Wiadomości

stat

Szkoła przegra z fałszywymi argumentami?

Najnowszy artukuł na ten temat

Co czeka 26 gdańskich szkół?

Szkoła Podstawowa 27 przy ul. Srebrniki w Gdańsku została wytypowana do zamknięcia.
Szkoła Podstawowa 27 przy ul. Srebrniki w Gdańsku została wytypowana do zamknięcia. mat. prasowe
Plan przygotowany przez dyrekcję szkoły, pokazujący jej położenie wobec powstającej ul. Nowej Słowackiego.

Urzędnicy chcą zlikwidować Szkołę Podstawową nr 27 we Wrzeszczu, ale tłumacząc swoją decyzję używają nieprawdziwych danych i argumentów.Szkoła Podstawowa nr 27 im. Dzieci Zjednoczonej Europy przy ul. Srebrniki zobacz na mapie Gdańska jest niewielka. W budynku może uczyć się ok. 360 uczniów, ale dziś chodzi do niej 173 dzieci w 9 klasach. To sprawia, że jest to jedna z najmniejszych podstawówek w mieście.

Gdańsk, który zdaniem urzędników ma za dużo szkół w stosunku do liczby uczniów, przygotowuje się do likwidacji dziewięciu placówek. Spośród podstawówek wytypowano dwie: SP29 oraz właśnie SP27.

"Gazeta Wyborcza" ustaliła jednak, że przygotowując się do głosowania tzw. uchwały intencyjnej, radni posługiwali się nieprawdziwymi danymi na temat sytuacji w szkole. Dostarczył im je wydział edukacji magistratu.

W uzasadnieniu napisano, że w ciągu ostatnich 5 lat (od roku szkolnego 05/06 do 10/11) liczba uczniów spadła z 339 do 173, czyli prawie o 50 proc. Tymczasem szkoła przekonuje, że w roku szkolnym 2005/06 miała raptem 220 uczniów, czyli w pięć lat ich liczba nie zmniejszyła się o połowę, lecz o  nieco ponad 20 proc.


Z kolei zapytana o powód likwidacji SP 27 zastępca prezydenta Ewa Kamińska, odpowiada, że chodzi o bezpieczeństwo uczniów. - Już wkrótce SP27 będzie "wyspą" pomiędzy dwiema dwupasmowymi jezdniami arterii Nowej Słowackiego, co nie będzie korzystne ani komfortowe dla uczących się dzieci - napisała do "Gazety" Kamińska.

Czy samorządy rzetelnie informują o swojej polityce edukacyjnej?

tak, wszystkie decyzje są konsultowane i zapadają przy udziale zainteresowanych środowisk 3%
raczej tak, choć komunikacja z rodzicami nie zawsze jest najlepsza 3%
raczej nie, urzędnicy unikają opowiadania o swoich planach 15%
nie, to dziedzina, w której samorząd w ogóle nie liczy się ze zdaniem zainteresowanych 79%
zakończona Łącznie głosów: 259
Problem w tym, że to całkowita nieprawda, szkoła nie tylko nie będzie w "widłach" Słowackiego, ale też od tej ulicy będzie dzielić ją od 42 m (do sali gimnastycznej) do 71 m (do budynku szkolnego). Dyrekcja szkoły przygotowała nawet specjalną mapkę, która prezentuje położenie szkoły w stosunku do budowanej ulicy Nowej Słowackiego.

Dopiero po pytaniach dziennikarzy urzędnicy zorientowali się, że ich argumenty są nieprawdziwe.

- SP27 po wybudowaniu Nowej Słowackiego znajdzie się na cyplu pomiędzy ulicami Słowackiego, Srebrniki i Partyzantów. Natomiast SP39 [do której mają trafić dzieci z SP27 - przyp. red.] jest wprawdzie blisko Słowackiego, ale w pobliżu szkoły będzie bezpieczne przejście podziemne - tłumaczył dziennikarzom "Gazety" Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Gdańska.

Tyle tylko, że takie przejścia będą też przy SP27, co także widać na sporządzonym przez szkołę planie.

Z kolei różnice w faktycznej liczbie uczniów w szkole urzędnicy zrzucają na karb rozbieżnych danych, jakie otrzymali z samej szkoły.

Mimo to radni prawdopodobnie nie zmienią zdania na temat likwidacji szkoły.

- Część argumentów wyglądała na naciągane, szczególnie jeśli chodzi o zagrożenia ze strony Nowej Słowackiego. Zwyciężyły jednak względy demograficzne - szkoły we Wrzeszczu są w połowie puste - w tej okolicy prawdopodobnie starczyłyby dwie, a są cztery. W tej perspektywie SP27 jest najmniejsza, więc z natury rzeczy jest pierwsza w kolejce do tej trudnej decyzji - tłumaczy Maciej Krupa, radny z Wrzeszcza. - Wielu radnych ma w tej sprawie wątpliwości, a uchwała intencyjna to nie zamknięcie szkoły, a jedynie wyrażenie takiego zamiaru - mówi Krupa.

Opinie (111) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Rukwiel nadmorska to: