Wiadomości

stat

Szkoły z basenami w Trójmieście: gdzie są UKS-y i klasy pływackie?

Najnowszy artukuł na ten temat

Nowych basenów w Gdańsku na razie nie będzie

Basenów przy szkołach w Trójmieście przybywa, ale nie zawsze bezpośrednie korzyści odnoszą z tego powodu uczniowie takich placówek.
Basenów przy szkołach w Trójmieście przybywa, ale nie zawsze bezpośrednie korzyści odnoszą z tego powodu uczniowie takich placówek. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Przyszkolnych basenów w Trójmieście jest kilkanaście, ale nie wszystkie placówki wykorzystują to prowadząc Uczniowskie Kluby Sportowe lub klasy o profilu pływackim. Gdańsk i Gdynia deklarują jednak, że uczniowie korzystają z pływalni w ramach zajęć wychowania fizycznego w godzinach szkolnych.Czy twoje dziecko uczy się pływać?

tak, to cenna umiejętność pomagająca w rozwoju fizycznym 71%
jeszcze nie, ale chcę je zapisać do szkółki 7%
nie, bo zajęcia są za drogie a szkółek za mało 17%
nie, uczęszcza na inne sportowe zajęcia 5%
zakończona Łącznie głosów: 258
Obecnie rodzice sześciolatków i siedmiolatków stoją przed wyborem placówki szkolnej dla swojego dziecka. Zwykle decyduje odległość, poziom kształcenia, ale bywa, że pod uwagę brane są też inne czynniki, takie jak np. basen i korzyści wynikające z istnienia tego typu obiektów przy szkołach.

- Moja sześcioletnia córka świetnie pływa, startuje w zawodach w kategorii ze starszymi od siebie, odnosi sukcesy, ale na UKS dojeżdża do oddalonej placówki szkolnej. Przy wyborze szkoły szukałam takiej z profilem pływackim od 1 klasy, ale okazuje się, że nie wszystkie placówki korzystają z dobrodziejstwa, jakim jest pływalnia - opowiada Marzena z Gdańska.

Jak sytuacja wygląda pod tym względem w całym Trójmieście?Czytaj również: Baseny w Trójmieście: jest ich coraz więcej

Gdańsk

W Gdańsku basenów przyszkolnych jest dziesięć. Ich wykaz otrzymany od Urzędu Miasta prezentujemy poniżej.


Uczniowskie Kluby Sportowe funkcjonują jednak tylko w trzech placówkach: w Szkole Podstawowej nr 2, Zespole Szkół Sportowych i Ogólnokształcących na Żabiance i w Pozytywnej Szkole Podstawowej przy al. Azaliowej.

W przypadku tej ostatniej szkoły po opublikowaniu artykułu skontaktowali się z nami rodzicie, tłumacząc, że UKS Azaliowa z powodu braku porozumienia z dyrekcją, nie ma nic wspólnego z placówką szkolną, mimo że wciąż figuruje w urzędniczym zestawieniu.

Z kolei klasy o profilu pływackim zorganizowano jedynie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 i Zespole Szkół Sportowych i Ogólnokształcących przy ul. Subisława.

Nie brakuje tam sukcesów, którymi miasto chętnie się chwali.

- Zdobywają szereg medali na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski, Mistrzostwach Polski Juniorów, Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych, itd. Występowali też i zdobywali czołowe lokaty na arenie międzynarodowej. W publikacji "System Sportu Dzieci i Młodzieży 2017" podany jest ranking klubów pływackich. W pierwszej siedemdziesiątce są trzy gdańskie kluby (40. miejsce - UKS Dwójka, 64. miejsce - AZS AWFiS Gdańsk, 67. - miejsce - UKS Żabianka) - informuje Anna Mizera- Nowicka z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Na pytanie dlaczego, skoro jest tak dużo sukcesów, UKS-y są tylko w niektórych szkołach, odpowiadają, że nikt nie może do tego dyrektorów przymusić.

- UKS jest dobrowolną formą zrzeszenia się osób zainteresowanych utworzeniem i prowadzeniem go. Nie podlega prowadzeniu ani kontroli przez dyrektora szkoły - dodaje.
W praktyce jednak zgodę i tak wydaje dyrektor. Tyle że - jak można usłyszeć - nie zawsze jest przychylny inicjatywom nauczycieli wf-u czy uczniów, by podjąć się szkolenia młodych pływaków.

Miasto zapewnia, że baseny są wykorzystywane przez uczniów na tyle, na ile to możliwe w ramach lekcji wf-u. Zarabiają poprzez udostępniane dla klienta zewnętrznego (obowiązują zajęcia prowadzone przez operatorów zewnętrznych - szkółki pływackie, a także wejścia indywidualne dla mieszkańców - bilety jednorazowe, karnety).

- Poza tym na wszystkich miejskich pływalniach (Chełm, Stogi, Osowa) dzieci i młodzież szkolna do 16. roku życia w godzinach od 7-16 korzystają z pływalni bezpłatnie, w ramach lekcji wf-u - dodaje Mizera-Nowicka.
Gdynia

W Gdyni - jak informuje Urząd Miasta - funkcjonują cztery kryte pływalnie. Zlokalizowane są przy szkołach podstawowych nr 12 zobacz na mapie Gdańska, 39 zobacz na mapie Gdyni, 40 zobacz na mapie Gdyni i 42 zobacz na mapie Gdyni. UKS pływa na basenie przy SP 39 . Działa tam UKS Gromik i drugi UKS Błyskawica. UKS jest też przy SP 12 (UKS Siódemka Gdynia). Dodatkowo w SP 12, SP 39 i SP 40 są klasy o profilu pływackim.

Ogrom sukcesów pokazuje, że warto stawiać na sport. Dlaczego nie udało się otworzyć szerzej na pływaków w każdej z placówek?

- SP 42 nie ma UKS pływackiego, ponieważ klasy sportowe, które tam funkcjonują to piłka ręczna i piłka nożna. Szkoła podejmowała dwukrotne próby utworzenia klasy pływackiej, ale nie było wystarczającej liczby chętnych. Zainteresowanym dzieciom szkoła oferuje zajęcia pływackie w ramach "Szkoły Otwartej" prowadzone przez trenerów - odpowiada Agata Grzegorczyk, rzecznik UM w Gdyni.
Czytaj: Pływalnia olimpijska w Gdyni później niż planowano

Z kolei klasy sportowe pływackie w SP 40 trenują pod okiem Klubu Delfin.

- Zainteresowanym dzieciom szkoła oferuje zajęcia pływackie w ramach "Szkoły Otwartej" prowadzone przez trenerów. Klub Delfin prowadzi dla pozostałych dzieci uczęszczających do szkoły - ale nie do klasy sportowej - dodatkowe zajęcia z pływania - wyjaśnia Grzegorczyk.
Podobnie jak w Gdańsku, od godz. 8 do co najmniej godz. 16 na basenach odbywają się zajęcia w ramach wf-u dla uczniów szkół. W późniejszych godzinach szkoły wynajmują tory dla osób prywatnych lub szkółek pływackich.

W Sopocie basen znajduje się przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Sportowymi nr 7. Należy do miasta, ale od najbliższego roku szkolnego będą prowadzone zapisy do klas pierwszych, m.in. o profilu pływackim.

Opinie (65) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Aniołki to osiedle znajdujące się w: