Wiadomości

Seniorzy nie chcą siedzieć w domach. "Doskwiera im samotność"

Najnowszy artukuł na ten temat

Sylwester w Trójmieście bez miejskich imprez pod chmurką

Seniorów trudno przekonać do poddania się samokwarantannie. Wielu nie zamierza rezygnować z codziennych zakupów czy aktywności na świeżym powietrzu, mimo świadomości ryzyka zakażenia koronawirusem.
Seniorów trudno przekonać do poddania się samokwarantannie. Wielu nie zamierza rezygnować z codziennych zakupów czy aktywności na świeżym powietrzu, mimo świadomości ryzyka zakażenia koronawirusem. fot. Wojciech Balsewicz/123rf.com

To paradoks: choć w grupie osób, dla których koronawirus może być najbardziej groźny są przede wszystkim osoby starsze, to właśnie one najmniej chętnie poddają się wymogom izolacji i kwarantanny. Mimo nacisków ze strony najbliższych oraz oferowanej pomocy, np. w zrobieniu zakupów, nie zamierzają rezygnować ze spacerów, chodzenia do kościoła czy wizyt na targowiskach.Rząd zaostrza środki w walce przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Do 11 kwietnia obowiązuje zakaz wychodzenia z domu, poza załatwieniem najpilniejszych spraw oraz gromadzenia się w większej liczbie niż dwie osoby, a także ograniczenie liczby pasażerów w komunikacji miejskiej, którzy będą mogli zająć tylko połowę miejsc siedzących. Wcześniejsze obostrzenia również pozostają aktualne.

Rząd ogranicza możliwość wyjścia z domuTo nie koronaferie, tylko walka z epidemiąCzy ograniczyłe(a)ś wychodzenie z domu?

tak, wychodzę tylko wtedy, kiedy to naprawdę konieczne 75%
tak, choć nie drastycznie - nie boję się wychodzić z domu i robię to, kiedy np. mam ochotę na zakupy czy spacer 18%
nie, choć staram się unikać kontaktu z innymi osobami 5%
nie i nie zamierzam - sugerowane środki bezpieczeństwa to prowizorka, więc nie ma sensu się do nich stosować 2%
zakończona Łącznie głosów: 2445
Kiedy 11 marca premier Mateusz Morawiecki ogłosił zawieszenie zajęć opiekuńczych i edukacyjnych w żłobkach, przedszkolach i szkołach, wydawało się, że młodzież potraktuje czas wolny jako "koronaferie" i ruszy do centrów handlowych. Tak się jednak nie stało.

- Wytłumaczyliśmy córce, że to nie wakacje, a czas, kiedy naprawdę należy zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi osobami. Podobnie postąpili rodzice innych dzieci z jej klasy, a cała społeczna aktywność przeniosła się do sieci - mówi Radosław, ojciec 11-letniej Zosi. - Córka nie wyszła z domu od dwóch tygodni i nie ma szansy, żebyśmy w najbliższym czasie jej na to pozwolili. Na nudę jednak nie narzeka, jej koledzy raczej też. Oglądają filmy, grają w gry online, wspólnie odrabiają zadania przygotowane przez nauczycieli. Po prostu wiedzą, że innej opcji niż siedzenie w domu na chwilę obecną nie ma. To nieprędko się zmieni - podkreśla.

Kilkanaście tysięcy osób deklaruje pomoc potrzebującymSeniorzy: "my tylko do sklepu"O ile nad dziećmi i młodzieżą udało się zapanować, okazuje się, że seniorzy nie zawsze przestrzegają nowych zasad.

- "Bo do sklepu blisko, bo zabrakło chleba na śniadanie, bo synowi trzeba ugotować obiad, bo ja jeszcze taka stara nie jestem" - cytuje Anna Sawicka z Caritas Archidiecezji Gdańskiej. - Jeżeli chodzi o zakupy, to seniorom jest oferowana pomoc - pomaga nasza placówka, organizacje działające lokalnie, jest też pomoc sąsiedzka. Ci jednak bardzo często odmawiają przyjęcia takiej pomocy. Niestety dużą rolę odgrywa tu rodzina, która takiego "biegającego" seniora nie nakłania do pozostania w domu. Mam wrażenie, że najbliżsi przyzwalają najstarszym na pełną braku odpowiedzialności samowolkę - przekonuje.
Nawet jeśli rodzina wywiera na seniorach presję, aby pozostali w domu, otacza najlepszą opieką i zaopatruje we wszystko, czego potrzebują, ci nadal nie dają się zamknąć w domu. Czas spędzony na świeżym powietrzu to dla wielu osób jedyna rozrywka i rezygnować z niej nie zamierzają.

- Dla moich rodziców codzienny spacerek do kiosku po gazetę, którą prenumerują, to rutyna, z której rezygnować nie zamierzają. Telewizor oglądają od rana do nocy, ale z całego przekazu medialnego wybierają tylko te informacje, które im pasują, więc powtarzają jak mantrę: "przecież nie wszyscy chorują" na zmianę z "i tak jesteśmy starzy, na coś trzeba umrzeć" - opowiada Tomasz. - Od tygodnia razem z moimi siostrami tłumaczymy rodzicom, że nie mają ruszać się z domu, ale ci są już u kresu wytrzymałości. Jesteśmy pewni, że jeśli zostawimy ich samych (a nie mamy możliwości zamieszkać z nimi na stałe), to wyjdą i nie będą widzieli w tym nic złego. Bo to zawsze jest "tylko po bułkę", "tylko po gazetkę", "tylko do kościoła". Jakby to "tylko" oznaczało, że roztoczony zostanie nad nimi specjalny, przeciwkoronawirusowy parasol ochronny.
Jeśli chcesz otrzymać pomoc, kliknij TUTAJ

Seniorom doskwiera samotność. Ratunkiem teleopieka?Co stoi za tym, że mimo społecznego nacisku i świadomości zagrożenia zakażeniem koronawirusem starsze osoby nie chcą pozostać w domach?

- Wielu z nich po prostu doskwiera samotność. Bez wyjścia do kościoła, do sklepu po gazetę czy zamienienia kilku słów w osiedlowym spożywczaku bądź w aptece, codzienność seniorów jest naprawdę szara i przytłaczająca - mówi Magdalena, farmaceutka. - Jedna z klientek, która regularnie odwiedza moją aptekę, wyznała mi, że w chwili obecnej jej i chorującemu na raka mężowi brakuje nawet wizyt pielęgniarki z domowego hospicjum. Mimo że regularnie odwiedzają ich dzieci. Pielęgniarka nie przychodzi, bo w związku z ograniczonymi zasobami środków ochrony osobistej wizyty zostały ograniczone do niezbędnego minimum.
- Myślę, że ciekawym rozwiązaniem, częściowo wypełniającym tę pustkę, byłaby teleopieka - mówi Monika Kuniczuk z Ośrodka Opiekuńczego Serafin. - Moglibyśmy dzięki temu dotrzeć do ludzi samotnych, którzy będą wiedzieli, że zawsze ktoś czuwa.
Kontakt osobisty został ograniczony, ponieważ - jak zostało wspomniane - z uwagi na braki w środkach ochrony osobistej stanowiłby zagrożenie zarówno dla seniorów, jak i opiekunów.

- Kontaktowałam się z instytucjami państwowymi, ale niestety nigdzie nie można uzyskać środków zabezpieczających opiekunki przy opiece nad osobami starszymi - mówi Monika Kuniczuk. - Podopieczni często są samotni, zdani tylko na pomoc opiekunki, a te nie mają do dyspozycji środków ograniczających możliwość zarażenia. Narażone są obie strony. Działamy na rynku już ponad 10 lat, ale ta sytuacja nas przerosła.

Bezpieczne zakupy dla seniora - sklepy wprowadzają udogodnieniaZrobienie zakupów jest dla seniorów nie tylko rozrywką, ale i naturalną potrzebą, z której nie zamierzają rezygnować.

- Ludzie młodzi przychodzą zrobić zakupy raz a konkretnie. Seniorzy przychodzą po kilka razy dziennie - a to po sok, a to po przecier pomidorowy czy inny drobiazg, którego nie kupili podczas wcześniejszej wizyty w sklepie - zdradza ekspedientka pracująca w jednym ze sklepów spożywczych.
A jako że robienie zakupów trudno seniorom wyperswadować, sklepy postanowiły zadbać o bezpieczeństwo klientów po 65 r.ż. Sieć hipermarketów Tesco, dla przykładu, wprowadziła specjalne godziny zakupów dla seniorów.

- Jednym z naszych działań jest specjalna godzina zakupów dla osób z grupy podwyższonego ryzyka, a w szczególności seniorów. Chcemy, by codziennie od godz. 9 do 10 osoby starsze miały możliwość zrobienia bezpiecznych i sprawnych zakupów - poinformowali w specjalnym komunikacie przedstawiciele sieci Tesco.
Biedronka z kolei poinformowała, że seniorzy mają pierwszeństwo, jeżeli chodzi o wejście do każdego sklepu sieci w pierwszej godzinie jego otwarcia oraz - tu już bez obostrzeń - przy podejściu do kasy.

Dodatkowo sieć uruchomiła akcję "Czas na pomaganie seniorom 65+". W sklepach zostaną umieszczone specjalne skrzynki i gotowe do wypełnienia formularze. Każdy senior, który potrzebuje pomocy w zrobieniu zakupów, a także każda osoba gotowa pomagać, może wypełnić taki formularz i zostawić w skrzynce. Wolontariusze będą mogli robić bezpieczne zakupy dla seniorów, którzy zapłacą za nie dopiero przy dostawie.

Opinie (460) ponad 10 zablokowanych

 • Seniorzy i niektórzy młodsi są całkowicie bezmyślni i nieodpowiedzialni (31)

  Tacy ludzie stwarzają realne zagrożenia dla zdrowia i życia innych ludzi, powinni być surowo karani, a kary ściągane z ich przyszłych emerytur i dochodów co do złotówki!

  • 257 63

  • Część seniorów i młodszych to ludzie całkowicie bezmyślni i nieodpowiedzialni. (8)

   Powinni być karani z całą surowością zgodnie z prawem!

   • 60 15

   • Młodzi nie są w grupie ryzyka (3)

    Karać tylko starszych

    • 5 42

    • (2)

     Młodzi roznoszą wirusa.

     • 39 6

     • Tak, bo starsi już nie. Ty jak coś palniesz to... (1)

      • 11 13

      • To młodzi go tu przywieźli.

       • 8 0

   • nie mowi sie mlodzi tylko juniorzy

    senior-junior. jak mlody to parą jest stary, nie senior. czyli: starzy nie chetnie zostają w domu

    • 3 1

   • (2)

    Zgodnie z jakim prawem, ty bezmyślna istoto? To co wymyślił Pinokio, to nie jest żadne prawo, tylko apel. Bez wprowadzenia stanu wyjątkowego, nie ma takiej możliwości by ograniczać prawa obywatelskie, w tym to do swobodnego przemieszczania się. Z resztą sam o tym niedawno mówił, że nie ma potrzeby wprowadzania stanu wyjątkowego, bo nie ma potrzeby odbierania praw obywatelskich, a teraz chce je odbierać nie wprowadzając stanu wyjątkowego, wiadomo dlaczego. To nie jest prawo, to jest bezprawie! A wy wszyscy, prawie wszyscy, jesteście jak hitlerowcy. Gdyby wam powiedzieć, że to żydzi roznoszą wirusa, to byście ich do pieców wkładali.

    • 6 5

    • Zgodnie z takim prawem... (1)

     Art. 116. § 1 Kodeksu Wykroczeń
     Kto, wiedząc o tym, że:
     1) jest chory na gruźlicę, chorobę weneryczną lub inną chorobę zakaźną albo podejrzany o tę chorobę,

     2) styka się z chorym na chorobę określoną w punkcie 1 lub z podejrzanym o to, że jest chory na gruźlicę lub inną chorobę zakaźną,

     3) jest nosicielem zarazków choroby określonej w punkcie 1 lub podejrzanym o nosicielstwo,

     nie przestrzega nakazów lub zakazów zawartych w przepisach o zapobieganiu tym chorobom lub o ich zwalczaniu albo nie przestrzega wskazań lub zarządzeń leczniczych wydanych na podstawie tych przepisów przez organy służby zdrowia,

     podlega karze grzywny albo karze nagany.

     § 2. Tej samej karze podlega, kto, sprawując pieczę nad osobą małoletnią lub bezradną, nie dopełnia obowiązku spowodowania, aby osoba ta zastosowała się do określonych w § 1 nakazów, zakazów, wskazań lub zarządzeń leczniczych.

     • 2 1

     • sam nie wiesz d**ilu co cytujesz przecież d**ilu jasno jest powiedziane że ludzie mogtą wychodzić z domu po swoje codzienne sprawy o co ci chodzi?

      • 1 1

  • (7)

   Poczekajmy jak sam/sama będziesz seniorem

   • 17 32

   • To jest kwestia rozumu a nie wieku. (4)

    Jak będziesz taki dobry dla przestępców to stanie się to co w Hiszpanii i Włoszech.
    Tego chcesz obrońco bezmyślnych ryzykownych zachowań???

    • 34 9

    • (2)

     Tak chce. Selekcja naturalna nie zaszkodzi. W dodatku moze pasc wiekszosc elektoratu popisu wiec jest szansa wkoncu na normalnosc w tym kraju

     • 7 11

     • Nienawidzę pisu, ale jeszcze bardziej niż pisu nienawidzę takich sku...synow jak ty

      • 5 1

     • Tak życzę ci aby w tej selekcji znależli się jako pirewsi twoi rodzice i twoi dziadkowie z babciami durniu.

      • 2 0

    • Jakich przestępców? Chcesz powiedzieć, ze starsi ludzie są przestępcami, bo wychodzą do sklepu, bo w ogóle wychodzą z domu? I Ty mówisz o rozumie? To Twoje poglądy są poglądami przestępcy i to Ciebie powinno się izolować.

     • 7 1

   • (1)

    To żaden argument w tej chwili.

    • 7 9

    • To żaden argument: "to żaden argument w tej chwili", masz rację.
     ale bzdura

     • 4 5

  • nic do seniorow nie dociera NIC! (2)

   są wszędzie...na ulicach w lesie w sklepie../spacerki z kolezankami co klika minut/kościol itd.. chodza wszędzie!! bo im wszystko jedno...nazwal bym ich swietymi krowami jak w Indiach !!

   • 47 8

   • połóżmy się w trumnach i czekajmy...

    • 12 9

   • A ja nazwałbym ich wolnymi ludźmi i każdego kto chce im odebrać wolność wsadziłbym do więzienia. Jak nie chcesz by roznosili wirusa, to się od nich odwal, nie zbliżaj się, nie zarażaj. Oni sami go w sobie nie wykształcą, muszą go najpierw złapać od kogoś takiego jak Ty.

    • 7 3

  • Skoro seniorzy niechca dla własnego dobra zostać w domu to niech giną. (7)

   • 14 11

   • (2)

    Najgorsze jest to że zarażają innych!

    • 27 9

    • Tak, bo tego wirusa to oni tu przywlekli. Pewnie go wymodlili w kościołach, by zgładzić młodych, a teraz chodzą po sklepach i zarażają innych. Co za baran!

     • 5 4

    • To dlaczego zmuszają do pracy ludzi w wieku 60+

     • 0 0

   • (2)

    Niech chorują, pewnie. Tylko, że te wszystkie stare dziady pójdą do szpitala obciążając system i niepotrzebnie narażając personel. No ale starej babie nie przetłumaczyłysz, że można kupić jedzenia na tydzień ( zawsze może kogoś poprosić o pomoc) tylko codziennie musi popierdzielac po 2 plasterki szynki i 3 bułeczki. Już widzę ten lament kiedy nie będą mogły iść w Wielkanoc do swojego kościółka!!!!!

    • 30 6

    • Obciążając system, który całe życie opłacali, a z którego Ty teraz korzystasz i rościsz sobie prawo do pierwszeństwa.

     • 7 6

    • A co z twoimi rodzicami i dziadkami zamknąłeś ich w klatkach.Odpowiedz łachu.

     • 1 1

   • STARY

    Siedzę w domu już drugi tydzień pajacu więc nie uogólniaj faszysto.Spytaj lepiej czy mam jeszcze mąkę i drożdże do pieczenia chleba i na ile mi jeszcze wystarczy.

    • 4 0

  • Oni akurat mają wiecej rozumu niz ty.Zawsze mozna sie posmiac jak taki pusty dzban publikuje swoja głupote

   • 8 15

  • ZUS zaciera ręce...

   Selekcja naturalna...

   • 5 1

  • ciebie już d**ilu pokarało zanikiem rozumu

   • 0 0

 • Gdynia: rynek na Pagecie...rynek na Pogórzu (11)

  Kaufland, Biedronka...
  Tylko starsi ludzie...
  Za nic mają zakazy i jeszcze są w bliskim kontakcie.

  • 227 17

  • Oni już niczym (3)

   Nie ryzykują.

   • 3 9

   • nie??? (2)

    A to że łażą i zarażają innych .

    • 21 2

    • To tego jest potrzebna empatia. (1)

     Większość z nich myśli tylko o sobie.

     • 4 0

     • To po cholerę ty i tobie podobni wysyłają ich po te zakupy

      • 1 3

  • Wczoraj wybrałam się na zakupy do Kauflandu z wózkiem (synek ma niecały rok, ojciec w tym czasie w pracy), w obecnej sytuacji staramy się robić zakupy raz na parę dni. Wychodząc starszy Pan zwrócił mi uwagę czy ja się tak nie boje z tym dzieciakiem łazić. Po czym sobie przysiadł na ławeczce wewnątrz sklepu w ciągu komunikacyjnym. Ja mam uważać i się bać ale starszych to nie dotyczy.

   • 15 2

  • Hoss na wolności ,przetrzebi oszczędności ,może Czegoś nauczy ?

   • 2 0

  • Gdańsk, Ujeścisko... (2)

   sami 30-50 lat, z ogniem w oczach ładują paki papieru toaletowego. Żadne odległości ich nie stresują, z rąk sobie wyrywają te paki.Starych nie ma ani jednej osoby.

   • 5 12

   • (1)

    bo na tym osiedlu mieszka mało starszych osób

    • 9 1

    • ...

     A młodzi zaraz będą w ciężkich depresjach jak d*pnie cały rynek i stracą pracę,seniorzy mają przeważnie własnościowe mieszkania,młodzi na kredyty.Będzie dramat!

     • 15 2

  • odezwa do wychowanych bezstresowo.

   To bardzo żle świadczy o młodych ,a w szczególności o ich dzieciach i wnukach dla których robią te zakupy.Apeluję do was młodzi zacznijcie szanować starszych róbcie zakupy sami nie narażajcie ich na śmierć.Przykłady mogę podać z własnego podwórka.

   • 1 1

  • no no

   ..młodzi za to siedzą ...chyba na ławkach z piweczkiem....zacznijcie od siebie.......

   • 0 0

 • autobusy dla senirów (8)

  odkąd dostali te różne nastki to sobie z nudów kursują od proboszcza do lekarza,
  muszą pozbyć się nadwyżki

  • 127 41

  • nikt do lekarza nie chodzi z nudów tylko są starsi i częściej chorują (3)

   • 9 27

   • To nie pradwa. oni potrafia sobie wmówić że im coś jest i zawsze lepiej wiedza od lekarza (1)

    • 35 6

    • Zapisz sobie twój wpis i przeczytaj za 40 lat głupku.

     • 3 2

   • Ta..........

    • 3 3

  • seniorzy

   Przecież jeszcze nikt nie dostał 13 taki, dopiero w kwietniu będą wypłacone

   • 4 3

  • NIe w temacie, ale pamiętajcie (1)

   A zaraz będą wypłacane trzynasteczki do emeryturek! Tak tylko przypominam, bo niektórzy nie pamiętają, a partia rządząca milczy, że teraz w tak głębokim kryzysie, gdy lekarze i pielęgniarki nie śpią i nie jedzą, bo ratują życia, przy ogromnym zapotrzebowaniu szpitali i ledwie dychającej służbie zdrowia, siedzący w domu seniorzy dostaną trzynastki.

   • 4 1

   • Jak przepracujesz 45 lub 50 lat to też chętnie weżmiesz, a póki co to powiedz swoim rodzicom i dziadkom niech w ramach protestu nie biorą lub przekażą Grodzkiemu on nie odmówi.

    • 4 1

  • faszysta się wypowiedział.Powiedz to ojcu i dziadkowi albo im pomóż.

   • 0 0

 • co się z ludźmi na starość dzieje... (10)

  • 116 26

  • nic się nie dzieje rodziny się nimi nie interesują a zaintersują się wtedy gdy gdy padną ,wtedy (2)

   kłócą się o spadek

   • 13 24

   • ?! czy kiedykolwiek opiekowałeś się lub mieszkałeś ze starszą osobą? Watpię?! (1)

    Tak może napisać osoba, która nigdy nie opiekowała się starszą osobą. Starsze osoby słuchają ale wybierają tylko te informacje, które im pasują. Jak zmusić starszą osobę aby nie wyszła z domu - chyba tylko przywiązać do kaloryfera?!

    • 14 1

    • wręcz przeciwnie...

     zabrać na spacer i pokazać, że może, a nawet powinna chodzić, tylko w odległości od innych. Inaczej stawy wysiądą i straci odporność. Nie każcie im siedzieć w domu, bo zrobicie z nich przedwcześnie niedołężnych.

     • 7 2

  • (1)

   Może będziesz miał okazję sprawdzić jeśli dożyjesz.

   • 9 5

   • Wątpię nienawiść do starych ludzi go zabije.

    • 1 1

  • (1)

   poprostu na starość sie głupieje a nie mądrzeje , doświadczenie może i rośnie ale mądrości z racji wieku nie przybywa

   • 30 9

   • Myślisz ,że w ich wieku będziesz w pełni władz umysłowych,wątpię już teraz rozumu ci nie staje .Fajnie cię rodzice wychowali.

    • 2 1

  • (2)

   Co się z wami dzieje? Wy nic nie kumacie. To jest przerażające! Jak was zapytać, czy bylibyście za tym, by ich wszystkich dać do pieca, metodą Adolfa, to powiecie: nie, nie, to jest nie humanitarne, ale odizolować ich, zamknąć w więzieniach, skazać być może na dożywocie- to jasne, czemu nie? A to jest prawie to samo! Od jednego do drugiego jest mały kroczek. Przestańcie decydować co inni mają robić, zwłaszcza że to nie oni są zagrożeniem dla was, tylko wy dla nich.

   • 10 4

   • Zagrozenie (1)

    Zagrożeniem jest to dla wszystkich, bo każdy może być nosicielem i zarażać- zatarasuje człowiek również. A dodatkowo, liczba respiratorów i szpitalnych łóżek jest określona- jeżeli starsi ludzie zaczną chorować, dla wszystkich nie starczy i to właśnie dla Ciebie może go nie być....

    • 3 2

    • A jak młodzi zaczną chorować i zabraknie dla starszych, to wtedy będzie ok?
     Ja wolałbym żeby dla mnie zabrakło, niż żeby ktoś z tego powodu zamykał innych w więzieniu, odbierał chęć do życia i skazywał na powolną śmierć. Każdy może być nosicielem, ale to młodzi ludzie przywieźli do nas tego wirusa i to oni mogą zarazić starszych, żeby ci ewentualnie mogli zacząć zarażać innych. W dodatku to oni jak i na przykład chorzy na cukrzycę, wyjątkowo potrzebują ruchu by normalnie funkcjonować, by nie stracić szybko zdrowia. Młodzi mogą jakiś czas posiedzieć na tyłkach i potem wrócić do formy, ale oni już nie wrócą, zostaną w łóżkach do końca swoich dni.

     • 4 1

 • szczerze? może warto to uszanować... (12)

  widocznie już nie chcą być na tym świecie, są świadomi swoich decyzji i podejmują własne ryzyko.
  Tylko niech nie zarażają innych.

  • 120 76

  • Podpowiedz im jak mają nie zarażać. (2)

   • 21 3

   • Odpowiedzialność za starszych, nieodpowiedzialności, pozostawionym samym sobie ludzi powinna ponosić najbliższa rodzina.

    • 7 15

   • To nie oni zarażają! to nie oni jeżdżą na narty do Włoch! To nie oni przywlekli tutaj tego wirusa! Ty to robisz, a ich chcesz karać.

    • 6 3

  • (3)

   Ktoś kto przeżył jako dziecko wojnę, czas odbudowy gdy nic nie było, komunę , czas rozwalania jego zakładu pracy po 89 roku, temu taka epidemia nie straszna. Z chorobami też ma do czynienia codziennie, tylko o innych chorobach TV zapomniała.

   • 31 13

   • Ktoś kto przeżył jako dziecko wojnę, czas odbudowy gdy nic nie było, komunę , czas rozwalania jego zakładu pracy po 89 roku (2)

    powinien już się szykować do krainy wiecznych łowów. Niestety, to najwierniejszy elektorat adriana i dla tego elektoratu zostanie zabita gospodarka. Jej mordowanie już trwa.

    • 13 10

    • wczoraj w Anglii umarła na koronawirusa 21 letnia kobieta bez innych dolegliwości

     więc to co będzie po, moze być dla wielu osob dywagowaniem czysto teoretycznym, bo , juz będą w urnie. Trochę pokory.

     • 7 4

    • Jesteś chory! Jesteś gotów mordować innych ludzi żeby chronić swoje pieniądze. To ciebie powinno się izolować.

     • 3 0

  • (1)

   ta, są tak świadomi jak wtedy gdy wyrzucają 100k przez okno. starość mnie przeraża

   • 18 1

   • Przeraża ale dopadnie obyś się wtedy gorzej nie zachowywał .Tego nie wiesz .

    • 0 0

  • Własne ryzyko

   Chyba ryzyko wszystkich

   • 8 0

  • Xx

   Tak tak, a później będą mieć pretensje, że nikt ich nie uchronił, nie zaopiekował się.

   • 4 3

  • Póki co to ty chodzisz i zarażasz .Bo ja nie.

   • 0 0

 • Tylko policja i siłą (7)

  mózgi w domach zostawili albo wyparowały

  • 71 48

  • a niech robia po swojemu tylko niech nie płaczą póxniej lekarzowi ,że oni tylko..., że oni mysleli... niech za glupote płaca sami a nie jak wczoraj przez głupią babcie cały szpital zamkneli bo zapomniała dodać że córka chora ... ludzie nie myslą a już na pewnio polecenia czy zalecenia mają w zadach

   • 10 2

  • (4)

   Ja mam 40 lat i głęboko w rzyci tego medialnego wirusa. Wy jesteście małpami, bo skaczecie tak jak TV chce. Średniowiecze z was jeszcze nie wylazło, trzęsiecie du..ami jak przed św inkwizycją, wtedy też kazali ludziom żyć w strachu, a ten co się nie bał to wg. inkwizycji trawiła go gorączka i trzeba było opalać takixh na stosach. Czytając te komentarze to jest zupełnie to samo. Biedne małpy bez własnej woli życia, więc jeśli nie umiecie żyć wg własnej woli to żyjecie na woli rządów korporacji i mediów. Wystarczy rozwijać swoją świadomość, żeby zobaczyć ten cały medialny cyrk. Ja sobie żyję dalej jak żyłem z uśmiechem na twarzy korzystając ze świeżego powietrza ile się da i wy małpy możecie mnie pocałować w 4 litery.

   • 4 11

   • (3)

    jak ty widzisz małpy jak zoo zateż zamkneli ?? łojej może ty siedzisz w klatce z szympansami ? słuchaj tu nie ma co wypisywać do nich ...podobnio jedna zna język migowy , spróbuj tak się dogarać , powodzenia

    • 1 2

    • (2)

     Coś jeszcze masz mundrego do napisania?

     • 1 0

     • (1)

      jo ale nie do ciebie małpo

      • 1 1

      • no tak- "jo".
       Nie musisz nic więcej dodawać. Używając tego słowa w zasadzie już zdemaskowałeś swój poziom intelektualny, nie trzeba nawet czytać Twoich wypocin.

       • 2 1

  • Senior

   Uważają że wojnę przeżyli to wirus też przeżyją

   • 1 0

 • Wlepiać mandaty, zabrać emeryturę, skonfiskować oszczędności (10)

  Karać, karać, karać! To jedyna słuszna metoda.

  • 144 75

  • Przestępców trzeba karać! (1)

   Albo będziemy umierać jak mądrale włoscy czy hiszpańscy!!!

   • 18 4

   • Siedź w domu i zamknij się w szafie. Umrzesz na tyfus od pcheł albo boreliozę od kleszczy.

    • 2 0

  • Konfiskata oszczędności to głupia prowokacja, ale trzeba przestrzegać prawa i karać tych co je naruszają. (2)

   Zdrowie i życie jest ważniejsze niż Konstytucja.

   • 5 9

   • ład prawny to podstawa cywilizacji. Szanuj to luju! (1)

    • 0 8

    • kacxzyński w orędziu wspominał że dla niego konstutucja jest najważniejsza....hahahhaha

     • 3 4

  • Rozstrzelać ? (3)

   • 4 2

   • Izolować bezmózgow typu dyzio

    • 2 3

   • Nie, nie... rozstrzelać to nie. jak możesz coś takiego sugerować? Nie jesteśmy mordercami. My chcemy tylko pozamykać ich i zakazać ruchu, ale przecież będziemy im dostarczać żywność.
    Co za banda hipokrytów!

    • 2 1

   • ( ͡º ͜ʖ͡º)

    • 0 0

  • Swietna ironia najlepsze ze dzbany traktuja to powaznie .

   • 2 0

 • Seniorzy (3)

  Trudno,więcej osób po ich śmierci zarobi/ksiądz,zakład pogrzebowy i rodzina/

  • 41 33

  • plusy

   i mieszkanie zwolni się dla wnuka ;)

   • 8 6

  • Masz racje niechcą się słuchać to niech giną. Bedzie problem z głowy na przyszłość

   • 5 5

  • Banda i**otów! Gdybym był Bogiem, to oszczędziłbym seniorów, a was wszystkich pogonił z tego świata. Nie zasługujecie na to by żyć z tymi waszymi dolarami w oczach.

   • 4 1

 • Seniorzy (10)

  Niestety seniorzy to najmniej odpowiedzialna grupa, często nie rozumieją wywieszonych komunikatów np w sklepach, albo je ignorują. Poprosiłem starszego pana żeby stanął trochę dalej za mną w kolejce do kasy to był więcej niż w szoku. Inna starsza pani szarpie mnie za rękaw i krzyczy "ja będę za panem!".
  Żal ich trochę że sami pchają się do grobu

  • 210 23

  • dlatego trzeba skończyć z tą empatia dla nich i żyć normalnie - niech umierają skoro niechca słuchać (1)

   • 38 13

   • nie znasz pojęcia słowa empatia i nigdy jej nie miałeś

    • 6 2

  • Miałem to samo. "skrócił" kolejkę.

   • 11 1

  • sam bedziesz matole niedługo seniorem i a głupi jestes juz teraz

   • 10 29

  • (2)

   Cos w tym jest. Zona jak chodzila z dzieckiem do sklepu to co dzien slyszala jakies chamskie docinki. Wszystkie od starszych ludzi. Ale jak ja ide z tym samym dzieckiem do sklepu to nikt juz nie jest taki odwazny. Wielu starszych ludzi to nieprzyjemne typy.

   • 25 5

   • tak ich naucza błogożyjący Tadziu Chytrus

    • 5 1

   • Ty to pewnie wychowałeś sie bez rodziców o dziadkach nie wspomnę.

    • 1 0

  • Prawda. (1)

   Zapominają o odległości. Jedna pani, też zostawiając koszyk w kolejce podeszła do mnie nagle i z bliska mi krzyczy, że ona jeszcze po jogurt;) Druga nacierała, jakby chciała, żeby ją wpuścić, inny pan, jak zobaczył duży odstęp od kasy, to sobie stanął beztrosko przed kasą. Krzyczę - panie jest kolejka, a kasjerka - ale ten pan jest głuchy;) zakupy to koszmar obecnie. Nawet nie kupisz wszystkiego, bo stoi ktoś 15 min przed półką i miejsce zabiera. Oj, ciężko, komuś, kto jest uważny, bo trzeba myśleć za innych.

   • 10 2

   • Sama nie jestem młoda ale w pełni się zgadzam. Nie wszyscy starzy ludzie oglądają programy informacyjne w telewizji, nie wszyscy dokładnie rozumieją, jaka jest sytuacja. I Dlatego bardzo mi się podoba ostatnie stwierdzenie, że czasem trzeba myśleć za innych. To jest teraz bardzo potrzebne.

    • 6 3

  • Prostaku jak śmiesz co za pogarda wstyd!

   Swoich rodziców i dziadków,którzy mają demencję,postępującą zdolność kojarzenia faktow,utratę pamięci też będziesz dezawuował?Należysz do tych którzy mi seniorowi. Nigdy nie ustępują miejsca w tramwaju bo mają telefon w ręku i udają że mnie nie ma!Życzę ci abyś umierał samotnie i aby małolaty jak sam będziesz seniorem kpiły z ciebie publicznie i przenigdy ci nigdzie nie ustąpiły miejsca!

   • 5 6

 • to beda umierać w samotnosci ! (5)

  • 69 23

  • I tak umierają w samotności bo rodzina ma ich w d*pie przyjdą na pogrzeb i będą się potem tłuc o (2)

   spadek

   • 18 10

   • (1)

    Nie mierz innych swoją miarą .

    • 12 9

    • Masz rację są wyjątki są jeszcze ci normalni.

     • 0 0

  • (1)

   jak dzieci zostawiły rodziców i wybraly dostatnie zycie za granicą ... cóż sami sobie takie dzieci wychowali

   • 8 2

   • Odwrotnie

    Chyba taki los dzieciom zgotowali...

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Współpraca glona i grzyba w poroście to przykład:

 

Najczęściej czytane