Wyniki badań wskazują na korzystne efekty szczepień przeciw COVID-19 u kobiet w ciąży. Zastosowana profilaktyka chroni nie tylko ciężarne, ale także nienarodzone dzieci, a pociechy mogą następnie otrzymać przeciwciała z mlekiem matki.
Gdzie można zaszczepić się na COVID-19? Lista punktów szczepień w Trójmieście
Szczepienie przeciw COVID-19 cały czas stanowi duży dylemat dla kobiet w ciąży, które zastanawiają się nad profilaktyką, jednak ze względu na swój stan odraczają możliwość wakcynacji. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników wydało w kwietniu oświadczenie w tym temacie, stwierdzając, że "szczepionki przeciw COVID-19 powinny być oferowane ciężarnym i kobietom karmiącym". Jednocześnie specjaliści rekomendują, aby procedurę przeprowadzić po okresie organogenezy (jeżeli nie ma wskazań do pilnego szczepienia), więc mniej więcej po 12. tygodniu ciąży.
Najważniejsze, aby każda decyzja o szczepieniu była podjęta świadomie, zgodnie z własnym przekonaniem i stanem wiedzy oraz po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę. Pojawia się jednak coraz więcej informacji wskazujących na korzyści z tej formy profilaktyki.
Czytaj też: Czy kobiety w ciąży powinny szczepić się przeciw COVID-19?
Ginekolog w Trójmieście - prywatnie i na NFZ
Bezpieczeństwo dla matki i dziecka
Izraelscy naukowcy przedstawili wyniki analizy danych płynących od przeszło 15 tys. ciężarnych. Okazało się, że u kobiet, które poddały się szczepieniu, znacząco spadło ryzyko zachorowania na COVID-19. Jest to o tyle ważne, że - idąc za wytycznymi PTGiP - "kobiety ciężarne należą do grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia ciężkiego przebiegu zakażenia wirusem SARS-CoV-2".
Na początku lipca swoje pionierskie badania przedstawili również lekarze z Oddziału Klinicznego Ginekologiczno-Położniczego w Olsztynie. W tym wypadku chodziło o sprawdzenie możliwości uodpornienia dzieci pacjentek zaszczepionych w ciąży. Wyniki są bardzo obiecujące.
- W naszej cząstkowej pracy już opublikowanej w prestiżowym czasopiśmie "Vaccines" prezentujemy jako jedni z pierwszych na świecie dowód na przezłożyskową transmisję przeciwciał przeciwko antygenowi S wirusa SARS-CoV-2 - zaznacza dr Wojciech Zdanowski, główny autor badania, i dodaje: - Potwierdzamy tym samym możliwość uodpornienia dzieci pacjentek zaszczepionych w ciąży. Udowodniliśmy, że tydzień ciąży, w którym jest podawana szczepionka, jest głównym czynnikiem wpływającym na transfer przezłożyskowy przeciwciał poszczepiennych. Jesteśmy w trakcie analizy zebranych danych odnoszących się do bezpieczeństwa szczepienia w ciąży. Wnioski płynące z naszego badania mogą w przyszłości przyczynić się do ustalenia bezpieczeństwa oraz ewentualnego schematu szczepienia w ciąży.
Specjaliści wyjaśniają, że w badaniu wzięło udział ponad 180 kobiet ciężarnych z całej Polski, które dobrowolnie poddały się szczepieniu przeciw COVID-19.
Szczepienia przeciw COVID-19 - wszystkie informacje
Ochrona dziecka płynąca z mlekiem matki
Z kolei naukowcy z Uniwersytetu w Neapolu opublikowali wyniki badań mleka 10 kobiet, które karmiły piersią po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19. Okazało się, że w przypadku próbek zebranych siedem dni po drugim szczepieniu przeciwciała wykryto we wszystkich próbkach. Znacznie mniejsze ilości wykryto po 20 dniach od przyjęcia pierwszej dawki.