• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
PATRONAT

Science Cafe. Na randce z Darwinem. Jak biologia łączy nas w pary?

Dlaczego łączymy się w pary i co sprawia, że zakochujemy się w tej, a nie innej osobie? Wiele badań pokazuje, że istnieją cechy fizyczne, które są uniwersalnie postrzegane jako atrakcyjne i mają znaczenie w wyborze potencjalnego partnera. Wśród nich wymieniane są wąska talia i większe piersi u kobiet, czy szerokie barki i wysoki wzrost u mężczyzn. Większość hipotez ewolucyjnych zakłada, że takie cechy są wskaźnikami lepszej kondycji biologicznej, w tym lepszego zdrowia i płodności. A to pozwala na wybór możliwie najlepszego partnera i spłodzenie zdrowego potomstwa. Jak zatem łączymy się w pary? I jaki wpływ na to ma nauka? O tym dowiecie się na spotkaniu z cyklu SCIENCE CAFE, podczas którego naszym gościem będzie dr hab. Agnieszka Żelaźniewicz. Widzimy się 25 lutego w Experymencie!

Skoro wiele badań pokazuje związek otłuszczenia czy umięśnienia ciała z kondycją biologiczną, jak wyjaśnić to, że niektórzy mężczyźni preferują blondynki? Bez wątpienia odcień włosów nie ma większego znaczenia dla naszego zdrowia. W czasie wykładu zastanowimy się, jak ewolucja kształtowała cechy atrakcyjne fizycznie, jakie jest ich znaczenie adaptacyjne, dlaczego nam się podobają i w jakim stopniu mechanizmy te determinują to, jak ludzie dobierają się w pary. Zapraszamy!

prowadzenie Agnieszka Żelaźniewicz pracowniczka Zakładu Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się biologicznymi uwarunkowaniami zachowań człowieka, adaptacyjnym znaczeniem atrakcyjności fizycznej, a także ewolucyjnym podłożem zaburzeń zdrowia. Jest autorką ponad 30 artykułów publikowanych w międzynarodowych czasopismach naukowych i współlaureatką nagrody IgNoble w 2020 roku z ekonomii. Jest członkiem założycielem oraz sekretarzem Polskiego Towarzystwa Nauk o Człowieku i Ewolucji (PTNCE).

wiek 18+
termin 25 lutego 2024 | godz. 16:00

KUP BILETY

Wydarzenie dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu Społeczna odpowiedzialność nauki Ministra Edukacji i Nauki Nieformalne spotkania z naukowcami i innowatorami cykl 24 wydarzeń SCIENCE CAFE (2022-2024).

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    20 zł
20 zł | 10 zł z Kartą Gdynia Senior plus

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Paliwa kopalne to:

 

Najczęściej czytane