• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Święto branży projektowej w Gdańsku. Na scenie szef misji kosmicznych NASA

Piotr Kallalas
19 października 2023, godz. 07:00 
Opinie (11)
Konferencja Procad Expo w Amber Expo Gdańsk Konferencja Procad Expo w Amber Expo Gdańsk

Poszukiwania inspiracji i motywacji do pracy przy innowacyjnych rozwiązaniach - to tematy pierwszego dnia konferencji Procad Expo, jaka odbywa się w Amber Expo. Głos zabrał jeden z najsłynniejszych polskich naukowców pracujących w NASA prof. Artur Chmielewski. - Musisz przyznać się do tego, że coś poszło nie tak, przeanalizować siebie. Nie chodzi o to, żeby się tłumaczyć - to zrobiłem dobrze i to też, a to nie moja wina. Jeżeli się przyznajesz do błędu i uczysz się z tego, to jesteś lepszym pracownikiem - mówił badacz.




W poszukiwaniu inspiracji



Konferencja Procad Expo w Gdańsku zgromadziła w tym roku ponad 500 uczestników - projektantów i inżynierów czy przedstawicieli firm, którzy biorą udział w prelekcjach i warsztatach. Święto branży projektowej tym razem skupiło się na poszukiwaniu inspiracji, sposobów motywacji i innowacyjnego myślenia.

- Chcemy skupić się na tym, jak my, jako ludzie w pracowniach projektowych i biurach inżynierskich, jesteśmy w stanie się zmienić, ale i zmienić swój zespół. Chcemy być w stanie robić rzeczy coraz lepsze, coraz bardziej innowacyjne i bardziej atrakcyjne - mówił Tomasz Żołnierowicz z firmy Procad, która jest organizatorem wydarzenia.
Na scenie wystąpił między innymi światowej sławy naukowiec Artur Chmielewski na co dzień pracujący w kalifornijskim ośrodku Jet Propulsion Laboratory NASA, a prywatnie syn rysownika Henryka Chmielewskiego słynnego "Papcia Chmiela", twórcy serii komiksów "Tytus, Romek i A'Tomek.

- Nie wiem, czy nie miałem najlepszej pracy w historii NASA, bo pracowałem nad 16 misjami kosmicznymi i niektóre były niewyobrażalne. Testowaliśmy najnowszą technologię w przestrzeni kosmicznej, statki leciały na Jowisza, Saturna, asteroidy, komety, a nawet próbowaliśmy zrobić zdjęcia czarnych dziur. Nasze centrum jest znane z łazików na Marsie - mówił Artur Chmielewski.
Na budynku Centrum Ekoinnowacji PG zawisła wiecha Na budynku Centrum Ekoinnowacji PG zawisła wiecha
 • Konferencja Procad Expo w Amber Expo Gdańsk
 • Konferencja Procad Expo w Amber Expo Gdańsk
 • Konferencja Procad Expo w Amber Expo Gdańsk
 • Konferencja Procad Expo w Amber Expo Gdańsk
 • Konferencja Procad Expo w Amber Expo Gdańsk

"It's ok to fail, but you have to know why"



Naukowiec nie tylko opowiadał o szczegółach pracy przy kolejnych misjach, ale również wiele poświęcił samemu podejściu do pracy projektowej i zmianie myślenia o własnych porażkach. W NASA, nawet jeśli projekt kończy się niepowodzeniem, to nie wymusza zmian w kierownictwie kolejnych misji. Ufa się bowiem procesowi czerpania wiedzy z popełnionych błędów.

- Musisz przyznać się do tego, że coś poszło nie tak, przeanalizować siebie. Nie chodzi o to, żeby się tłumaczyć - to zrobiłem dobrze i to też, a to nie moja wina. Jeżeli się przyznajesz do błędu i uczysz się z tego, to jesteś lepszym pracownikiem. Zawsze nam mówią "It's ok to fail, but you have to know why". To dotyczy zarówno do technicznych spraw, jak i do samego człowieka - mówił Artur Chmielewski.
Naukowiec podzielił się również swoimi doświadczeniami związanymi z pracą przy helikopterach i łazikach marsjańskich.

- Zastanawiamy się, ile możemy zmniejszyć tych instrumentów, ile one ważą. Trzeba wiedzieć, że każdy kilogram wystrzelony na Marsa kosztuje nas milion dolarów. Walczymy o te gramy, szczególnie w wypadku helikoptera, gdzie walczymy wręcz o miligramy. Im mniej waży, tym dalej może polecieć i więcej może zbadać. Łaziki daleko nie dojadą, są kratery, gdzie nie zbliżą się do tych warstw, nie wjadą do jaskiń. Wszystko zaczyna się z Autodesk, robimy projekty trójwymiarowe, staramy się dopasować instrumenty, plany. Analizujemy, jak to się wszystko rozkłada - opowiadał.
Kolejną gwiazdą konferencji był popularyzator nauki i fizyk prof. Andrzej Dragan, który wystąpił z prelekcją "Czy AI nas zje?", podczas której badacz opowiedział o mechanizmach uczenia sztucznych sieci i objaśnił prognozy dotyczące dalszego rozwoju tej dziedziny.

 • Konferencja Procad Expo w Amber Expo Gdańsk
 • Konferencja Procad Expo w Amber Expo Gdańsk
 • Konferencja Procad Expo w Amber Expo Gdańsk
 • Konferencja Procad Expo w Amber Expo Gdańsk
 • Konferencja Procad Expo w Amber Expo Gdańsk
 • Konferencja Procad Expo w Amber Expo Gdańsk

Od poniedziałku 30 prezentacji dostępnych online



Na przestrzeni lat konferencja znacznie ewaluowała, od typowo wystawowego wydarzenia, rozrosła się w stronę dużych konferencji, podczas których prelegenci pokazują użytkownikom możliwości projektowania z wykorzystaniem oprogramowania wspomnianej firmy Autodesk, którego partnerem jest właśnie firma Procad.

- Oprogramowanie służy do projektowania praktycznie wszystkiego, co nas otacza, od budynków, po instalacje, samochody, pociągi, samoloty czy statki kosmiczne - mówił Tomasz Żołnierowicz.
W czwartek, podczas drugiego dnia konferencji, około 100 uczestników weźmie udział w warsztatach inventorowych i projektowych, ale również zajęciach z marketingu B2B.

- Trzecim elementem naszego Procad Expo 2023 są dni branżowe Explore, które on-line dla wszystkich w całej Polsce będą dostępne od poniedziałku. Zaczniemy nadawanie z Gdańskiego Centrum Multimedialnego, a więc profesjonalnego studia telewizyjnego, ponad 30 praktycznych prezentacji inżynierskich - mówił Żołnierowicz z Procad.

Wydarzenia

Konferencja Procad Expo

367 zł
konferencja

Miejsca

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (11)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nowe Trendy w Turystyce

399 zł
konferencja

Wszystkiego dobrego | Pełna MOC w czasach zmian. Jacek Walkiewicz

wykład

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Paliwa kopalne to:

 

Najczęściej czytane