• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Reforma szkolnictwa - wielkie zmiany już za rok

Katarzyna Mikołajczyk
20 września 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Nowa struktura szkolnictwa to tylko część z zapowiedzianych przez MEN przemian w systemie edukacji. Projekt ustawy porusza też kwestie kształcenia specjalnego , wprowadzając również  zmiany programowe i systemowe. Nowa struktura szkolnictwa to tylko część z zapowiedzianych przez MEN przemian w systemie edukacji. Projekt ustawy porusza też kwestie kształcenia specjalnego , wprowadzając również  zmiany programowe i systemowe.

Szkoła podstawowa znowu będzie liczyła 8 klas, liceum - 4, wróci także pięcioletnie technikum. Na miejscu zasadniczych szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe, a gimnazjów nie będzie wcale. Te i inne zmiany Ministerstwo Edukacji wprowadzi już od roku szkolnego 2017/2018.



Czy twoim zdaniem zmiany w szkolnictwie wyjdą na dobre dzisiejszym uczniom?

Zaprezentowane 16 września 2016 r. projekt ustawy Prawo oświatowe oraz Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe są efektem ogólnopolskiej Debaty o Edukacji "Uczeń. Rodzic. Nauczyciel - Dobra Zmiana", która toczyła się od lutego do końca czerwca w całej Polsce. Najważniejsze zmiany dotyczą ustroju szkolnego, a co za tym idzie, reorganizacji funkcjonowania szkół i placówek oświatowych.

Koniec gimnazjów

Struktura organizacyjna szkół, dotychczas funkcjonujących w systemie 6-letniej szkoły podstawowej, 3-letniego gimnazjum, 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum, 3-letniej zasadniczej szkoły zawodowej oraz szkoły policealnej zmieni się radykalnie. Zmiany rozpisane są na lata 2017 - 2024.

Uczniowie, którzy w bieżącym roku szkolnym ukończą VI klasę, we wrześniu 2017 r. rozpoczną naukę w klasie VII. Ostatni rocznik uczniów gimnazja wypuszczą z III klasy w roku szkolnym 2018/2019. Od 1 września 2019 r. gimnazja przestaną funkcjonować. Wygaszanie odbywać się będzie stopniowo: we wrześniu 2017 roku nie ruszą już pierwsze klasy.

Dwudniowy sprawdzian ósmoklasistów

Edukację w szkole podstawowej uczeń zakończy dwudniowym egzaminem, który sprawdzi jego wiedzę z przedmiotów takich jak język polski, matematyka, historia i język obcy, który raz wybrany na egzamin ósmoklasisty będzie musiał być przez ucznia kontynuowany aż do matury.

Pod koniec listopada MEN planuje przedstawić podstawy programowe dla tych, od których zaczną się w 2017 r. zmiany w edukacji, czyli dla klas I, IV i VII.

Inaczej już za rok

W roku szkolnym 2019/2020 w pierwszych klasach liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych I stopnia rozpoczną naukę absolwenci ósmych klas szkół podstawowych i trzecich klas gimnazjów, przy czym uczniowie po szkole podstawowej uczyć się będą w 4-letnich liceach lub 5-letnich technikach, a dzieci kończące gimnazjum przejdą do 3-letnich liceów i 4-letnich techników. Uczniowie będą mogli podjąć także naukę w pierwszej klasie szkoły branżowej I stopnia.

- W zasadzie na rok szkolny 2019/2020 powinniśmy przeprowadzić podwójny nabór (osobno do trzyletniego i czteroletniego liceum), co wydaje się niemożliwe choćby ze względów lokalowych - mówi dyrektorka III LO w Gdańsku, Bożena Ordak. - Poza tym nie wyobrażam sobie, jak mamy zapewnić równy dostęp do klas pierwszych o wybranym profilu uczniom kończącym w tym samym czasie szkołę podstawową i gimnazjum. Być może odgórnie będą wskazane szkoły pracujące w trybie trzy- lub czteroletnim, ale to także nie rozwiązuje problemu dostępu do klasy o konkretnym profilu w wybranej często jeszcze przed reformą szkole.
Trudno wyobrazić sobie, jak samorządy rozwiążą te kwestie, bo to na nich spoczywać ma odpowiedzialność za wprowadzenie zmian w życie.

Dwa dodatkowe roczniki

Trudno także przewidzieć, jak w praktyce zapowiadane zmiany będą wyglądać. Nie tylko licea i technika stoją przed wielkim wyzwaniem. Dzisiejsi szóstoklasiści zostaną w szkołach podstawowych, by kontynuować naukę w klasie siódmej i ósmej. Tylko niektóre szkoły mają warunki, by ta zmiana nie zdezorganizowała pracy placówki.

- Nasza szkoła poradzi sobie z pozostającymi rocznikami bez problemu - jest kameralna, zajęcia odbywają się na jedną zmianę, dysponujemy także drugim budynkiem, w który możemy docelowo przeznaczyć dla klas I-III - mówi Bożena Kierończyk, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 15 w Gdańsku.
Jaka będzie rzeczywistość tych szkół, w których w jednym roczniku jest nawet kilkanaście klas?

- Nie wiem, co nas czeka, czekamy na propozycje organu prowadzącego. Oczywiste jest, że zmieni się organizacja szkół, ale co dokładnie będzie to oznaczało już nie wiadomo - zastanawia się Iwona Furmańczuk, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 12 na Ujeścisku. - Jeżeli jednak zostaną w szkole dwa dodatkowe roczniki, czeka nas praca do nocy.
Nauczyciele bezpieczni

Resort edukacji zapewnia, że niczego nie muszą się obawiać nauczyciele likwidowanych gimnazjów, którzy automatycznie i z urzędu mają stać się nauczycielami szkół utworzonych w ramach nowego systemu.

Nowa struktura szkolnictwa to tylko część z zapowiedzianych przez MEN przemian w systemie edukacji. Projekt ustawy porusza też kwestie kształcenia specjalnego , wprowadza także zmiany programowe i systemowe. Co to oznacza dla dzieci, ich rodziców i pedagogów - przekonamy się już wkrótce.

Miejsca

  • SP 12 Gdańsk, Człuchowska 6
  • SP 15 Gdańsk, Mariana Smoluchowskiego 13
  • III LO Gdańsk, Topolowa 7 (Wrzeszcz)

Opinie (134) 5 zablokowanych

  • Jestem za likwidacja gimnazjum ale powinno to objac dopiero dzieci ktore od przyszłego roku zaczną edukację w pierwszej klasie podstawówki a nie tak jak teraz ze nagle szóste klasy zostają i nikt nic nie wie

    • 3 2

  • moje

    Moje dziecko za rok miało zdawać do gimnazjum 24 do klasy KUP i co teraz? Zostanie w 8 letniej podstawówce? Nadal będzie chodziło na prywatny angielski i kurs z matematyki prowadzony przy gimnazjum za pieniądze rodziców...dobra zmiana jak nic

    • 2 0

  • sp40 gdynia

    Nie zgadzam się jako rodzic ucznia z 6 klasy na wyrzucenie dzieci szóstych klas do gimnazjum nr 3 w Gdyni.

    • 0 0

  • sp40 Gdynia

    Podobno nie można połączyć dwóch gimnazjum w jedno ale podstawówkę i gimnazjum można??
    Nie zgadzam się na to panie Szczurek i panie Kaczyński !!!
    NIE DLA WYRZUCENIA DZIECI Z 6 KLAS Z SP 40 DO GIMNAZJUM nr 3 .

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Student Maritime Conference 2024

60 - 480 zł
konferencja

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ryby żyją w Bałtyku?

 

Najczęściej czytane