• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Science Cafe dla dorosłych

Centrum Nauki EXPERYMENT zaprasza na Science Cafe dla dorosłych w niedzielę 12 maja.

ROZBIÓR POLSKI, CZYLI O HISTORII NASZEJ SEKSUALNOŚCI I OBYCZAJOWOŚCI

O czasach PRL-u często myśli się jak o zamierzchłej przeszłości. Lekkomyślnie odcinamy się od niej uważając, że współczesność jest efektem rewolucyjnych przemian. Jednak czy dziś rzeczywiście zupełnie inaczej postrzega się erotykę i seks? A może chcemy ukryć zawstydzające pokrewieństwo w spojrzeniu na naszą cielesność i seksualność?

W czasie majowego SCIENCE CAFE, dr Karol Jachymek z Uniwersytetu SWPS, opowie o przedmiotach, wydarzeniach i innych fenomenach kulturowych, które w konsekwencji ukształtowały nasz współczesny sposób myślenia o cielesności i seksie. W ramach prelekcji przyjrzycie się m.in. filmowej nagości i scenom erotycznym, zbyt śmiałym dekoltom oraz turystycznym aparatom do masażu (i funkcjom, jakie pełniły). Omówiona zostanie również rola, jaką odegrały w życiu Polaków kasety wideo, anonse towarzyskie, popularne piosenki i pierwsze polskie pisma erotyczne.

Nieodłączną częścią SCIENCE CAFE są warsztaty prowadzone przez edukatorów EXPERYMENTU. Tym razem, pod hasłem "Nieprzyzwoicie Naukowo":
- zawód: cenzor - pokażemy, jak zmieniało się podejście do seksualności i poczucia piękna w sztuce w różnych okresach historycznych,
- strefy erogenne - poszukamy szczególnie wrażliwych miejsc na ciele,
- naukowo o prezerwatywach - jak przemysłowo bada się ich szczelność i wytrzymałość.

Karol Jachymek - kulturoznawca, filmoznawca, doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Koordynator, wykładowca i współtwórca School of Ideas. Zajmuje się społeczną i kulturową historią kina (zwłaszcza polskiego) i codzienności, wykorzystywaniem materiałów (audio)wizualnych jako świadectw historycznych, problematyką ciała, płci i seksualności, wpływem mediów na pamięć indywidualną i zbiorową, a także wszelkimi przejawami kultury popularnej. Współpracuje m.in. z Filmoteką Szkolną, Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej, Against Gravity, KinoSzkołą i Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym. Prowadzi warsztaty i szkolenia dla młodzieży i dorosłych z zakresu edukacji filmowej, medialnej i (pop)kulturowej oraz myślenia projektowego i tworzenia innowacji społecznych. Autor monografii "Film - ciało - historia. Kino polskie lat sześćdziesiątych".

Wydarzenie jest przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich!

Informacja o biletach

  • Kontakt
    58 500-49-94
Bilety w cenie 15 zł, 10 zł dla posiadaczy Karty Gdynia Senior Plus do zakupu w kasach centrum oraz na stronie bilety.experyment.gdynia.pl

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Żuraw w Gdańsku to:

 

Najczęściej czytane