Wiadomości

Mieszkańcy z wizytą w stacji uzdatniania wody w Wielkim Kacku

Najnowszy artukuł na ten temat

Lody Calypso mają już 60 lat

Jak ujmowana, uzdatniana i dostarczana jest woda do kranów? Co się na nią składa? W jaki sposób w Gdyni dba się o jej jakość? Odpowiedzi na pytania mogli uzyskać mieszkańcy podczas zwiedzania stacji uzdatniania wody w Wielkim Kacku zobacz na mapie Gdyni połączonej z festynem organizowanym przez radę dzielnicy Wielki Kack.Interesujesz się podobnymi procesami technologicznymi?

tak, lubię jak najwięcej wiedzieć 68%
pobieżnie, nie uważam się za specjalist(k)ę 19%
nie, zupełnie nie leży to w sferze moich zainteresowań 13%
zakończona Łącznie głosów: 392
Od kilku lat w środku majówki pracownicy Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gdyni zapraszają do zwiedzania jednej z ośmiu stacji i ujęć uzdatniania wody, znajdującej się w Wielkim Kacku.

Oddana do użytku 10 lat temu stacja "Wielki Kack" dostarcza wodę dla mieszkańców dzielnic: Karwiny, Wielki Kack i Górny Mały Kack, czyli około 21 tys mieszkańców.

Stacja uzdatniania wody pracuje w układzie opartym na procesie napowietrzania i filtracji jednostopniowej.

- To nasza mała stacja. Może uzdatnić do 200 metrów sześciennych wody na godzinę. Woda jest pobierana z pięciu studni głębinowych i wymaga pozbycia się związków żelaza i manganu - mówi Marek Twardowski z PEWiK-u.
W piątkowe świąteczne popołudnie wszyscy chętni mogli ją zwiedzać, degustować wodę i pytać pracowników wodociągów o niuanse procesu technologicznego, dzięki któremu do kranów trafia czysta woda. Dotyczyły nie tylko spraw ogólnych, ale także np. osadzającego się kamienia.

Całość rozpoczęła się od nabożeństwa majowego przy figurce Matki BIŻEN. Mieszkańcy mogli przy okazji wziąć udział w festynie.

A że pogoda dopisała, nie zabrakło chętnych do odwiedzenia stacji i zabaw na festynie organizowanym przez radę dzieknicy Wielki Kack - na tzw. dmuchańcach, stanowiskach z farbami, kredkami i grami czy przy scenie, gdzie prezentowały się zespoły i lokalne ekipy teatralne.

Skąd się bierze woda w kranach w Gdańsku i Sopocie?

Opinie (76) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Lis spokrewniony jest z: