stat
PATRONAT

Science Cafe - O Bigosie w kosmosie

Warsztaty rodzinne

paź 19-20

sobota - niedziela, godz. 12:15

Gdynia,
bilety 12 zł
Centrum Nauki Experyment zaprasza na kosmiczną odsłonę spotkania dla dorosłych z cyklu Science Cafe!

O BIGOSIE W KOSMOSIE, CZYLI RAKIETY NAPĘDZANE PASJĄ już 24.02.2019 w godz. 16:00-19:00.

Przy kawie i ciastku prowadzący - Adam Matusiewicz, prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Rakietowego odkryje przed gośćmi tajniki  polskich rakiet badawczych na przykładzie konstrukcji BIGOS4. Opowie o lotach rakiet Meteor-2K, o tezach, że była to rakieta kosmiczna. O hobby, jakim jest modelarstwo rakietowe RDM, o testach na poligonach wojskowych, o rozwoju i powstaniu firmy SpaceForest. I przede wszystkim o ludziach z pasją, dzięki którym powstała rakieta CANDLE 2 i seria rakiet BIGOS.

Wykładowi towarzyszyć będą warsztaty pt. proste jak rocket science.  Wraz z edukatorami EXPERYMENTU goście przeniosą się w najwyższe części atmosfery, by przypomnieć sobie prawa aerodynamiki oraz astrofizyki. Na podstawie doświadczeń sprawdzą co dzieje się z falą elektromagnetyczną po przejściu przez różnie ośrodki symulujące atmosferę, z jaką siłą naciska na nas powietrze oraz co się stanie, kiedy go zabraknie. Eksperymentując poznają zjawiska, z jakimi na co dzień mierzą się specjaliści z dziedziny technologii kosmicznej.

Adam Matusiewicz - Polskie Towarzystwo Rakietowe
Jeden z założycieli, a obecnie prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Rakietowego - organizacji pożytku publicznego, zrzeszającej pasjonatów rakiet i starającej się zachęcić dzieci i młodzież do rozwoju w kierunku przemysłu kosmicznego. Jako doktor chemii z wykształcenia, pracował jako asystent i adiunkt w Instytucie Mineralnych Materiałów Budowlanych w Krakowie. W 2015 roku, w wyniku rozwoju pasji rakietowej zdecydował przenieść się do Gdyni, gdzie objął stanowisko Kierownika Działu Rakiet Badawczych firmy SpaceForest. Jako człowiek, który nie boi się ubrudzić rąk jest także programistą i operatorem CNC oraz projektantem i wykonawcą części do podsystemów rakietowych. Znajomość chemii bywa przydatna w silnikach rakietowych, zaś druga pasja - jaką jest paralotniarstwo - pomaga przy projektowaniu systemów odzysku i spadochronów.

Bilety w cenie 15 zł, 10 zł dla posiadaczy Karty Gdynia Senior Plus do zakupu w kasach centrum oraz na stronie bilety.experyment.gdynia.pl

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Informacje

Reklama

Sprawdź się

Wybierz poziom

W jakiej gdańskiej dzielnicy znajduje się najwięcej pomników przyrody?