• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Studenci ASP zaprojektowali miejskie place

EBu
19 czerwca 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Tak mógłby wyglądać skwer przy kinie Watra przy ulicy Za Murami (Śródmieście). Tak mógłby wyglądać skwer przy kinie Watra przy ulicy Za Murami (Śródmieście).

Studenci z pracowni przestrzeni publicznej na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku we współpracy ze stowarzyszeniem Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej (FRAG) oraz mieszkańcami pracowali nad koncepcjami rewitalizacji wybranych przestrzeni Gdańska. Efektem są niemal gotowe do wdrożenia pomysły na to, jak uporządkować i upiększyć pięć znanych i nieco zapomnianych miejsc w mieście.



Czy place i skwery w Trójmieście są zadbane?

"Nowa przestrzeń publiczna dla Gdańska" - to wspólna nazwa dla projektu, który przez cały miniony semestr realizowali studenci Architektury Przestrzeni Kulturowych w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pod kierownictwem kierownika katedry, Jana Sikory.

- Przez pół roku studenci w pracowni próbowali rozwiązać wskazane wcześniej przez FRAG zagadnienia przestrzenne dotyczące Gdańska. Było to kilka lokalizacji - place publiczne, ulice, parki. Zadanie było niezwykłe, ponieważ - w myśl idei partycypacji - młodzi twórcy mieli za zadanie, na wstępie, sformułować wstępne problemy i współpracować z lokalnymi partnerami. Lokalne osoby aktywne społecznie i przedsiębiorcy uczestniczyli więc w procesie dydaktycznym, znając poruszane zagadnienia i szerszy kontekst - tłumaczy Jan Sikora.
W pracę studentów zaangażowali się także Marta Gibczyńska, wiceprezes FRAG oraz jego członkowie - Tomasz Janiszewski i Stanisław Szablowski. Mając doświadczenie w kreowaniu miasta, wspomagali oni zespół i nakierowywali na ważne aspekty projektowanych przestrzeni. Ze studentami współpracował także architekt Andrzej Marek, który zwracał uwagę m.in. na powiązanie myślenia w skali urbanistycznej z projektowaniem detalu - w myśl "projektowania zintegrowanego".

- To bardzo ważne, by projekty dotyczące przestrzeni publicznej powstawały w interdyscyplinarnych zespołach, więc nad każdym z opracowań działał zespół do dziewięciu osób - podkreśla Jan Sikora.
Finalny efekt to siedem prac studyjnych, które pokazują miejsca "przed i po".

- Dla nas, jako stowarzyszenia na co dzień podejmującego tematy istotne z punktu widzenia jakości przestrzeni publicznej, największym osiągnięciem grupy studentów jest droga, jaką przeszli. Efekt końcowy to nie dzieła prezentujące wybitne zdolności graficzne i mnogość unikatowych rozwiązań, a rzetelnie przeprowadzona praca z przestrzenią - podkreśla Marta Gibczyńska z FRAG. - Zrozumienie jej i jej użytkowników i wykorzystanie jej potencjału z wykorzystaniem subtelnych narzędzi.
Osoby, które zaangażowały się w projekt liczą, że powstałe opracowania staną się przyczynkiem do debaty o zaniedbanych miejscach i inspiracją do ich rewitalizacji.

Skwer im. Krzysztofa Kolbergera (Strzyża) zobacz na mapie Gdańska




Praca Pauliny Janusz.

Nabrzeża Kanału Raduni na Osieku zobacz na mapie Gdańska



Praca Pauli Cerba i Pauliny Woźniak.

Plac Tadeusza Polaka (Śródmieście) zobacz na mapie Gdańska




Praca Darii Psysiężnej i Marcina Zborowskiego.

Plac przed Cristalem (Wrzeszcz)zobacz na mapie Gdańska




Praca Moniki Woźniak-Bąk.

Ulica Schopenhauera (Oliwa) zobacz na mapie Gdańska




Praca Magdaleny Zając i Eweliny Kasprzak.

Ulica Schopenhauera (Oliwa) zobacz na mapie Gdańska




Praca Sylwii Cyran i Marka Rzepnikowskiego.
EBu

Miejsca

  • ASP Gdańsk, Targ Węglowy 6

Opinie (75) 1 zablokowana

  • zerowe pojęcie o ogrodnictwie

    Taki wniosek mam po obejrzeniu tych wizualizacji. Trawa jak na polu golfowym bezpośrednio przylegająca do posadzki kamiennej i w dodatku na górce (cristal). W Londynie by sie nie podjęli tego utrzymać ponad 1 sezon. Całkowity brak wyobraźni. To są zupełnie nierealne projekty- ktoś nie ma nie tylko ogrodu ale nawet działki pracowniczej! Roślinność to nie beton który można wylać i olać.

    • 3 1

  • Czemu dziadek siedzi na psie?

    • 1 0

  • Super pomysły fajnie byłoby je w wdrożyć. Pomysł z przekształceniem betonowego rynku w Oliwie na zielony skwer jest extra.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Science Cafe. Przyszłość zapisana w genach? Epigenetyka w skali

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Wskaż rośliny uprawiane na olej:

 

Najczęściej czytane