• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Ruszył rok szkolny 2021/2022. Uczniowie wrócili do nauki

Arnold Szymczewski
1 września 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 

Po wielu miesiącach zdalnego nauczania i przerwie wakacyjnej 1.09.2021 roku uczniowie wracają do szkół. Nauka odbywać się będzie w trybie stacjonarnym, co zdecydowanej większości uczniów podoba się. Szkoły są gotowe na przyjęcie uczniów, a dyrektorzy mają nadzieję, że nauczanie stacjonarne potrwa - bez większych przerw - cały rok szkolny.Czy powrót dzieci do szkół to dobry pomysł?

W środę 1.09 w całej Polsce rozpoczyna się nowy rok szkolny w formule stacjonarnej. Będzie to powrót do standardowego trybu nauczania nie tylko dla uczniów, ale i dla nauczycieli. Po tak długim czasie nauczania zdalnego i hybrydowego powrót do normalności dla wielu może być nie lada problemem. Uczniowie jednak - choć nie wszyscy - w zdecydowanej większości cieszą się, że już 1 września zasiądą w szkolnych ławkach i zobaczą kolegów i koleżanki.

- Nauczanie zdalne miało oczywiście swoje plusy dla osób, które albo łatwo przyswajają wiedzę, albo nie za bardzo chcą się uczyć. Jednak czujemy, że mimo szczerych chęci nauczycieli, mamy braki, które cudem udało się nadrobić. Fajnie było posiedzieć w domu miesiąc lub dwa, ale proszę mi wierzyć, że prawie rok, to zdecydowana przesada - komentuje zdalne nauczanie Kamil, z gdańskiego liceum nr XV i dodaje: - Myśl o powrocie do szkoły napawa mnie pewną ekscytacją i entuzjazmem. Nie tylko ja, ale i moi znajomi cieszymy się z powrotu do szkoły.
Są jednak wśród uczniów także osoby, którym na rękę była nauka zdalna. Powodów, jak się okazuje, może być kilka, a wśród nich można wymienić m.in. zdrowie najbliższych czy zaoszczędzony na dojazdach do szkoły czas.

- Mieszkam w domu razem z moimi dziadkami. Mieszkamy za miastem i dojazd do szkoły zajmuje mi 1,5 godziny. Gdy przeszliśmy na naukę zdalną, dziennie zyskiwałam 3 godziny, które mogłam poświęcić m.in. na pomoc moim najbliższym. Ponadto gdy wirus się rozprzestrzeniał, wiedziałam, że nie wychodząc z domu, nie będę narażać moich dziadków na zarażenie się koronawirusem. Powrót do szkoły nie jest mi na rękę, tym bardziej, że podczas nauki zdalnej nie opuściłam prawie żadnej lekcji, a sprawdziany zdawałam bez większego problemu - mówi Karolina z gdyńskiego liceum.
 • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/22 w Szkole Morskiej w Gdańsku
 • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/22 w Szkole Morskiej w Gdańsku
 • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/22 w Szkole Morskiej w Gdańsku
 • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/22 w Szkole Morskiej w Gdańsku
 • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/22 w Szkole Morskiej w Gdańsku
 • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/22 w Szkole Morskiej w Gdańsku
 • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/22 w Szkole Morskiej w Gdańsku
 • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/22 w Szkole Morskiej w Gdańsku

Wytyczne dla szkółWytyczne resortów nauki i zdrowia oraz GISu są zbiorem zaleceń i rekomendacji o charakterze ogólnym. Celem wytycznych jest bezpieczna oraz higieniczna organizacja zajęć w warunkach epidemii.

W zaleceniach ogólnych znalazły się m.in.:


 • dezynfekcji (przed i po zajęciach mycie powierzchni detergentem lub dezynfekcja środkiem dezynfekującym),
 • higieny (częste mycie rąk lub dezynfekcja rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust),
 • wietrzenia (przed, po i w trakcie zajęć oraz przerw, a także w dni wolne od zajęć),
 • zachowywania dystansu społecznego (minimalna odległość między osobami: 1,5 m),
 • stosowania maseczek ochronnych (w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu).

Powrót dzieci do szkół jest wyzwaniem dla placówek i nauczycieli, wszyscy powinni zastosować się do wytycznych ministerstwa. Mimo wszystko wśród nauczycieli i dyrektorów nie brak entuzjazmu.

- Ponad rok (z małymi przerwami) uczniów nie było w szkole. To jest trudny powrót, ale dla nas bardzo radosny i ekscytujący. Nauczyciele naprawdę się cieszą, że nauczanie w końcu będzie odbywało się stacjonarnie. Szkoła jest przygotowana w 100 proc. na powrót uczniów. Warunki są naprawdę bezpieczne, mamy przygotowane wejścia do szkoły, dedykowane sale dla poszczególnych klas, różne godziny obiadów. Będziemy także systematycznie dezynfekować i wietrzyć wszystkie pomieszczenia tak, by w razie co zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa - mówi Małgorzata Skwira, dyrektor szkoły podstawowej nr 35 z oddziałami sportowymi w Oliwie i dodaje: - Rok szkolny rozpoczniemy od integracji między uczniami i nauczycielami. Wszystko po to, żeby wesprzeć uczniów i popracować nad tym, co zostało utracone podczas nauki zdalnej, czyli nad relacjami.
Szkoły są gotowe na przyjęcie uczniów. Szkoły są gotowe na przyjęcie uczniów.

Ile będzie trwało nauczanie stacjonarne?Tego nie wie nikt. Jednak w wytycznych pojawia się następujący akapit: Działania wychowawcze, profilaktyczne i wspierające kondycję psychiczną uczniów należy prowadzić w sposób, który zapewni ich optymalną skuteczność w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, przy jednoczesnej dbałości o zachowanie reguł sanitarnych dostosowanych do sytuacji i potrzeb szkoły, do wymagań związanych z charakterem podejmowanych działań w ramach programu wychowawczo-profilaktycznego oraz innych lokalnych uwarunkowań.

Mianowicie chodzi o to, że w obliczu zagrożeń psychicznych spowodowanych odizolowaniem młodzieży od swoich rówieśników, należy znaleźć równowagę między bezpieczeństwem zdrowotnym a dbałością o zdrowie psychiczne.

- Mamy oczywiście obawy, że powrót do szkół może okazać się krótkotrwały, ale mocno wierzę w to, że nauka stacjonarna będzie trwała przez cały rok. Potrzebują tego zarówno uczniowie, jak i nauczyciele - kończy Małgorzata Skwira.

Miejsca

 • SP nr 35 Gdańsk, Stanisława Wąsowicza 30
 • XV LO Gdańsk, Pilotów 7

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (55)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nowe Trendy w Turystyce

399 zł
konferencja

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Targi Edu Offshore Wind

targi

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Lis spokrewniony jest z:

 

Najczęściej czytane