Wiadomości

stat

Szkoła metropolitalna nie dla wszystkich mieszkańców południowej dzielnicy?

To pierwsza w Polsce inwestycja edukacyjna, w której udział biorą trzy gminy zrzeszone w stowarzyszeniu Gdański Obszar Metropolitalny.
To pierwsza w Polsce inwestycja edukacyjna, w której udział biorą trzy gminy zrzeszone w stowarzyszeniu Gdański Obszar Metropolitalny. mat. prasowe DRMG

Budowę Metropolitalnej Szkoły w Kowalach popierało wielu mieszkańców południowej dzielnicy Gdańska. Jak przekonywali, placówka ze swoją lokalizacją i warunkami miała być idealną szkołą dla ich dzieci. Teraz jednak, kiedy inwestycja jest już na ostatniej prostej okazuje się, że nie wszyscy mieszkańcy południowych osiedli będą mogli z niej skorzystać.Co ma dla ciebie największe znaczenie przy wyborze szkoły dla dziecka?

dobra lokalizacja 47%
zmianowość 3%
wykwalifikowana kadra i dobre opinie 38%
oferowane zajęcia dodatkowe 2%
musi to być szkoła publiczna 10%
zakończona Łącznie głosów: 608
Już 1 września br. w Metropolitalnej Szkole w Kowalach, budowanej przez trzy gminy - Gdańsk, Kolbudy i Pruszcz Gdański, zabrzmi pierwszy dzwonek. To pierwsza w Polsce inwestycja edukacyjna, w której udział biorą trzy gminy zrzeszone w stowarzyszeniu Gdański Obszar Metropolitalny. Oprócz szkoły powstanie tam również sala gimnastyczna z aulą widowiskową i basen.

Wiadomo już, że placówka nie będzie jednak dostępna dla wszystkich mieszkańców południowych osiedli położonych najbliżej nowej szkoły.

- Chociaż do nowej szkoły mamy ok. 500 metrów i aktywnie uczestniczyliśmy w akcjach popierających władze Gdańska w realizacji budowy szkoły metropolitalnej to teraz dowiadujemy się, że nowa szkoła nie będzie dla naszych dzieci. Planowana rejonizacja nie obejmuje naszego osiedla. Nasze dzieci mają chodzić do już i tak przepełnionej Szkoły Podstawowej nr 86, mimo że sąsiadujemy z nową szkołą - mówi Grzegorz, mieszkaniec osiedla Cztery Pory Roku na południu Gdańska.
O możliwości zapisania dziecka do szkoły zdecyduje właśnie projekt proponowanych przez Gdańsk obwodów.

- Przekazaliśmy informację do Gminy Kolbudy z propozycją obwodu dla Szkoły Metropolitalnej w Kowalach w zakresie ulic gdańskiego obwodu tej szkoły: Baśniowa, Elfów, Konrada Guderskiego do numeru 50, Jaworzniaków, Świętokrzyska od nr 120 do nr 134. Przy konstruowaniu obwodu brana była pod uwagę liczebność dzieci w poszczególnych rocznikach zamieszkująca daną ulicę, odległość do szkoły rejonowej oraz bezpieczeństwo bezpośredniego dojścia zarówno do nowej szkoły, jak i dotychczasowej obwodowej SP 86 przez uczniów z rejonu - informuje Grzegorz Kryger z Wydziału Rozwoju Społecznego w gdańskim magistracie.
Wielu mieszkańców południowych osiedli przekonuje, że właśnie taka rejonizacja faworyzuje mieszkańców sąsiednich gmin kosztem mieszkańców Gdańska.

Ulice, które będą należeć do gdańskiego obwodu Metropolitalnej Szkoły w Kowalach.
Ulice, które będą należeć do gdańskiego obwodu Metropolitalnej Szkoły w Kowalach. graf. Trojmiasto.pl

Zabraknie miejsca dla przedszkolakówNiestety, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nauki w nowej szkole nie rozpoczną również przedszkolaki.

- Dzieje się więc coś niedobrego, gdyż mieszkańcom południowych dzielnic Gdańska od dawna obiecywano poprawę w dostępie dzieci do edukacji, a tymczasem jak zwykle zostajemy z niczym. Poza tym szkoła była budowana na 1125 dzieci w tym 125 przedszkolaków a w Urzędzie Miasta w Gdańsku dowiedziałam się, że w szkole tej ma być 650 miejsc, z czego 1/3 dla dzieci z Gdańska - mówi Kasia, mieszkanka osiedla Cztery Pory Roku.
Wykaz przedszkoli publicznych prowadzonych w okolicach Kowal.
Wykaz przedszkoli publicznych prowadzonych w okolicach Kowal. graf. Trojmiasto.pl
Urzędnicy przyznają, że placówka jest realizowana dla 650 dzieci w systemie jednozmianowym. Jak zaznaczają, przy ewentualnym zwiększeniu zmianowości, a tego nie wykluczają strony porozumienia, liczba ta może ulec zwiększeniu o 30 proc. z 650 tj. o 195 miejsc.

Przekonują, że rozbieżności w liczbie miejsc są związane z reformą szkolnictwa - projekt był przygotowywany, gdy obowiązywał system szkolnictwa 1-6, teraz szkoła podstawowa to klasy 1-8.

- Poprawa dostępu do edukacji w południowych dzielnicach Gdańska ma miejsce za sprawą Szkoły Metropolitalnej, ale również za sprawą budowy szkoły podstawowej przy ul. Jabłoniowej, która rozpocznie działalność od 1 IX 2019 r., a także za sprawą nowo budowanego przedszkola przy ul. Kolorowej zobacz na mapie Gdańska dla 150 dzieci i nowo budowanego przedszkola przy ul. Jabłoniowej zobacz na mapie Gdańska, które rozpoczną działalność od 1 IX 2018 r. Dodatkowo ofertę publicznych przedszkoli i szkół samorządowych wzbogacają na południu Gdańska również przedszkola i szkoły niesamorządowe. Na gdańszczan czeka tu prawie 1500 miejsc przedszkolnych i prawie 1700 miejsc dla uczniów szkół podstawowych. Dodatkowo trwają analizy dot. możliwości realizacji szkoły podstawowej na terenie Maćkowych - przekonuje Kryger.
O możliwych problemach komunikacyjnych w przyszłości w rejonie Szkoły Metropolitalnej pisaliśmy już wcześniej.

O budowie Szkoły Metropolitalnej w Kowalach informowaliśmy systematycznie na naszym portalu. Zobacz wcześniejsze artykuły dotyczące tej inwestycji >>>

Opinie (100) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ptaki żywią się rybami?