Wiadomości

stat

Świętowali urodziny Jana Heweliusza

Najnowszy artukuł na ten temat

Hevelianum zaadaptuje dawny Zespół Szpitala Bożego Ciała w Gdańsku

Zobacz fragmenty spektaklu plenerowego na cześć Jana Heweliusza

Warsztaty tworzenia kieszonkowego planetarium, widowiskowy spektakl plenerowy i wreszcie pokaz multimedialny, na którym zaprezentowano najlepsze prace konkursu astrofotograficznego. Oto atrakcje, które przygotowało Hevelianum w 409. rocznicę urodzin swojego patrona. Mimo dość chłodnej aury w niedzielnym wydarzeniu na szczycie Góry Gradowej wzięło udział kilkaset osób.Wydarzenie zapowiadaliśmy w czwartkowym artykule oraz w Kalendarzu imprez


Czy znasz życiorys Jana Heweliusza?

tak, wiem o nim całkiem sporo 27%
tak, ale jedynie podstawowe fakty 47%
nic nie wiem na temat tej postaci 26%
zakończona Łącznie głosów: 66
28 stycznia przypada rocznica zarówno urodzin, jak i śmierci Jana Heweliusza (właściwie Johanna Hewelcke), jednej z najznamienitszych postaci w dziejach Gdańska. Heweliusz był wybitnym astronomem, który w XVII stuleciu prowadził obserwacje nieba ze swojego obserwatorium, znajdującego się na dachach kamienic przy ul. Korzennej (budynki nie przetrwały do czasów współczesnych, zostały zniszczone pod koniec II wojny światowej).

Jednym z jego największych osiągnięć było dokładne zbadanie powierzchni Księżyca, dzięki czemu Heweliusz został uznany przez potomnych za twórcę nauki o tym jedynym naturalnym satelicie Ziemi. Gdańskiemu astronomowi zawdzięczamy również m.in. polski akcent na nieboskłonie. Jeden z odkrytych przez Heweliusza gwiazdozbiorów został nazwany na cześć polskiego króla Tarczą Sobieskiego.

Hevelianum, czyli założona w 2008 roku interdyscyplinarna instytucja edukacyjno-kulturalna, zlokalizowana na szczycie Góry Gradowej w Gdańsku, od początku swojego istnienia celebruje rocznicę urodzin swojego patrona. Nie inaczej było w ubiegłą niedzielę. W godz. 11-18 przygotowano dla wszystkich chętnych szereg bezpłatnych i oczywiście powiązanych z astronomią atrakcji.

- Na początku przeprowadziliśmy trzy sesje warsztatów, na których uczyliśmy, jak wykonać kieszonkowe planetarium. Choć były one skierowane głównie do dzieci, nie zabrakło również nieco starszych uczestników. Następnie odbył się spektakl plenerowy, dzięki któremu mogliśmy zapoznać się z życiorysem Heweliusza. Spektakl był połączeniem występu teatralnego ze słuchowiskiem radiowym. Na koniec zaprosiliśmy na pokaz multimedialny, gdzie przy muzyce można było podziwiać najlepsze prace konkursu AstroCamera, jedynego w Polsce międzynarodowego konkursu astrofotograficznego - wylicza Joanna Tabor z działu marketingu Hevelianum.
Każda z atrakcji była okazją nie tylko do poszerzenia wiedzy na temat życiorysu wybitnego gdańszczanina. Specjaliści z Hevelianum przybliżyli także szereg innych ciekawostek, z dziedziny nauki zajmującej się badaniem ciał niebieskich i zjawisk, które zachodzą poza Ziemią. Choć termometry wskazywały w niedzielę zaledwie dwie kreski powyżej zera, w wydarzeniu na cześć Heweliusza wzięło udział kilkaset osób. Niestety z powodu zachmurzonego nieba organizatorzy byli zmuszeni zrezygnować z ostatniej atrakcji, którą miała być wspólna obserwacja nieba przy pomocy teleskopu.

Opinie (17) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ptaki cenione przez staropolskich kucharzy żyją w okolicy Trójmiasta?