stat
Wydarzenie już się odbyło

Sopockie Kółko Psychologiczne

Kółko psychologiczne to cykliczne zajęcia dla uczniów szkół średnich zainteresowanych psychologią. Głównym celem zajęć jest zainteresowanie uczniów szkół średnich psychologią oraz wyposażenie ich w umiejętności przydatne w życiu codziennym, których wciąż nie obejmuje podstawowy program nauczania.

lip 26-30

poniedziałek - piątek

Online
sie 9-13

poniedziałek - piątek

Online
Oferta skierowana jest do wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zajęcia są bezpłatne i odbywają się na Uniwersytecie SWPS w Sopocie.


O ZAJĘCIACH

Podczas spotkań uczniowie uczą się podstaw współczesnej psychologii oraz poznają szeroki zakres jej zastosowań. Uzyskują wiedzę na temat eksperymentów psychologicznych, emocji, radzenia sobie ze stresem i innych, przydatnych umiejętności. Dzięki warsztatowej formie zajęć, uczestnicy mają możliwość sprawdzenia nabytej wiedzy teoretycznej w praktyce.

Osoby, które będą obecne na minimum 5 spotkaniach, otrzymają na koniec certyfikat potwierdzający ich członkostwo w kółku.

Spotykania odbywają się w każdy drugi czwartek miesiąca o godz. 17:00, począwszy od października. Czas trwania każdego spotkania - 90 min.

PROGRAM

11 października 2018, godz. 17.00
Wielkie eksperymenty w psychologii - jak się je przeprowadza i do czego wykorzystuje - dr Konrad Bocian | sala 2.7.

8 listopada 2018, godz. 17.00
"Uwaga, kobieta za kółkiem!", czyli skąd biorą się stereotypy i jak je wykorzystać? - mgr Kamil Tomaszewski | sala 2.7.

13 grudnia 2018, godz. 17.00
Znaczenie naszych doświadczeń w pomyślnym rozwoju - mgr Bartosz Karcz | sala 2.7.

10 stycznia 2019, godz. 17.30
Czy to jest normalne - mgr Anna Hebenstreit-Maruszewska | sala 2.7.

14 lutego 2019, godz. 17.00
Jak tworzyć i pielęgnować związki - mgr Małgorzata Osowiecka | sala 2.7.

14 marca 2019, godz. 17.00
Zbadaj swoją inteligencję emocjonalną - dr Dorota Szczygieł | sala 2.7.

11 kwietnia 2019, godz. 17.00
Jak być bardziej szczęśliwym - mgr Stanisław Borawski | sala 2.7.


WIELKIE EKSPERYMENTY W PSYCHOLOGII - JAK SIĘ JE PRZEPROWADZA I DO CZEGO WYKORZYSTUJ
W czasie spotkania zastanowimy się nad zachowaniem ludzi w zamkniętych społecznościach - czy są z natury posłuszni i dostosowują swoje opinie do opinii innych osób. Będziemy także dociekać źródeł motywacji i agresji. W tym celu przeanalizujemy klasyczne eksperymenty psychologiczne: eksperyment więzienny Philipa Zimbardo, eksperyment posłuszeństwa Stanleya Milgrama, test pianki Waltera Mischela, badanie konformizmu Solomona Ascha oraz eksperyment Alberta Bandury pokazujący, jak dzieci uczą się agresji. Dla uczestników to okazja, aby zapoznać się z metodologią oraz wynikami pięciu najważniejszych eksperymentów w historii psychologii, a także zastanowić się, jaka wiedza z nich płynie i czy obecnie jest ona wykorzystywana.

PRELEGENT - dr Konrad Bocian. Psycholog społeczny. Wykładowca na Wydziale Zamiejscowym Uniwersytetu SWPS w Sopocie. Zajmuje się mechanizmami leżącymi u podstaw wydawania ocen moralnych. W pracy badawczej próbuje zrozumieć, jak egoizm wpływa na sposób wydawania sądów moralnych o świecie i ludziach. Stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Narodowego Centrum Nauki, członek European Association of Social Psychology, Society for Personality and Social Psychology, Association for Psychological Science oraz Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej. Chief Science Officer w firmie Quantum Lab Co. Dziennikarz naukowy piszący dla portalu naukowego badania.net i dla czasopisma Focus Coaching.

"UWAGA, KOBIETA ZA KÓŁKIEM!", CZYLI SKĄD BIORĄ SIĘ STEREOTYPY I JAK JE WYKORZYSTAĆ?
Wszyscy mężczyźni kochają piłkę nożną, Niemcy są niezawodni (podobnie jak niemieckie auta), a każdy homoseksualista ma szósty zmysł modowy. Siła stereotypu jest ogromna, a często niszczycielska. Dlaczego bazujemy na stereotypach? Czy mogą być one użyteczne? Jakie są konsekwencje stereotypowego myślenia? Czym jest w takim razie uprzedzenie, a czym dyskryminacja? Podczas zajęć zgłębimy ten ważny i aktualny problem oraz spróbujemy znaleźć jego rozwiązania.

PRELEGENT - mgr Kamil Tomaszewski. Koordynator Laboratorium Badań Eksperymentalnych na Uniwersytecie SWPS w Sopocie i administrator panelu badawczego na Uniwersytecie SWPS. Pracuje w Placówce Wsparcia Rodziny i Dziecka Światłowcy w Gdyni, prowadzi warsztaty dla różnych grup, między innymi: uczniów (pomorskie licea i gimnazja, Wymiennikownia), studentów (Olivia Business Centre, ASP, Akademia Marynarki Wojennej) czy osób niepełnosprawnych (Integralia, Integracja).

ZNACZENIE NASZYCH DOŚWIADCZEŃ W POMYŚLNYM ROZWOJU
Dlaczego jedni są bardziej wytrwali, a inni mają swobodne podejście do życia? Niektórzy cieszą się na spotkanie ze znajomymi, a inni marzą o przebywaniu w świecie fantazji literackiej. Różnimy się, co zależy od czynników niezależnych od nas. Nie bez znaczenia jest wpływ wychowania oraz podejmowanych decyzji i działań. Wspólnie stworzymy psychologiczną mapę rozwoju, zastanowimy się, jak nasz obecny etap życia związany jest z przeszłością oraz w jaki stopniu obecne wybory mogą zbliżyć nas do oczekiwanych rezultatów w przyszłości.

PRELEGENT - mgr Bartosz Karcz. Psycholog, nauczyciel akademicki i naukowiec, pracuje na Uniwersytecie SWPS w Sopocie. Zajmuje się poradnictwem oraz szkoleniami z zakresu wspomagania rozwoju, rozwoju psychoseksualnego, komunikacji, profilaktyki zdrowia. Jest członkiem zespołu ds. rodzinnej pieczy zastępczej w gdyńskim MOPS-sie. Współpracuje z instytucjami pomagającymi młodzieży i seniorom.

CZY TO JEST NORMALNE?
Podczas warsztatu przeanalizujemy pojęcie normalności. Dlaczego coś, co wydaje nam się zgodne z normą, inni odbierają jako odchylenie od niej? Czy nasze zachowania, o które pretensje mają znajomi czy bliscy, można uznać za normalne w świetle teorii psychologicznych? Kiedy należy działać w zgodzie ze sobą, a kiedy warto szukać pomocy lub wsparcia psychologa? Warsztat pomoże odpowiedzieć na te pytania i wprowadzić do tematyki normy i zaburzeń w psychologii.

PRELEGENT - mgr Anna Hebenstreit-Maruszewska. Psycholog, seksuolog, psychoterapeuta. Zajmuje się psychoterapią osób dorosłych i ofiar przemocy, głównie takimi problemami jak: nerwica, depresja, zaburzenia lękowe, zespół stresu pourazowego czy terapia DDA (dorosłe dzieci alkoholików) oraz terapią psychoseksualną, tj. leczeniem dysfunkcji seksualnych mających podłoże psychologiczne, a także seksualną terapią par. Interesuje się seksualnością człowieka, w tym trudnościami z ekspresją seksualności i z wychowaniem seksualnym w naszym kręgu kulturowym. Wśród jej zainteresowań zawodowych znajduje się także praca z osobami po traumach, wywodzących się zarówno z wczesnego okresu życia (trwająca wiele lat przemoc i nadużycia w dzieciństwie, syndrom DDA, bycie ofiarą wczesnych nadużyć seksualnych), jak też tymi, które powstają w życiu późniejszym (śmierć bliskiej osoby, przemoc, gwałt, nadużycia emocjonalne).

JAK TWORZYĆ I PIELĘGNOWAĆ ZWIĄZKI?
Miłość wcale nie oznacza, że ciągle odczuwamy to samo. Wręcz przeciwnie, na początku możemy czuć motyle w brzuchu, zaś później emocje, które można określić jako "trudne". To złość, lęk, bezsilność, zazdrość, frustracja. Jak je okiełznać? Co zrobić, aby nie zdominowały naszego życia? Czy dorastanie to dobry czas na głębokie uczucie? Czy pierwsza miłość będzie trwała wiecznie? Wreszcie, jak spojrzeć z dystansu na siebie i innych? Z tymi pytaniami zmierzymy się podczas warsztatów. Wszystko to w odwołaniu do psychologicznych teorii na temat miłości.

PRELEGENT - mgr Małgorzata Osowiecka. Psycholog, wykładowca na Uniwersytecie SWPS w Sopocie, doktorantka Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu SWPS. Zrealizowała grant Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Uniwersytet Młodych Wynalazców pt. "Dynamika emocji w procesie twórczym", kierownik grantu Preludium Narodowego Centrum Nauki na temat odbioru poezji. Prowadzi ćwiczenia i konwersatoria z psychologii poznawczej, emocji i motywacji oraz diagnozy twórczości, a także treningi twórczości i kreatywnego pisania.

ZBADAJ SWOJĄ INTELIGENCJĘ
Inteligencja emocjonalna to rodzaj inteligencji mającej znaczenie w przetwarzaniu informacji o emocjach. Obejmuje ona cztery grupy zdolności: rozpoznanie emocji, używanie emocji, rozumienie emocji i zarządzanie emocjami. Podczas warsztatu skupimy się na jej dwóch aspektach: rozpoznawaniu emocji na podstawie ekspresji mimicznych oraz rozumieniu emocji. Najpierw poznamy pojęcie inteligencji emocjonalnej. Potem każdy z uczestników w badaniu indywidualnym dotyczącym rozpoznawania oraz rozumienia emocji.

PRELEGENT - dr Dorota Szczygieł. Specjalizuje się w uwarunkowaniach i konsekwencjach regulacji emocji w pracy zawodowej. Bada, w jaki sposób strategie regulacji emocji stosowane przez pracownika wpływają na jego dobrostan, a w szerszej perspektywie na kondycję ekonomiczną organizacji. Jest autorką licznych publikacji dotyczących związku między emocjami i inteligencją emocjonalną a psychicznym dobrostanem człowieka. Na Uniwersytecie SWPS w Sopocie prowadzi zajęcia z zakresu diagnozy psychologicznej oraz psychologii różnic indywidualnych.

JAK BYĆ BARDZIEJ SZCZĘŚLIWYM?
Większość z nas deklaruje chęć bycia szczęśliwymi. Schody zaczynają się, kiedy ktoś spyta, czym jest szczęście. W odpowiedzi możemy dostać setki recept na szczęśliwe życie. Czy będą skuteczne?

Szczęście, podobnie jak inne zjawiska dotyczące ludzkiej psychiki, można zbadać naukowo. Zajmuje się tym psychologia pozytywna. Co więcej, istnieją sprawdzone naukowo metody na zwiększanie naszego poziomu szczęścia. Te metody nazywane są interwencjami pozytywnymi. W trakcie warsztatu przedyskutujemy i przećwiczymy w praktyce interwencje pozytywne.

PRELEGENT - mgr Stanisław Borawski. Absolwent psychologii klinicznej i pasjonat wiedzy. W centrum zainteresowania stawia człowieka i relacje międzyludzkie. Pracuje z grupami, ucząc umiejętności przydatnych w dzisiejszych dynamicznie zmieniających się czasach. Swoją przyszłość wiąże przede wszystkim z pracą szkoleniową oraz branżą IT. Posiada certyfikat mediatora konfliktów cywilnych i gospodarczych oraz rówieśniczych.

MIEJSCE
Uniwersytet SWPS w Sopocie, ul. Polna 16/20
Więcej informacji: https://bit.ly/2sa2obS

Informacja o biletach

Wstęp wolny po uprzednim wypełnieniu formularza zgłoszeniowego: https://bit.ly/2GSYVJe

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Wybierz poziom

Kiedy noc i dzień mają podobną długość?

 

Najczęściej czytane