• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Studenci oczami AI mają trzy ręce. Zdjęcie UG śmieszne czy straszne?

Wioleta Stolarska
17 kwietnia 2024, godz. 18:00 
Opinie (70)

Jak wyglądają studenci Uniwersytetu Gdańskiego oczami AI? Mają m.in. trzy ręce czy stopy w różnych kierunkach - coraz częściej przekonujemy się, że zdjęcia generowane przez AI wykazują rozbieżności w proporcjach i nie tylko. Instytut Filologii Polskiej UG stworzył grafikę, która w mediach społecznościowych wzbudziła kontrowersje.Jak oceniasz wykorzystanie AI do generowania zdjęć promujących uczelnię?

Jak wyglądamy oczami sztucznej inteligencji? Chociaż AI robi się coraz lepsza w malowaniu obrazów, to wciąż w internecie pojawiają się dziwne zdjęcia, a ludzie na nich obecni nie mają palców albo mają stopy w różnych kierunkach czy po prostu nie istnieją. Jak widać generatory obrazów pomijają masę treści, domyślnie skupiając się na wyobrażeniach.

UG w promocji pomaga sztuczna inteligencja?We wrześniu 2023 roku nowa kampania promocyjna Uniwersytetu Gdańskiego została stworzona przy użyciu sztucznej inteligencji. Głównym przekazem było hasło: "Wspomnień nie wygenerujesz. Stworzysz je u nas". Przy tworzeniu filmu wykorzystano sztuczną inteligencję - po to, by - jak tłumaczyli pomysłodawcy - pokazać, że chociaż AI może tworzyć coraz wspanialsze światy, jednak nie zastąpi ludziom prawdziwych emocji i wspomnień.

Jak widać nie zastąpi też prawdziwych ludzi. Wydziały uczelni komunikują się ze studentami używając ilustracji do informacji wygenerowanych przez AI, ostatnia z nich wzbudziła spore kontrowersje.


Brakuje zdjęć prawdziwych studentów?W środę Instytut Filologii Polskiej UG informując studentów za pośrednictwem mediów społecznościowych o dniach rektorskich w czasie długiego weekendu majowego opublikował zdjęcie grupki studentów. Oczywiście stworzonych przez sztuczną inteligencję. Postać na pierwszym planie ma trzy ręce, jedna z postaci ma stopy w różnych kierunkach, inna nienaturalnie wydłużoną szyję.

- Rozumiem że użyliście AI, bo nie mogliście znaleźć zdjęcia uśmiechniętych studentów, więc bardziej realistyczny jest mężczyzna z trzema dłoniami? - skomentowano post.
- Coś w tym jest - odpowiedzieli autorzy postu.
Jakie nowe kierunki ruszają na trójmiejskich uczelniach? Jakie nowe kierunki ruszają na trójmiejskich uczelniach?
Zdjęcie do naszej redakcji przesłało też kilku czytelników, zastanawiając się czy zdjęcie jest bardziej śmieszne, czy straszne. Nie brakowało głosów krytyki.

- Dodatkowe palce, dziwne puste spojrzenia i te przerysowane twarze. Po co? Pamiętajmy, że sztuczna inteligencja jest na tyle "mądra", na ile "mądry" i bogaty jest materiał źródłowy, a jak widać jeszcze wiele przed nim. Rozumiem, że ludzie z uczelni może chcieli się pochwalić, że "bawią się" nowymi programami, bo przecież wiele osób nie tylko z tego nie korzysta ale nawet nie wie, że można wygenerować obraz (i pewnie skłonna jest uwierzyć, że to studenci UG), tylko jeszcze raz pytam: po co? Jeśli tego używają niech chociaż pokażą, że potrafią wygenerować lepsze zdjęcie od tych, które zalewają internet albo po prostu pochwalą się najlepszą wizytówką uczelni czyli prawdziwymi studentami - pisze nasza czytelniczka.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (70)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Podróże dalekie i bliskie | Ameryka Południowa

wykład / prezentacja, spotkanie

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie drzewa można spotkać w polskich lasach liściastych?

 

Najczęściej czytane