Szkoły policealne w dobrej formie

Instruktor fitness - to w tym roku jeden z najbardziej obleganych kierunków w szkołach policealnych w Trójmieście.
Instruktor fitness - to w tym roku jeden z najbardziej obleganych kierunków w szkołach policealnych w Trójmieście. fot. iStockphoto®/kzenon

Florysta, technik turystyki wiejskiej, asystent osoby niepełnosprawnej, dekorator wnętrz, technik bhp, informatyk, kosmetyczka.... Nie sposób wymienić jednym tchem wszystkich zawodów, jakich można nauczyć się w szkołach policealnych w Trójmieście. Oferta placówek jest ogromna, a zainteresowanie nimi wzrasta z roku na rok.Co sądzisz o szkołach policealnych?

uważam, że dziś są szansą na dobrą pracę, bo dają po krótkim czasie konkretny zawód 48%
są alternatywą dla tych, którzy nie dostali się na studia albo z różnych względów się na nie nie wybierają 38%
to strata czasu, bo co można wiedzieć po roku, dwóch nauki, nic nie zastąpi studiów wyższych 14%
zakończona Łącznie głosów: 224
Przekrój osób, które uczą się w szkołach policealnych jest szeroki. W ławkach zasiadają zarówno absolwenci liceów, studenci szkół wyższych, jak i osoby dojrzałe, które chcą zdobyć nowy zawód. Są też tacy, którzy na zajęcia chodzą w ramach nowego hobby.

- Naszymi słuchaczami zostają osoby w różnym wieku i z różnym statusem zawodowym. Łączy ich wspólna świadomość, że rynek pracy nie wymaga już bycia specjalistą w jednej tylko dziedzinie, wymaga za to elastyczności i gotowości do poszerzania czy nawet całkowitej zmiany kompetencji - mówi Agnieszka Kwiatkowska z Akademii Pomorskiego Centrum Edukacyjnego SP. - Mając to na uwadze, absolwentki ekonomii decydują się na dwuletnią naukę na kosmetyce, studenci dziennikarstwa jednocześnie kształcą się w naszych pracowniach na przyszłych asystentów kierownika produkcji filmowej, a sprzedawczynie podejmują zajęcia na administracji.

W szkołach policealnych nauka może trwać od dwóch do pięciu semestrów. W zależności od czasu trwania i rodzaju szkoły, edukacja kończy się tytułem wykwalifikowanego pracownika lub technika. W szkołach publicznych oraz szkołach z uprawnieniami szkół publicznych na koniec nauki absolwenci podchodzą do zewnętrznego egzaminu zawodowego, którego pozytywny wynik skutkuje otrzymaniem tytułu technika w danym zawodzie lub tytułu równoważnego.

- Wśród osób, które wybierają szkoły policealne są zarówno osoby młode, które właśnie skończyły szkołę, jak i starsze, które już pracują i chcą poszerzyć swoje kwalifikacje lub uzyskać nowe. Tym osobom proponujemy naukę w trybie zaocznym, aby mogły pogodzić pracę z nauką - mówi Aleksandra Cięglewicz-Wachowiak, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sopocie. - Swoją ofertę kierujemy również do osób bezrobotnych, które chcą zdobyć kwalifikacje zawodowe poszukiwane na rynku pracy.

W trójmiejskich szkołach zauważalna jest tendencja wzrostu zainteresowania kształceniem się w szkołach policealnych w grupie 30+ oraz wśród kobiet.

- Rynek pracy jest trudny i osoby ambitne zauważają potrzebę podniesienia kwalifikacji. Duży procent naszych słuchaczy to też osoby bezrobotne, które podejmują szansę przekwalifikowania zawodowego - mówi Anna Jackiewicz, koordynator ds. marketingu Centrum Nauki i Biznesu "Żak". - Oczywiście największą rzeszą słuchaczy są bieżący absolwenci szkół średnich - jak i ubiegłoroczni. Co ciekawe, aż 75 proc. słuchaczy szkół policealnych stanowią kobiety.

Oferta kierunków w szkołach policealnych, podobnie jak tendencje rynku pracy, ulegają zmianom i modyfikacjom, często zgodnie z zapytaniami głównych zainteresowanych - słuchaczy. W Trójmieście od lat popularnością cieszą się kierunki medyczne oraz kosmetyczne, np. opiekun medyczny, asystentka stomatologiczna, technik usług kosmetycznych czy wizażystka.

Znajdź szkołę policealną w katalogu Trojmiasto.pl

- Szeroko pojęta kosmetyka jest stale popularna - mówi Małgorzata Ryng, dyrektor Centrum Kształcenia MaestRia, gdzie kształcą się m.in. osoby dojrzałe, chcące otworzyć własny gabinet, a także chcące poszerzyć swoje umiejętności pracujące już kosmetyczki lub nauczyciele zajęć praktycznych z innych szkół. - Sektor usług kosmetycznych rozwija się wraz ze wzrostem rozwoju gospodarczego. Chętnych do korzystania z usług gabinetów Spa, kosmetycznych, masaży czy odnowy biologicznej nie brakuje. Jednym słowem zawód technika usług kosmetycznych czy kosmetyczki jest modny i popularny, a fachowcy są poszukiwani.

W wielu placówkach hitem ostatnich lat jest kierunek, po którym pracę można znaleźć w kwiaciarniach bądź firmach zajmujących się dekorowaniem wnętrz i wystrojem przyjęć - florysta.

- Odkąd wprowadziliśmy ten kierunek do naszej oferty, to wciąż zauważamy wzrost zainteresowania - mówi Jakub Mazan, specjalista ds. rozwoju z Europejskiego Centrum Kształcenia Pascal.

Chętnych nigdy nie brakuje. A jakie jeszcze są popularne kierunki? - Trend w wyborze kierunków zmienia się co roku, niezmienne jednak pozostaje zainteresowanie kierunkami, takimi jak: technik informatyk, technik administracji, technik BHP i technik rachunkowości - dodaje Małgorzata Bojanowska, dyrektor gdańskiego oddziału AP Edukacja. - Od roku natomiast zauważamy wzmożone zainteresowanie kierunkami medycznymi oraz związanymi stricte z mechaniką i elektryką.

Niezależnie od trendów, ważne by wybierać kierunki zgodne z własnymi zainteresowaniami i potrzebami. Na szczęście w ofercie trójmiejskich szkół policealnych można przebierać wśród rozmaitych kierunków.

- Od ponad roku szczególną popularnością cieszy się kierunek asystent kierownika produkcji filmowej i telewizyjnej, którego program kładzie znaczny nacisk na zajęcia praktyczne i zajęcia związane z wykorzystaniem technologii komputerowych i audiowizualnych. Kierunek ten wybierany jest szczególnie przez studentów i absolwentów studiów związanych z dziennikarstwem, komunikacją społeczną czy zarządzaniem, jako uzupełnienie lub poszerzenie kwalifikacji - dodaje Agnieszka Kwiatkowska.

Z pewnością szkoły policealne, kiedyś przez wielu oceniane jako wyjście awaryjne w razie niedostania się na studia, są dziś traktowane w zupełnie inny sposób. To miejsca z ogromnym potencjałem, które dają możliwość podniesienia kwalifikacji zawodowych czy wyróżnienia się na rynku pracy.

- Wprowadzona rok temu nowość - technik eksploatacji portów i terminali - wzbudziła bardzo duże zainteresowanie, i o ile w ubiegłym roku skompletowaliśmy grupę minimalną, to w tym roku mogę spokojnie mówić o bardzo dużym wzroście zainteresowania. Na pewno ma to związek z tym, że lokalizacja Trójmiasta sprzyja w późniejszym czasie znalezieniu pracy po takim kierunku - dodaje Anna Jackiewicz. - Stałą popularnością cieszą się takie kierunki, jak: terapeuta ds. uzależnień oraz dekorator wnętrz i agent celny. Nowością w tym roku jest instruktor fitness, który pobił wszelkie rekordy rekrutacyjne w szkołach jednorocznych.

Rekrutacja w szkołach policealnych odbywa się w semestrze zimowym i letnim. To czy dany kierunek wystartuje w konkretnym semestrze, zależy głównie od liczby zapisanych uczestników. Czasem wystarczy kilka miesięcy cierpliwości i kierunek rusza w kolejnym semestrze. Grupy mają od kilku do nawet kilkudziesięciu osób.


Warto wiedzieć:
- W polskim systemie edukacji wyróżnia się trzy typy szkół policealnych: publiczne, niepubliczne z uprawnieniami szkół publicznych oraz niepubliczne bez uprawnień szkół publicznych.

- Legitymacje szkół publicznych oraz posiadających uprawnienia szkoły publicznej uprawniają do zniżek studenckich.

- Tylko szkoły publiczne oraz te z uprawnieniami szkoły publicznej mogą wydawać zaświadczenia do ZUS i WKU.

- Czas trwania nauki dla poszczególnych kierunków w policealnej szkole z uprawnieniami szkoły publicznej lub w szkole policealnej publicznej, określa program MEN.

- Szkoły policealne kształcą w trybie dziennym, wieczorowym lub zaocznym.

- W trakcie nauki słuchacz odbywa obowiązkowe praktyki zawodowe.

Opinie (64) 3 zablokowane

 • Są szkoly ledwie zipiące i takie "z chodami" np

  Gdyńska szkoła Filmowa szkoła policealna

  • 12 1

 • skandal !!! (1)

  Za 36 mln Gdynia budować będzie Szkołę filmową kształcącą 18 (!!!!!) reżyserów filmowych ?? A są szkoły w Łodzi, Krakowie i Warszawie - tam jest kadra a nie w Gdyni. Poco budować, gdy Teatr Muzyczny stoi pusty w tygodniu. Ciekawe czy mieszkańcy Gdyni będą mieli ochotę finansować , nie tylko budowę, ale i jej eksplotację. Trzeba podnieść podatki od nieruchomości - takie są decyzje Szczurka !!!

  • 44 4

  • a kto

   się będzie nas pytał, czy to jest potrzebne?

   • 9 0

 • szkoda czasu

  • 19 0

 • :) (1)

  grunt to legitymacja darmowa

  • 43 0

  • Fakt, na pierwszych zajęciach 90 osób, na kolejnych 15 :P

   • 13 0

 • (2)

  W każdej policealnej szkole mamy jakże szeroki wybór kierunków:

  - Administracja
  - BHP
  - Informatyka
  - Fitness

  Ludzie idą na te kierunki bo nie otwierają się inne...

  • 17 0

  • Ludzie idą na te kierunki po legitymację - sam się kiedyś zapisałem do Żaka na BHP, chciałem sobie dorobić papiery, ale jak zobaczyłem, że na 1 zajęciach jest 30 osób (zapisanych było ponad 200) i organizatorzy... nie są przygotowani do takiej ilości ludzi (nie było ani krzeseł ani ławek na 1/7 zapisanych osób!!), wykładowcy zupełnie nic nie umieli przekazać, to podziękowałem. Nigdy więcej.

   • 4 0

  • JA tam zrobiłem mechanikę samochodową w 2 lata

   i bardzo sobie chwalę :) bo zajęcia były porządne jak i praktyki na warsztatach i zupełnie inaczej uczy się w grupie osób która chce się uczyć niż w technikum :)

   • 1 0

 • Ucze sie na. Kosmetyczke.

  Tryb dzienny drugi rok.

  • 6 10

 • Na zdjęciu (3)

  młody Obama, prawda?

  • 18 0

  • haha rzeczywiście!

   • 6 0

  • zanim poszedł do solarium

   • 3 0

  • To raczej młody opalony Mezo

   • 1 1

 • kiedyś uczyłam w takiej szkole - każdy był zdziwiony że staram się realizować program... musiałam walczyć z ogromnym oporem. podobno to norma

  • 24 0

 • (2)

  czy to coś da?

  • 5 0

  • lidl, biedra, real, tesco; kasa lub wykładanie towaru

   • 2 0

  • Da. Ja skończyłem prywatną, 2.5 letnią policealną szkołę morską. Bez matury, od razu po szkole 3000 dolarów miesięcznie.

   • 1 1

 • hah (3)

  hah brakuje w sądzie "nie interesuje mnie szkola policealna, zapisuje sie co pół roku po darmową legitymacje :)

  "

  • 13 1

  • Jakie to uczucie okradać wszystkich Polaków? (1)

   Fundować sobie tańsze przejazdy z naszych podatków?

   Założę się że jesteś głęboko wierzącym katolikiem któremu nie przeszkadza okradanie bliźniego, o ile robi to w jakiś wyrafinowany sposób.

   Przykre że takie mendy jak ty pracują w sądach.

   • 4 16

   • Ww nie pracuje w sądzie! Przeczytaj raz jeszcze !!!!

    • 4 1

  • sądzie???????????????????

   chyba sondzie. widać kto chodzi do policealnych co pół roku na inny kierunek. raz się wybierz na polonistykę - może coś ci zostanie w pustym łbie;/

   • 19 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nowe Trendy w Turystyce
Nowe Trendy w Turystyce
konferencja
paź 29-30
piątek - sobota
Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności
BeZee - Trendy w edukacji 2021
BeZee - Trendy w edukacji 2021
konferencja
lis 17-19
środa - piątek
Gdańsk, Inkubator Starter
Naturalne antydepresanty
Naturalne antydepresanty
warsztaty, sesja naukowa
lis 13
sobota, g. 12:00 - 14:00
Gdańsk, Ziemiosfera

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Nagrzane od podłoża powietrze: