• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

THATCamp

Instytut Kultury Miejskiej organizuje pierwszą gdańską edycję THATCampu (The Humanities and Technology Camp) - otwartego, bezpłatnego i nieformalnego spotkania poświęconego szeroko pojętym związkom między technologią a humanistyką. Wydarzenie odbędzie się w dniach 20 - 21 listopada br.

kwi 24

środa, godz. 17:00

Wstęp wolny
maj 28

wtorek, godz. 16:00 - 22:00

Gdańsk,
bilety 450 zł
przedsprzedaż 370 - 390 zł
THATCamp to zarówno wykorzystywanie nowych technologii w badaniach humanistycznych, jak i zagadnienia związane z archiwami, bibliotekami czy praktykami artystycznymi. W Polsce spotkania z cyklu THATCamp odbyły się dotąd w Lublinie, Poznaniu i Warszawie. Organizatorzy chcą, by prezentacje na gdańskim THATCampie dotyczyły zagadnień związanych z digitalizacją dziedzictwa kultury, pokazywały dobre przykłady wykorzystania nowych technologii i mediów do promocji i popularyzacji wiedzy historycznej i nie tylko.

- Zaproszenie na THATCamp kierujemy do instytucji kultury i pamięci, oddolnych archiwów, społecznych aktywistów i pasjonatów, historyków i kolekcjonerów - wszystkich, którzy swoimi działaniami ocalają od zapomnienia. Porozmawiajmy, wymieńmy się spostrzeżeniami i zainspirujmy siebie nawzajem - zachęca Karina Rojek, redaktorka serwisu prezentującego materiały z domeny publicznej - www.szukamy.org.

Transmisja ze spotkania THATCamp od godziny 18.


W programie THATCamp Gdańsk jest fotograficzny spacer "Wiki Lubi Stocznię" połączony z ładowaniem zdjęć do Wikimedia Commons, warsztaty z prezentacjami zaproszonych gości (m.in. z Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN), sesja z prezentacjami uczestników THATCamp oraz, we współpracy z ruchem społecznym Obywatele Nauki, debata o Open Acess (Otwartym dostępie).

Weź udział w THATCamp Gdańsk!

Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby zaprezentować swój projekt (planowany, realizowany, zakończony), oraz podzielić się pomysłami
i przemyśleniami (a także obawami) związanymi z cyfrową humanistyką. Sesja krótkich wystąpień przewidziana jest na dzień drugi.

Rejestracja jest otwarta dla wszystkich: zapraszamy zarówno doświadczonych badaczy, jak i studentów, doktorantów, bibliotekarzy czy przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji kultury.

Udział w THATCampie jest bezpłatny, jednak organizatorzy nie zwracają kosztów dojazdu, zakwaterowania itp.

Do 11 listopada można zgłaszać propozycje wystąpień przy pomocy formularza rejestracyjnego. Nie wymagamy wcześniejszej rejestracji publiczności. Wystąpienie nie może przekraczać 10 minut. Po wystąpieniach będzie czas na dyskusję. Pełny program zostanie ogłoszony po zamknięciu listy zgłoszeń.
Formularz znajduje się na: https://thatcamp.pl/index.php?post=thatcamp-gdask-20-21-listopada
Dołącz do nas na Facebook'u: https://www.facebook.com/events/1411013449129698/

Program THATCamp Gdańsk

20 listopada:
12.00 - 15.00 "Wiki Lubi Stocznię" - fotograficzny spacer po terenach postoczniowych
15.30 - 17.00 - Wspólne ładowanie zdjęć ze spaceru "Wiki Lubi Stocznię" do Wikimedia Commons - Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

21 listopada (wszystkie wydarzenie w Instytucie Kultury Miejskiej).
Warsztaty i prezentacje:

1. Łukasz Kowalski z Laboratorium Nowych Mediów Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" opowie o wykorzystywaniu (prawie) bezpłatnych technologii w "otwieraniu" instytucji kultury.

2. Sesja prezentacji. Krótkie wystąpienia przedstawicieli cyfrowej humanistyki - tej instytucjonalnej i tej społecznej (archiwa, społeczne inicjatywy, instytucje kultury) - zajmujących się ocalaniem dziedzictwa kultury poprzez wykorzystanie nowych mediów.

3. Debata o Open Acess we współpracy z Ruchem Obywatele Nauki (Otwartym, powszechnym dla każdego dostępie do cyfrowych form zapisu danych i treści edukacyjnych oraz naukowych). W debacie wezmą udział gdańscy przedstawiciele wydawnictw uniwersyteckich i politechnicznych oraz środowiska naukowego.
---
Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" jest samorządową instytucją kultury działającą w Lublinie na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji.
W realizowanych programach nawiązuje do symbolicznego i historycznego znaczenia swej siedziby - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Otwarty Instytut Kultury Miejskiej


IKM promuje w swoich projektach zasoby domeny publicznej i otwarty dostęp do zasobów cyfrowych. We wrześniu ruszył serwis www.szukamy.org, poświęcony domenie publicznej - zasobom polskich bibliotek, archiwów oraz muzeów cyfrowych. Szukamy.org to również edukacja z zakresu domeny publicznej, podstawowej świadomości prawnej oraz kompetencji związanych z wyszukiwaniem i wykorzystywaniem jej zbiorów. IKM był też partnerem konkursu "Wiki Lubi Zabytki" - otwartego konkursu fotograficznego organizowanego przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Celem konkursu było sfotografowanie wszystkich obiektów, które posiadają status zabytku nieruchomego oraz wpisane są na wykazy zabytków prowadzonych przez Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków. W 2012 roku Instytut Kultury Miejskiej wydał z Creative Commons Polska publikację "Otwartość w publicznych instytucjach kultury", która została przygotowana w ramach projektu "Medialab Gdańsk". W opublikowanej w tym roku przez IKM książce Marcina Wilkowskiego "Wprowadzenie do historii cyfrowej" także silnie zaznaczono wątek otwartości publicznych instytucji pamięci. Książka ta jest próbą opisu najważniejszych zagadnień związanych z wykorzystywaniem Internetu w badaniach historycznych i z historycznym myśleniem o Sieci. Instytut Kultury Miejskiej jest członkiem Koalicji Otwartej Edukacji.

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Zając szarak, który licznie występuje w trójmiejskich lasach, jest:

 

Najczęściej czytane