stat

Święto matematyki. Wykłady dla szkół

Zapraszamy na wykłady wybitnych polskich matematyków dla szkół w Hevelianum!

Jak sprzedawać więcej?

lis 6

środa, godz. 9:00 - 17:00

Gdynia,
bilety 326 zł
bilety 1956 zł
Kup bilet
Polskie Towarzystwo Matematyczne obchodzi w tym roku setne urodziny. Hevelianum organizuje z tej okazji całodzienne święto Królowej Nauk, adresowane do uczniów szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Naukowcy wyjaśnią młodzieży dlaczego matematyka jest potrzebna, jaki ma wpływ na rozwój nauki i cywilizacji, czym jest bezpieczeństwo danych i czy istnieje strategia wygrywająca.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Wymagana jest telefoniczna rezerwacja miejsc.

Adresaci: od VII klasy szkoły podstawowej
Rezerwacja: tel. 58 742 33 52
Miejsce: Hevelianum, Wozownia Artyleryjska, sala Haxo
Wstęp: bezpłatny

PROGRAM

8:00 - 9:30 dr Ewa Kozłowska-Walania, Czy można zobaczyć czwarty wymiar?

Czy nasz świat to tylko cień innego? Możliwość istnienia dodatkowych wymiarów fascynowała myślicieli wszystkich epok, a jej ślady znajdziemy tak w literaturze jak i malarstwie. Podczas wykładu uczniowie odwiedzą Krainę Płaszczaków, poznają odpowiedź na pytanie "Co to jest wymiar?" i "zapolują" na istotę czterowymiarową.

9:30 - 11:00 dr hab. Zdzisław Dzedzej, O grze NIM i arytmetyce

Słuchacze poznają prostą dwuosobową grę kombinatoryczną i nauczą się w nią grać. Każdy lubi wygrywać, dlatego w trakcie wykładu odbędą się poszukiwania strategii wygrywającej. Czy uda się znaleźć taką, która zadziała bez względu na ruchy przeciwnika? Odpowiedź nasunie specyficzny sposób dodawania liczb.

11:00 - 12:30 dr hab. Antoni Augustynowicz, Czy matematyka jest lub była potrzebna?

Niejeden uczeń zadaje sobie pytanie: "Czy matematyka jest potrzebna?". Uczestnicy dowiedzą się, że matematyka była użyteczna już w czasach przedhistorycznych i jak znacząco wpłynęła na inne dziedziny naukowe lub co było największym odkryciem matematycznym i jaki był jego wpływ na naszą cywilizację.

12:30 - 14:00 prof. dr hab. Zbigniew Szafraniec, Szyfrowanie - publiczne czy prywatne?

Jeszcze czterdzieści lat temu szyfrowanie odbywało dzięki utrzymaniu w tajemnicy zasad szyfrowania. Dzisiaj kryptografia pozwala na wysyłanie wiadomości korzystając z klucza szyfrującego, który może być opublikowany. Na wykładzie zostaną przedstawione wybrane klucze wraz z prostymi przykładami ilustrującymi ich działanie.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Informacje

Reklama

Sprawdź się

Wybierz poziom

Klimat na pomorzu określa się jako: