niesamowitych właściwościach, jakimi są zmiany w ekspresji genów? Czy bazując na tych właściwościach można opracować skuteczną terapię dla którejś choroby? A może dla wielu chorób? Na wykładzie przedstawione zostaną nie tylko wyniki najnowszych badań nad genisteiną, jako potencjalnym lekiem na choroby genetyczne i neurodegeneracyjne, ale także historia, która poprowadziła od jednego spostrzeżenia do opracowania całej terapii eksperymentalnej.

Karolina Pierzynowska jest adiunktem w Katedrze Biologii Molekularnej Uniwersytetu Gdańskiego. Tematyka jej zainteresowań naukowych koncentruje się wokół badań nad patogenezą i terapią chorób człowieka. Znana jest przede wszystkim z opracowania pierwszej terapii eksperymentalnej choroby Huntingtona i Alzheimera z wykorzystaniem genisteiny, jednego ze związków w grupy flawonoidów.

Współautorka ponad 30 artykułów naukowych opublikowanych w międzynarodowych czasopismach oraz patentu dotyczącego wykorzystania genisteiny w terapii choroby Alzheimera. Laureatka 20 nagród naukowych, w tym Stypendium LOreal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, Stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Nagrody Polskiej Akademii Nauk oraz ostatnio międzynarodowej nagrody Future Science: Future Star Award.

Termin: 24.10.2021 | godz. 16:00
Wiek: 16+
Bilety: 20 zł | 10 zł z Kartą Gdynia Senior plus

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie zwierzęta oprócz ryb żyją w Bałtyku?

 

Najczęściej czytane