• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Reforma szkolnictwa - wielkie zmiany już za rok

Katarzyna Mikołajczyk
20 września 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Nowa struktura szkolnictwa to tylko część z zapowiedzianych przez MEN przemian w systemie edukacji. Projekt ustawy porusza też kwestie kształcenia specjalnego , wprowadzając również  zmiany programowe i systemowe. Nowa struktura szkolnictwa to tylko część z zapowiedzianych przez MEN przemian w systemie edukacji. Projekt ustawy porusza też kwestie kształcenia specjalnego , wprowadzając również  zmiany programowe i systemowe.

Szkoła podstawowa znowu będzie liczyła 8 klas, liceum - 4, wróci także pięcioletnie technikum. Na miejscu zasadniczych szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe, a gimnazjów nie będzie wcale. Te i inne zmiany Ministerstwo Edukacji wprowadzi już od roku szkolnego 2017/2018.



Czy twoim zdaniem zmiany w szkolnictwie wyjdą na dobre dzisiejszym uczniom?

Zaprezentowane 16 września 2016 r. projekt ustawy Prawo oświatowe oraz Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe są efektem ogólnopolskiej Debaty o Edukacji "Uczeń. Rodzic. Nauczyciel - Dobra Zmiana", która toczyła się od lutego do końca czerwca w całej Polsce. Najważniejsze zmiany dotyczą ustroju szkolnego, a co za tym idzie, reorganizacji funkcjonowania szkół i placówek oświatowych.

Koniec gimnazjów

Struktura organizacyjna szkół, dotychczas funkcjonujących w systemie 6-letniej szkoły podstawowej, 3-letniego gimnazjum, 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum, 3-letniej zasadniczej szkoły zawodowej oraz szkoły policealnej zmieni się radykalnie. Zmiany rozpisane są na lata 2017 - 2024.

Uczniowie, którzy w bieżącym roku szkolnym ukończą VI klasę, we wrześniu 2017 r. rozpoczną naukę w klasie VII. Ostatni rocznik uczniów gimnazja wypuszczą z III klasy w roku szkolnym 2018/2019. Od 1 września 2019 r. gimnazja przestaną funkcjonować. Wygaszanie odbywać się będzie stopniowo: we wrześniu 2017 roku nie ruszą już pierwsze klasy.

Dwudniowy sprawdzian ósmoklasistów

Edukację w szkole podstawowej uczeń zakończy dwudniowym egzaminem, który sprawdzi jego wiedzę z przedmiotów takich jak język polski, matematyka, historia i język obcy, który raz wybrany na egzamin ósmoklasisty będzie musiał być przez ucznia kontynuowany aż do matury.

Pod koniec listopada MEN planuje przedstawić podstawy programowe dla tych, od których zaczną się w 2017 r. zmiany w edukacji, czyli dla klas I, IV i VII.

Inaczej już za rok

W roku szkolnym 2019/2020 w pierwszych klasach liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych I stopnia rozpoczną naukę absolwenci ósmych klas szkół podstawowych i trzecich klas gimnazjów, przy czym uczniowie po szkole podstawowej uczyć się będą w 4-letnich liceach lub 5-letnich technikach, a dzieci kończące gimnazjum przejdą do 3-letnich liceów i 4-letnich techników. Uczniowie będą mogli podjąć także naukę w pierwszej klasie szkoły branżowej I stopnia.

- W zasadzie na rok szkolny 2019/2020 powinniśmy przeprowadzić podwójny nabór (osobno do trzyletniego i czteroletniego liceum), co wydaje się niemożliwe choćby ze względów lokalowych - mówi dyrektorka III LO w Gdańsku, Bożena Ordak. - Poza tym nie wyobrażam sobie, jak mamy zapewnić równy dostęp do klas pierwszych o wybranym profilu uczniom kończącym w tym samym czasie szkołę podstawową i gimnazjum. Być może odgórnie będą wskazane szkoły pracujące w trybie trzy- lub czteroletnim, ale to także nie rozwiązuje problemu dostępu do klasy o konkretnym profilu w wybranej często jeszcze przed reformą szkole.
Trudno wyobrazić sobie, jak samorządy rozwiążą te kwestie, bo to na nich spoczywać ma odpowiedzialność za wprowadzenie zmian w życie.

Dwa dodatkowe roczniki

Trudno także przewidzieć, jak w praktyce zapowiadane zmiany będą wyglądać. Nie tylko licea i technika stoją przed wielkim wyzwaniem. Dzisiejsi szóstoklasiści zostaną w szkołach podstawowych, by kontynuować naukę w klasie siódmej i ósmej. Tylko niektóre szkoły mają warunki, by ta zmiana nie zdezorganizowała pracy placówki.

- Nasza szkoła poradzi sobie z pozostającymi rocznikami bez problemu - jest kameralna, zajęcia odbywają się na jedną zmianę, dysponujemy także drugim budynkiem, w który możemy docelowo przeznaczyć dla klas I-III - mówi Bożena Kierończyk, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 15 w Gdańsku.
Jaka będzie rzeczywistość tych szkół, w których w jednym roczniku jest nawet kilkanaście klas?

- Nie wiem, co nas czeka, czekamy na propozycje organu prowadzącego. Oczywiste jest, że zmieni się organizacja szkół, ale co dokładnie będzie to oznaczało już nie wiadomo - zastanawia się Iwona Furmańczuk, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 12 na Ujeścisku. - Jeżeli jednak zostaną w szkole dwa dodatkowe roczniki, czeka nas praca do nocy.
Nauczyciele bezpieczni

Resort edukacji zapewnia, że niczego nie muszą się obawiać nauczyciele likwidowanych gimnazjów, którzy automatycznie i z urzędu mają stać się nauczycielami szkół utworzonych w ramach nowego systemu.

Nowa struktura szkolnictwa to tylko część z zapowiedzianych przez MEN przemian w systemie edukacji. Projekt ustawy porusza też kwestie kształcenia specjalnego , wprowadza także zmiany programowe i systemowe. Co to oznacza dla dzieci, ich rodziców i pedagogów - przekonamy się już wkrótce.

Miejsca

  • SP 12 Gdańsk, Człuchowska 6
  • SP 15 Gdańsk, Mariana Smoluchowskiego 13
  • III LO Gdańsk, Topolowa 7 (Wrzeszcz)

Opinie (134) 5 zablokowanych

  • Reforma szkolnictwa szkoda ze nie zdrowia

    Czy bylo i jest az zle ze trzeba od razu wszystko zmieniac ? Szkoda ze darmowe podreczniki pojda na smietnik ! Na lekarza specjaliste czeka sie rok a jakosc nauczania zalezy nie od reformy lecz od nauczycieli ich pracy i zaangazowania !! Nie wazne czy bedzie lepiej czy gorzej wazne ze bedzie ICH !!

    • 7 6

  • Pomijając chaos i koszt tej całej "reformy", najtragiczniejsze jest obniżenie poziomu kształcenia. (1)

    Już teraz dzieciaki się nudzą w klasach 1-3 i czekają na 4. klasę, żeby mieć w końcu "normalne" przedmioty, a teraz jeszcze im się to nauczanie wczesnoszkolne wydłuży o rok. I dalej wf z panią od wszystkiego, która o aktywności fizycznej często wie tyle, co wejście po schodach.
    Ktoś, kto po gimnazjum szedł do zawodówki, miał za sobą 9 lat kształcenia ogólnego i jednak konieczność równania w górę. Teraz tych lat będzie miał tylko 8 i jeszcze w dodatku w tym 4 zabawowe.
    W gimnazjum są 2 języki obce obowiązkowe, w podstawówce jeden, czyli kolejne obniżenie poziomu. I tak wymieniać można jeszcze długo.

    • 18 6

    • dzieci? nudzą się? w szkole?

      cuda...

      • 0 0

  • Byle nie do TEBU w Gdańsku

    Omijajcie tą szkołę z daleka. Straszny syf, totalna dezorganizacja i to jeszcze przed reformą. Aż strach pomyśleć co będzie po reformie... Ta placówka z całą pewnością nie poradzi sobie ze zmianami.
    Ostrzegam wszystkich rodziców. Nie posyłajcie do tej szkoły swoich dzieci. Oni tylko biorą kasę a młodzież mają głęboko w d....

    • 1 1

  • (1)

    niby sie ciesze ze ta gimnazjalna wylęgarnia patologii zniknie ale z pewnością przez pierwsze lata będzie chaos, troche za szybko to wszystko sie toczy...

    • 4 2

    • Patologia nie zniknie, wtloczy sie na powrot do podstawowek

      • 0 0

  • Patrząc na tą niedouczoną MInister nic dobrego nas nie czeka (1)

    Wszystko będzie po łebkach i na chybcika wprowadzane aby tylko takim pseudo rodzicom jakim są Elbanowscy się podlizać.

    • 10 5

    • Niedouczona to była poprzednia minister. Kłopot miała z egzaminem 6 -klasisty. Żenada

      • 0 1

  • Co z przedmiotami przyrodniczymi? (2)

    Biologii i chemi, uczyłem się przez 6 lat, zanim trafiłem na studia medyczne w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Teraz dzieciaki będą miały te przedmioty tylko przez 4 lata liceum? W podstawówkach bowiem, funkcjonował przedmiot o nazwie "przyroda" który jednak ze względu na ogrom materiału (zagadnienia z biologii, chemii, geografii i fizyki) nadaje się tylko, by przedstawiać jakąś ogólną wiedzę. W wieku gimnazjalnym, uczniowie rozwijają już swoje naukowe zainteresowania (zauważają, w którym kierunku chcą podążać w życiu), a taka forma edukacji temu nie sprzyja. W efekcie, będziemy mieć w liceach dzieciaki, które kompletnie nie wiedzą, w jakim kierunku chcą podążać, a jak wybrać dobre liceum, skoro nie wiesz, na jakich przedmiotach zależy ci najbardziej (skoro nigdy nie miałeś kontaktu z biologią czy chemią)? Rozumiem ogłupianie społeczeństwa, ale to już chyba zbyt wiele... Niech Ci, z "dobrej zmiany" sami pójdą do szkoły i zobaczą jak to jest, gdy z roku na rok jest zupełnie inny program, podstawa, matura czy testy - i nikt nawet nie wie, jak się do tego przygotować.

    • 8 3

    • czytałeś projekt reformy???

      nie będzie już przyrody w podstawówce, ale właśnie chemia, geografia, fizyka i biologia. Jeśli już krytykujesz, to może najpierw sprawdź.

      • 0 2

    • Eh młody...

      Zanim powstały te twoje gimnazja, to w klasach 1-3 uczono tzw. "środowiska" a od czwartej podstawowej do 3. liceum (czyli 8 lat) uczono biologii.

      • 1 0

  • Nauczyciele nie muszą bać się zwolnień z likwidowanych placówek...

    ...to tylko pisior taki przeczący sobie tekst mógł wymyślić. Najważniejszą kwestią jest czy ta reforma podniesie poziom nauczania. A jakie są argumenty za tym, żeby podniosła?
    Czekam spokojnie na 2017 rok, na chaos i protesty, które niewątpliwie będą.

    • 5 3

  • Szkoda, że trzeba było czekać 17 lat

    I, że zmiana nie została wprowadzona, bo tak będzie lepiej, tylko na złość poprzednik. Ale dobrze, że w ogóle została wprowadzona.

    • 0 6

  • Wszyscy sie ciesza, ze patologiczne gimnazja znikna.
    A tak naprawde patole przeniosa sie do podstawowek i znow zacznie sie gnebienie 6 latkow.

    Nie mowiac juz o kosztach tej pseudoreformy. Ksiazki pisane na kolanie itd.

    • 4 0

  • milinoy wyrzucone w błoto

    obecnie gimnazjaliści dostaja podręczniki na kilka lat . Co z nimi ? Do wyrzucenia. Co z budynkami, gdy w jednej gminie jest podstawowka i gimnazum ? W podstawowej nie wszystkjie przedmioty są takie same jak w gimnazjum. parę lat burdelu i wyrzuconej kasy

    • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Chmury klasyfikujemy ze względu na:

 

Najczęściej czytane