Wiadomości

stat

Studenci Akademii Marynarki Wojennej złożyli przysięgę wojskową

Najnowszy artukuł na ten temat

Zaczyna się kontrowersyjne rozminowywanie Bałtyku

Przed podchorążymi kilka lat nauki oraz służby, po których opuszczą mury uczelni ze stopniami podporuczników. - Ci młodzi ludzie za 5 lat staną się oficerami i będą decydowali o przyszłości Marynarki Wojennej w perspektywie najbliższych 40 lat - mówił kadm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, rektor-komendant AMW.Czy myslałe(a)ś kiedyś o pracy w służbach mundurowych?

tak i pracuję w nich 27%
tak, próbowałe(a)m, ale nie udało się 13%
tak, ale przeszło mi 32%
nie, nigdy o tym nie myslałe(a)m 28%
zakończona Łącznie głosów: 465
Podczas piątkowej uroczystości przysięgę złożyły 84 osoby, ale łącznie na trzech wydziałach wojskowych Akademii Marynarki Wojennej naukę rozpocznie w tym roku 95 studentów i studentek (część z nich składała przysięgę wcześniej).

- Na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego będzie 43 podchorążych, w tym 9 kobiet, na Wydziale Mechaniczno-Elektrycznym 21, w tym 1 kobieta, natomiast na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich 31, w tym 7 kobiet - informuje kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik prasowy Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
Wcześniej chętni musieli przejść przez rozpoczynający się - zgodnie z decyzją Ministerstwa Obrony Narodowej - już na przełomie zimy i wiosny proces rekrutacyjny. Jego ostatnimi elementami było szkolenie unitarne, obejmujące m.in. podstawy taktyki, strzelanie, czy zajęcia WF oraz rejs kandydacki (latem uczelnia oferowała zainteresowanym również kurs adaptacyjny).

Tak samo jak w przypadku terminów, o uruchamianych kierunkach zadecydował MON. W tym roku są to nawigacja, mechanika i budowa maszyn, informatyka, systemy informacyjne w bezpieczeństwie oraz mechatronika.

"Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć..."Jak zwraca uwagę kmdr. por. Wojciech Mundt, przysięga wojskowa to najważniejsze wydarzenie w życiu każdego żołnierza. Wiąże go z ojczyzną, oznacza rozpoczęcie profesjonalnej służby wojskowej i początek drogi do uzyskania szlifów oficerskich. W niej zawarta jest cała istota.

- Niech słowa przysięgi będą waszą dewizą nie tylko na służbie, ale i do końca życia - mówił podczas uroczystości kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, rektor-komendant AMW.
- Niech słowa przysięgi będą waszą dewizą nie tylko na służbie, ale i do końca życia - mówił podczas uroczystości kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, rektor-komendant AMW. fot. Tomasz Modzelewski/trojmiasto.pl
- Rota przysięgi to tylko i aż dziewięć wersów - mówił do podchorążych kadm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, rektor-komendant AMW. - Są tam takie słowa jak "przysięgam służyć wiernie", "stać na straży", "nie szczędzić" oraz "krwi". One nie tylko w czasie służby, ale do końca życia będą waszą dewizą. Mają być wryte w wasze umysły, ale i serca - podkreślał.
Komendant nawiązał także do szesnastowiecznego portugalskiego admirała Ferdynanda Magellana.

- W roku 1519 wypłynął ze swoją załogą w pierwszy udany rejs dookoła świata. Wy, dzisiaj, również rozpoczynacie swój rejs. Od tego momentu stanowicie załogę, która zawsze się wspiera, dopinguje, wspomaga i może na siebie liczyć. To jest pewne wyzwanie - powiedział kadm. Szubrycht.
W ramach uroczystości trójka podchorążych, którzy zdobyli najlepsze wyniki w szkoleniu podstawowym, otrzymała wyróżnienia, a ich rodzice gratulacje.

- Ostatnie dwa miesiące wielu z nas określiłoby jako największe wyzwanie w życiu. W tym czasie przesunęliśmy własne granice - mówił w imieniu wszystkich rozpoczynających studia marynarz podchorąży Filip Mucha.
Jednym ze składających przysięgę był marynarz podchorąży Filip Mucha.
Jednym ze składających przysięgę był marynarz podchorąży Filip Mucha. fot. Tomasz Modzelewski/trojmiasto.pl
- Od dzisiaj jesteście pełnoprawnymi żołnierzami Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej - podsumował wiceadm. Krzysztof Jaworski, dowódca Centrum Operacji Morskich - Komponentu Morskiego. - Bądźcie niezłomni i wierni złożonej przed chwilą przysiędze.
Wydarzenie zakończył pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej MW.

Pięć lat studiów na Akademii Marynarki WojennejPodchorąży przez kolejne kilka lat będą łączyć naukę z praktykami i mieć - w przeciwności do studiów cywilnych - raptem miesiąc urlopu. Po każdym roku nauki czekają ich praktyki, od podstawowych żeglarskich, przez specjalistyczne i dopasowane do poszczególnych kierunków studiów po dowódcze.

Studenci, skoszarowani przez cały okres nauki, otrzymają po jej ukończeniu przydziały na swoje pierwsze stanowiska służbowe w Marynarce Wojennej RP.

Opinie (81) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ssaki żyją w Bałtyku?