• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sinice wyślemy na Marsa (i zjemy je)

Marta
16 listopada 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Sałatka z sinic wykonana przez gdańskich biotechnologów. Sałatka z sinic wykonana przez gdańskich biotechnologów.

Naukowcy z Gdańska uczestniczą w międzynarodowym projekcie, który przygotowuje metody "wytwarzania" pożywienia w kosmosie. Miałoby ono posłużyć astronautom lecącym na Marsa.



O tym, że sinice (ściśle mówiąc cyjanobakterie) mogą wytwarzać produkty nadające się do spożycia przez ludzi wiedziano od dawna. Już Aztekowie robili chleb z sinic Arthrospira maxima. Opisał to w XVI wieku Bernal Diaz del Castillo, uczestnik wyprawy Hernana Cortesa w 1521 roku. Wspomina on o "małych plackach zrobionych z czegoś w rodzaju błota, które jest wyławiane z jeziora". Placki te wykorzystywano do wytwarzania chleba, który miał smak zbliżony do smaku sera.

Na początku XX wieku opisano, jak w okolicach jeziora Czad wyławiano z wody "maty" pływające po powierzchni, suszono je, dzielono na mniejsze części i sprzedawano. W chwili obecnej dostępny jest preparat z sinic, zawierający białko tolerowane przez alergików, zawiera on również bardzo dobrze przyswajalne żelazo. Może służyć jako środek wspomagający rekonwalescencje przy terapiach przeciwnowotworowych. Podczas Bałtyckiego Festiwalu Nauki można było spróbować sałatki z zawartością suszonej sinic z rodzaju Arthrospira, która - jak przekonuje dr Krzysztof Waleron z zespołu pracującego nad "kosmicznym pożywieniem", działającego w ramach Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed - rozchodzi się w mgnieniu oka.

Skoro więc możliwości wykorzystania sinic do produkcji pożywienia są znane od dawna, to po co się je bada?

- Warunki panujące w kosmosie, są zupełnie odmienne niż te na ziemi. Jest tam wiele czynników, które mogą spowodować niekorzystne mutacje w genach nie tylko cyjanobakterii. W ekstremalnych przypadkach może dojść nawet do tego, że zamiast pożywienia mogą one wytwarzać substancje szkodliwe dla astronautów. Naszym zadaniem jest poznanie genomu Arthrospira. Wiedza ta może posłużyć do określenia, czy może dojść do ewentualnych groźnych mutacji, bądź zmian procesów metabolicznych w komórce, mogących przyczynić się do wytwarzania niebezpiecznych dla zdrowia związków - opowiada dr Krzysztof Waleron.

Gdańscy naukowcy pracują w międzynarodowym zespole badawczym, do którego zostali włączeni dzięki wieloletniej współpracy z belgijskim Centrum Inżynierii Białek Uniwersytetu w Liege.

Sinice będą jednym z elementów tak zwanej pętli podtrzymywania życia. Jest to zespół organizmów, bakterii, sinic, grzybów i roślin wyższych, który będzie utylizował odpady powstające w czasie lotu na Marsa i przerabiał je na tlen oraz żywność. Ten sztuczny ekosystem, w którym materia krąży w zamkniętym obiegu opracowany został na wzór funkcjonowania ekosystemu wodnego.

- Nasza Arthrospira jest teraz następna w kolejce do badań w warunkach kosmicznych, tam gdzie jest wysokie promieniowanie jonizujące, promieniowanie UV, odmienna grawitacja. W chwili obecnej przeprowadzane są testy na bakteriach w warunkach lotu kosmicznego. Badania te są dość kosztowne i bardzo trudne również z przyczyn logistycznych. Laboratoria są w różnych krajach europejskich, a rakiety startują z Rosji. Wszystko wymaga bardzo precyzyjnego projektowania doświadczeń i doskonałej organizacji. Przewiduje się, że taki lot na Marsa mógłby się odbyć około 2030 roku" - dodaje dr Krzysztof Waleron.
Marta

Miejsca

Opinie (8) 2 zablokowane

  • Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii (4)

    Chluba naszego miasta. Ciekawe czym się jeszcze zajmą? Wykorzystaniem nalotu z powierzchni przeleżałych kiełbas do produkcji kleju? A może modyfikacją pajęczyn do leczenia ran kłutych?

    • 3 21

    • Dzięki za pomysł na doktorat z tymi pajęczynami ;-)

      • 14 1

    • Kolonizacja kosmosu to przyszłość.

      Kosmiczni podróżnicy muszą posiadać, celem przetrwania w skrajnych warunkach, odpowiednie, pełnowartościowe pożywienie. Ciebie może to śmieszyć, ale takie niby drobiazgi są fragmentem większej całości i mają na celu zapewnienie przyszłym kolonizatorom narzędzia niezbędne do przeżycia.
      Brzmi to jak fragment opowieści science-fiction, ale przecież 100 lat temu lot w kosmos dla Verne'a również był fikcją.

      • 3 0

    • (1)

      Jak się nie znasz, to siedź cicho. Milczenie jest złotem - może nie przybędzie Ci rozumu, ale będziesz bogaty.

      • 1 0

      • To do DziwakaMarudy było skierowane.

        • 0 0

  • A tak szczerze,

    jak oceniacie (zaloganci MWB) szanse przetestowania tego w przestrzeni kosmicznej?

    • 1 5

  • proponuje rolników wysłac na marsa razem z górnikami!! (1)

    skończy sie wkoncu złodziejski Krus i doplaty do rolników!!
    Nagle sie okaze ze kasy bedzie starczać na wszystko i Polska jest krajem bogatym zamiast wywalac co roku kilkadziesiat miliardów na doplaty do krusu rolników kopalń górników!

    • 11 6

    • na marsa..?

      górników i rolników na marsa... a my będziemy bez chleba i po ciemku w mrozie siedzieć. Może polityków wysłać i dyrektorów, razem z jakimiś specjalistami i grafikami. Każdy z nich ma fajny zarobek (pewnie temu ich nie lubisz i zwyczajnie zazdrościsz) i już więcej pieniędzy w skarbonce będzie :)
      Ja to bym nasze podatki tam wysłała :) Pozdrawiam

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Science Cafe. Przyszłość zapisana w genach? Epigenetyka w skali

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

Kultura wzmacnia. kultura krzepi! Bałtyckie Perły Kultury

warsztaty, spotkanie, konsultacje

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie miasto jest siedzibą władz województwa Pomorskiego?

 

Najczęściej czytane