Wiadomości

Szkoła metropolitalna bez przedszkola i z kłopotliwym dojazdem. Zmiany w inwestycji

Najnowszy artukuł na ten temat

Dziwne wytłumaczenie dłuższego remontu w Kowalach

Tak ma wyglądać pierwsza w Polsce szkoła metropolitalna.
Tak ma wyglądać pierwsza w Polsce szkoła metropolitalna. mat. prasowe DRMG

Już 1 września br. w Metropolitalnej Szkole w Kowalach, budowanej przez trzy gminy - Gdańsk, Kolbudy i Pruszcz Gdański, zabrzmi pierwszy dzwonek. Niestety, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nauki nie rozpoczną tam przedszkolaki, a w związku z tym, że Gdańsk i Pruszcz Gdański nie przedstawiły dotychczas planu budowy dróg dojazdowych, może skończyć się na komunikacyjnym paraliżu. Sprawdziliśmy, jak przebiega realizacja inwestycji i jakich innych rozbieżności z pierwotnym projektem można się spodziewać.W jaki sposób twoje dziecko pokonuje drogę do szkoły?

pieszo 30%
komunikacją miejską 19%
na rowerze/rolkach/hulajnodze 3%
jest dowożone samochodem 48%
zakończona Łącznie głosów: 456
Metropolitalna Szkoła Podstawowa w Kowalach to pierwsza w Polsce inwestycja edukacyjna, w której udział biorą trzy gminy zrzeszone w stowarzyszeniu Gdański Obszar Metropolitalny. W ramach realizacji tego zadania powstaje budynek dydaktyczny oraz sala gimnastyczna z aulą widowiskową.

Bez obiecanego przedszkolaWbrew pierwotnym zapewnieniom, w wyniku reformy edukacji w Szkole Metropolitalnej w Kowalach zabraknie miejsca dla przeszło setki przedszkolaków.

- Rozbieżności z pierwotnym projektem są związane m.in. z faktem, że projekt był przygotowywany, gdy mieliśmy system szkolnictwa 1-6. Teraz szkoła podstawowa to klasy 1-8 - informuje Andrzej Chruścicki, radny gminy Kolbudy.
- Przy założeniu określonej liczby uczniów - szkoła projektowana jest na 650 uczniów - wynika, że w przypadku wyboru opcji 0,1-8 mielibyśmy do czynienia z symboliczną liczbą miejsc przedszkolnych wystawionych w rekrutacji do zerówki - jeden bądź góra dwa oddziały, co przy podziale pomiędzy trzy gminy oznaczałoby bardzo małą liczbę miejsc do wykorzystania przez mieszkańców Gdańska - dodaje Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik prezydenta Gdańska.
Jeszcze na początku grudnia ubiegłego roku, po uroczystym zawieszeniu wiechy, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zapewniał w komentarzu pod wpisem na Facebooku, że miasto rozmawia z pozostałymi dwoma partnerami w sprawie utworzenia metropolitalnego przedszkola:

- Nasi partnerzy - Kolbudy i Pruszcz Gdański - preferują tylko szkolę podstawową. Gdańsk chce i przedszkole. Konflikt interesów, dyskutujemy, szukamy rozwiązań - pisał prezydent na portalu społecznościowym.
Kompromisu najprawdopodobniej nie udało się wypracować, ponieważ ostatecznie stanęło na tym, że każda z gmin stworzy przedszkole dla "swoich" dzieci na własną rękę.

- Nasi partnerzy nalegali na zmianę projektu, a przedstawiciele Gdańska optowali za ideą budowy placówki z oddziałami zerowymi. Ostateczna (po dyskusji pomiędzy gminami) wersja porozumienia zakłada budowę szkoły z oddziałami 1-8 bez zerówek. Ale Gdańsk od kilku lat konsekwentnie stawia na budowę nowych i upublicznianie istniejących miejsc w przedszkolach - informuje Skorupka-Kaczmarek. - Co do miejsc w przedszkolach, w tym rejonie aktualnie budujemy na ul. Kolorowej zobacz na mapie Gdańska, na ul. Jabłoniowej zobacz na mapie Gdańska i ostatnio otwarte zostało na przedszkole przy ul. Dąbka zobacz na mapie Gdańska i ul. Damroki zobacz na mapie Gdańska i upubliczniliśmy przedszkole przy ul. Świętokrzyskiej zobacz na mapie Gdańska. Rodzice nie muszą szukać miejsc w prywatnych przedszkolach. W ostatniej już rekrutacji nie było większych problemów z miejscami, co oznacza, że w tym i kolejnych powinno być tylko lepiej - wyjaśnia.
Przedszkole dla dzieci z własnej gminy planują otworzyć również Kolbudy.

- W trosce o zapewnienie miejsc dla dzieci w wieku przedszkolnym Gmina Kolbudy tworzy w Kowalach dla swoich mieszkańców, w bezpośrednim sąsiedztwie budowanej szkoły nowe przedszkole, którego otwarcie planowane jest na wrzesień 2018 roku - informuje Jacek Grąziewicz, rzecznik Urzędu Gminy Kolbudy.
Brak przedszkola przy Metropolitalnej Szkole w Kowalach nie martwi gdańskich włodarzy, zdaniem których w okolicznych placówkach jest wystarczająco dużo miejsc, aby sprostać zapotrzebowaniu. W planach jest również upublicznienie kolejnych placówek prywatnych. Oto wykaz przedszkoli publicznych prowadzonych w okolicach Kowal.
Brak przedszkola przy Metropolitalnej Szkole w Kowalach nie martwi gdańskich włodarzy, zdaniem których w okolicznych placówkach jest wystarczająco dużo miejsc, aby sprostać zapotrzebowaniu. W planach jest również upublicznienie kolejnych placówek prywatnych. Oto wykaz przedszkoli publicznych prowadzonych w okolicach Kowal. graf. Trojmiasto.pl

Biblioteka tylko dla uczniów, budowa basenu odrębną inwestycjąWiele emocji wzbudzało również stworzenie przy Metropolitalnej Szkole w Kowalach publicznej i ogólnodostępnej biblioteki.

- Taka biblioteka, w której moglibyśmy wypożyczać książki na "Kartę do kultury", obowiązującej w całym województwie pomorskim, w tym rejonie bardzo by się przydała, dlatego ucieszyła nas informacja, że taką placówkę planuje się otworzyć - mówi Maria, mieszkanka Otomina.
Entuzjazm pani Marii studzi niestety rzecznik gminy Kolbudy tłumacząc, że choć nie zrezygnowano z planów stworzenia biblioteki publicznej, to raczej nie rozpocznie ona działalności wraz z pierwszym dzwonkiem.

- W chwili obecnej trwają rozmowy dotyczące funkcjonowania biblioteki. Trudno powiedzieć, czy od 1 września biblioteka będzie dostępna dla wszystkich, czy tylko dla uczniów. Jednak zgodnie z założeniami przyjętymi przez partnerów docelowo biblioteka ma być dostępna również dla mieszkańców - informuje Grąziewicz.
Przesunięta w czasie zostanie również budowa obiecanego basenu.

- Zgodnie z ustaleniami poczynionymi przez partnerów budowa basenu realizowana będzie w kolejnym etapie inwestycji. Na dzień dzisiejszy nie jest jednak znany dokładny termin budowy basenu - informuje rzecznik UG Kolbudy.
- Basenu na pewno nie będzie 1 września 2018 roku. Nie było woli włodarzy gminy Kolbudy, żeby budować basen razem z Gdańskiem i Pruszczem - wolą budować sami 3 razy drożej w Kolbudach - ripostuje jeden z mieszkańców. - Zakładam, że w tej sytuacji Gdańsk będzie chciał wybudować basen sam, więc mieszkańcy Kowal będą musieli za niego płacić odpowiednio więcej - dodaje.
Propozycja usprawnienia ruchu w okolicy Metropolitalnej Szkoły w Kowalach przygotowana przez Macieja Naskręta, dziennikarza Trojmiasto.pl.
Propozycja usprawnienia ruchu w okolicy Metropolitalnej Szkoły w Kowalach przygotowana przez Macieja Naskręta, dziennikarza Trojmiasto.pl. graf.Trojmiasto.pl

Czy grozi nam komunikacyjny horror?Dojazd do Metropolitalnej Szkoły w Kowalach, a w szczególności brak sensownych rozwiązań w tym zakresie, spędza sen z powiek okolicznym mieszkańcom.

- Szkoła w Kowalach dla ok. 1 tys. dzieci powstaje bez jakiejkolwiek infrastruktury drogowej. Ulica Zeusa zobacz na mapie Gdańska, która będzie stanowić główny dojazd do wspomnianej placówki, już teraz stoi w korku w czasie porannego i popołudniowego szczytu drogowego. Niemal pewne jest, że jazda po 1 września wspomnianą ulicą to będzie koszmar - komentuje Maciej Naskręt, dziennikarz Trójmiasto.pl. - Kierujący pojazdami stracą tam mnóstwo czasu, pogorszą się też warunki do mieszkania w blokach przy ul. Zeusa. Przypomnę, że pierwotnie ulica miała charakter drogi lokalnej. Co gorsza, na chwilę obecną nie ma żadnego planu na wypadek dużych zatorów drogowych po otwarciu placówki. Istnieje tylko propozycja rozbudowy Węzła Kowale, która i tak niewiele zmieni w kwestii dojazdów do nowej szkoły. Sądzę, że należy przeanalizować budowę małej obwodnicy Kowal, która odciąży ulicę Zeusa. Musiałaby ona pobiec między obwodnicą a właśnie dzielnicą Kowale - ocenia.
Gminy Gdańsk i Pruszcz Gdański nie spieszą się jednak z zaprezentowaniem projektu alternatywnych rozwiązań komunikacyjnych.

- Zgodnie z deklaracjami partnerów gminy Kolbudy - miasta Gdańska oraz gminy Pruszcz Gdański - samorządy te zobowiązały się do wybudowania dróg dojazdowych do nowej szkoły odpowiednio od strony Gdańska i gminy Pruszcz Gdański. Niestety, do chwili obecnej nie otrzymaliśmy od naszych partnerów informacji o postępie prac związanych z budową nowych dróg dojazdowych - informuje Jacek Grąziewicz, rzecznik UG Kolbudy.
Jeśli miasta i gminy nie zdecydują się na rozbudowę infrastruktury, ratunkiem będzie podwożenie dzieci do szkoły dedykowanymi autobusami oraz wydłużenie linii autobusowej 262.

- Nieustannie pracujemy nad ofertą przewozową, aby dostosować ją do faktycznego zapotrzebowania - informuje Zygmunt Gołąb, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. - Wprowadzenie zmian planujemy, ale w tym momencie trudno nam mówić o szczegółach. Do września jest jeszcze sporo czasu, a my koncentrujemy się na sprawach bieżących - wyjaśnia.
O budowie Szkoły Metropolitalnej w Kowalach informowaliśmy systematycznie na naszym portalu. Zobacz wcześniejsze artykuły dotyczące tej inwestycji >>>

Opinie (76) 1 zablokowana

 • (5)

  szkoła (Ale Metropolitarna!!!) bez dojazdu czyli budyń development

  • 72 13

  • Miala byc np nowa Swietokrzyska

   • 5 3

  • (1)

   Jeszcze tego by brakowało by Gdańsk drogi w Kowalach budował. Niech wam wójt Kolbud buduje

   • 12 4

   • Zgodnie z deklaracjami partnerów gminy Kolbudy - miasta Gdańska oraz gminy Pruszcz Gdański - samorządy te zobowiązały się do wybudowania dróg dojazdowych do nowej szkoły odpowiednio od strony Gdańska i gminy Pruszcz Gdański. Niestety, do chwili obecnej nie otrzymaliśmy od naszych partnerów informacji o postępie prac związanych z budową nowych dróg dojazdowych

    • 7 1

  • A co ma budyń Pisuarze do Kowal

   • 6 8

  • to na czym się znacie?

   • 0 0

 • ! (4)

  Wybudują, pochwalą się, i zapomną. A wy biedniu ludzie meczcie się w korkach.

  • 52 6

  • (2)

   Jak kupujesz mieszkanie za miastem to musisz się liczyć z tym, że będziesz stać w korkach

   • 7 7

   • Zmień robotę to nie będziesz stał w korkach

    • 2 2

   • Wcale nie musi.

    • 1 1

  • mnie zastanawiają wyniki ankiety, jak dziecko dostaje się do skzoły

   prawie połowa odpowiedzi, to odwiezienie samochodem. ludzie, zacznijcie myslec. te korki są przez to, ze dzieci odwozicie do szkół. zamiast wozić d*pę, powinny korzystać z komunikacji miejskiej. po co wychowywać takich wygodnickich leni?

   • 4 0

 • (2)

  Budowa infrastruktury drogowej to powinien być priorytet przy budowie szkoły. My jako mieszkańcy Kowal już teraz codziennie borykamy się gigantycznym korkami po połączeniu naszego osiedla z Borkowem i osiedlem przy Ofiar Grudnia przez ul. Zeusa. Od 1 września nawet z parkingu przy bloku nie wyjedziemy. Rządamy usprawnienia dróg wyjazdowych z osiedla.

  • 78 7

  • Najpierw trzeba PO odsunąć od władzy. We wszystkich tych miejscowościach rządzi PO. (1)

   Głupiej szkoły metropolitalnej nie potrafią zbudować. Bałagan, brak porozumienia i niedoróbki projektowe no i pewnie wszystko przepłacone.

   • 3 6

   • A jak PiS wygra to w dwa tygodnie wszystko naprawią

    I obwodnicę Kowal, i wyjazd z parkingu i dostaniesz podwyżke, a żona zawsze będzie miała dobrze. Zagłosuj na PiS

    • 6 0

 • Samorządowcy nie martwią się.... (5)

  Jest wystarczająca ilość miejsc, tyle że z świętokrzyskiej wysyłają dzieci na łąkowa , nie mamy auta więc nie wiem jak się odwieść dziecko na łąkowa i jeszcze zdarzyć do pracy na 7 rano w Gdyni, gdzie jest rejonizacja????? Uniknęlibyśmy porannych i popołudniowych korków jeżdżąc po dzieci po całym Gdańsku

  • 35 5

  • (3)

   To trzeba walczyć o Nową Świętokrzyską a nie siedzieć o obserwować co się dzieje na fejsie . Oczywiście nowy węzeł Kowale by się przydał + wiadukt Armii Krajowej - Havla - Łostowicka inaczej się będzie zator. Ale nic podobno mieszkańcy Łostowic i Kowal to cierpliwi ludzie, poczekają .Jak będzie droga to się cała infrastruktura pojawi .Oczywiście jak będzie .Wybory już niedługo

   • 3 9

   • Wtedy jeszcze więcej ludzi się tam wyprowadzi i będzie dojeżdżać samochodem więc korki będą większe. Korki w Kowalach to nie problem Gdańska tylko wójta w Kolbudach

    • 11 3

   • Łatwiej zmienić odpowiedzialnych za to co się dzieje.

    • 0 0

   • walki są o nową świętokrzyską i co z tego jak kowale mają co chwila problem bo coś im się nie podoba.
    nie tylko na kowalach są korki wyjazd z niepołomnickiej to też koszmar.

    • 0 0

  • Pani sobie daruje pozytywne przedszkola. Te placówki nie są przygotowane na prowadzenie takiego przedsięwzięcia. Nowy lokal to nie wszystko. Brak opiekunów, zajęć, zabawek i ogólnie panujący chaos. A najgorsze jest to ze zostawiając tam dziecko nie masz pewności czy jest bezpieczne!

   • 1 1

 • Zeusa (5)

  Zablokować ul. Zeusa zrobić z niej ślepa uliczkę. Blokada za osiedlem cytrusowym zaraz przed rondem w Borkowie.

  • 17 30

  • Rozumiem ze mieszkasz po tej lepszej stronie?

   • 12 1

  • Hahahah

   Chyba Cie czlowieku poje****

   • 7 2

  • To może niech Gdańsk zablokuje drogę z Kowal do Gdańska albo tak ustawi światła w godzinach szczytu na wjeździe do Gdańska że będziecie czekać 10 min na 1 zmianę świateł? Borkowo ma takie samo prawo tam jeździć jak i wy

   • 15 2

  • racja

   Dzis sam widziałem jak objeżdżają korek z obwodnicy ze Straszyna i walą kolumny przez Borkowo do Kowal

   • 4 1

  • Zeusa - jednokierunkowa

   A może zmienić ją w jednokierunkową?

   • 1 2

 • Pracujemy nad ofertą przewozową ale trudne 255 do Olimpijskiej a 113 do Apollina i powinno tyle wystarczyć.

  • 22 1

 • Gminne drogi to koszmar

  Gminne drogi w Kolbudach to horror, a oni budują basen w Kolbudach. Niech w końcu wójt przejedzie się drogami w Lublewie.

  • 29 3

 • Południe to slamsy przyszłości, więc nie spodziewajcie się niczego (3)

  spodziewajcie się, że będzie jeszcze gorzej.

  • 19 24

  • (1)

   Raczej dzielnice napełnić od Sopotu to slumsy przyszłości

   • 2 4

   • Na polnoc

    • 1 0

  • Slams to Twoje drugie imię bompierwsze to Pe*ał

   • 6 4

 • (8)

  Ja do szkoły CHODZIŁEM. Jak teraz każdy dzieciak musi być podwieziony pod same drzwi szkoły to muszą być korki.

  • 59 6

  • chodziłeś, bo miałeś szkołę pod nosem, jak większość wówczas, 5km, albo dalej też byś chodził ?! bo takie są realia teraz , szczególnie w dzielnicach południowych

   • 10 5

  • (5)

   Bo nie ma dziecko szkoły pod nosem. Chętnie bym puściła dziecko autobusem i kawałek na piechotę ale przejście w godzinach porannych Jabłoniowa skrzyżowanie z Leszczynową grozi śmiercią. Jedno auto puszcza, dzieciak wchodzi na ulice a tuż przed nosem śmiga "debil" z drugiej strony.

   • 12 3

   • zgadzam się.
    dorośli na tym skrzyżowaniu też nie mają łatwo. przydałyby się światła

    • 11 0

   • Bez sensu (3)

    Najpierw wyprowadzacie się jak najdalej od centrum i od szkół. Skazujecie się na jeżdżenie autem. A potem jeszcze narzekacie, że dziecko do szkoły ma daleko, że na piechotę nie pójdzie, bo niebezpiecznie - bo wszyscy autami jeżdżą i uwagi nie zwracają. Sami te problemy generujecie!

    • 4 3

    • Myślisz, że dla wszystkich którzy tam mieszkają było miejsce w centrum. (2)

     Trzeba myśleć o takich problemach przed wydaniem zgody na budowę osiedli mieszkaniowych. Szkoły i przedszkola należy budować jednocześnie z mieszkaniami i to powinien być obowiązek dewelopera. Cwaniacy zgarniają tylko zyski koszty społeczne przerzucają na miasto. Dość tego. W końcu niech ktoś zacznie od nich wymagać.

     • 7 2

     • trzeba było pomyśleć przed zakupem mieszkania, (1)

      a nie teraz wylewać żale, że nikt nie chce pod nos podsuwać jaśnie państwu w apartamentach pod obwodnicą...

      • 2 3

      • Nie będę z Tobą dyskutować bo głupi jesteś. Szkoda czasu.

       • 2 1

  • Bo teraz jak budują sie nowe osiedla to bez szkół, bez przedszkoli bez sklepów itp. to trzeba dowozić.

   • 0 0

 • Czyli wyszło jak zwykle.

  Wielkie obietnice a potem czarna du..a. czego wiecej można było się spodziewać

  • 20 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ptaki żywią się rybami?