Wiadomości

Studenci ASP i PG projektują dla Gruzji

Najnowszy artukuł na ten temat

Odważne pomysły studentów architektury na Gdynię

Studenci z Akademii Sztuk Pięknych i Politechniki Gdańskiej, we współpracy ze studentami z w Tbilisi, projektowali obiekty, które mogą powstać na terenie rzymskich ruin w gruzińskim Gonio. Wydarzenie jest wyjątkowe, bo trójmiejscy studenci rzadko mają okazję brać udział w tak skomplikowanym - międzynarodowym i interdyscyplinarnym - projekcie.Konkursy studenckie:

to przede wszystkim wspaniała szkoła życia dla studentów 46%
pomysły prezentowane w konkursach to kopalnia inspiracji 28%
muszą się odbywać, ale nie mają większej wartości 18%
nie wiem, jak to się odbywa 8%
zakończona Łącznie głosów: 103
W położonym nad samym Morzem Czarnym, 4 km od tureckiej granicy, gruzińskim Gonio znajdują się ruiny rzymskiego fortu Apsaros. Od 2002 roku polscy archeolodzy prowadzą tam wykopaliska. Od kilku lat miejsce to dostępne jest także dla turystów, którzy mogą tu podziwiać obiekty z pierwszych dwóch wieków naszej ery, m.in. ruiny łaźni, zabudowania magazynowe, zbiorniki wody i unikatowe, starożytne, rzymskie mozaiki.

Pawilon dla antycznych mozaikPotrzeba eksponowania i ochrony szczególnie cennej mozaiki podłogowej odkrytej w jednym z pomieszczeń term garnizonowych z przełomu I i II wieku n.e. stała się inspiracją dla realizacji międzynarodowego projektu. Jego uczestnikami zostali studenci z Gdańska i Tbilisi. Konkursowe zadanie polegało na opracowaniu projektu pawilonu ekspozycyjnego właśnie tej części znalezisk. Dodatkowo studenci musieli też przygotować projekt nowego obiektu muzeum. Organizator wymagał, by projekt uwzględniał kontekst środowiskowy, historyczny i kulturowy miejsca. Wśród szeregu wytycznych nakazano na przykład uwzględnienie wilgotnego, podzwrotnikowego klimatu w jakim powstanie obiekt. Dlatego studenci spotkali się na miejscu, w Gonio, by prace projektowe oprzeć można było na własnym doświadczeniu.

- Studenci, przedstawiciele zespołów projektowych oraz studenci gruzińscy brali w październiku ubiegłego roku udział w warsztatach w Gruzji. Kilkanaście osób z ASP i politechniki pracowało na miejscu z lokalnym kontekstem historycznym i kulturowym - wyjaśnia Jan Sikora, szef Katedry Architektury Przestrzeni Kulturowych ASP, jeden z dydaktycznych opiekunów projektu.

Film dokumentujący prace przy realizacji projektu.Droga z teraźniejszości do przeszłościEfektem prac jest trwająca do 4 lutego wystawa prac projektowych, którą oglądać można w SARP o. Wybrzeże przy Targu Węglowym 27. 24 stycznia, w obecności kilkuosobowej delegacji gruzińskich partnerów projektu, konkurs został rozstrzygnięty.

Zwyciężył projekt Katarzyny Bukowskiej, Klaudii Ginter, Katarzyny Krupy i Pauliny Okraszewskiej. Jury doceniło bardzo szeroki kontekst pracy - studentki nie ograniczyły się tylko do terenu fortecy, ale wyszły dużo dalej - aż na plażę, na której przed wieloma wiekami wybrano kamienie do stworzenia mozaiki. Plaża została połączona z pawilonem wokół mozaiki pieszym traktem, przy którym powstały miejsca spotkań i rekreacji. Miasto znajdujące się poza murami ruin zostało połączone z mozaikami. Oznacza to także rewitalizację współcześnie funkcjonujących części Gonio.

Wyróżnienie specjalne otrzymała praca Katarzyny Bronk, Malwiny Klimowicz, Aleksandry Kwiatkowskiej i Krzysztofa Barańskiego. Przedstawiciele ze strony gruzińskiej zwrócili uwagę, że pawilon z tego projektu ma szansę na realizację, jako że wyróżnia się współczesną i ciekawą architekturą, a jednocześnie dobrze wpisuje się w istniejący krajobraz kulturowy.

Dwie inne prace otrzymały wyróżniania honorowe. Ich autorami są: Daria Bartosik, Dominika Harajda, Natalia Wrzesińska, Jolanta Sędzicka oraz Michalina Borak, Adriana Chomicz, Magdalena Wilma, Damian Wiliński.

- Chciałabym podkreślić rangę tego skomplikowanego do przeprowadzenia projektu z pogranicza architektury, historii, kultury i sztuki. Miejmy nadzieję, że to doświadczenie da nam możliwość realizowania kolejnych tak interdyscyplinarnych projektów - mówiła prof. Lucyna Nyka, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, dziękując wszystkim uczestnikom za zaangażowanie.
Pieniędzy na realizację pawilonu jeszcze nie ma, ale strona gruzińska poważnie myśli o projekcie i budowie. Między innymi dlatego Polsko-Gruzińska Izba Gospodarcza zaangażowana była w projekt już na etapie konkursu studenckiego. Nagrodzone studenckie wizje, nawet jeśli nie będą realizowane 1:1, to wykorzystane zostaną jako poważna inspiracja do stworzenia ostatecznego projektu.

Wsparcie współpracy polskich i gruzińskich naukowcówInicjatorami zaprojektowania przez polskich studentów pawilonu nad rzymskimi mozaikami odnalezionymi w Gruzji są Polsko-Gruziński Interdyscyplinarny Ośrodek Badań im. Stefana Krukowskiego w Kutaisi, którego misją jest wspieranie współpracy polskich i gruzińskich naukowców z różnych dziedzin, oraz posłanka na sejm z okręgu gdańskiego, z zawodu architekt, Magdalena Błeńska. Honorowym patronatem konkurs objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Poseł na Sejm RP Magdalena Błeńska, Agencja Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Adżarii, Ambasada RP w Tbilisi oraz Polsko-Gruzińska Izba Handlowa. W projekt zaangażowani byli także pracownicy naukowi Uniwersytetu Gdańskiego, ASP w Warszawie, Uniwersytetu Warszawskiego (osoby, które zajmą się wykopaliskami) oraz Instytutu Polskiego w Tblisi.

Ze strony polskiej udział w projekcie wzięli studenci z Katedry Architektury Mieszkaniowej i Użyteczności Publicznej Politechniki Gdańskiej (pod opieką merytoryczną prof. Antoniego Taraszkiewicza i prof. Wojciecha Targowskiego, prodziekan ds. rozwoju Justyny Boruckiej, przy wsparciu Joanny Wojtas) oraz Katedry Architektury Przestrzeni Kulturowych Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (pod opieką dr. Jana Sikory i dr. Marka Barańskiego). Ze strony gruzińskiej byli to z kolei studenci Gruzińskiego Uniwersytetu Technicznego w Tbilisi i Państwowej Akademii Sztuki w Tbilisi. Studenci działali w interdyscyplinarnych zespołach liczących 3-4 osoby.

- Dzięki współpracy obu uczelni i ujęciu tematu pawilonu w szerszym kontekście możliwe było wypracowanie komplementarnych, pełniejszych rozwiązań projektowych - podkreśla Justyna Borucka.

Opinie (7) 1 zablokowana

 • Bardzo dobra wiadomość. Powodzenia!

  • 4 4

 • Zwycięski projekt najmniej barakowaty, co np. u nas w Gdańsku jest ostatnio bardzo powszechne. W architekturze cofamy się do prehistorii, znów stawiamy bryłowate kopce, tylko zamiast z ziemi/gliny to z pustaków.

  • 6 5

 • Jakos ta nadbudowa przytlacza mozaiki.

  • 3 0

 • Gruzja i rzymskie ruiny!? (1)

  Gdzie Rzym a gdzie Krym?

  • 2 14

  • chodzi zapewne o kraj Rzym, duzy kraj, dawno, jeszcze przed wojną

   • 7 1

 • Jeszcze troche i bedziemy tam budować.

  i remontować.

  • 1 0

 • brawo studenci zdolna młodzież gratulacje

  • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Kolor kwiatów pachnącego groszku zależy od: