• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Stocznia Gdańska w filmie

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Stocznia Gdańska i jej bogata, ponad 170-letnia historia jest tematem bardzo rozległym. Dotychczas uwagę badaczy skupiała przede wszystkim jako miejsce narodzin Solidarności.

Na wystawie STOCZNIA próbujemy zdefiniować to miejsce i jego dziedzictwo na nowo, pokazujemy różne jego oblicza, nierzadko zaskakujące i szerzej nieznane. Jednak ekspozycja rządzi się swoimi prawami i pewne, niezwykle ciekawe tematy zostały jedynie zasygnalizowane. W poczuciu pewnego niedosytu zrodził się pomysł, aby pogłębić wybrane wątki, które nie doczekały się jeszcze swoich opracowań opowiada dr Magdalena Staręga, koordynatorka merytoryczna wystawy STOCZNIA, która zajmuje się w ECS dziedzictwem stoczniowym. Zaprosiliśmy do współpracy badaczy, którzy zajmowali się stocznią i są specjalistami w danych tematach. Dzięki nim mamy szansę poznać stocznię jeszcze bliżej. Krótko mówiąc, chcemy dźwignąć tę wiedzę i udostępnić wszystkim zainteresowanym, zarówno miłośnikom historii Gdańska, regionu, jak i samego zakładu.

Projekt zrealizowano we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim, z którym związana jest większość prelegentów.

Stocznia Gdańska w filmie. Rekonesans

prelegent | Arkadiusz Bilecki, Europejskie Centrum Solidarności / Uniwersytet Gdański politolog, pracownik Wydziału Naukowego i Zbiorów ECS, doktorant na Uniwersytecie Gdańskim, zajmuje się badaniem wizerunku Solidarności w filmie

Tematem prelekcji są związki pomiędzy Stocznią Gdańską i światem filmu. Główny nacisk zostanie położony na zakład, jako temat wielu filmów fabularnych i dokumentalnych. Stocznia zyskała swoją ekranową tożsamość jako np. miejsce pracy bohaterów lub rzeczywisty zakład pracy. Ciekawa jest też aktywność Stoczni Gdańskiej jako inicjatorki realizacji filmów. W ramach współpracy z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych powstawały reklamy stoczniowej produkcji, zwłaszcza tej na rynki międzynarodowe i edukacyjno-szkoleniowe, prezentowane uczniom stoczniowej szkoły zawodowej lub nowoprzyjętym pracownikom. Trzecim omawianym obszarem będzie szeroko pojęta kultura filmowa, czyli m.in. działalność stoczniowego kina Panorama.

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie zwierzęta są związane z ekosystemem jeziora?

 

Najczęściej czytane