Wiadomości

Sytuacja w trójmiejskich szkołach. 53 zakażonych i 994 osoby na kwarantannie

W woj. pomorskim wydano 248 opinii o nauczaniu w trybie zdalnym/hybrydowym. 87 z nich dotyczy trójmiejskich placówek.
W woj. pomorskim wydano 248 opinii o nauczaniu w trybie zdalnym/hybrydowym. 87 z nich dotyczy trójmiejskich placówek. fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

87 szkół w całym Trójmieście pracuje w trybie zdalnym lub hybrydowym, bardzo często zmiana trybu nauczania dotyczy poszczególnych klas w placówkach. Zakażonych SARS-CoV-2 jest 37 uczniów i 16 nauczycieli. Z kolei na kwarantannie przebywa ponad tysiąc osób.Czy powinna wrócić nauka zdalna?

zdecydowanie tak 41%
raczej tak, ale np. tylko na miesiąc 22%
raczej nie, obecny system zdaje egzamin 31%
nie mam zdania na ten temat 6%
zakończona Łącznie głosów: 1346
We wrześniu do trójmiejskich szkół wróciło ponad 110 tys. uczniów i kilka tys. nauczycieli. Jak na razie nic nie wskazuje na to, że wprowadzona zostanie nauka zdalna. Podczas konferencji w ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że 98 proc. szkół w całym kraju funkcjonuje w systemie stacjonarnym, tylko niewielki procent w systemie zdalnym lub hybrydowym.

- Dyskutujemy intensywnie kwestie systemu edukacji. Ta strategia, którą w sierpniu zaproponowało Ministerstwo Edukacji, zdaje egzamin. Nie widzimy konieczności wprowadzenia obowiązku nauki w trybie zdalnym - mówił Mateusz Morawiecki.

Koronawirus zamyka uczniów i nauczycieli w domachPo sześciu tygodniach nauki w Trójmieście 87 szkół musiało zmienić tryb nauczania na zdalny lub hybrydowy - 47 w Gdańsku, 36 w Gdyni i 4 w Sopocie. W całym województwie takich placówek jest 161.

Według danych pomorskiego sanepidu aktualnie wśród uczniów z Trójmiasta zakażonych jest 37 osób (26 w Gdańsku i 11 w Gdyni), z kolei wśród nauczycieli z potwierdzonym zakażeniem jest 16 osób (11 w Gdańsku i 5 w Gdyni).

W związku z tym wszystkie osoby, które miały kontakt z zakażonymi, zostały objęte kwarantanną - aktualnie to 884 uczniów - 385 w Gdańsku, 479 w Gdyni i 20 w Sopocie - oraz 148 nauczycieli - 99 w Gdańsku i 49 w Gdyni.

Czytaj też: Kwarantanna w szkołach - kogo dotyczy? Sanepid wyjaśnia

W sumie od początku roku szkolnego do organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej województwa pomorskiego wpłynęło łącznie 336 wniosków od dyrektorów szkół, dotyczących zmiany trybu nauczania. Negatywnie rozpatrzono 95 wniosków, 3 wnioski są w trakcie rozpatrywania. W całym województwie zakażonych jest 123 nauczycieli, 120 uczniów. Na kwarantannie przebywa 3185 uczniów i 331 nauczycieli.

Katar dyskwalifikujeCoraz więcej uczniów opuszcza zajęcia z powodu innych infekcji, nawet niewielkie przeziębienie powoduje, że rodzice wolą, by dziecko zostało w domu. Niestety dla takich osób system nie przewidział zdalnych lekcji. Wielu rodziców skarży się, że ich dzieci wiele przez to tracą.

- Wystarczyło, że trochę się ochłodziło i przeziębienie gotowe. Zdecydowaliśmy, że córka kilka dni spędzi w domu, bo wolałam jej nie puszczać na zajęcia, żeby nikt nie zarzucił mi, że dziecko jest chore, sama w tym czasie musiałam przejść na pracę zdalną - mówi Weronika, mama 10-latki.
Według wytycznych antycovidowych "do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych". Jednak katar i kaszel nie muszą oznaczać zakażenia SARS-CoV-2, może to być zwykłe przeziębienie lub objawy alergii.

Jeżeli powodem kataru jest alergia, warto postarać się o odpowiednie zaświadczenie lekarskie. Jak przekonuje MEN, placówki oświatowe muszą je honorować i wpuszczać dziecko na zajęcia.

Koronawirus - wszystkie informacje z TrójmiastaTrzy tryby nauczaniaZe względu na pandemię koronawirusa decyzją MEN od początku września szkoły mogą funkcjonować w trzech wariantach: tradycyjnym, zdalnym lub mieszanym, tzw. hybrydowym. Decyzję w sprawie przejścia na inny tryb pracy niż stacjonarny podejmuje powiatowa jednostka sanepidu na wniosek dyrekcji placówki po uzgodnieniu z organem prowadzącym (samorządem).

Opinie (175) 10 zablokowanych

 • Pisowski bałagan

  z jednej strony godziny dla seniorów (60+) bo nie mogą spotykać młodszych, a z drugiej nauczyciele często też 60+, którzy mogą przebywać z 30 uczniami przez 6 godzin dziennie na powierzchni dużo mniejszej niż sklep !!!

  • 163 39

 • Szkoły musza być otwarte!

  Dzieci musza chodzić do szkoły , uczyc się umieć kontakt z rówieśnikami . Media tylko straszą i nakręcają panikę . Niestety ludzie umierają i to często młodzi , ale nie tylko na covid. Jak ktoś mlody umiera np. na raka albo inna chorobę genetyczna. czy immunologiczna , to w tv już o tym nie mówią . Wirusy były , są i będą , a teraz czas już zacząć żyć normalnie. Mediom również to polecam.

  • 116 173

 • "Każdy może być chory bezobjawowo i zarażać"

  Dzięki tak postawionej tezie nigdy z tego nie wyjdziemy bo o to w tym chodzi.
  Jak za Stalina, że każdy może być wrogiem ludu i każdy jest podejrzany o spisek. Wypisz wymaluj ta sama taktyka i stalinowskie czerwone myślenie.

  • 66 23

 • Słyszałaś o cholerze, czarnej ospie itd.. gdy nie było leku ? Jak wyglądał świat ?

  • 23 16

 • A czy tylko nauczyciele po 60 pracują? Halo, puk, puk są też inne grupy zawodowe, które chodzą normalnie do pracy a też mogły by pracować zdalnie. Jakoś nimi się nikt nie martwi. Natomiast akurat ta zdalna nauka nie bardzo wam wychodzi. To jest fikcja nauczania, zwykłe zadawanie zadań a nie prowadzenie lekcji.

  • 28 25

 • tryb zdalny obowiazkowy

  Szkoły już dawno powinny być zamknięte, tryb nauki zdalnej obowiązkowy!!
  Tak jak praca zdalna powinna zacząć funkcjonować w wiekszosci firm Tylko nie odpowiedzialni pracodawcy oraz dyrektorzy szkol decyzja sie zapędzać do biur, zakładów pracy czy szkol
  Do czego to co w tej chwili jest ma zmierzać ze zabraknie miejsc w szpitalach czy bedzie pandemia trwala w nieskonczonosc i za chwile wszyscy swieta spedzimy w izolacji od wlasnych rodzin?

  • 99 94

 • Czechy od przyszłego tygodnia zamykają szkoły

  Przynajmniej tam ktoś odrobinę myśli...

  • 89 66

 • Ta.. dzieciak zaostrzony po pas,a matka twierdzi, że to alergia.

  • 48 9

 • Nauka zdalna powinna być dostępna dla każdego chętnego ucznia i rodzica

  • 70 25

 • Masz małe dzieci w szkole?

  Nie każdy pracuje w biurze przy komputerze, który może przenieść do domu. Magazynier też ma przejść na prace zdalną? Może pielęgniarka też pójdzie? Kto się ma dziećmi opiekować w domu? Dzieci powinny mieć kontakt z rówieśnikami. Zamykając je cyfrowej klatce stworzymy odsocjalizowane jednostki

  • 30 13

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Z jakimi województwami sąsiaduje województwo pomorskie?

 

Najczęściej czytane