• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Stowarzyszenie Odpowiedzialny Gdańsk chce likwidacji programu Zdrovve Love

Ewa Palińska
30 stycznia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Program Zdrovve Love wraca w nowej odsłonie
O swoich planach, dotyczących kampanii miejskiej "Stop Zdrovve Love", przedstawiciele Stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk odpowiedzieli podczas briefingu prasowego, który odbył się w czwartek, 30 stycznia br. O swoich planach, dotyczących kampanii miejskiej "Stop Zdrovve Love", przedstawiciele Stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk odpowiedzieli podczas briefingu prasowego, który odbył się w czwartek, 30 stycznia br.

Propagowanie postaw niezgodnych z konstytucją, manipulowanie faktami oraz brak odniesień do wartości chrześcijańskich - to główne zarzuty, jakie przedstawiciele Stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk przy wsparciu radnych PiS zarzucają miejskiemu programowi Zdrovve Love. Miasto nie tylko nie zamierza programu wycofać, ale planuje intensywniej go promować.Zdrovve Love to program edukacyjny o zdrowiu prokreacyjnym, adresowany do uczniów gdańskich szkół. Jego głównym celem jest przekazanie dzieciom i młodzieży informacji na temat ich seksualności i antykoncepcji oraz korzystania z niej w zgodzie z własnymi przekonaniami.

Propagowanie postaw niezgodnych z konstytucją?Głównymi zasadami przyświecającymi warsztatom Zdrovve Love są otwartość i szacunek dla drugiego człowieka, bez względu na jego orientację seksualną czy upodobania. Założeniom programu od przeszło dwóch lat sprzeciwiają się środowiska prawicowo-katolickie, zarzucając władzom miejskim deprawację oraz propagowanie ideologii gender.

Edukacja seksualna w Gdańsku. Nowy program budzi kontrowersjeNieustannie protestują też przedstawiciele Stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk. Ich zdaniem treści przekazywane uczestnikom warsztatów są niezgodne z konstytucją.

- W Artykule 18 Konstytucji RP napisane jest: "Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej". Rodzinę stanowią zatem kobieta, mężczyzna i ich dzieci. Tymczasem Zdrovve Love ma na celu od najmłodszych lat wpajanie dzieciom, w jaki sposób nie respektować tego - mówił podczas czwartkowego briefingu prasowego Tomasz Lewandowski ze Stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk. - Program, chociaż ma w tytule "Love", skupia się tak naprawdę na seksualizacji dzieci. Znajdują się w nim szczegółowe informacje na temat antykoncepcji, z przerywaniem ciąży włącznie. Program, który nazywa się "programem prokreacyjnym dla Gdańska", mówi o homoseksualizmie i zmianach płci, a więc o tym, co robić, aby do tej prokreacji nie dochodziło - dodaje.

SOG: Manipulacja słowem i faktamiPrzedstawiciele Stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk zarzucali, że autorzy programu Zdrovve Love nie tylko manipulują słowami, ale wręcz naginają fakty.

- Z materiałów przygotowanych w ramach programu dowiadujemy się, że w każdej klasie może być od jednej do trzech osób homoseksualnych. Nie wiem, skąd są wzięte te dane, ale jeżeli przeanalizujemy tzw. diagnozę potrzeb uczniów, która jest w każdej szkole, na której podstawie tworzy się programy wychowawczo-profilaktyczne, nie znajdziemy tam informacji na temat tego, jakoby taki problem w ogóle istniał. Jakim zatem prawem i na jakiej podstawie przedstawia się uczniom takie informacje na tych zajęciach? - pyta Marek Skiba, prezes SOG.
Uważa, że przekaz jest celowo tak zmanipulowany, aby przedstawione treści wydawały się młodym ludziom bardziej przystępne i zachęcały do podjęcia określonych aktywności.

- Jeżeli chodzi o kwestię manipulacji językiem, to przytoczę cytat z zakładki zatytułowanej "Budowa i funkcja narządów płciowych" - mówi Marek Skiba. - Przez pięć stron faktycznie mówi się o narządach płciowych, ale na końcu pada sformułowanie "podczas wytrysku, przez ujście cewki moczowej, wyrzucane jest nasienie, zwykle w objętości nieco mniejszej niż łyżeczka od herbaty. Nie zawiera szkodliwych substancji. Połykanie nasienia nie stanowi samo w sobie jakiegoś zagrożenia dla zdrowia oprócz sytuacji, kiedy nasienie zawiera bakterie albo wirusy chorobotwórcze". Tego uczy się dzieci, które mają lat 14. Proszę zwrócić uwagę na manipulację językiem - łyżeczka do herbaty. Nie mówi się o objętości 5 ml, jak ma to miejsce w literaturze naukowej, tylko o łyżeczce do herbaty, bo dziecko zareaguje inaczej na słowo "łyżeczka" niż podanie objętości w mililitrach - twierdzi.
Magistrat i Stowarzyszenie Odpowiedzialny Gdańsk nie szukają kompromisów, bo takie są niemożliwe do osiągnięcia. Obie strony zamierzają natomiast skoncentrować się na intensywnej promocji: Gdańsk - programu Zdrovve Love, a SOG na tym, aby go zamknąć. Magistrat i Stowarzyszenie Odpowiedzialny Gdańsk nie szukają kompromisów, bo takie są niemożliwe do osiągnięcia. Obie strony zamierzają natomiast skoncentrować się na intensywnej promocji: Gdańsk - programu Zdrovve Love, a SOG na tym, aby go zamknąć.

Miasto stawia na promocję Zdrovve Love, przeciwnicy mówią "stop"Rada Miasta Gdańska nie planuje wycofać się z realizacji programu Zdrovve Love mimo licznych apeli ze strony środowisk prawicowo-katolickich.

- W Radzie Miasta Gdańska nie pojawiają się plany wycofania Zdrovve Love - mówi Joanna Cabaj, radna PiS. - Przeciwnie, radni koalicji Wszystko dla Gdańska popierają ten program. W listopadzie ubiegłego roku proponowali wręcz wykonanie baneru, który miałby zachęcać rodziców do zapisywania dzieci na tego typu zajęcia, ponieważ uważa się, że zainteresowanie jest zbyt małe - dodaje.
W kontrze do gdańskich włodarzy, którzy zamierzają promować program, Stowarzyszenie Odpowiedzialny Gdańsk ruszyło z akcją "Stop Zdrovve Love", której celem jest całkowite zrezygnowanie z jego realizacji.

- Nie zamierzamy wdawać się z miastem w dyskusję, bo żadne kompromisy nas nie interesują. Mamy jasno określony cel - doprowadzić do zamknięcia Zdrove Love - i zamierzamy się go trzymać - mówi Marek Skiba, prezes SOG.

Edukacja kulturowa czy inżynieria społeczna?Gdański Program Edukacji Kulturowej, w ramach którego funkcjonuje Zdrovve Love, to pierwszy tego typu miejski dokument, łączący kulturę, oświatę oraz obszar społeczny i obywatelski. Do jego najważniejszych celów należy ułatwienie dostępu do kultury, włączenie gdańszczan do współtworzenia działań kulturalnych i w działania lokalne, wspieranie twórczych pasji czy pobudzenie do rozwijania zainteresowań i wspólnych działań sektora kultury, edukacji i społecznego.

- Rzeczywistością jest, że w gdańskim programie kulturowym ponownie pojawia się program edukacyjny, a więc zakładający zaangażowanie edukatorów, których zadaniem ma być edukowanie mieszkańców miasta, począwszy od najmłodszych aż po seniorów. Ich celem ma być przebudowanie kultury na bardziej otwartą - mówi radny PiS Kazimierz Koralewski. - Gdyby chodziło faktycznie o jakieś kulturalne zaangażowanie mieszkańców miasta, zakładalibyśmy, że chodzi o udział w różnego rodzaju wydarzeniach. Jeśli mówimy o kulturowym programie, możemy zakładać, że chodzi o inżynierię społeczną i w efekcie indoktrynację - udział w zajęciach organizowanych w szkołach czy przedszkolach, finansowanych przez miasto. Ten gdański program kulturowy otwiera drogę do finansowania z budżetu miasta tego rodzaju projektów.
Radny Koralewski zwraca też uwagę na fakt, że Gdański Program Edukacji Kulturowej nie jest szczegółowy i dopiero na jego bazie będą organizowane różnego rodzaju konkursy, zgłaszane projekty czy podejmowane decyzje o finansowaniu.

- Władze miasta po ustaleniu tego programu będą mogły w budżecie miasta Gdańska legalnie zabezpieczać środki na różnego rodzaju projekty i przeprowadzać konkursy, już poza jurysdykcją Rady Miasta Gdańska - podkreśla Koralewski.
- Program ten ma ponad 60 stron i mimo że dotyczy kultury, nie ma odniesienia do podstaw naszej cywilizacji, a więc wartości chrześcijańskich - dodaje radna Joanna Cabaj. - Główną wartością podkreślaną w tym programie jest różnorodność. Ponadto, w mojej ocenie, władze samorządowe ponownie wkraczają w kompetencje Ministerstwa Edukacji, wdrażając i narzucając własne programy edukacyjne - dodaje.

Miejsca

Opinie (189) ponad 10 zablokowanych

 • Zlikwidować to! (9)

  Demoralizacja dzieci i wkładanie im do głowy, że tolerować trzeba wszystko, nawet największe perwersje czy zboczenia. Nie ma na to mojej zgody!

  • 170 174

  • (3)

   To ma być ironia, czy na serio piszesz?

   • 31 16

   • (2)

    To ironia, ale piszę na serio.

    • 12 2

    • (1)

     Czyli na religie dziecka nie puszczasz?

     • 14 3

     • Moje juz dawno popukało sie w głowę i przestalo chodzić.

      • 9 6

  • Na szczęście, większość na w nosie twoje zacofane zdanie. (1)

   • 24 24

   • No jednak nie!

    • 5 7

  • Nie ma większej perwersji i zboczenia niż katolicki zabobon!

   • 15 9

  • niektórzy

   nietolerancje mają w krwi

   • 3 1

  • To chyba w kościele.

   • 1 2

 • Jedni i drudzy siebie warci. (5)

  Proponuję rozwiązać tę kwestię podczas walki na arenie, bądź ringu. Będą igrzyska dla ludu (bo chleb drogi) i wyłonimy zwycięzców sporu. Samo wydarzenie możemy zrealizować w ramach Budżetu Obywatelskiego.

  • 31 71

  • ostatni pokutuje ten głupi poglad powyzej (3)

   edukatorzy seksualni = katoliccy fanatycy.

   To jest bzdurny i szkodliwy pogląd. W 1968 nastąpiła rewolucja seksualne i naukowcy zaczeli badać ludzką seksualność bez kościelnych naleciałości i przesądów. Obecnie mamy rok 2020. Edukacjac seksualna opiera się na doświadczeniu i zaleceniach WHO. Mamy rząd, który powinien to zapewnić w szkołach jednak jest ideologicznie nacechowany i sterowany przez biskupsów i stąd konieczność niezależnej edukacji seksualnej

   • 23 19

   • Niech dadzą wykształconych seksuologów, a nie edukatorów po kursie. (2)

    Zgadzam się, że nauka jest istotniejsza od ciemnogrodzkiej tradycji, więc kompetentne osoby powinny prowadzić ten program. Podtrzymuję swoje zdanie, że obie ekipy są siebie warte.

    • 5 11

    • Zaraz po tym, jak w podstawówkach będą uczyć profesorowie.

     • 1 1

    • Jest W szkole

     Wychowanie do życia w rodzinie. Program który nawiązuje do relacji i miłości. I to jest dobre.
     Zdrove Love wprowadza ideologię

     • 15 11

  • nie rozumiem, czemu rzucają się o brak wartości chrześcijańskich. Jedyne słuszne podejście - 100% katolików? Na te zajęcia nie trzeba chodzić. Protestujący chyba nie wie, ile miejsca poświęcono naturalnym metodom zabezpieczania, jak np. kalendarzyk...

   • 1 1

 • (3)

  Ale niektórzy mają ból d..y. Na szczęście to tylko garstka oszołomów. Swoją drogą niezły bryfing. Więcej ekip tv (oczywiście tylko tvp i trwam), niż protestujących.

  • 122 91

  • Frekwencja jak na protestach pod sądami:)

   • 13 7

  • (1)

   Co to jest bryfing? Jaki to język?

   • 3 5

   • ponglisz

    • 7 2

 • to nic nie da, urząd miasta chce żeby było jak w Niemczech, Szwecji i Francji (8)

  • 107 47

  • Polska to nie jest Państwo wyznaniowe :)

   Mamy swoją Konstytucję i zagwarantowane prawa - jak się komuś nie podoba to paszoł von do sovietskava sojuza :) Tym bardziej że swoje prawa ma też stary kawaler żyjący z kotem :)

   • 13 7

  • to nic nowego (1)

   destrukcja spoleczenstwa zaczyna sie od rozbijania rodzin, więzów i solidarnosci miedzy ludzmi. takimi ludzmi bardzo łatwo sie rzadzi, bo sa skłoceni, zdemoralizowani i pozbawieni oporów, które rodzice ich rodziców im wpajali majac za przykład dobrego wychowania. prosze by pozyteczni idioci nie komentowali mojego zdania, znam wasze zdanie i jestem zdania, ze nic nowego nie wniesiecie do dyskusji, bo zwyczajnie brakuje wam podstaw.

   • 10 15

   • A kim ty jesteś aby oceniac innych.

    • 8 3

  • A tacy jak ty zeby było jak na Rusi, Afhanistanie i Iranie

   • 2 2

  • Dla mnie bomba; Niemcy, Szwecja, Francja - same rozwinięte państwa.

   • 3 3

  • a co byś wolał? (2)

   Wzorować się powinniśmy na Związku Radzieckim albo Arabii Saudyjskiej?

   • 2 2

   • Tak. Jak stara wkurzy to ją ukamienować ;-)

    I ruską metodę wychowawczą. Wódka i zagrych od najmłodszych lat.

    • 2 1

   • na Związku

    • 0 0

 • jak to jest, że ludzie którzy nie mają dzieci i nie będą mieć, bo są w związkach z ludzmi tej samej płci (10)

  mówią mi jak mam wychowywać dziecko?

  • 144 62

  • A kto ci co powiedzial? (3)

   • 13 23

   • Nie interesuje mnie kto z kim śpi - sam jestem heteroseksualny mam żonę i dzieci - ale nie ma zgody na żadną dyskryminację ! (2)

    • 11 8

    • Pis chce mieć (1)

     kontrolę nad wszystkim. Nawet jak ktos sypia z kotami

     • 9 9

     • Ja bym chciał, żeby PiS miał kontrolę nad Twoimi lekami, bo żresz ich za dużo i Ci dekiel lasuje.

      • 5 6

  • Odczep się od księży!

   • 14 12

  • też się na mszy zastanawiam...

   • 1 1

  • bo zrobienie dziecka to zadne osiagniecie

   To że rozłożyłas nogi i dałaś sobie zrobić dziecko to żadne osiągnięcie. Tak sędziowie mię muszą być sadzeni by wydawać wyroki lepsze od ciebie, lekarze mię muszą być leczenie by leczyć lepiej do ciebie, ludzie nie muszą mieć dzieci by posiadać bardziej wartościowy kodeks moralny i wiedzę ogólna do przekazania im

   • 5 3

  • No właśnie, spytaj się proboszcza dlaczego tak robią.

   • 1 2

  • zawsze moga adoptować - jak miś Ted

   • 0 2

  • księża też ani rodziny ani dzieci ( z reguły ) nie mają, a wper#alają się ludziom w życie rodzinne i mówią jak mają życ

   • 3 2

 • super obiektywny artykuł (1)

  kilka stron wypowiedzi wyłącznie przeciwników programu, z rady miasta wypowiedzi wyłącznie radnych PIS, zero głosów innych radnych czy zwolenników programu. Brawa za niezwykle obiektywny artykuł.

  • 70 74

  • Mieszkancy pamietaja - słoiki ignoruja

   Gdzie jest ankieta?

   • 3 0

 • dość ciemnogrodu, jesteśmy w UE (3)

  wprowadzić kartę lgbt od przedszkola, ściągnąć krzyże, wprowadzić małżeństwa jednopłciowe, sprowadzić i pomóc uchodźcom !

  • 49 126

  • Chcesz to możesz to wszystko zrobić

   Tylko nie zasrywaj tym kałem innym głowy.

   • 10 3

  • Rozumiem, że piszesz to z ironią?

   • 1 0

  • ironia czy gupek?

   • 0 0

 • nie chciałabym żeby moje dziecko chodziło do takiej szkoły. (17)

  mamy panią prezydent która chodzi na parady i liczę się, że będzie chciała swój światopogląd wprowadzić do szkół, wtedy prawdopodobnie wyprowadzę się.

  • 111 68

  • Pa

   • 17 26

  • Nara

   • 15 18

  • Adios

   • 15 23

  • Będzie kolejne pokolenie ciemniaków. (6)

   By By

   • 14 24

   • (5)

    Ale przynajmniej będzie kolejne pokolenie ;-)

    • 13 9

    • Myślisz, że jak twoje dziecko usłyszy (4)

     Że należy szanować innych ludzi niezależnie od ich preferencji to zrezygnuje z prokreacji ?

     • 15 6

     • Łyknij sobie łyżeczkę... (3)

      czegoś pożywnego. Humor Ci się poprawi.

      • 4 8

      • Po tresci od razu widac że z Kartuz. Słoma z butów wystaje. (2)

       • 2 8

       • Tak jak z tego programu.

        Chyba ktoś nie za bardzo doczytał artykuł do końca.

        • 3 1

       • po akcencie i składni - raczej Przymorze/Żabianka

        • 0 1

  • Nie czekaj z tą wyprowadzką :)

   I zabierz rodzinę i przyjaciół.

   • 16 20

  • Najlepiej niech dziecko nie chodzi w ogóle do szkoły, ucz je w domu. W szkole może spotkać osoby mające inny światopogląd, a to wielkie zagrożenie.

   • 25 19

  • Oby jak najszybciej

   • 5 4

  • Żegnaj

   • 3 2

  • Droga otwarta ->

   • 4 2

  • no to nara !!!

   • 1 2

  • i bardzo dobrze

   no to z Bogiem

   • 0 0

 • Co mnie obchodzi kto z kim sypia? Dlaczego moje dzieci mają być indoktrynowane ideologią lgbt? (8)

  • 128 47

  • A kto wciska tobie wiedzę o pożyciu innych ludzi ? (5)

   To że dziecko usłyszy jakie ludzie mają preferencje nie oznacza, że zmieni swoje. Orientacja seksualna nie jest zaraźliwa :)

   • 19 27

   • przeczytaj kartę lgbt (4)

    • 16 9

    • To przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem. (1)

     • 13 13

     • Zbyt dużo wymagasz :D

      • 9 9

    • Poproszę o konkretny cytat. (1)

     • 7 7

     • Nie ma żadnego cytatu, ta osoba jej pewnie nie przeczytała.

      • 7 6

  • (1)

   Czym jest ideologia lgbt? Czym ona się różni od ideologii hetero?

   • 3 2

   • Tego nie wiedzą, nie było w przekazie.

    • 3 3

 • Bardzo dziękuję SOG za promowanie tej akcji !!! Jesteście wielcy ! Dzięki Wam usłyszy o tym 100x więcej ludzi ! (5)

  Trzymajcie się kochani i róbcie jeszcze więcej dymu !

  • 84 67

  • (1)

   Tak jest, niech dzieci będą głupie i nieświadome swojej seksualności. Tak jak ministerstwo mówiło, niech mnożą się jak króliki! Alleluja i z Bogiem.

   • 12 15

   • Dzieci się nie mnożą. A jak już same się domyślą o co chodzi, to już nie są dziećmi.

    • 2 0

  • Tak sie lansują wszelkie zboki (1)

   którzy już chyba inaczej się zwąchać nie potrafią tylko na "paradach " Wtedy wiedzą kto z kim i w jaki sposób. Zlecieli się jak muchy do g.....na.

   • 6 3

   • tak, dokładnie tacy sa działacze SOG i prostestujący! W punkt!

    • 5 5

  • Dokładnie :) promuja Zdrovve love w tvp :)))

   Hahaha

   • 0 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

ŚwiatłoSiła Festiwal Foto - Video

warsztaty, spotkanie, spacer

Wakacje w Centrum Nauki Experyment (1 opinia)

(1 opinia)
35 zł
warsztaty

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jemioła nie jest:

 

Najczęściej czytane