• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Te kierunki studiów cieszą się największym powodzeniem

Elżbieta Michalak
16 lipca 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Geodezja i kartografia na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz inżynieria materiałowa na Wydziale Chemicznym to dwa najbardziej oblegane kierunki na Politechnice Gdańskiej. O miejsce walczy tu 15 osób. Geodezja i kartografia na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz inżynieria materiałowa na Wydziale Chemicznym to dwa najbardziej oblegane kierunki na Politechnice Gdańskiej. O miejsce walczy tu 15 osób.

Na trójmiejskich uczelniach wciąż trwa rekrutacyjna gorączka. Sprawdziliśmy, jakie kierunki studiów cieszą się tego roku największym zainteresowaniem wśród przyszłych studentów.



Czy warto zdobyć pełne wykształcenie wyższe i zrobić magistra?

Uniwersytet Gdański przygotował dla przyszłych studentów ponad 18 tysięcy miejsc. Uczelnia od października kształcić będzie na 69 kierunkach studiów (powstało tu aż 9 nowych kierunków) i ponad 200 specjalnościach. Które kierunki są tu najmocniej oblegane?

- Ze wstępnej analizy sytuacji widać, że sporym powodzeniem w tym roku cieszą się: skandynawistyka, psychologia, bezpieczeństwo narodowe, filologia angielska, iberystyka, a z nowych kierunków: international law and UE administration, biologia medyczna oraz wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej - mówi Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego.

Czytaj też: Najnowsze kierunki na trójmiejskich uczelniach

Politechnika Gdańska przygotowała dla swoich studentów 5 055 miejsc na 39 kierunkach studiów. Jednak kandydaci mają do wyboru 43 możliwości, z uwagi na fakt, że na niektórych kierunkach odbywa się od razu nabór z podziałem na specjalności. Do tej pory wpłynęło 30 512 zgłoszeń na studia stacjonarne I stopnia. Najbardziej oblegane tego roku kierunki to kolejno: geodezja i kartografia na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska - na 1 miejsce przypadało tu 16,04 zgłoszeń, inżynieria materiałowa na Wydziale Chemicznym, 15,23 zgłoszeń/miejsce, energetyka na Wydziale Mechanicznym - 13,75 zgłoszeń/miejsce, gospodarka przestrzenna na Wydziale Architektury - 13,64 zgłoszeń/miejsce oraz transport na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska, gdzie na jedno miejsce aplikowało 13 osób.

Zobacz również: Ponad 20 nowych kierunków na trójmiejskich uczelniach

Na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym zdecydowanie największą popularnością cieszą się jednolite studia magisterskie stacjonarne, na kierunkach: lekarskim - 18 osób na miejsce, lekarsko-dentystycznym - 35 osób na miejsce, oraz na kierunku farmacja - 7 osób na miejsce. Wśród studiów I stopnia największym zainteresowaniem cieszą się: dietetyka - ok. 10 osób na miejsce, pielęgniarstwo - ok. 3 osoby na miejsce, fizjoterapia - ok. 5 osób na miejsce, elektroradiologia - ok. 3 osoby na miejsce. Najmniej popularne kierunki podczas tegorocznej rekrutacji to zdrowie środowiskowe i zdrowie publiczne na studiach stacjonarnych I stopnia.

Na brak kandydatów nie narzeka też Akademia Morska w Gdyni, która w roku akademickim 2014/2015 dla kandydatów studiów stacjonarnych przygotowała ofertę edukacyjną na 4 wydziałach, 7 kierunkach i 42 specjalnościach.

- Programy kształcenia spełniają zarówno krajowe standardy nauczania, jak również międzynarodowe standardy kształcenia kadr morskich określone przez wymagania Międzynarodowej Organizacji Morskiej IMO - przypomina Tomasz Degórski, rzecznik Akademii Morskiej w Gdyni. - Akademia jest postrzegana przez kandydatów jako uczelnia gwarantująca wysoki poziom wykształcenia, a co najważniejsze, zapewniająca absolwentom zatrudnienie na globalnym rynku pracy, u najbardziej prestiżowych armatorów świata.

Na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia Akademia Morska przygotowała 1024 miejsca oraz 600 miejsc na studiach stacjonarnych drugiego stopnia. Podobnie jak w latach ubiegłych widać olbrzymie zainteresowanie studiami na Wydziale Nawigacyjnym, kierunku nawigacja, gdzie o miejsce walczy obecnie 5,5 osoby. Studenci chętnie aplikują też na kierunek transport - 7,5 osoby na miejsce. W tym roku duże jest też zainteresowanie studiami na Wydziale Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa na kierunku innowacyjna gospodarka - 2 osoby na miejsce i kierunku towaroznawstwo - 3 osoby na miejsce. W przypadku dwóch pozostałych wydziałów, elektrycznego i mechanicznego, średnia kandydatów przekracza 2-3 osoby na jedno miejsce.

Jakie kierunki cieszą się największym zainteresowaniem na Akademii Marynarki Wojennej? Ze wstępnych informacji wynika, że największe powodzenia mają kierunki: pedagogika oraz stosunki międzynarodowe na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych, mechanika i budowa maszyn oraz automatyka i robotyka na Wydziale Mechaniczno-Elektrycznym, nawigacja i informatyka na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego oraz bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo wewnętrzne i systemy informacyjne w bezpieczeństwie na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich.
Elżbieta Michalak

Miejsca

Opinie (125) 2 zablokowane

  • geodezja ;) (12)

    Na rynku jest za dużo geodetów, pracy nie ma - nie liczę dużych firm gdzie na starcie dostaje się 1200 na śmieciówce z nienormowanym czasem pracy (można tak tyrać kilka lat zanim dostanie się umowę). Trochę Jeppesen zbiera nadwyżkę z rynku ale to i tak za mało. W branży ceny za usługi są najniższe w historii ;)

    • 94 5

    • wszyscy oszukuja Państwo dająć śmieciówki a mordy pseudo biznesmenów pokazują się przy politykach którzy chwalą

      sie kolejnymi miejscami pracy za 1200zł - krew mnie zalewa jak widze jak naszym kosztem zbierają na 8 mieszkanie

      • 26 1

    • Racja, w rodzinie mam dwoje geodetów już kilka lat po studiach i lipa jest w branży straszna. Byli tutaj, a teraz przenieśli się do wawy co za wiele nie zmieniło :///

      • 15 1

    • (9)

      jakoś nie zauważyłem tych niskich cen za usługi. Kupiłem działke budowlaną 1tys m2, za mapkę każdy geodeta żądął 700-800zł i min tydzień oczekiwania, bo duży ruch w interesie. Moim zdaniem to bardzo opłacalny zawód

      • 2 7

      • hahaha

        do tygodnia to sie czeka na materialy z odgk, nikt nie zrobi mapy w tydzien, w gdyni czeka sie ponad miesiac az urzad sprawdzi operat i wyda mape

        • 15 1

      • to fajnie wygląda z perspektywy klienta (5)

        taka mapka to zazwyczaj pomiar w terenie i złożenie dokumentacji. Wszystko musi przejść przez ośrodek powiatowy. Policz paliwo, amortyzację sprzętu (GPS to minimum kilkanaście tys, korzystanie z sieci umożliwiającej pomiar 100-150 miesięcznie, wykupiona transmisja danych GPRS), opłacenie pomiarowego (pomocnika Geodety gdy pomiar wymaga użycia sprzętu stacjonarnego - wystarczą przeszkody typu przesłony jak drzewa i budynki). Do tego koszty ośrodka za udostępnienie materiałów (bez których ośrodek wogóle nie przyjmie wyników pomiaru) i wydanie przezeń aktualnej mapy dla klienta (powiedzmy że ok 100 zł za hektar). Aha, i odprowadź podatek. Do kieszeni z tego wpada góra 150 zł na zespół geodezyjny (mówimy często o całym dniu pracy)

        • 18 0

        • Eeetam (4)

          Nie tłumacz, bo mądremu tłumaczyć nie trzeba a do głupiego i tak nie dotrzesz. To taka typowa "słabość" Polaków - liczenie kasy innym. I to liczenie nieudolne - był na działce, pokręcił się ze dwie godziny i wyczesał 700 stówek!!! 350 za godzinę! I w dodatku jeszcze kazał czekać tydzień - SKANDAL! O opłatach, podatkach, ZUSach, paliwie do auta itp taki jełop nie pomyśli, bo 99,9% jest urzędasem, który dostaje wypłatę przelewem na konto i myśli, ze każdy tak ma, ze to co ma w ręce to już jego.

          • 11 7

          • oplaty, podatki, ZUSy, paliwo, internet placi kazdy.....

            350 PLN za godzine pracy to nadal duzo jest.

            • 2 4

          • (2)

            musze Ciebie zmartwić ale nie jestem "urzędasem", prowadzę własną działalność. Podatki i ZUS każdy płaci, więc to nie jest argument, paliwo, amortyzacja pojazdu itp każdy z nas ponosi takie koszta w znacznej części zawodów, bo ktoś zużywa garnitury inny wiertarkę. Pan geodeta przyjechał sam w piątek i po 0,5h odjechał , w poniedziałek dostałem mapke mailem, a papierową wysłał do architekta. Naprawde uważasz ze to taka ciężka praca? Zakładając że odwiedza 2-3 działki dziennie to niezły interes

            • 1 4

            • Mapka bez pieczątki z urzędu jest nic nie warta, przekaż architektowi ;)

              w Gdyni czekać możesz i miesiąc, aż urząd skontroluje operat i wyda mapę

              • 4 0

            • Tak! Tak uwazam!

              Tak sie składa, ze jestem geodeta i uważam ze to ciężka praca. W dodatku obecnie mało dochodowa. Niestety. Ale jeśli Ty uwazasz, ze jest inaczej to mam dla Ciebie dobra wiadomość. Nikt nikomu nie broni zostać geodeta. Idz na studia (zaoczne tez sa) i dzalaj na tym rynku. Zapewne jesteś zdolny, wic NAPEWNO odwiedzisz nie 2-3 dzialki dziennie a piec, może sześć. Sam policz 6x700 = 4200zl dziennie! To jest 84000 (słownie osiemdziesiąt cztery tysiące) miesięcznie! Wyobrażasz już to sobie? Tyle geodeci zarabiaja... Latwo liczy sie komus pieniazki prawda? Zwłaszcza jak ma sie o czymś pojęcie takie jakie ma świnia o siodłach dla wierzchowca.

              • 4 1

      • nie wiem czym się zajmujesz (1)

        ale zmieniłbyś zdanie, gdybyś popracował chociaż dzień razem z geodetami. Swoją drogą przydałby się program w tv pokazujący od kuchni różne zawody (kręcony w Polskich realiach) - moze wtedy ludzie nabrali by więcej szacunku dla siebie i pracy innych

        • 17 1

        • Byl taki program, wpisz w utube zawody od kuchni czy jakos tak

          • 0 0

  • PG energetyka na mechanicznym? (7)

    myślałem ze na EiA potocznie zwanym elektrycznym

    • 15 14

    • wąąąski światopogląd i mały rozumek masz

      energetyka to coś więcej, jak tylko elektroenergetyka...

      • 10 6

    • I to jest ból, że EiA nie potrafi przyciągnąć chętnych...

      • 9 5

    • (1)

      Energetyka to kierunek międzywydziałowy - zajęcia odbywają się na wydziałach EiA, OiO i Mech.

      • 20 0

      • dokładnie - i jeszcze zależy od specjalizacji na koniec gdzie tych zajęć jest najwięcej

        • 5 0

    • Człowieczku energetyka to kierunek międzywydziałowy prowadzony przez OiO, EiA i Mech. W zależności od wydziału wybieramy różne specjalności i student uczy się zupełnie czego innego np. OiO - turbiny (turbiny parowe, gazowe, turbiny dużej mocy), EiA - przesył energii elektrycznej (wszystko co związane z sieciami i dostarczaniem ee do konsumenta), Mech - Odnawialne źródła energii (foto ogniwa, pompy ciepła itp). Energetyka to coś więcej i ma szersze znaczenie niż tylko energia elektryczna.

      • 8 0

    • Energertyka jest miedzy wydziałowa , u nas na EIA i na mechanie (1)

      • 3 1

      • oraz na OiO

        • 4 0

  • (4)

    "international law and UE administration" bardzo ładna nazwa dla kolejnego "kierunku":D
    tylko czymże on się różni -prócz wykładowego j.angielskiego- od "zwykłej" administracji?

    • 66 1

    • (3)

      chyba tym, że możesz po tym ubiegać się o stanowisko w Brukseli? Np. Komisarza UE?

      • 14 12

      • hahahaha:) (1)

        • 26 2

        • To najlepszy komentarz

          Dziś najbardziej opłaca sie być fachowcem a nie magistrem

          • 11 2

      • no co ty? tak bez "pleców"? ;) :)

        • 4 0

  • 18 tys. miejsc? (8)

    i oczywiście przepchną wszystkich bo to kasiorka. Pewnie drugie tyle absolwentów produkuje politechnika i do tego uczelnie prywatne. Wychodzi jakieś lekko licząc 50 tys. magistrów rocznie. Gdzie oni będą pracować ja się pytam?

    • 50 7

    • (1)

      Uczelnia zgarnia kase na przyjęcie, później jest selekcja naturalna, także mgr jest mniej ;)

      • 18 3

      • skończyłem studia. niejedno tam widziałem. chciałbym aby tak było jak piszesz....Są wydziały które przodują w przepychani albo dawaniu szans i potem jeden z drugim mają inż. p o8 latach nauki.

        • 20 0

    • jak to gdzie ?

      w pizzeri lub lodziarni

      • 16 1

    • Student PG (2)

      do "krejzi szit"
      Wg mnie żal Ci d*pę ściska, że nie jesteś na PG :) g*wno wiesz, g*wno widziałeś, tylko zazdrościsz i hejtujesz tutaj na forum. Powodzenia polaku - cebulaczku w życiu.

      • 5 33

      • posiedzisz trochę na kasie to inaczej będziesz śpiewał

        • 11 2

      • poziom 0 ;)

        haha, jeśli to jest poziom studenta z PG, to świetne dajesz świadectwo jakość studentów ;) po prostu piękna wypowiedź. Znam gimbusów, którzy mają więcej rozumu w głowie.

        • 5 0

    • Przecież stoi jak byk: Politechnika 5 tys. miejsc!

      itp.

      • 7 0

    • ohoo już ktoś ma ból czterech liter... wywalili z uczelni to teraz musi pokazać jak sie bardzo zna na realiach...

      • 7 1

  • a ilu absolwentów powyższych kierunków znajdzie zatrudnienie? (4)

    niewielu....

    • 43 7

    • Lekarze znajda zawsze

      • 19 2

    • bernard

      Droga realistko jesteś w błędzie, ja jestem po Chemii na PG i znalazłem pracę od razu po studiach, za rok jak dobrze pójdzie wskoczę na kierownicze stanowisko a u nas w Mc Donald's to posada, że ho ho...:-)

      • 25 2

    • trzeba się jeszcze zapisac do partii

      • 8 0

    • Jak większość przebombluje studia to na pewno nie wielu.

      • 4 0

  • Młodzi wyjeżdzajcie w tym kraju nie ma przyszłości - no chyba że chcecie pracować na polityków i pseudobiznesmenów (6)

    którzy zatrudnią was na 1/4 etatu resztę dadzą do łapy a zapieprzać będziesz 7 dni w tygodniu

    • 30 31

    • Bieda to stan umysłu

      "To nie kochanka, ale co noc sypiam z nią,
      nawet jeśli wokół drwią i się śmieją wciąż i wciąż,
      nawet jeśli będę sam z nią jedynie,
      bo cała reszta postanowi kochać inne..
      ..I nie pytaj mnie o nią, znasz ją doskonale, nie pytaj co tobie da, lecz co ty możesz zrobić dla niej"

      • 12 6

    • tak, wyjeżdzajcie... ale po studiach (bo po co przepłacać)

      • 10 0

    • wyjezdzaja nieudacznicy (3)

      Przykro mi ale taka prawda. Jak ktos sie zaradny i wyksztalcony to nawet w Polsce da sobie rade. Jestem 5 lat po studiach i nie narzekam na nic! Rozwijam sie, inwestuje i mam coraz wieksze dochody. Bez znajomosci, bez rodziny. Ciezka praca od poczatku w swoim zawodzie.
      Hejtersi darujcie sobie komentarze.

      • 21 10

      • a bzykales juz, czy inwestujesz tylko? (1)

        • 8 6

        • Trafna pytanie i jednocześnie uwaga!:)

          • 1 1

      • I co z tego jak w normalnym kraju na tym samym stanowisku zarobisz min 3x tyle

        • 8 3

  • Zapotrzebowanie (1)

    Z tego wszystkiego to przede wszystkim lekarze maja prawie ze zagwarantowaną prace bo są i zawsze bedą potrzebni a za granica dochodzi do tego dobra pensja. Mnóstwo kierunków np skandynawistyka to strata masy czasu. Zanim sie wybierze zawód trzeba sie zorientować w prognozach...

    • 36 3

    • dobry wybór

      skandynawistyka to dobry wybór :) nauczy się języków i pojedzie do Skandynawii pracować za dobrą kasę... a zawsze milej widziana jest znajomość języka danego kraju a nie tylko angielski ;)

      • 4 0

  • Jako tako oplaca sie It studiowac i medycyne,

    Do tego moze jakies plywajace kierunki.
    Reszta to strata czasu i od razu polecam wyjazd na jakas normalna uczelnie w Europie albo pojscie do pracy i robienie czegos zaocznie/wieczorowo.

    • 35 4

  • A gdzie szkoły uczące zawodu (3)

    Jak na zachodzie wyższe szkoły zawodowe

    • 46 2

    • (1)

      na zachodzie wyższe szkoły zawodowe? o jakim zachodzie Ty piszesz ? o.0

      • 2 4

      • wyższe szkoły zawodowe

        coś takiego funkcjonuje np. w Niemczech, gdzie szkolnictwo zawodowe ma wiele poziomów. Może niefortunnie kolega użył nazwy, ale ma rację. Szkół uczących zawodu na wysokim poziomie w Polsce nie ma, bo zlikwidowali - jakby ktoś zapomniał.

        • 11 0

    • U nas wyższa szkoła zawodowa to POLITECHNIKA ... aa nie byłes to nie wiesz no tek lepiej głupoty pisać i sie żalić że pracy

      • 8 4

  • Poszukiwane bedą pielegniarki

    Ciesza sie wykładowcy bo pracę bedą mieli. A magistrowie do pośredniaka albo na wyspy gary zmywać. Tylko pielegniarki będą miały pracę bo staruszków coraz wiecej nie tylko w polsce i trzeba sie nimi zająć bo rodzina rozjechała się po europie na życie zarabiac. Zamiast pomników budowac domy starców a praca przy chorych niedołężnych i z alzhaimerem baaaaaaaaaaaardzo cieżka.

    • 37 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Science Cafe. Przyszłość zapisana w genach? Epigenetyka w skali

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Nagrzane od podłoża powietrze:

 

Najczęściej czytane