Wiadomości

stat

Święto książki dziecięcej w Trójmieście

2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena.
2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena. fot. 123rf.com

Światowy Dzień Książki Dziecięcej - święto to ustanowiono w rocznicę urodzin jednego z najsłynniejszych autorów książek dla najmłodszych, czyli Hansa Christiana Andersena, autora znanych wszystkim baśni, takich jak: "Brzydkie kaczątko", "Calineczka", "Dziewczynka z zapałkami" czy "Królowa Śniegu". Z tej okazji przez cały tydzień w Trójmieście najmłodsi miłośnicy czytelnictwa znajdą dla siebie ciekawe atrakcje.Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej 2018
Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej 2018
Święto Międzynarodowego Dnia Książki Dla Dzieci powołane zostało w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY) i ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci, promowanie pięknej literatury i grafiki dla młodego czytelnika oraz wspieranie czytelnictwa przez najmłodszych. Od tamtej pory, co roku, gospodarzem święta jest inne państwo, które projektuje i rozsyła plakat z mottem. Polska była organizatorem w 1980 roku. Motto "Książka moim oknem na świat" wymyślił wówczas Wojciech Żukrowski, a plakat zaprojektował Jerzy Czerniawski. Impreza odbywała się dotychczas m.in w: Japonii, Belgii, Brazylii, Rosji, Hiszpanii, Indiach, Nowej Zelandii, Egipcie czy Stanach Zjednoczonych. Tegorocznym gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci jest Łotwa, a motto brzmi: "W książce małe jest wielkie".

Ponadto co dwa lata przyznawana jest Nagroda im. Hansa Christiana Andersena - wyróżnienie dla autorów i ilustratorów książek dla dzieci, nazywane "Małym Noblem". W tym roku zwycięzcami zostali Eiko Kadono z Japonii oraz rosyjski ilustrator Igor Oleynikov. Wśród nominowanych znalazła się polska autorka Iwona Chmielewska. Jej prace możemy obecnie oglądać na wystawie "Niedopowiedzenia" w gdańskiej Sztuce Wyboru.

Dzień Książki Dziecięcej w GdyniI Festiwal Literatury Dziecięcej "Koci Łapci" Gdynia Rodzinna.
I Festiwal Literatury Dziecięcej "Koci Łapci" Gdynia Rodzinna. mat.prasowe Gdynia Rodzinna
W nadchodzącym tygodniu będziemy obchodzić Światowy Dzień Książki Dziecięcej również w Trójmieście. Z tej okazji wiele zbliżających się wydarzeń kulturalnych skierowanych jest do dzieci. Przede wszystkim 3 kwietnia 2018 r. w godzinach 14-18 odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Literatury Dziecięcej "Koci Łapci" w Muzeum Emigracji w Gdyni.

- Podczas festiwalu odbędą się spotkania z księgarzami, biblioteką, zaplanowaliśmy szereg wykładów dla rodziców i dzieci, głośne czytanie ze specjalnym udziałem prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, warsztaty tworzenia ilustracji czy pisania rymowanek. Podpowiemy rodzicom, jak opowiadać dzieciom książki i podsuniemy ciekawe pomysły na wspólne spędzanie wolnego czasu - mówi Beata Szadziul, pełnomocnik prezydenta ds. Rodziny, organizatorka wydarzenia.
Chociaż festiwal potrwa tu zaledwie jeden dzień, a dokładnie tylko cztery godziny, to w ich trakcie czeka nas mnóstwo atrakcji. Na I piętrze odbywać się będą warsztaty plastyczne oraz literacko-plastyczne. W sali kinowej z kolei będą miały miejsce wykłady oraz spotkanie z Łukaszem Kosikiem, autorem książki dla dzieci "Bajki ze zrozumieniem i konfiturką" (w godzinach 17-18). W Sali Młodego Podróżnika natomiast będą czytane książki dla dzieci, polecane przez gdyńskie księgarnie. Wśród czytających poza prezydentem miasta Gdyni znalazły się m.in. autorki, tj.: Patrycja Wojtkowiak-Skóra, Dominika Kraska oraz Małgorzata Warda. Na parterze zaś znajdziemy stoiska z książkami gdyńskich księgarń, a wśród nich: Księgarnia Muzeum Emigracji, Vademecum, Koga, Pol Anglo, BookBook, Chimera, GWP.

Z kolei na stoisku Biblioteki Gdynia za symboliczną kwotę będzie można kupić książki i dla dzieci, i dla rodziców. Odbędą się tutaj również warsztaty robienia przypinek z cytatami z najpiękniejszych baśni i książek dla dzieci. Na najmłodszych czytelników czekają także inne atrakcje: fotobudka czy bibliorower.

W ramach projektu Gdynia Rodzinna powstały ponadto książeczki z cyklu "Książeczki Gdynieczki" - fascynujące historie o Gdyni, opowieści, których nikt wcześniej nie słyszał, napisane specjalnie dla najmłodszych mieszkańców. Autorkami i autorami tekstów oraz ilustracji są gdynianie i gdynianki. Wszystkie książeczki dostępne są w bibliotece, a także są do pobrania ze strony gdyniarodzinna.pl. Dodatkowo odbywać się będą w ramach festiwalu imprezy towarzyszące organizowane przez księgarnie gdyńskie, m.in. Cafe księgarnię Vademecum oraz przez Bibliotekę Miejską.

Dzień Książki Dziecięcej w GdańskuW Gdańsku z kolei z okazji Światowego Dnia Książki Dziecięcej dla najmłodszych czytelników moc atrakcji przygotowała Biblioteka Manhattan. 7 kwietnia od godziny 10 do 15 odbędą się liczne atrakcje: turniej gry "Mistrz bajek", pokaz iluzji, warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 5-9 lat z ilustratorką książek dla najmłodszych - Agnieszką Żelewską oraz spektakl dla dzieci "Mała Syrenka" Teatru Qfer.

Tego dnia będzie można również przyłączyć się do akcji Zaczytane Maluchy, która skierowana jest do dzieci w wieku 0-6 lat. Można wówczas zapisać swoje dziecko do biblioteki, a mały czytelnik otrzyma swój pierwszy pakiet Zaczytanego Malucha: pierwszą dedykowaną kartę do kultury, paszport biblioteczny (z zagadkami i łamigłówkami czytelniczymi) oraz siateczkę na książki wypożyczane z biblioteki. Przy każdych kolejnych odwiedzinach najmłodsi czytelnicy będą zbierać w paszporcie pieczątki - przy piątej wizycie otrzymają nagrodę - książkę napisaną i narysowaną przez bibliotekarzy, przy dziesiątej wizycie dziecko otrzyma order czytelnika. Dla wszystkich, którzy zbiorą dziesięć pieczątek i odbiorą ordery odbędzie się gala zaczytanych maluchów w styczniu 2019 r.

Ponadto 3 i 17 kwietnia (wtorek), o godz. 17 w Filii nr 50 (ul. Paderewskiego 11) odbędą się kolejne zajęcia z cyklu Bajeczki-Czytaneczki dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Cykl spotkań obejmuje głośne czytanie bajek, omówienie tematów zawartych w przeczytanej lekturze oraz warsztaty plastyczne. Przygotowane i prowadzone przez bibliotekarzy zajęcia trwają ok. 50 minut, a ich celem jest wspieranie rozwoju mowy, wyobraźni i wrażliwości literackiej dziecka.

Wstęp na wszystkie wymienione imprezy jest bezpłatny.

Opinie (12) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Źródła energii odnawialnej to: