Jak ujmowana, uzdatniana i dostarczana jest woda do kranów? Co się na nią składa? W jaki sposób w Gdyni dba się o jej jakość? Odpowiedzi na pytania mogli uzyskać mieszkańcy podczas zwiedzania stacji uzdatniania wody w Wielkim Kacku połączonej z festynem organizowanym przez radę dzielnicy Wielki Kack.
Interesujesz się podobnymi procesami technologicznymi?
Oddana do użytku 10 lat temu stacja "Wielki Kack" dostarcza wodę dla mieszkańców dzielnic: Karwiny, Wielki Kack i Górny Mały Kack, czyli około 21 tys mieszkańców.
Stacja uzdatniania wody pracuje w układzie opartym na procesie napowietrzania i filtracji jednostopniowej.
- To nasza mała stacja. Może uzdatnić do 200 metrów sześciennych wody na godzinę. Woda jest pobierana z pięciu studni głębinowych i wymaga pozbycia się związków żelaza i manganu - mówi Marek Twardowski z PEWiK-u.
W piątkowe świąteczne popołudnie wszyscy chętni mogli ją zwiedzać, degustować wodę i pytać pracowników wodociągów o niuanse procesu technologicznego, dzięki któremu do kranów trafia czysta woda. Dotyczyły nie tylko spraw ogólnych, ale także np. osadzającego się kamienia.
Całość rozpoczęła się od nabożeństwa majowego przy figurce Matki BIŻEN. Mieszkańcy mogli przy okazji wziąć udział w festynie.
A że pogoda dopisała, nie zabrakło chętnych do odwiedzenia stacji i zabaw na festynie organizowanym przez radę dzieknicy Wielki Kack - na tzw. dmuchańcach, stanowiskach z farbami, kredkami i grami czy przy scenie, gdzie prezentowały się zespoły i lokalne ekipy teatralne.
Skąd się bierze woda w kranach w Gdańsku i Sopocie?