• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Science Cafe. Technologie z kosmosu

Mega-konstelacje satelitarne, rakiety kosmiczne wielokrotnego użytku, mikrosatelity, laserowe łącza optyczne czy holowniki kosmiczne to tylko krótka lista technologii, które transformują właśnie niebo nad naszymi głowami. Niebo, a dokładniej niską orbitę ziemską, która zmienia się na naszych oczach. Między innymi o tym, co w tej chwili dzieje wysoko nad nami, porozmawiacie 25 czerwca podczas SCIENCE CAFE z dr. Jakubem Bochińskim w Centrum Nauki Experyment.

Kosmos od zawsze budził ludzką ciekawość i wyobraźnię. I choć wysyłanie człowieka w przestrzeń pozaziemską jest fascynujące i wzbudza ogromne emocje, to sektor kosmiczny nie opiera się wyłącznie na organizacji misji załogowych. Istnieje ogromny biznes, który jest atrakcyjnym polem dla działalności naukowców, inżynierów i przedsiębiorców. Kto nie słyszał o firmie SpaceX czy teleskopie kosmicznym Hubble'a? Jednakże, czy kosmos zarezerwowany jest tylko dla naukowców, inżynierów i przedsiębiorców? Niekoniecznie! Przy misjach kosmicznych pracują również osoby, którym jeszcze do niedawna wydawało się, że kosmos zwyczajnie nie jest dla nich. A może znajdzie się w kosmosie i miejsce dla Ciebie? W trakcie rozmowy nasz gość zaprezentuje menu ról w sektorze kosmicznym, w których może odnaleźć się każdy z nas!

Na co dzień nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że rozwój technologii kosmicznych nie tylko rozszerza nasze horyzonty w zakresie eksploracji kosmosu, ale ma również realny wpływ na nasze codzienne, ziemskie życie. Postęp w rozwoju produkcji sprzętu kosmicznego, takiego jak powstające właśnie orbitalne światłowody kosmiczne czy zaawansowane holowniki kosmiczne, otwierają nowe możliwości i jednocześnie znacząco przyczyniają się do poprawy naszych codziennych doświadczeń, takich jak szybszy Internet czy efektywniejsze działanie systemów informatycznych. Gdyby coś stało się naszej infrastrukturze kosmicznej, świat, jaki znamy, przestałby funkcjonować w ciągu od 8 do 24 godzin.

dr Jakub Bochiński  kierownik projektów kosmicznych, astronom i odkrywca kilkunastu planet poza Układem Słonecznym. Specjalista z zakresu komunikacji naukowej, zarządzania procesami badawczo-rozwojowymi oraz rozwoju kadr w sektorze wysokich technologii. Obecnie zajmuje się rozwojem technologii kosmicznych w firmie Creotech Instruments S.A.. Prowadzi projekty mające na celu skonstruowanie nowych misji kosmicznych (m.in. PIAST) oraz innowacyjnych systemów satelitarnych (m.in. napędu rakietowego czy laserowego systemu wykrywania śmieci kosmicznych).

Pracował naukowo na University College London oraz Open University w Wielkiej Brytanii, publikując w takich czasopismach jak Nature czy Astrophysical Journal. W Polsce zarządzał zespołami B+R w Centrum Nauki Kopernik i Sollers Consulting. Doradzał Europejskiej Agencji Kosmicznej jako członek komitetu ds. edukacji; Polskiej Agencji Kosmicznej jako członek panelu naukowego oraz Komisji Europejskiej jako członek zespołu ekspertów ds. komunikacji naukowej.

wiek 18+
termin 25 czerwca 2023, godz. 16:00
bilety 20 zł | 10 zł z Kartą Gdynia Senior plus

Wydarzenie dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu Społeczna odpowiedzialność nauki Ministra Edukacji i Nauki Nieformalne spotkania z naukowcami i innowatorami cykl 24 wydarzeń SCIENCE CAFE (2022-2024).

Informacja o biletach

10 zł z Kartą Gdynia Senior Plus

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Gdańsk to stolica województwa:

 

Najczęściej czytane