Wiadomości

Gimnazjaliści napisali egzamin mimo strajku. Czwartek niezagrożony

Najnowszy artukuł na ten temat

MEN: jest dodatkowy miliard na podwyżki dla nauczycieli

Trójmiejscy gimnazjaliści napisali pierwszy egzamin. Większość szkół zadeklarowało, że mimo protestu środowy sprawdzian odbył się zgodnie z planem. W ostatnich dniach trwały gorączkowe poszukiwania osób do komisji nadzorujących. Wiele placówek jeszcze we wtorek po południu nie było pewnych, czy uda się zapewnić wymagany skład. Szkoły zakładają, że czwartkowy egzamin nie jest zagrożony. Problem pojawi się w piątek kiedy składy komisji powinny być o 30 proc. większe.Czy egzaminy powinny odbywać się w czasie strajku?

tak, jeśli szkoły są na to gotowe, to jak najbardziej 36%
tak, ale warunki, w jakich się odbywają sprawią, że będzie łatwy do podważenia 9%
strajk powinien być zawieszony na czas egzaminów 23%
rząd powinien zrobić wszystko, żeby do czasu egzaminów sytuacja wróciła do normy 32%
zakończona Łącznie głosów: 1094
Aktualizacja godz. 14.50.

- We wszystkich sopockich gimnazjach odbył się egzamin humanistyczny. Przystąpiło do niego 146 uczniów. Liczba pracujących nauczycieli umożliwiła pracę poszczególnych komisji egzaminacyjnych zgodnie z wymaganiami i warunkami określonymi w przepisach prawa oświatowego - poinformowała Anna Dyksińska z sopockiego magistratu.
Aktualizacja godz. 14.10.

W Gdyni egzamin przebiegł bez żadnych zakłóceń, podobnie ma być w najbliższych dniach.

- Dyrektorzy wszystkich gimnazjów w Gdyni zapewniają, że mają zabezpieczone składy komisji i odpowiednie warunki na wszystkie egzaminy, włącznie z piątkiem - poinformowała Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy gdyńskiego magistratu.
Aktualizacja godz. 13.35.

- Z zewnątrz pracowało w komisjach 247 osób, a 184 osoby pochodziły ze szkół. Nadal nie zmieniamy zdania, popieramy nauczycieli w ich strajku, ale dziękujemy też tym wszystkim osobom, które w komisjach pracowały i dały ten egzamin młodym ludziom napisać - mówił Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska. - Chcę podziękować też gimnazjalistom, że zdali dzisiaj swój egzamin z wiedzy, mądrości i również ten życiowy, który przez cały czas będą zdawać - dodał.
Jak powiedział, czwartkowy egzamin nie jest zagrożony, bo składy komisji będą w tej samej liczbie. Problem może pojawić się dopiero w piątek podczas egzaminu z języka obcego, tam w komisjach potrzeba o wiele więcej osób.

- Ze względu na to, że egzamin musi odbywać się w mniejszych salach potrzebujemy około 30 proc. więcej w komisjach - wyjaśnił Kowalczuk.
Oznacza to, że do piątku szkoły muszą znaleźć dodatkowo ok. 130 osób do komisji.

Aktualizacja godz. 12.55.

W Gdańsku, według Systemu Informacji Oświatowej, do egzaminu gimnazjalnego przystąpiło 3375 uczniów - zanotowano kilka nieobecności losowych. Pracę przy obsłudze egzaminów pełniły 163 komisje.

Egzaminy gimnazjalne odbyły się we wszystkich 44 placówkach, a poza drobnymi problemami organizacyjnymi nie zanotowano większych incydentów. W dwóch placówkach egzaminy zostały wydłużone.

Aktualizacja godz. 12.30.

Zakończył się egzamin z zakresu języka polskiego. Szkoły będą teraz przekazywały protokoły z egzaminu do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

Aktualizacja godz. 11.20.

Trwa egzamin z zakresu języka polskiego. Zakończy się o godz. 12.30.

Nie wiadomo jeszcze, czy odbędą się egzaminy w czwartek i piątek. Komisje są jednodniowe. Najtrudniejsza sytuacja będzie w piątek podczas egzaminów językowych. Powinny się one odbywać w małych salach po 15 osób, żeby dobrze było słychać zadania ze słuchu (z płyt). Trudno przeprowadzić taki egzamin w dużej sali gimnastycznej czy na korytarzu dla kilkuset uczniów.

Aktualizacja godz. 9.30.

We wszystkich sopockich gimnazjach o godzinie 9:00 rozpoczął się egzamin humanistyczny. Przystąpiło do niego 146 uczniów.

- Liczba obecnych i pracujących nauczycieli umożliwiła powołanie i pracę poszczególnych komisji egzaminacyjnych zgodnie z wymaganiami i warunkami określonymi w przepisach prawa oświatowego. Egzaminy przebiegają bez zakłóceń - poinformował Piotr Płocki, naczelnik wydziału oświaty.
W jednej z gdańskich szkół osoby pracujące dziś w komisjach nadzorujących egzamin zostały "przywitane" przez szpaler strajkujących w placówce nauczycieli i pracowników szkoły.
Już po godz. 8 przed trójmiejskimi szkołami pojawili się uczniowie, którzy jako ostatni rocznik podchodzą do egzaminu gimnazjalnego. Do sprawdzianu w Trójmieście zgłoszonych zostało 98 szkół - w tym 63 w Gdańsku, 30 w Gdyni i pięć w Sopocie. Łącznie egzamin ma napisać 6 266 uczniów z Trójmiasta - 3880 w Gdańsku, 2164 w Gdyni i 222 w Sopocie.

Ze względu na trwający od 8 kwietnia strajk pracowników oświaty przeprowadzenie egzaminów w wielu szkołach do ostatniej chwili stało pod znakiem zapytania.

- Tak naprawdę do ostatniej chwili nie wiemy, czy będziemy mieli odpowiedni skład, ale wszystko wskazuje na to, że tak. Zmniejszyliśmy liczbę komisji z 10 do pięciu, co pozwoli nam spełnić nowe wymagania - mówiła Monika Wojtowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Gdańsku.
Na stronie placówki już wcześniej pojawiła się informacja, żeby gimnazjaliści stawili się na godz. 8:30 z legitymacjami szkolnymi.

- Proszę, przyjdźcie rano do szkoły na egzamin gimnazjalny. Nawet jeżeli on się nie odbędzie, to tylko wtedy będziecie mieć prawo do egzaminu w innym terminie - apelował do gdańskich gimnazjalistów Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych.
Jeszcze we wtorek gdański magistrat informował, że, mimo prowadzonego strajku, w zdecydowanej większości z 44 gimnazjów, egzamin gimnazjalny się odbędzie. Wieczorem udało się skompletować składy komisji w ostatnich trzech placówkach, w których egzamin był zagrożony. Wszystko wskazuje na to, że uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 i Szkoły Podstawowej nr 72 będą mogli napisać sprawdzian dla gimnazjalistów.

Były też szkoły, w których obyło się bez zbędnego stresu.

- Mamy pełne składy i bez problemu zgodnie z planem przeprowadzamy egzamin gimnazjalny - tak, jak zostało to zgłoszone - powiedział Krzysztof Jankowski, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Gdyni.
Dyrektorzy 22 placówek edukacyjnych mieli również zapewnić, że w Gdyni egzaminy gimnazjalne odbędą się pomimo strajku.

Pomaga, kto możeW niektórych placówkach mimo tego, że zdecydowana większość nauczycieli strajkuje egzaminy nie są zagrożone. Pomagają nauczyciele, pedagodzy, przedszkolanki z sąsiednich placówek, albo dzieci przenosi się do większych sal, np. na korytarze czy sale sportowe. Wszystko dzięki nowemu rozporządzeniu. To ono zwiększyło m.in. liczbę uczniów, która może przypadać na jednego nauczyciela podczas egzaminu.

Kuratorium przekonywało, że zgłaszało się wielu chętnych do pilnowania egzaminów, a do akcji włączają się też ich pracownicy z uprawnieniami pedagogicznymi. Jak się okazuje, poszukiwania prowadzono nawet w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.

- Dyrektorzy szkół stają na wysokości zadania i robią wszystko. Ten egzamin musi się odbyć. Szkoły wspierają się wzajemnie, działa kuratorium i my, liczymy, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Ostateczne informacje o przeprowadzonych egzaminach dostaniemy jednak dopiero razem z protokołami - mówiła Irena Łaguna, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku.
Jeśli jednak gdzieś do egzaminu nie dojdzie, to strajk może być potraktowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną jako przypadek losowy i wówczas zgodnie z prawem egzamin gimnazjalny odbędzie się tam w dodatkowym terminie.

Trzy dni testówEgzamin gimnazjalny odbywa się w dniach 10-12 kwietnia i składa się z trzech części:
 • 10 kwietnia 2019 (środa) - część humanistyczna - z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie - godz. 9 (60 minut), z zakresu języka polskiego - godz. 11 (90 minut)
 • 11 kwietnia 2019 (czwartek) - część matematyczno-przyrodnicza - z zakresu przedmiotów przyrodniczych - godz. 9 (60 minut), z zakresu matematyki - godz. 11 (90 minut)
 • 12 kwietnia 2019 (piątek) - język obcy nowożytny - na poziomie podstawowym - godz. 9 (60 minut) na poziomie rozszerzonym - godz. 11 (60 minut)

Czytaj też: Ósmoklasisty, gimnazjalny i maturalny. Przed nami miesiące egzaminów

Eksperci przekonują, że ponieważ strajkuje więcej szkół podstawowych niż gimnazjów, w przyszłym tygodniu z egzaminem ósmoklasistów problem może być większy.

Opinie (442) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • nauczycielom (63)

  ten strajk nie przysporzy społecznej sympatii

  • 281 144

  • A mają inne wyjście? (11)

   Po dobroci pseudo rząd nie chciał słuchać. Miarka się przelała kolejnej grupie zawodowej. Popieram!

   • 53 51

   • (3)

    pseudorządy mamy tutaj od 89, czego Wy jeszcze nie rozumiecie? tutaj lekarz zarabia jak śmieciarz, śmieciarz jak żebrak, nauczyciel jak sklepowa, to nie jest kraj dla normalnych ludzi tylko dla sługusów, niewolników, untermenschen

    • 35 7

    • dobry lekarz, serio? ;P (1)

     • 6 7

     • Nauczyciele zasiedli w komisjach, bo było im żal uczniów.

      Po raz kolejny sprawdzi się powiedzenie - "Kto ma miękkie serce, musi mieć twardą d...". Etos Siłaczki znów zwycięża. I chyba dobrze, choć ze szkodą w szerszej perspektywie.

      • 4 4

    • A te czerwone tylko o kasie

     Dzieci nie ważne

     • 5 1

   • Pseudo to jest opozycja totalna

    • 12 1

   • (2)

    za POprzedników siedzieli cicho, pomimo, że pensje były zamrożone - teraz jak są podwyżki to strajkują - polityczna hucpa przed wyborami

    • 12 5

    • Za poprzedników też strajkowali (1)

     ale w niedziele. Nawet o tym nie wiesz... Więc potrzebny był jednak taki strajk byś zauważył.

     • 4 5

     • Fakt nie chodzili do kościoła

      • 4 0

   • Blahaha i co POpaprancy ? (2)

    Nie wyszło ?

    • 9 1

    • (1)

     I kto tu ma dzieci w d***?

     • 4 1

     • A ten z ZNP będzie na Prezydenta kandydował ?

      Rosyjski scenariusz

      • 5 1

  • biedne dzieci (19)

   nauczycieli mało obchodzą, czyli skończyło się powołanie, zaczęło sie myślenie tylko o kasie

   • 55 38

   • Przestań pier.... (4)

    to samo mówisz o lekarzach?? Twoim powołaniem jest praca przy zmywaku.

    • 19 26

    • (3)

     Lekarze juz tez pokazali.
     Każdy mowil, niech zmienią zawód, pamietam to dokładnie.
     Zmienili zawód, reszta wyjechała i co?
     Teraz madki płaczą w szpiatalach ze sa 2 położne na caly szpital. Ze na sorze czeka sie 8h. Czemu? Bo chcieliscie zeby zmienili prace jak im nie odpowiada. No to zmienili.
     Myslenie nie boli.

     • 34 4

     • Kopacz nawet zapowiedziala, ze corka wyjedzie do USA ;P

      • 19 0

     • teraz placza? rok temu bylo to samo, 2 lata temu tez tak samo

      • 2 4

     • Z nauczycielami będzie tak samo

      I krytykanci internetowi też do tego rękę przyłożyli. Gratulacje.

      • 2 2

   • (9)

    Powolanie? A za co zyc, jak w hierarchii PiSu nauczyciele sa ponizej krow i swin?

    • 27 23

    • (1)

     Głupi naród jest potrzebny do polityki, a nie wykształcony, patologie, swinie i krowy są w cenie, nie pracujący, nie profesor, nie inzynier i nie technik czy zawodowy. Patologia sie liczy, bo patologia to głos, to statysta.

     • 16 8

     • idz do UM i to powiedz. Idz do ECS i to wykrzycz.

      • 16 1

    • Jeśli takie jest rozumienie świata przez tzw nauczycieli znp i oni uczyli w szkołach to rodzice mówią wam precz ze szkół (2)

     • 14 6

     • A rodzice pracują za frajer u swoich pracodawców? (1)

      • 0 0

      • no 40 godzin za frajer

       • 0 0

    • (2)

     Demagogia. Świnie za kasę unijną dostaną. A nauczycieli gdyby miała unia utrzymywać, to połowę by zwolniła. Kartę zabrała. Roszczeniowa grupa, która doskonale wie, że garną się do zawodu gdzie jakoś nie najłatwiej się dostać.ale im źle

     • 16 8

     • A ty wiesz ze unia za darmo nic nie daje ? i trzeba potem to oddać ?

      • 0 1

     • a wez sie dostan i nie bedziesz zazdroscic

      • 0 0

    • chyba w twojej hierarchii - przestań oglądać TVNienawiść i czytać antypolskie GWno

     • 7 2

   • "biedne dzieci" piszą właśnie egzamin mimo strajku

    to się nazywa misja właśnie.

    • 9 3

   • pieprzenie (2)

    pieprzysz człowieku !!!
    za tą kasę muszę opłacić rachunki i mieć co do buzi włożyć
    byle budowlaniec na ulicy zarabia więcej niż ja, po 20 latach pracy

    • 4 2

    • Trzeba było iść do zawodówki

     • 1 5

    • ten "byle budowlaniec" zasuwa na budowie pewnie 6 dni w tygodniu, często 10h/dziennie

     nauczyciel pracuje 18h (tak, tak już wiemy, że pozostałe 22h powtarza twierdzenie Pitagorasa, sprawdza testowe klasówki i wpisuje stopnie do dziennika, no i jeszcze ze dwie wywiadówki w tygodniu...
     Nauczyciele widzą ile zarabiają ludzie w innych zawodach, ale już nie widzą ile oni pracują.
     I to lekceważące "byle budowlaniec"...

     • 1 1

  • (18)

   Wyliczenia potwierdzają, że polscy nauczyciele realizują wymiar godzin dydaktycznych, tzw. pensum, określone przez Kartę nauczyciela, ale są to normy najniższe wśród innych krajów europejskich. Najdłużej z uczniem pracują Turcy, którzy poświęcają na to 30 godzin zegarowych w tygodniu, oraz Niemcy, gdzie w zależności od poziomu edukacji nauczyciel pracuje z uczniem od 24 do 26 godzin. Nasi sąsiedzi – nauczyciele czescy – pracują 17 godzin zegarowych, słowaccy 22 – 23 godziny.

   • 23 15

   • Tak (8)

    Ale zobacz sobie zarobki w innych krajach Europy. Nauczyciel w Niemczech zarabia prawie 3x więcej niż polski. Dodatkowo cieszy się ogromnym szacunkiem, nikt nie podważa jego zdania, rodzice tam nie dyskutują z nauczycielami i to nauczyciel decyduje jak dalej potoczy się edukacja dziecka. A u nas? Dzieci od urodzenia karmione tekstem ze nauczyciel to dureń i nieudacznik. Jeśli mówicie o pensum to mówicie tez o pensji

    • 25 13

    • W Niemczech w ogóle pracownik zarabia 3x więcej niż w Polsce... (1)

     • 20 2

     • Ciekawe czemu strajkuja przeciwko podwyzkom czynszow? ;)

      • 4 1

    • Na szacunek to trzeba sobie zapracować (1)

     Znam kilku nauczycieli z wieloletnim stażem i jakoś nie mają problemu ani z uczniami ani z rodzicami.

     • 8 4

     • A mają swoje rodziny?

      Tak pytam z ciekawości...

      • 0 3

    • w DE nauczyciel jest urzędnikiem publicznym (1)

     szacunek i sposób odnoszenia się do niego jest w dużej mierze z tym związany. poza wieloma przywilejami ma również ograniczenia - jak chociażby zakaz strajkowania. w PL nauczyciele, w większości, to osoby które nie dostały się na wymarzone studia czy stanowiska po studniach. głownie kobiety, z zapleczem męża spoza budżetówki - a ja sobie na waciki i swoje potrzeby te kilka h popracuję

     • 11 2

     • Grubo się mylisz.

      Nie można pracować w szkole nie lubiąc tego. Moja mama specjalnie się przekwalifikowała (mimo ze lepiej zarabiała nie lubiła swojej pracy) i została nauczycielem. Uwielbia prace z dziećmi i czerpie z niej satysfakcję. Ale mam dość całej biurokracji i papierkowej roboty, która od kilku lat dokładają jej rządzący. I obok uczenia musi pisać np jakieś bzdury o ewaluacji, albo uzasadniać dlaczego uczeń dostał 1. Uczy języka a musi borykać się z tym ze dzieci nie znają się np na zegarku (brawo dla rodziców). Jeśli ktoś trafi do szkoły z przypadku to długo w niej nie pociągnie. Opieka i wychowanie jednego własnego dziecka to ciężka praca, a co dopiero nauczanie całej grupy i ciagle wyzwiska ze strony rodziców

      • 7 1

    • Na autorytet trzeba zapracowac, nie mozna go narzucic jak 30 lat temu

     Bo wielu z nauczycieli to po prostu durnie...

     • 1 0

    • nie wierzę...

     co za ograniczone umysły...
     A ile zarabia w Niemczech lekarz, informatyk, czy kierowca...
     Ile kosztuje mieszkanie i opieka lekarska...
     No, ale nauczyciel widzi tylko i wyłącznie siebie. NIe obchodzą go uczniowie. Chce zarabiać więcej, bo inni zarabiają... Tylko nie widzi, że ci inni dłużej pracują.

     • 0 0

   • Napisz czemu turcy :)
    Ile z ich godzin lekcyjnych jest o Religi? No tego co ty nie przeczytales, bo informacja propagandowa z facebooka tego nie objaśnia?

    • 7 5

   • i dokładnie o tym nauczyciele mówia (3)

    godna płaca za pracę ... i dobrze ułożone ramy programowe ... a nie że PiS antysemicko usuwa sobie z programu noblistów Szymborską i Miłosza, a wprowadza kult bandytów wyklętych

    • 7 22

    • Szymborska milowala Zwiazek radziecki..... (2)

     Walesa tez dostal Nobla, a czy zaslugiwal?
     Obamie tez dali Nobla a dopiero co objal stolek prezydenta USA i inic nie zrobil jeszcze?

     • 7 2

     • nagroda nobla już dawno się zdewaluowała - polityczny klucz

      • 5 0

     • a co to za belkot?

      • 0 0

   • Proszę nie zapominać, że pensum nauczycieli przedszkolnych to 25 godzin. Zegarowych.

    • 11 0

   • (2)

    W Niemczech masz 30h przy tablicy i 9 w szkole. I nie ma 13 tej, nie ma kart, nie wolnego przez rok, nie ma wakacji , a urlop 28 dni.

    • 12 4

    • Przecież te dane można sprawdzić

     Kłamca napisał, inni plusują. Poziom społeczeństwa - widać po wynikach wyborów.

     • 3 1

    • serio, wakacji biedaki nie maja?
     A o feriach co 3 miesiace, w roznych terminach w zaleznosci od landu wiesz, czy tez nie?

     • 2 0

  • Tak jakby ją kiedykolwiek mieli.

   • 8 1

  • (7)

   Wręcz przeciwnie
   Rząd kompromituje się
   Mieli 4 lata aby coś zrobić
   Nauczyciele są dzisiaj w zarobkach w stosunku do średniej jak sprzed podwyżek na początku rządów Tuska. Co ich spotyka zamiast zrozumienia? Pogarda. Kto zechce pracować w tym zawodzie?

   • 19 26

   • komorowski powiedział wam krótko: zmień pracę weź kredyt:)))!!!! (2)

    • 28 8

    • praca pokora umiar i odpowiedzialność a "te Nagrody nam się po prostu należały"

     a wystarczyło Nie Kraść !!!

     • 10 6

    • PIS dzisiaj mówi to samo i kółko się zamyka!

     • 4 4

   • to zawód dla kobiet, które wychowują dzieci (1)

    o 13 zazwyczaj jest się już w domu, dzieci można przypilnować, obiad ugotować... wygodne... tylko zarabia się mniej niż ci, którzy pracują do 16, 17...

    • 18 8

    • Pięknie umniejszasz temu zawodowi.

     Twoją między innymi zasługą jest stan oświaty, więc dziękujemy!

     • 5 2

   • (1)

    przez 8 lat nierządów PO****ańców polityk-związkowiec broniarz wykazywał wielkie zrozumienie zamrożeniem płac nauczycieli

    • 8 0

    • w tvpis mowili?

     • 0 2

  • Czerwone komusze

   Pamiętajcie gdzie dzieci nie wysyłać

   • 2 0

  • niestety, przykre to, ze nasze dzieci uczą ludzie, którzy nie mają do nich szacunku, strajk ważniejszy niż dzieci, a mowa nienawiści wśród nauczycieli kwitnie, jaki to przykład dla młodych ludzi?

   • 0 0

  • może trzebaby było przemysleć samą ideę EDU?

   Nauczyciele skąd się wzięły te dzieci do nauczania?
   Z pieniążków.
   Z zarobków.
   Spolszczone szapo ba nauczyciele.
   Czy to już Hejt?
   Dla własnej korzystnej asekuracji dopiszę
   Rączka StoP

   • 0 0

 • (6)

  I bardzo dobrze że piszą!

  • 198 16

  • (5)

   Brawo!!!!

   • 18 3

   • Jak to świadczy o strajkujących nauczycielach (4)

    że "przywitali" osoby pracujące dziś w komisjach nadzorujących egzamin hasłem "łamistrajku".
    Wstyd!

    • 19 2

    • Jestem rodzicem i widziałam dziś ilu nauczycieli zrezygnowało ze strajku by zasiąść w komisjach (2)

     Bez nich ten egzamin by się nie odbył.

     • 5 0

     • Ciekawe,

      ilu z nich zrobiło to z potrzeby serca a ilu ze strachu przed utratą pracy...

      • 3 1

     • niestety nie we wszystkich szkołach :( w naszej szkole nikt nie zrezygnowal

      • 0 0

    • wlasnie - WSTYD dla nauczycieli!!

     • 0 0

 • rządowi to pasuje (6)

  Ogłosi sukces

  • 111 42

  • a Kowalczukowi i Oli? (4)

   • 12 2

   • Są rozdarci (3)

    Z jednej strony POKO, z drugiej jednak nie można zbytnio podpaść rodzicom i uczniom, przynajmniej w sferze deklaracji...

    • 14 2

    • Sami maja dzieci w wieku szkolnym :) (1)

     Jak oni im to wytlumacza?

     • 5 4

     • Coś jak madki

      zabierające swoje małe dzieci na czarny protest ;)

      • 4 1

    • nie mozna podpasc wyborcom, przciez tylko sondaze i glosy sie licza

     • 2 0

  • Szefernaker rulez

   Strajk od dzis to sztuka dla sztuki. Polegliście

   • 4 2

 • Brawo samorządowcy i mimo wszystko brawo rząd (rozporządzenie) (45)

  egzamin gimnazjalny bardzo ważny i trzeba to zrealizować. A z nauczycielami rozprawimy się w maju, 3-miesięczne wypowiedzenia i ch... im w d...

  • 193 139

  • tiaaa (12)

   już widzę te tabuny chętnych na ich miejsca :D

   • 39 18

   • Poprostu (1)

    Podziękują słabym dadzą podwyżki 700 zł to i nowi się znajdą z pasją a nie jak teraz

    • 18 14

    • oby, p. Inzynierze

     • 9 1

   • No to zobaczysz (5)

    Tego społeczeństwo nie daruje nauczycielom strajkującym i nie chce żeby oni dalej uczyli dzieci.

    • 22 9

    • Gdyby nauczyciele nie zasiedli w komisjach...

     Kto ma miękkie serce musi mieć twardą d.

     • 5 0

    • fakt (3)

     a kto ci każe posyłać dzieci do szkoły, ucz sam jełopie jak ci się nie podoba, co robią nauczyciele. Będziesz miał taniej. Społeczeństwo Polski popiera nauczycieli, młodzież też, świat też. A pis czas wysłać na śmietnik historii. Dla pis ważniejsza jest krowa i tucznik niż człowiek.

     • 10 8

     • Ale podniecenie

      po czy się tak ma?

      • 5 0

     • Krowa i tucznik, (1)

      nieuku, są dofinansowywane z funduszy unijnych. Wyłącz media i włącz myślenie. może zmądrzejesz.

      • 4 3

      • Po prawdzie

       to chyba nie tyle są, co starają się, żeby były. Niemniej tych pieniędzy zwyczajnie na nauczycieli przesunąć się nie da.

       • 2 1

   • (3)

    Uwierz, że sami będą prosić o powrót. Jak podpisywali umowę o pracę, to obiecywano im więcej ?

    • 7 7

    • Tak, obiecali mi wcześniejszą emeryturę (2)

     a mogłem zostać strażakiem lub żołnierzem. Ech te życiowe wybory. Zawsze jak człowiek jest młody i głupi to kieruje się sercem.

     • 6 1

     • 55 to nie jest wcześniej niż 60/65? (1)

      Matma się kłania i, póki co, jeszcze obowiązująca, KN.

      • 4 3

      • Jakie 55? 65 kłamczuszku

       Gdzie cię nauczyli tak kłamać? I ile ci za to płacą?

       • 3 1

  • (4)

   Oto ciemna strona rządu, zapewne z 500+ na dzieci i krowę.

   • 8 27

   • (3)

    Nie chcesz 500 plus to go nie pobieraj:-) Przecież nikt nikogo do tego nie zmusza;)

    • 30 8

    • nie chcesz 1000+ na krowe ... hoduj nutrie (2)

     a zapomniałem, że PiS i nutrii nie pozwala hodować i koszernego mięsa do arabów eksportować ... za to sol spadowa i mięso z BSF w puszce dla Polaków - jest good

     • 10 15

     • Te puszki

      to była specjalna dostawa na czerską i do pewnej telewizji.

      • 3 1

     • Ech, ta propaganda

      odsuniętych od koryta...

      • 4 3

  • Za PO z miejsca by tak zrobili,a teraz się z nimi cackają

   • 18 5

  • popieram (21)

   Karta Nauczyciela to relikt. Praca 40 godzin tygodniowo. 18 godzin lekcyjnych, a poźniej pomoc w odrabianiu zadań domowych i zajecia dodatkowe z dziećmi. Wtedy niech zarabiają nawet po 5 tys. na rękę

   • 28 7

   • Ale nauczyciele tyle zarabiają (10)

    Takie są zarobki roczne nauczycieli dyplomowanych. A tych jest ponad 50%.

    • 14 14

    • brednie (7)

     Jestem nauczycielem dyplomowany, 35 lat pracy, dodatek motywacyjny, pensja 3100 na rękę. Kto i po co rozpowszechnia takie brednie?
     Do tego pana wcześniej - rozróżniasz etat od pensum? Nie? To może zamilknij w temacie nauczycielskiej pracy. Godziny przy tablicy, a godziny pracy to dwie różne sprawy - ja pracuję średnio 47 godzin w tygodniu. W te słynne wolne ferie mieliśmy szkolenie, pierwszy tydzień lipca nabór do szkoły, wszyscy muszą być w pracy, ostatni dwa tygodnie sierpnia - rady i inne cuda. Jak jest tak dobrze, to zapraszam do szkoły, ja się właśnie zwalniam, jak wielu moich kolegów, za chwilę każdy będzie mógł spróbować swoich sił, wakatów jest od cholery i trochę w trójmieście.
     PS. Nauczyciel ma pomagać waszym dzieciom odrabiać prace domowe? i co jeszcze? może posprzątać mieszkanie? w czym jeszcze nauczyciele mają wyręczać rodziców? na razie wielu nadrabia to, czego nie było w domu - próbuje nauczyć podstawowych zasad kultury osobistej, nierzadko higieny (szczególnie w młodszych klasach), o zasadach współżycia społecznego nawet nie wspominam. Komentarze co do strajku nauczycieli pokazują dobitnie, jakie mamy społeczeństwo, każdy chce żebyś zdechł pod płotem. Dlatego ja dziękuję, byle do wakacji i fajrant!

     • 26 20

     • (2)

      Dawaj oba kwitki na skan i się pochwal...

      • 11 5

      • Przed tobą ma się tłumaczyć? (1)

       Chyba coś ci się pomyliło? To jest rak oświaty - znafffcy od pracy i zarobków innych.

       • 4 4

       • Wyładowują tak własne życiowe frustracje, nic więcej.

        • 1 0

     • (1)

      Nauczyciel dyplomowany chyba wie, jak się pisze po polsku...jesteś niewiarygodny.

      • 9 6

      • Pewnie

       matematyk albo biolog, na pewno nie polonista. Chociaż zdarzają się i poloniści, którzy nie znają zasad pisowni w języku polskim. Efekt doktryny mówiącej, że każdy może skończyć studia i każdy może być nauczycielem. A co chwilę okazuje się, że nie każdy. Ta hucpa, nazywana strajkiem, bardzo dobitnie to pokazała.

       • 5 2

     • Nauczycielu dyplomowany, zapominałeś dodać że jesteś święta krową, nie do ruszenia aż do emerytury. Bez stresu, bez bezrobocia, z dluuugimi wakacjami. Good Luck

      • 9 5

     • A doliczyles wczasy pod grusza i 13pensje?

      • 7 3

    • co Ty opowiadasz

     chyba nie znasz żadnego nauczyciela dyplomowanego. lub wskaż szkołę, która dyplomowanym płaci 5k?

     • 8 8

    • Tak przynajmniej twierdziła minister Kluzik-Rostkowska

     z czasów PO-PZL. I że podwyżek wciąż nie będzie.

     • 5 1

   • chcesz zmieniac skutek a nie przyczynę? (2)

    d**ilne ramy programowe żle napisane podręczniki ... wolna amerykanka burdel organizacyjny... i poPiSowe rupta co chceta

    • 4 12

    • To teraz już nawet program i podręczniki wam nie odpowiadają ? Co za roszczeniowcy

     • 7 5

    • "rupta"?!

     ki diabeł?

     • 5 1

   • co za bzdury (2)

    Na rękę? A jedyny program w TV jaki oglądasz to TVP1/TVP2?
    Nawet dyplomowany nauczyciel tyle nie widzi. Jak już to brutto :)

    • 5 7

    • Ha! (1)

     Moja przyjaciółka, nauczyciel mianowany, ma emeryturę w wys. netto 2400. Wszystko zależy od tego, ile się pracowało, w jakiej szkole, ile było L4 itd. Ona akurat nie brała zwolnień, skorzystała tylko z dwóch a i to niecałych, urlopów macierzyńskich.

     • 4 0

     • czyli ma więcej od sbekow?

      Jak wróci PO to jej obniży :)

      • 1 1

   • Jestem za! (1)

    Ale musisz wtedy wybudować miejsce do pracy dla nauczycieli, sprzęt komputerowy, papier do drukarek itp. Ale wtedy wywiadówki, telefony itp - wszystko w godzinach pracy - do 16.

    • 7 7

    • Ja za tym jestem.

     Nauczyciel - chcę trzasnąć drzwiami o 16 i spędzić czas z rodziną.

     • 6 0

   • Po południu sam się zajmuj dzieckiem. Ja mam swoje.

    • 1 1

   • poczytaj karte nauczyciela, proponuje art 42
    a potem sie wypowiadaj o reliktach, znawco

    • 0 1

  • jak ważny? przecież i tak nikt nie oblewa?

   • 2 1

  • Nawet nie kumacie ilu nauczycieli podstawowek straci robote we wrzesniu (2)

   I to nie przez strajki. Juz od kilku tygodni sygnalizuja im to dyrekcje szkol. Po prostu od wrzesnia bedzie zdecydowanie mniej klas w podstawowkach niz obecnie i tylu nauczycieli nie bedzie potrzebnych

   • 9 3

   • Jestem Nauczycielem Dyplomowanym

    Mnie nie ruszą

    • 3 2

   • Tak, tak

    tracą pracą od czasu reformy min. Zalewskiej. Nieustająco spotykamy, szczególnie w okolicach mostów, bezrobotnych nauczycieli.

    • 2 2

 • (4)

  i oni są nauczycielami? tak przykład uczniom dają. WSTYD

  • 182 91

  • Brawa dla nauczycieli. (1)

   W Niemczech nauczyciele maja bezwzględny zakaz strajku - lojalność wobec pracodawcy bowiem zobowiązuje. Ale Niemcy, to zacofany kraj. Nie to co tutaj.

   • 11 7

   • zacofance sprowadzili tu krzyzowcow.

    • 4 0

  • wstyd i przykro

   • 1 0

  • W całej Polsce nauczyciele, mimo strajku wspieraja uczniów, cieszą się, że egzamin się odbędzie, tylko tutaj chcieliby aby egzamin się nie odbył i chcą go blokować głupimi, niezbyt lotnymi tekstami :/

   • 3 0

 • kodziarstwo kontratakuje?

  Kodziarze- nauczuciele strajkują tylko tyle godzin dziennie ile mają zaplanowanych godzin np4 i jadą do domu a ty głupi rodzicu martw się sam co zrobić z dzieckiem.Ten strajk to pic na wodę fotomontaż.

  • 181 62

 • Powodzenia

  Wiem, że strajk potęguje stres, który i tak podczas egzaminów jest niemały, więc przede wszystkim życzę, abyście potrafili się skupić na zadaniach i wykonać je najlepiej jak potraficie.

  • 161 2

 • lipa, myślałem że nie nie bendzie egzaminu bo nic nie umiem (4)

  Borniaż co to za strajk?!?

  • 64 25

  • ha ha ha :)

   • 10 1

  • hehe ja niewiem oco im chodzi pale tera szluga za kszakiem zeby facetka nie widziala ladny dzien niema co w szkole soiedziec

   • 6 1

  • Widać, ze nic nie umiesz

   Lepiej zostań w domu.

   • 6 1

  • Ty nieóku

   pisze się Borniasz

   • 5 1

 • opozycja uderza w nasze dzieci (9)

  dlaczego siedzieli cicho przez 8 lat rządów tuska? ostatnia podwyżka (27 zł) była w 2012 roku a następnie tusk zamroził płacę.
  ile wtedy zarabiał Broniarz?

  • 200 52

  • dlaczego Broniarz i nauczyciele nie protestują przeciwko karcie lgbt plus w szkolach? (1)

   • 38 3

   • Dokładnie

    Ta Karta jest bezprawna, tym powinno zająć się znp..

    • 25 0

  • Ile czasu potrzeba, żebście przestali swoją nieudolność tłumaczyć "bo PO"? (2)

   Macie samodzielną większość w sejmie i cichego koalicjanta w postaci Kukizowców. Możecie wszystko. Ale nie, dla was zawsze jest jakaś przeszkoda.

   • 14 30

   • Nie rozumiesz mechaniki polityki. Skoro tak napisalas/napisales

    • 12 1

   • tusk 8 lat leciał na krytyce dwuletnich rządów Prawa i Sprawiedliwości.

    • 26 2

  • Trolle

   W natarciu...

   • 3 15

  • Złe informacje

   • 2 3

  • (1)

   Zamrożone płace były w budżetówce. To fakt. Ale nauczyciele dostawali mimo to. I to łącznie kilkaset złotych brutto (włączając wysługę, dodatki). Wiem, bo pracuję w oświacie w administracji. Gminy podwyższały wynagrodzenia swoim pracownikom administracji i obsługi. Szkoły tzw. resortowe, np. Ministra Kultury dostały na podwyżki w adm. i obsłudze dopiero w tym roku, jak już im ludzi zaczęło brakować do pracy. Każdy kto mógł uciekał do gminnych.

   • 7 11

   • nie kłam. w odróżnieniu od ciebie jestem nauczycielem a nie trollem

    • 10 5

 • strajk (4)

  a gwiazdy z rządu na miesięcznicy i nic sobie z tego nie robią. stop pisuarom brawa dla ludzi co pomagają przy egzaminach

  • 45 137

  • W styczniu pierwszy polecisz zapalić świeczkę budyniowi

   • 24 6

  • to twoja lewacka platforma napedza ten strajk

   • 30 4

  • Tak BOR wtedy bronił naszych przedstawicieli

   Ze doprowadził to tej ogromnej katastrofy dzięki temu ze zginęli przedstawiciele wszystkich ugrupowań szef BORu awansował . takie to byly czasy i już mam nadzieje nigdy nie wrócą...

   • 13 2

  • kodziarstwo kontratakuje?

   Gdzie obiecane 200zeta dla nauczycieli przez budynia?

   • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Lis spokrewniony jest z: