Sędzia TK odpowiada studentce UG na apel o odejście

Studenci na zajęciach z sędzią TK.
Studenci na zajęciach z sędzią TK. fot. hwitter.com

W poniedziałek na zajęciach z prawa pracy, które na Uniwersytecie Gdańskim online prowadził prof. Jakub Stelina, sędzia Trybunału Konstytucyjnego, studenci zaprotestowali. Ustawili sobie jako zdjęcia profilowe lub nakładki na ekran symbole strajku kobiet, a jedna ze studentek zaapelowała do wykładowcy o odejście z uczelni. Mamy komentarz profesora w tej sprawie.Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni

Pobierz aplikację: Android | iPhone


Jak oceniasz postawę studentki?

wykazała się dużą odwagą 68%
zrobiła słusznie, ale to nic nie zmieni 15%
okazała wykładowcy brak szacunku 17%
zakończona Łącznie głosów: 12886
Na poniedziałkowych zajęciach na UG, które prowadził prof. Jakub Stelina - wybrany pod koniec ubiegłego roku na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego - nie obyło się bez słów krytyki pod adresem wykładowcy.

- Nie powinien pan, tym bardziej jako mężczyzna, który nigdy nie będzie nosił w sobie dziecka, decydować o tym, czy mam dopuszczać się heroizmu i rodzić dziecko posiadające tę czy inną wadę genetyczną. To nie pan będzie przez dziewięć miesięcy nosił płód, nie pana przez dziewięć miesięcy będzie rozdzierał ból i to nie pan zrezygnuje z kariery prawniczej z powodu ciągłej opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem - mówiła podczas zajęć Stelinie studentka Oliwia Zamrzycka.
O przebiegu protestów na bieżąco informują nasi czytelnicy w Raporcie z Trójmiasta.

Planowane manifestacje w obronie praw kobiet w naszym Kalendarzu wydarzeń.

Podkreśliła, że na UG nauczycieli akademickich obowiązuje kodeks, a według studentów profesor go nie spełnia.

- Jako studentka nie wyobrażam sobie uczęszczania na zajęcia i zdawania egzaminu u kogoś, kto podeptał nasze prawa. Apeluję do pana o rezygnację z naszej uczelni. Może jest pan wybitnym znawcą prawa pracy, ale konstytucjonalista z pana marny, a co najważniejsze - zapomniał pan, czym jest człowieczeństwo - dodała.

O komentarz poprosiliśmy prof. Jakuba Stelinę:- Mój kodeks etyki nie pozwala mi komentować mojej pracy w Trybunale Konstytucyjnym, dlatego nie mogę się wypowiedzieć w sprawach związanych z Trybunałem Konstytucyjnym ani moją pracą w nim. Nie mogę powiedzieć też, jak głosowałem. Jako wykładowca rozumiem, że wiele osób protestuje, ludzie mają prawo protestować. Jednak apelowałbym, żeby zachowywać jakąś formę, duża część studentów nie była zadowolona, chciała posłuchać wykładu, ale rozumiem to, co się wydarzyło. Szkoda, że nie mam możliwości uczestniczyć w tym inaczej i nie mogę się na ten temat wypowiadać - mówił w rozmowie z nami prof. Jakub Stelina.
Prof. Jakub Stelina, były dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, w listopadzie 2019 r. został wybrany przez Sejm na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.
Prof. Jakub Stelina, były dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, w listopadzie 2019 r. został wybrany przez Sejm na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. fot. Maciej Kosycarz/KFP

Studenci popierają protestyPokażmy nasz sprzeciw, nie pozostawajmy niezauważeni - apelują studenci. Coraz więcej młodych ludzi w różny sposób pokazuje, że nie zgadza się z czwartkowym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którym aborcja z powodów uszkodzenia lub choroby płodu jest nielegalna.

Studenci podczas zajęć, które teraz odbywają się głównie online, ubierają się na czarno i udostępniają grafiki, które kojarzone są z protestem kobiet.

Parlament Studentów WSAiB wydał specjalne oświadczenie:

- Głosu młodych żadna władza nie może zlekceważyć, gdyż takie decyzje najbardziej uderzają właśnie w ich życie, ich przyszłość. Mamy dość kolejnego zawłaszczania wolności i naszego wspólnego państwa tylko przez jeden światopogląd i narzucania go siłą, bez żadnej dyskusji, całemu społeczeństwu. Apelujemy o walkę z koronawirusem, nie z kobietami! My, młodzi, chcemy tworzyć państwo, w którym każdy, niezależnie od płci, orientacji seksualnej, wiary czy poglądów politycznych, czuje się bezpiecznie i może sam decydować o własnym życiu i zdrowiu, odwołując się tym samym do najlepszych tradycji tolerancji w Rzeczpospolitej. Ponadto apelujemy i prosimy: mimo protestów zachowujmy się odpowiedzialnie. Przede wszystkim stosujmy maseczki, w miarę możliwości dystans i dezynfekcję rąk - piszą studenci.
Czytaj też: Piąty dzień protestów w sprawie aborcji w Trójmieście

Od czwartku na ulicach polskich miast, a także za granicą odbywają się protesty. Skala manifestacji rośnie z dnia na dzień.

Opinie (1243) ponad 200 zablokowanych

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Studentka prawa UG: oświadczenie podczas zajęć z sędzią TK

  Nie ma odpowiedzi

  bo Profesor zrobił z niej merytorycznie mokrą plamę.

  • 609 1223

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Studentka prawa UG: oświadczenie podczas zajęć z sędzią TK

  jest odpowiedź

  • 41 18

 • "Profesor" Nie może odpowiedzieć

  Nie może odpowiedzieć, bo jeszcze nie dostał wytycznych z Żoliborza co ma mówić.

  • 1805 318

 • Studenci raczej na pewno nie chcieli wysłuchać wykładu

  Jeśli nie ma się argumentów, to tak wygląda odpowiedź profesora

  • 1161 157

 • Bohaterowie i bohaterki czasów pokoju i pełnych półek.

  • 427 152

 • pan "profesor" stracił legitymizację do tego, by uczyć PRAWA adeptów tego zawoddu

  wstyd i hańba. Czas odejść i dalej "robić polityczną karierę". Ha tfu!

  • 1034 317

 • ***** ***

  można kulturalnie? można... ***** ***

  • 495 61

 • Gratulacje dla studentki

  Rzeczowa i merytoryczna wypowiedź studentki. Gratuluje odwagi w tych trudnych czasach. Szkoda, ze wypowiedź Profesora, który z założenia powinien wykazać się traniejszą wypowiedzią - jest nijaka

  • 1289 307

 • mam nadzieję że kazdy sędzia , polityk , policjant poniesie konsekwencje swoich zachowań

  każdy z nich wie że depcze prawa innych osób i robi to świadomie

  • 656 217

 • Co to za uczelnia, że żacy decydują o profesorach,,,

  • 385 775

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nowe Trendy w Turystyce
Nowe Trendy w Turystyce
konferencja
paź 29-30
piątek - sobota
Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności
10. Europejskie Forum Nowych Idei
10. Europejskie Forum Nowych Idei
konferencja, forum
paź 20-22
środa - piątek
Sopot, Radisson Blu Hotel
Międzynarodowa konferencja "Miasto i pamięć"
Międzynarodowa konferencja "Miasto i...
konferencja
paź 27-29
środa - piątek, g. 09:00
Gdynia, Muzeum Miasta Gdyni

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Źródła energii odnawialnej to: