• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Spotkanie z cyklu "Nauka Mówi": Morze Bałtyckie. Na ratunek fokom (1 opinia)

Jak pomagać fokom? Jaka przyszłość czeka te ssaki w Bałtyku? Hevelianum zaprasza 22 marca o godz. 17:00 do Domu Zdrojowego w Brzeźnie na kolejne spotkanie z cyklu "Nauka Mówi": Morze Bałtyckie. Na ratunek fokom. Gośćmi dr Doroty Cieślickiej będą dr Iwona Pawliczka vel Pawlik, Kierownik Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii UG w Helu oraz Jan Wilkanowski, lider Błękitnego Patrolu WWF na odcinku Piaski - Mikoszewo. Na spotkanie obowiązują zapisy. Rozmowa będzie transmitowana w mediach społecznościowych Hevelianum.

Marzec w kalendarzu ekologicznym Domu Zdrojowego w Brzeźnie - nadmorskiej filii Hevelianum - jest miesiącem Morza Bałtyckiego. Najbliższe spotkanie z cyklu "Nauka Mówi" poświęcone jest zatem ochronie jednych z najbardziej sympatycznych mieszkanek Bałtyku - fok. Jak pomóc fokom bałtyckim? Jaka jest przyszłość fok w Bałtyku? W jaki sposób można się zaangażować w pomaganie im? Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć zaproszeni przez dr Dorotę Cieślicką goście: dr Iwona Pawliczka vel Pawlik, Kierownik Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu oraz Jan Wilkanowski, lider Błękitnego Patrolu WWF na odcinku Piaski - Mikoszewo.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny, jednak obowiązują zapisy: www.foki.hevelianum.pl.
Dostępna będzie także pula wejściówek w Domu Zdrojowym, do odbioru na 10 minut przed wydarzeniem. Spotkanie będzie transmitowane na Facebooku oraz kanale YouTube Hevelianum.

dr Iwona Pawliczka vel Pawlik
Doktor nauk o ziemi w zakresie oceanologii. Od 2016 r. kierowniczka Stacji Morskiej im. Prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Główna tematyka jej pracy naukowej i edukacyjnej to biologia i ekologia bałtyckich ssaków morskich. Autorka i współautorka wielu raportów, ekspertyz i publikacji naukowych z tego zakresu, ze szczególnym uwzględnieniem aspektu ochrony ssaków Morza Bałtyckiego. Uczestniczka ekspedycji badawczych dot. szacowania liczebności i rozmieszczenia morświnów w rejonie Bałtyku, Morza Północnego i Cieśnin Duńskich. Bierze aktywny udział w pracach grup doradczych i eksperckich m.in. ASCOBANS (Porozumienia o Ochronie Małych Waleni Bałtyku (....) i Morza Północnego), grup roboczych ds. fok bałtyckich Komisji Helsińskiej (HELCOM), grup specjalistycznych Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES). Prowadzi akademickie zajęcia dydaktyczne oraz nadzoruje merytorycznie projekt dotyczący morskiej edukacji dla dzieci szkolnych pn. Błękitna Szkoła, realizowany w Stacji Morskiej UG we współpracy z Fundacją Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego. Jest członkiem zarządu Europejskiej Sieci Morskich Stacji Badawczych MARS.

Jan Wilkanowski
Z zawodu nauczyciel, przewodnik turystyczny, od 2009 roku związany z Błękitnym Patrolem WWF, początkowo jako wolontariusz, a od 2013 roku w charakterze lokalnego lidera Błękitnego Patrolu WWF na odcinku Piaski - Mikoszewo. Praca dla Błękitnego Patrolu WWF zaowocowała zmianami zawodowymi (nauczyciel wuefu stał się nauczycielem biologii) oraz napisaniem książki, wydanej samodzielnie w 2020 roku - "Błękitne opowieści" traktującej o faunie i florze bałtyckiej przyrody oraz ludziach zajmujących się jej ochroną. Hobby: sport, fotografia, muzyka, turystyka, krajoznawstwo.

dr Dorota Cieślicka
Prowadząca cykl "Nauka Mówi" w zakresie nauki i techniki.
Doktor nauk biologicznych, dyplom broniła na Uniwersytecie Gdańskim w Katedrze Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody. W Hevelianum, jako główny specjalista do spraw naukowych, odpowiada za działania związane z edukacją oraz komunikacją naukową. Fascynują ją idee, a motywują nowe wyzwania. Zwolenniczka prostych rozwiązań.

Patronat medialny: Trojmiasto.pl, gdansk.pl

Opinie (1)

  • Jaka jest przyszłość rybaków?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jak możesz chronić środowisko w codziennym życiu:

 

Najczęściej czytane