• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Szkoły bronią się przed likwidacją. Protestów ciąg dalszy

Arnold Szymczewski, Elżbieta Michalak-Witkowska
14 grudnia 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Spotkanie rodziców i pracowników Gimnazjum nr 25 w Gdańsku z urzędnikami przyniosło zamierzony efekt - szkoła zostanie przekształcona w liceum dwujęzyczne. Spotkanie rodziców i pracowników Gimnazjum nr 25 w Gdańsku z urzędnikami przyniosło zamierzony efekt - szkoła zostanie przekształcona w liceum dwujęzyczne.

Nowa sieć szkół, opracowana w związku z reformą oświaty i zaprezentowana przez Gdańsk dyrektorom, spowodowała już pierwsze protesty. Wielu nauczycieli obawia się o swoją przyszłość, a dyrektorzy walczą o przetrwanie, przedstawiając miastu swoje plany na dalsze funkcjonowanie i proponując nowe rozwiązania. Niektórym udało się przekonać urzędników. Inni są jeszcze przed spotkaniem z miastem.



Czy angażujesz się w życie i sprawy szkoły, do której chodzą twoje dzieci?

Na spotkaniu władz Gdańska z dyrektorami szkół, które odbyło się w zeszłym tygodniu, urzędnicy wręczyli każdemu kopertę z informacją o planach względem konkretnej placówki. To rozpoczęło falę rozmów i spotkań z urzędnikami - dyrektorzy walczą o przetrwanie i prezentują urzędnikom swoje pomysły na dalsze funkcjonowanie szkół.

Dwujęzyczna podstawówka pod patronatem PG?

W kopercie, którą otrzymała dyrekcja Gimnazjum nr 26 w Gdańsku, była informacja o likwidacji placówki. Dyrekcja nie daje jednak za wygraną i chce spotkać się z urzędnikami.

- W piątek mamy spotkanie z władzami miasta, podczas którego zamierzamy opowiedzieć o planach względem naszej szkoły w kontekście szykowanej reformy oświaty. Chcielibyśmy być dwujęzyczną szkołą podstawową pod patronatem Politechniki Gdańskiej, tymczasem plany miasta względem nas są zupełnie inne. Mamy być wygaszeni, co oznacza, że nie wejdziemy do nowej sieci szkół - mówi Liliana Gdowska, dyrektor Gimnazjum nr 26 w Gdańsku.
Gimnazjum nr 26 w Gdańsku od lat realizuje nauczanie dwujęzyczne, w języku polskim i angielskim. Dyrekcji zależy na tym, by utrzymać tę tradycję.

- Chcielibyśmy zostać przekształceni w dwujęzyczną szkołę podstawową, a dodatkowo sprofilować nauczanie na przedmioty ścisłe, dlatego część zajęć odbywałaby się na Politechnice Gdańskiej - tłumaczy dr Gdowska. - Wierzymy, że jeśli oferta będzie atrakcyjna, to rodzic przywiezie do nas dziecko, nawet jeśli obok są trzy podstawówki.
Obecnie w szkole jest 14 klas, w tym cztery klasy trzecie. W przyszłym roku zostanie 10 klas, a za dwa lata pięć. Liczba nauczycieli sukcesywnie będzie się zmniejszała, w czym szkoła dostrzega pewne niebezpieczeństwo.

- Rodzice, którzy przysłali do nas swoje dzieci liczyli na edukację na dobrym poziomie i na pewien konkretny zespół nauczycieli. Teraz nie umiem przewidzieć, czy nauczyciel zostanie z nami, czy przejdzie w obawie przed utratą pracy do innej szkoły. Boimy się, że mogłaby spaść jakość nauczania - dodaje Liliana Gdowska.
Nie chcę przeniesienia dzieci do budynku po gimnazjum

Problemy i obawy związane z planami i reorganizacją sieci szkół nie są obce także mieszkańcom Gdyni. Rodzice dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 40 nie chcą zmian związanych z planowanym przeniesieniem szkoły do budynku po pobliskim gimnazjum.

- Szkoła podstawowa nr 40 w Chyloni planuje przenieść nasze dzieci do budynku gimnazjum nr 3 w Gdyni przy ul. Gospodarskiej, które jest powszechnie traktowane jako lokalna szkoła specjalna wyłącznie z klasami integracyjnymi i przysposabiającymi do zawodu. To gimnazjum jest uważane za przechowalnię dla osób z rodzin patologicznych i przestępczych i nazywane jest "Alcatraz" - pisze pan Grzegorz, ojciec ucznia SP 40 w Gdyni. - Szkoła jest dodatkowo mała i strasznie zaniedbana pod względem technicznym, a nasza podstawówka z kolei duża i spokojnie mogłaby pomieścić wszystkich. Dyrekcja szkoły chciała wszystko zrobić za plecami rodziców, ale ostatecznie doszło do spotkania rodzice - dyrekcja. Jako rodzice jesteśmy przerażeni, dlatego zamierzamy protestować i zbierać podpisy przeciwko tej zmianie.
Niektórym udało się wynegocjować nowe warunki

Niektóre szkoły mogą mówić o sukcesie, bo dzięki współpracy dyrekcji z radą rodziców oraz spotkaniom z urzędnikami, udało się im osiągnąć zamierzony cel. I tak np. Gimnazjum nr 25 w Gdańsku, które walczyło o swoją przyszłość, zostanie przekształcone w elitarne liceum.

- Biorąc pod uwagę zmiany w reformie, każdy z nas jest w ciężkiej sytuacji. Kiedy tylko dowiedzieliśmy się, że nasze gimnazjum może zostać "wygaszone", zorganizowaliśmy spotkanie z urzędnikami, na którym przedstawiliśmy projekt przekształcenia gimnazjum w liceum. Udało się przekonać urzędników, bo potrzeba nam więcej szkół dwujęzycznych, a my możemy to zaoferować - mówi dyrektor Anna Mrotek.
Podobnie było z Liceum nr 24 w Osowie, które powstało po to, by zaspokoić potrzeby stale rozrastającej się dzielnicy (tak, by licealiści nie musieli już wyjeżdżać poza dzielnicę i mogli uczyć się na licealnym poziomie).

Pierwotnie, po otrzymaniu projektu reorganizacji szkoła miała zostać przeniesiona na Przymorze, ale dzięki kolejnym konsultacjom z miastem, które odbyły się już po otrzymaniu od urzędników koperty z informacją o planach względem szkoły, dyrekcji udało się otrzymać zapewnienie z miasta o pozostawieniu placówki na swoim miejscu, w Osowej.

- Przede wszystkim chodziło o dobro uczniów, którzy za dwa lata będą zdawać maturę. To jest nie do przyjęcia, żeby dzieci w ostatnim roku szkoły uczyli całkowicie inni nauczyciele niż dotychczas. Poza tym do naszej szkoły uczęszczają też osoby niepełnosprawne, którym ciężko jest się dostać do naszej placówki, a co dopiero na Przymorze. Tak samo jest z uczniami z Chwaszczyna, którzy w godzinach szczytu też nie mają łatwej przeprawy do szkoły. Po tej części obwodnicy potrzebne jest liceum i to przekonało urzędników, by zmienić decyzję - mówi dyrektor Marzena Majerowska.

Miejsca

Opinie (212) 7 zablokowanych

  • (5)

    za PO zlikwidowano i przekształcono wiele szkół w trójmieście ale PIS nie kwiczał tak jak KOD i PO za każdym razem.Opozycja czekała racjonalnie na efekt zmian,dając szanse.PO rozp..r..l.ło system,zrobiło taki bur.el że aż strach.Nie zdało to egzaminu i każdy to widzi co czas pokazał.Teraz czas na porządek,czas najwyższy zadbać i polską normalnośc,o nauczanie.Czas pokazał jak rządziło złodziejstwo i cwaniactwo,teraz precz z PO i łobuzerią.

    • 6 13

    • a tobie o co chodzi ?!

      reformę z gimnazjami zrobił AWS czyli obecna Solidarność związana z PiS !!! Co rozumiesz przez polska normalność ? Powrót do czasów komuny, bo tak wygląda obecny plan nauczania. A jeśli chodzi o złodziejstwo to niestety każda kolejna władza jest w tym lepsza od poprzedniej i ta niczym nie ustępuje (zobacz co się dzieje w Lotosie czy porcie)

      • 8 1

    • PIS racjonalne ? (2)

      idź do lekarza,
      chociaż nie,
      po prostu mało Ci zapłacili.

      • 3 2

      • KODeraści do kóz !! (1)

        • 0 4

        • A ty do gnoju

          • 1 1

    • Pojęcia chłopie nie masz to się nie wupowiadaj

      • 0 0

  • Recepta jest jedna (5)

    Na szkolnictwo w Polsce rada jedna... winno ono być prywatne, ponieważ tylko konkurencja między uczeń - uczeń, nauczyciel - nauczyciel, szkoła - szkoła jest tu w stanie podwyższyć poziom nauczania jak i przyswajania wiedzy przez nasze pociechy. Kto nie chce się uczyć idzie do gorszej jakościowo szkoły bądź nie idzie wcale! Każdy jest kowalem swojego losu.

    Dla zdolnych których nie byłoby stać można wprowadzić bony edukacyjne - żeby już odciąć tych, którzy będą twierdzić, że nie każdego bedzie stać.
    Jesteś nauczycielem i chcesz zarabiać krocie? - jasne ale musisz byc najlepszy i potrafić uczyć. Zostaniesz doceniony finansowo. Zapewne.
    Tak jak ktoś już wspomniał uczniowie nie są dla nauczycieli lecz odwrotnie. Niestety mamy parę grup zawodowych, które zawsze będą tylko krzykaczami. Mamy niby wolny rynek, a tu jest mnóstwo osób którym marzy się jeszcze PRL.

    • 5 5

    • czyli dalej wyścig szczurów.. oj kiedy wy dojrzejecie.. (3)

      konkurencja już dosyć wyniszczyła ten kraj.tu chodzi o normalność,uczciwość,moralność i zasady a nie o konkurowanie.

      • 0 3

      • Mało... (2)

        ... niestety wie Pan/Pani o współczesnym świecie. Lepiej aby wszyscy byli równi i wszyscy mieli tyle samo, ale to już kiedyś było. Swoją drogą to bardzo dziwne, że słowo konkurencja kojarzy się Panu/Pani z brakiem uczciwości i moralności... wymowne! Dziękuję ;)

        • 4 0

        • konkurowanie opiera się na zdobywaniu miła Pani,-y Panu. (1)

          rzadko kiedy bywa to czyimś hobby,no chyba że kogoś na to stać lecz wtedy traktuje to bardziej jako zabawę,a tu sprawa jest poważna.Współczesny świat jest na tyle prosty że nie trzeba być tytanem umysłowym by w nim prosperować. Wszystko jest na wyciągnięcie ręki.nie ma co komplikować prostych spraw. Dobra jakość i uczciwa cena zawsze budzą dobrą współpracę i ciągną za sobą podaż i popyt.tylko tak można osiągnąć jakiś poziom zamiast rozdawania ludziom bonów.a pomóc komuś zawsze można.

          • 0 0

          • Chyba nie doczytała Pan/Pani, albo użyla "odpowiedz" nie tu gdzie trzeba. Domniemam, że to tylko zwyczajna ludzka pomyłka.

            • 0 0

    • a po co bony jest 500plus niech sobie radza

      • 0 0

  • precz z gimnazjum,to jest taka szkoła nic.z dzieci debili robią.

    • 1 14

  • okazało się obecnie że konkurencja niczego dobrego nie wniosła.

    piszecie o konkurencji.a konkurencja to zwykłe dziadostwo i oszustwo.mało wam ? istnieje coś takiego jak normalność,moralność,uczciwość,zasady idp itd.. naprawdę ludzie,jest coś takiego.wtedy tworzy się normalna sytuacja,nauczyciele dobrze uczą dzieci za godziwe pieniądze ustalone zarobki i uczciwie ustalone zasady wynagrodzeń,szkoły dbają o porządek,powstaje współpraca między uczniem a nauczycielem.poprostu normalność.a konkurencja to zwykła szmata co doprowadziła ludzi do tego co teraz jest.czas z tego wyjść.zwróćcie uwagę jak podskoczyły ceny za usługi i towary.i dobrze.jak kiedyś na zachodzie.pieniądz robił pieniądz.tylko wtedy naród ma szanse by zarabiać i rozwijać się.ale to trzeba stworzyć i chcieć dążyć do tego.niech nauczyciele z gimnazjum przestaną się awanturować i przykrywać dziećmi,bo jedyne o co walczą to tylko o siebie,a normalny dobry nauczyciel zawsze będzie miał pracę.

    • 2 5

  • pierwsze pytanie młodej osoby z gimnazjum która przychodzi w sprawie sezonowej pracy (9)

    brzmi : ile płacicie ? g*wniarstwo niczym się nie potrafi zaprezentować tylko o kase pyta.a dwie ręce do roboty i to jeszcze w kieszeni.takie bywają dzieci po gimnazjum.nie wszystkie ale większość z nich ma takie mniemanie o sobie że szok.i rodzice takich idiotów POpieraja mówiąc że ich dziecko sie POprostu szanuje i chce wiedzieć ile zarobi.A nie myślą o tym że ich dziecko nie potrafi powiedzieć nawet dzień dobry i do wszystkich wali na ty.za ucho i won,szacunku ,skromności i pokory uczyć POpaprańców.

    • 6 9

    • Wolny rynek (5)

      Może Pan/Pani takiego nie zatrudniać, są inni.
      Pozdrawiam

      • 3 1

      • rozumiem że szacunek,skromność i pokora to dla Pani\Pana obce słowa. (4)

        z takimi ambicjami i pewnością siebie nie prosi się o prace.a jak się prosi to te cechy są mile widziane a niekiedy wymagane.

        • 1 6

        • niestety z polskim pracodawcą tak się nie da

          cwaniak zaraz wykorzysta młodego i jeszcze się będzie chwalił że frajera znalazł.

          • 3 0

        • O prace nie winno się prosić. Praca to wymiana między pracobiorcą, a pracodawcą. Prosze, używamy jako forme grzecznosciową. Idąc do sklepu po towar, też jest Pan/Pani stroną wymiany, a mówi Pan/Pani proszę wyłącznie jako forma grzecznościowa.

          • 5 0

        • niestety (1)

          widać u Pana rękę (indoktrynacja) kościoła.
          ja mam szukać pracy w pokorze ?
          to chyba tylko na kruchcie.
          mam wrażenie, że to ksiądz pisze

          • 4 1

          • Ora et labora - a wynagrodzenie oczywiście otrzymasz.... jak poprosisz ;)

            • 3 0

    • no właśnie widać (1)

      sądząc po twojej wypowiedzi, tak właśnie zachowują się twoje dzieci.
      Po rodzicach tak mają.
      Tak właśnie wygląda twój wpis.
      Dno i trzy metry mułu. Aha, i jeszcze stek bzdur

      • 2 0

      • widać że jesteś osoba mało obytą i słabo oczytaną .

        czytaj ze zrozumieniem,lub zmień stronę bo tu obrazków brak.

        • 0 1

    • Cwaniaczki polaki, janusze polskiego biznesu z miejsca by oszukali młodego człowieka. Bardzo dobrze, że pyta o kasę, a jak ma pracować? Po miesiącu przy wypłacie ma się dowiedzieć za ile pracuje? I się okaże, że bezpłatny okres próbny? Mamy jeszcze wolny kraj więc jak ci się jeden z drugim nie podoba to zatrudni trzeciego i tyle

      • 3 1

  • górnicy

    jak górnicy protestują przeciw zamknięciu kopalń to jakaś cisza panuje.
    no bo oni mają ciężką pracę.
    ale jak wywracacie szkolnictwo i ludzie się boją to pomyje na nich wylewacie niedojdy.
    niestety niektórzy wyborcy PIS twierdzą, że to złośliwe działanie ta cała "reforma"

    • 8 4

  • spaść jakość nauczania. w tym gimnazjum jaka jakość... buuhhhaaaahhhhaaaaaaa... (1)

    jedyne czego się tam młodzi nauczyli to palić i pluć po chodnikach i trawnikach. A nauczyciele i dyrekcja udają że nic nie widzą jak by najzwyczajniej się bali albo po prostu nic im się nie chce.zwykła patologia.

    • 0 8

    • co najmniej jakby w 7 czy 8 klasach nie palili :)))

      • 5 0

  • jeden wniosek

    prezes i przydupasy w Warszawie kazali to fanatycy realizują,
    bez własnego oglądu sytuacji.
    opluwają wszystko i wszystkich z własnym zdaniem.
    A w Warszawie przy Wiejskiej 13.000 nagrody leci.
    Ciekawe ile sobie przyznają posłowie, ile w Lotosie, Orlenie ,PZU ?
    Gratulacje.
    wiem ,wiem PO też tak robiła, ale przynajmniej myśli samodzielnie

    • 5 0

  • Dobra zmiana ...

    • 6 0

  • Pisokomuna nie odpuści zanim nie zniszczy wszystkiego... (1)

    • 7 2

    • ciebie zniczy brak samodzielnego myślenia...........

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Science Cafe. Przyszłość zapisana w genach? Epigenetyka w skali

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Wskaż rośliny uprawiane na olej:

 

Najczęściej czytane