• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Słodko-gorzkie "Sopoty" Tomasza Słomczyńskiego. Tłumy czytelników w Smaku Słowa

Maciej Korolczuk
23 marca 2023, godz. 11:30 
Opinie (22)
Na spotkanie do Smaku Słowa w Sopocie przyszły prawdziwe tłumy czytelników. Choć organizatorzy dostawili kilkadziesiąt krzeseł i tak wszyscy nie zmieścili się w księgarni na Monciaku i rozmowie przysłuchiwali się, stojąc na zewnątrz. Na spotkanie do Smaku Słowa w Sopocie przyszły prawdziwe tłumy czytelników. Choć organizatorzy dostawili kilkadziesiąt krzeseł i tak wszyscy nie zmieścili się w księgarni na Monciaku i rozmowie przysłuchiwali się, stojąc na zewnątrz.

Takich tłumów na spotkaniu autorskim w Trójmieście nie było widać już dawno. W środę księgarnia Smak SłowaMapka w Sopocie pękała w szwach podczas promocji najnowszej książki Tomasza Słomczyńskiego "Sopoty". Książki, dodajmy, znakomicie napisanej i uczciwej. Słomczyński o swoim mieście pisze z czułością, a tam, gdzie kurort nie domaga i zasługuje na konstruktywną krytykę - słusznie go gani.Ile średnio książek czytasz w ciągu roku?

O tym, że niełatwo pisało mu się książkę o mieście, w którym się wychował i do którego wraca "jak do kochanki", dziennikarz i reporter pisze na jej końcu.

- Ale nie dlatego, że materia jakaś szczególnie wymagająca - wręcz przeciwnie, o mieście, które tak bliskie jest sercu, pisze się z serca.
I tę czułość widać i czuć przez całą opowieść Słomczyńskiego o "Sopotach". Pisze w niej o mieście, a w zasadzie kilku miastach, których już nie ma. O grodzisku, które stymulowało jego dziecięcą wyobraźnię. O Glinnej Górze, która była światem jego młodości. O bliskości lasu, który do dziś bardziej kojarzy mu się z miastem. Bardziej niż Monciak, molo czy plaża.Wreszcie o ludziach, którzy - tak jak on - związali swoje życie z Sopotem: o dziadkach mieszkających na strychu po biednych rybakach, o rodzicach, próbujących ułożyć sobie życie w powojennej, a potem PRL-owskiej rzeczywistości, wreszcie o swoich kolegach, przyjaciołach i legendarnych mieszkańcach Sopotu: słynnym parasolniku, Peterze Konfederacie czy Witku z Atlantydy, który do perfekcji opanował nieumiejętność gry na gitarze i zabawiał tym tłumy na Monciaku.

Historia Parasolnika z Sopotu Historia Parasolnika z Sopotu

Autor "Kaszebe" o Sopocie napisał czułą i uczciwą książkę. Tam gdzie trzeba - chwali kurort, a tam gdzie trzeba go skrytykować - gani. Autor "Kaszebe" o Sopocie napisał czułą i uczciwą książkę. Tam gdzie trzeba - chwali kurort, a tam gdzie trzeba go skrytykować - gani.

Tłumy w środku i na zewnątrzTłumy zjawiły się też w środę w księgarni Smak Słowa na tymże Monciaku. Choć organizatorzy dostawiali krzesła, to i tak nie wszyscy zmieścili się w środku, stojąc nie tylko w progu przy otwartych drzwiach, ale i na zewnątrz, budząc tym samym ciekawość i zainteresowanie przypadkowych przechodniów.

Ale Słomczyński pisze też o Sopocie w gorzkich słowach. Że w jego rozwoju nie do końca wszystko poszło w dobrą stronę, że miasto mierzy się z trudnym do opanowania i kontroli najazdem turystów. Pisze wprost o turystozie, a więc chorobie toczącej turystyczne kurorty. Wskazuje, że miasto się wyludnia i starzeje, że brakuje w nim oferty dla młodych rodzin, a dotychczasowe działania są niewystarczające. Pyta, czy stawianie na turystykę z takim przekonaniem ma sens? Zwłaszcza w czasach, gdy pandemia pokazała, jak kruchy może być to fundament.

Wreszcie o szalejących cenach nieruchomości, których właściciele nastawieni są na pomnażanie zysków z krótkoterminowego najmu. I bezradności władz kurortu, które na skutek legislacyjnych dziur w żaden sposób nie mogą temu zapobiec.

  • Spotkanie w Smaku Słowa było pierwszym spotkaniem promującym książkę "Sopoty", która premierę miała 15 marca.
  • Spotkanie w Smaku Słowa było pierwszym spotkaniem promującym książkę "Sopoty", która premierę miała 15 marca.
- Dziękuję miastu i życzę mu powodzenia. Niech idzie swoją drogą, w sobie znanym kierunku, a na nas, starych sopociaków, niech się nie ogląda - pisze w zakończeniu swojej książki Słomczyński.
- Wrócisz do Sopotu? - zapytał go na koniec środowego spotkania prowadzący Szymon Świtajski.
- Nie stać mnie.

Wydarzenia

"Sopoty". Spotkanie z Tomaszem Słomczyńskim

spotkanie

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (22)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Informacje

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Filmowe myśli. Kino lekcje 2023

wykład

Konferencja AI Big dAY - Sztuczna Inteligencja

konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Organizmy jednokomórkowe to:

 

Najczęściej czytane