Wiadomości

stat

W wakacje warto zatrudnić studenta

Zwykle wakacyjna praca studentów ma charakter sezonowy i wykonywana jest w ramach umowy zlecenia.
Zwykle wakacyjna praca studentów ma charakter sezonowy i wykonywana jest w ramach umowy zlecenia. fot. 123rf.com/Wavebreak Media Ltd

Lato to czas, kiedy studenci podejmują się wakacyjnych prac. Dlaczego mogą być bardziej pożądanym kandydatem niż absolwent uczelni czy osoba o większym doświadczeniu? Przede wszystkim ze względu za składki odprowadzane przez pracodawcę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - studenci zatrudnieni na umowę zlecenie nie podlegają ubezpieczeniom społecznym. Nie trzeba też za nich opłacać składek na ubezpieczenie zdrowotne.Czy jako student(-ka) w wakacje pracujesz?

tak 52%
tak, ale wyjeżdżam do pracy za granicę 13%
nie, korzystam z wolnego 35%
zakończona Łącznie głosów: 186
Studentem jest każdy, kto kształci się na wyższej uczelni. Nie ma tu znaczenia obywatelstwo ani kraj odbywania nauki, a także to, czy studia odbywają się w szkole publicznej czy prywatnej. Studentem stajemy się z chwilą wpisania w poczet studentów i złożenia ślubowania. Status będzie przysługiwał do ukończenia nauki, czyli najczęściej do złożenia egzaminu dyplomowego, ale można go stracić również poprzez skreślenie z listy studentów.

W wakacje zatrudnij studentaZwykle wakacyjna praca studentów ma charakter sezonowy i wykonywana jest w ramach umowy zlecenia. Jeżeli student nie ma ukończonych 26 lat to w przypadku takiej umowy nie podlega w ogóle zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. To z kolei pozwala pracodawcy na zaoszczędzenie części środków.

Praca sezonowa. Oferty, zarobki, perspektywyUbezpieczenie student posiada z racji "bycia studentem", (czyli jest ubezpieczony bezpośrednio przez uczelnię) lub jest zgłoszony do ubezpieczeń społecznych przez swoich rodziców. W przypadku tej umowy na konto pracującego studenta nie wpływają żadne składki na ubezpieczenia społeczne i w razie np. wypadku nie może skorzystać ze świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego. Ma jednak prawo do bezpłatnego leczenia w placówkach medycznych.

- Kto ukończył studia I stopnia, czyli licencjackie lub inżynierskie, zachowuje prawa studenta do 31 października danego roku, ale to nie jest równoznaczne z posiadaniem statusu studenta. Dlatego warto pamiętać, że między ukończeniem studiów I stopnia a uzyskaniem statusu studenta studiów II stopnia za studenta pracującego na umowie zleceniu trzeba opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne - przypomina Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych województwa pomorskiego.
Jak zaznacza, jeżeli student ukończy 26 lat w trakcie wykonywania takiej umowy, to tego dnia ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe stają się dla niego obowiązkowe.

Sprawdź oferty pracy sezonowejKorzyści dla każdej ze stronUmowa zlecenie jest dla zatrudniającego przedsiębiorcy korzystniejsza niż umowa o pracę także z innych powodów. Między innymi pracodawca nie musi na przykład płacić pracownikowi za czas choroby i urlopu. Umowa zlecenie jest też znacznie prostsza w dokumentacji, co oszczędza nie tylko czas, ale i pieniądze.

Część osób uważa, że umowy zlecenie to tzw. "śmieciówki", przynoszące korzyści jedynie pracodawcy. W przypadku pracy wakacyjnej warto jednak pamiętać, że dzięki takiej formie umowy student jest w stanie więcej zarobić - wypłata "na rękę" będzie wyższa niż w przypadku umowy o pracę.

Dodatkowo umowę tego rodzaju znacznie łatwiej rozwiązać, nie trzeba martwić się długim czasem wypowiedzenia w momencie, gdy chce się jak najszybciej zmienić pracę.

Płacimy za doktorantów i studentów podyplomowychUczestnicy studiów doktoranckich i podyplomowych nie są traktowani jako studenci i dlatego od zawartej z nimi umowy zlecenia trzeba opłacać pełne składki.

- Pełne składki trzeba również opłacać, gdy umowa zlecenia została zawarta z własnym pracownikiem, który jest jednocześnie studentem w wieku do 26 lat. Taka umowa jest traktowana na równi z umową o pracę - podkreśla Cieszyński.

Opinie (70) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Gdańsk to stolica województwa: