Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Science Cafe dla dorosłych

Konkurs zakończył się Sprawdź zwycięzców

Centrum Nauki EXPERYMENT zaprasza na Science Cafe dla dorosłych w niedzielę 12 maja.

ROZBIÓR POLSKI, CZYLI O HISTORII NASZEJ SEKSUALNOŚCI I OBYCZAJOWOŚCI

O czasach PRL-u często myśli się jak o zamierzchłej przeszłości. Lekkomyślnie odcinamy się od niej uważając, że współczesność jest efektem rewolucyjnych przemian. Jednak czy dziś rzeczywiście zupełnie inaczej postrzega się erotykę i seks? A może chcemy ukryć zawstydzające pokrewieństwo w spojrzeniu na naszą cielesność i seksualność?

W czasie majowego SCIENCE CAFE, dr Karol Jachymek z Uniwersytetu SWPS, opowie o przedmiotach, wydarzeniach i innych fenomenach kulturowych, które w konsekwencji ukształtowały nasz współczesny sposób myślenia o cielesności i seksie. W ramach prelekcji przyjrzycie się m.in. filmowej nagości i scenom erotycznym, zbyt śmiałym dekoltom oraz turystycznym aparatom do masażu (i funkcjom, jakie pełniły). Omówiona zostanie również rola, jaką odegrały w życiu Polaków kasety wideo, anonse towarzyskie, popularne piosenki i pierwsze polskie pisma erotyczne.

Nieodłączną częścią SCIENCE CAFE są warsztaty prowadzone przez edukatorów EXPERYMENTU. Tym razem, pod hasłem "Nieprzyzwoicie Naukowo":
- zawód: cenzor - pokażemy, jak zmieniało się podejście do seksualności i poczucia piękna w sztuce w różnych okresach historycznych,
- strefy erogenne - poszukamy szczególnie wrażliwych miejsc na ciele,
- naukowo o prezerwatywach - jak przemysłowo bada się ich szczelność i wytrzymałość.

Karol Jachymek - kulturoznawca, filmoznawca, doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Koordynator, wykładowca i współtwórca School of Ideas. Zajmuje się społeczną i kulturową historią kina (zwłaszcza polskiego) i codzienności, wykorzystywaniem materiałów (audio)wizualnych jako świadectw historycznych, problematyką ciała, płci i seksualności, wpływem mediów na pamięć indywidualną i zbiorową, a także wszelkimi przejawami kultury popularnej. Współpracuje m.in. z Filmoteką Szkolną, Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej, Against Gravity, KinoSzkołą i Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym. Prowadzi warsztaty i szkolenia dla młodzieży i dorosłych z zakresu edukacji filmowej, medialnej i (pop)kulturowej oraz myślenia projektowego i tworzenia innowacji społecznych. Autor monografii "Film - ciało - historia. Kino polskie lat sześćdziesiątych".

Wydarzenie jest przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich!

Informacja o biletach

  • Kontakt
    58 500-49-94
Bilety w cenie 15 zł, 10 zł dla posiadaczy Karty Gdynia Senior Plus do zakupu w kasach centrum oraz na stronie bilety.experyment.gdynia.pl

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie miasto jest siedzibą władz województwa Pomorskiego?