Wiadomości

stat

Szkoły z basenami w Trójmieście: gdzie są UKS-y i klasy pływackie?

Basenów przy szkołach w Trójmieście przybywa, ale nie zawsze bezpośrednie korzyści odnoszą z tego powodu uczniowie takich placówek.
Basenów przy szkołach w Trójmieście przybywa, ale nie zawsze bezpośrednie korzyści odnoszą z tego powodu uczniowie takich placówek. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Przyszkolnych basenów w Trójmieście jest kilkanaście, ale nie wszystkie placówki wykorzystują to prowadząc Uczniowskie Kluby Sportowe lub klasy o profilu pływackim. Gdańsk i Gdynia deklarują jednak, że uczniowie korzystają z pływalni w ramach zajęć wychowania fizycznego w godzinach szkolnych.Czy twoje dziecko uczy się pływać?

tak, to cenna umiejętność pomagająca w rozwoju fizycznym

71%

jeszcze nie, ale chcę je zapisać do szkółki

7%

nie, bo zajęcia są za drogie a szkółek za mało

17%

nie, uczęszcza na inne sportowe zajęcia

5%
Obecnie rodzice sześciolatków i siedmiolatków stoją przed wyborem placówki szkolnej dla swojego dziecka. Zwykle decyduje odległość, poziom kształcenia, ale bywa, że pod uwagę brane są też inne czynniki, takie jak np. basen i korzyści wynikające z istnienia tego typu obiektów przy szkołach.

- Moja sześcioletnia córka świetnie pływa, startuje w zawodach w kategorii ze starszymi od siebie, odnosi sukcesy, ale na UKS dojeżdża do oddalonej placówki szkolnej. Przy wyborze szkoły szukałam takiej z profilem pływackim od 1 klasy, ale okazuje się, że nie wszystkie placówki korzystają z dobrodziejstwa, jakim jest pływalnia - opowiada Marzena z Gdańska.

Jak sytuacja wygląda pod tym względem w całym Trójmieście?Czytaj również: Baseny w Trójmieście: jest ich coraz więcej

Gdańsk

W Gdańsku basenów przyszkolnych jest dziesięć. Ich wykaz otrzymany od Urzędu Miasta prezentujemy poniżej.


Uczniowskie Kluby Sportowe funkcjonują jednak tylko w trzech placówkach: w Szkole Podstawowej nr 2, Zespole Szkół Sportowych i Ogólnokształcących na Żabiance i w Pozytywnej Szkole Podstawowej przy al. Azaliowej.

W przypadku tej ostatniej szkoły po opublikowaniu artykułu skontaktowali się z nami rodzicie, tłumacząc, że UKS Azaliowa z powodu braku porozumienia z dyrekcją, nie ma nic wspólnego z placówką szkolną, mimo że wciąż figuruje w urzędniczym zestawieniu.

Z kolei klasy o profilu pływackim zorganizowano jedynie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 i Zespole Szkół Sportowych i Ogólnokształcących przy ul. Subisława.

Nie brakuje tam sukcesów, którymi miasto chętnie się chwali.

- Zdobywają szereg medali na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski, Mistrzostwach Polski Juniorów, Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych, itd. Występowali też i zdobywali czołowe lokaty na arenie międzynarodowej. W publikacji "System Sportu Dzieci i Młodzieży 2017" podany jest ranking klubów pływackich. W pierwszej siedemdziesiątce są trzy gdańskie kluby (40. miejsce - UKS Dwójka, 64. miejsce - AZS AWFiS Gdańsk, 67. - miejsce - UKS Żabianka) - informuje Anna Mizera- Nowicka z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Na pytanie dlaczego, skoro jest tak dużo sukcesów, UKS-y są tylko w niektórych szkołach, odpowiadają, że nikt nie może do tego dyrektorów przymusić.

- UKS jest dobrowolną formą zrzeszenia się osób zainteresowanych utworzeniem i prowadzeniem go. Nie podlega prowadzeniu ani kontroli przez dyrektora szkoły - dodaje.
W praktyce jednak zgodę i tak wydaje dyrektor. Tyle że - jak można usłyszeć - nie zawsze jest przychylny inicjatywom nauczycieli wf-u czy uczniów, by podjąć się szkolenia młodych pływaków.

Miasto zapewnia, że baseny są wykorzystywane przez uczniów na tyle, na ile to możliwe w ramach lekcji wf-u. Zarabiają poprzez udostępniane dla klienta zewnętrznego (obowiązują zajęcia prowadzone przez operatorów zewnętrznych - szkółki pływackie, a także wejścia indywidualne dla mieszkańców - bilety jednorazowe, karnety).

- Poza tym na wszystkich miejskich pływalniach (Chełm, Stogi, Osowa) dzieci i młodzież szkolna do 16. roku życia w godzinach od 7-16 korzystają z pływalni bezpłatnie, w ramach lekcji wf-u - dodaje Mizera-Nowicka.
Gdynia

W Gdyni - jak informuje Urząd Miasta - funkcjonują cztery kryte pływalnie. Zlokalizowane są przy szkołach podstawowych nr 12 zobacz na mapie Gdańska, 39 zobacz na mapie Gdyni, 40 zobacz na mapie Gdyni i 42 zobacz na mapie Gdyni. UKS pływa na basenie przy SP 39 . Działa tam UKS Gromik i drugi UKS Błyskawica. UKS jest też przy SP 12 (UKS Siódemka Gdynia). Dodatkowo w SP 12, SP 39 i SP 40 są klasy o profilu pływackim.

Ogrom sukcesów pokazuje, że warto stawiać na sport. Dlaczego nie udało się otworzyć szerzej na pływaków w każdej z placówek?

- SP 42 nie ma UKS pływackiego, ponieważ klasy sportowe, które tam funkcjonują to piłka ręczna i piłka nożna. Szkoła podejmowała dwukrotne próby utworzenia klasy pływackiej, ale nie było wystarczającej liczby chętnych. Zainteresowanym dzieciom szkoła oferuje zajęcia pływackie w ramach "Szkoły Otwartej" prowadzone przez trenerów - odpowiada Agata Grzegorczyk, rzecznik UM w Gdyni.
Czytaj: Pływalnia olimpijska w Gdyni później niż planowano

Z kolei klasy sportowe pływackie w SP 40 trenują pod okiem Klubu Delfin.

- Zainteresowanym dzieciom szkoła oferuje zajęcia pływackie w ramach "Szkoły Otwartej" prowadzone przez trenerów. Klub Delfin prowadzi dla pozostałych dzieci uczęszczających do szkoły - ale nie do klasy sportowej - dodatkowe zajęcia z pływania - wyjaśnia Grzegorczyk.
Podobnie jak w Gdańsku, od godz. 8 do co najmniej godz. 16 na basenach odbywają się zajęcia w ramach wf-u dla uczniów szkół. W późniejszych godzinach szkoły wynajmują tory dla osób prywatnych lub szkółek pływackich.

W Sopocie basen znajduje się przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Sportowymi nr 7. Należy do miasta, ale od najbliższego roku szkolnego będą prowadzone zapisy do klas pierwszych, m.in. o profilu pływackim.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (65)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Poziom:

Jak możesz chronić środowisko w codziennym życiu: