• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gimnazjaliści napisali egzamin mimo strajku. Czwartek niezagrożony

Wioleta Stolarska
10 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
aktualizacja: godz. 14:56 (10 kwietnia 2019)
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.

Trójmiejscy gimnazjaliści napisali pierwszy egzamin. Większość szkół zadeklarowało, że mimo protestu środowy sprawdzian odbył się zgodnie z planem. W ostatnich dniach trwały gorączkowe poszukiwania osób do komisji nadzorujących. Wiele placówek jeszcze we wtorek po południu nie było pewnych, czy uda się zapewnić wymagany skład. Szkoły zakładają, że czwartkowy egzamin nie jest zagrożony. Problem pojawi się w piątek kiedy składy komisji powinny być o 30 proc. większe.



Czy egzaminy powinny odbywać się w czasie strajku?

Aktualizacja godz. 14.50.

- We wszystkich sopockich gimnazjach odbył się egzamin humanistyczny. Przystąpiło do niego 146 uczniów. Liczba pracujących nauczycieli umożliwiła pracę poszczególnych komisji egzaminacyjnych zgodnie z wymaganiami i warunkami określonymi w przepisach prawa oświatowego - poinformowała Anna Dyksińska z sopockiego magistratu.
Aktualizacja godz. 14.10.

W Gdyni egzamin przebiegł bez żadnych zakłóceń, podobnie ma być w najbliższych dniach.

- Dyrektorzy wszystkich gimnazjów w Gdyni zapewniają, że mają zabezpieczone składy komisji i odpowiednie warunki na wszystkie egzaminy, włącznie z piątkiem - poinformowała Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy gdyńskiego magistratu.
Aktualizacja godz. 13.35.

- Z zewnątrz pracowało w komisjach 247 osób, a 184 osoby pochodziły ze szkół. Nadal nie zmieniamy zdania, popieramy nauczycieli w ich strajku, ale dziękujemy też tym wszystkim osobom, które w komisjach pracowały i dały ten egzamin młodym ludziom napisać - mówił Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska. - Chcę podziękować też gimnazjalistom, że zdali dzisiaj swój egzamin z wiedzy, mądrości i również ten życiowy, który przez cały czas będą zdawać - dodał.
Jak powiedział, czwartkowy egzamin nie jest zagrożony, bo składy komisji będą w tej samej liczbie. Problem może pojawić się dopiero w piątek podczas egzaminu z języka obcego, tam w komisjach potrzeba o wiele więcej osób.

- Ze względu na to, że egzamin musi odbywać się w mniejszych salach potrzebujemy około 30 proc. więcej w komisjach - wyjaśnił Kowalczuk.
Oznacza to, że do piątku szkoły muszą znaleźć dodatkowo ok. 130 osób do komisji.

Aktualizacja godz. 12.55.

W Gdańsku, według Systemu Informacji Oświatowej, do egzaminu gimnazjalnego przystąpiło 3375 uczniów - zanotowano kilka nieobecności losowych. Pracę przy obsłudze egzaminów pełniły 163 komisje.

Egzaminy gimnazjalne odbyły się we wszystkich 44 placówkach, a poza drobnymi problemami organizacyjnymi nie zanotowano większych incydentów. W dwóch placówkach egzaminy zostały wydłużone.

Aktualizacja godz. 12.30.

Zakończył się egzamin z zakresu języka polskiego. Szkoły będą teraz przekazywały protokoły z egzaminu do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

Aktualizacja godz. 11.20.

Trwa egzamin z zakresu języka polskiego. Zakończy się o godz. 12.30.

Nie wiadomo jeszcze, czy odbędą się egzaminy w czwartek i piątek. Komisje są jednodniowe. Najtrudniejsza sytuacja będzie w piątek podczas egzaminów językowych. Powinny się one odbywać w małych salach po 15 osób, żeby dobrze było słychać zadania ze słuchu (z płyt). Trudno przeprowadzić taki egzamin w dużej sali gimnastycznej czy na korytarzu dla kilkuset uczniów.

Aktualizacja godz. 9.30.

We wszystkich sopockich gimnazjach o godzinie 9:00 rozpoczął się egzamin humanistyczny. Przystąpiło do niego 146 uczniów.

- Liczba obecnych i pracujących nauczycieli umożliwiła powołanie i pracę poszczególnych komisji egzaminacyjnych zgodnie z wymaganiami i warunkami określonymi w przepisach prawa oświatowego. Egzaminy przebiegają bez zakłóceń - poinformował Piotr Płocki, naczelnik wydziału oświaty.
W jednej z gdańskich szkół osoby pracujące dziś w komisjach nadzorujących egzamin zostały "przywitane" przez szpaler strajkujących w placówce nauczycieli i pracowników szkoły.




Już po godz. 8 przed trójmiejskimi szkołami pojawili się uczniowie, którzy jako ostatni rocznik podchodzą do egzaminu gimnazjalnego. Do sprawdzianu w Trójmieście zgłoszonych zostało 98 szkół - w tym 63 w Gdańsku, 30 w Gdyni i pięć w Sopocie. Łącznie egzamin ma napisać 6 266 uczniów z Trójmiasta - 3880 w Gdańsku, 2164 w Gdyni i 222 w Sopocie.

Ze względu na trwający od 8 kwietnia strajk pracowników oświaty przeprowadzenie egzaminów w wielu szkołach do ostatniej chwili stało pod znakiem zapytania.

- Tak naprawdę do ostatniej chwili nie wiemy, czy będziemy mieli odpowiedni skład, ale wszystko wskazuje na to, że tak. Zmniejszyliśmy liczbę komisji z 10 do pięciu, co pozwoli nam spełnić nowe wymagania - mówiła Monika Wojtowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Gdańsku.
Na stronie placówki już wcześniej pojawiła się informacja, żeby gimnazjaliści stawili się na godz. 8:30 z legitymacjami szkolnymi.

- Proszę, przyjdźcie rano do szkoły na egzamin gimnazjalny. Nawet jeżeli on się nie odbędzie, to tylko wtedy będziecie mieć prawo do egzaminu w innym terminie - apelował do gdańskich gimnazjalistów Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych.
Jeszcze we wtorek gdański magistrat informował, że, mimo prowadzonego strajku, w zdecydowanej większości z 44 gimnazjów, egzamin gimnazjalny się odbędzie. Wieczorem udało się skompletować składy komisji w ostatnich trzech placówkach, w których egzamin był zagrożony. Wszystko wskazuje na to, że uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 i Szkoły Podstawowej nr 72 będą mogli napisać sprawdzian dla gimnazjalistów.

Były też szkoły, w których obyło się bez zbędnego stresu.

- Mamy pełne składy i bez problemu zgodnie z planem przeprowadzamy egzamin gimnazjalny - tak, jak zostało to zgłoszone - powiedział Krzysztof Jankowski, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Gdyni.
Dyrektorzy 22 placówek edukacyjnych mieli również zapewnić, że w Gdyni egzaminy gimnazjalne odbędą się pomimo strajku.

  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • W gdyńskich szkołach egzamin odbywa się bez zakłóceń.
  • Dyrektorzy 22 placówek edukacyjnych mieli również zapewnić, że w Gdyni egzaminy gimnazjalne odbędą się pomimo strajku.

Pomaga, kto może



W niektórych placówkach mimo tego, że zdecydowana większość nauczycieli strajkuje egzaminy nie są zagrożone. Pomagają nauczyciele, pedagodzy, przedszkolanki z sąsiednich placówek, albo dzieci przenosi się do większych sal, np. na korytarze czy sale sportowe. Wszystko dzięki nowemu rozporządzeniu. To ono zwiększyło m.in. liczbę uczniów, która może przypadać na jednego nauczyciela podczas egzaminu.

Kuratorium przekonywało, że zgłaszało się wielu chętnych do pilnowania egzaminów, a do akcji włączają się też ich pracownicy z uprawnieniami pedagogicznymi. Jak się okazuje, poszukiwania prowadzono nawet w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.

- Dyrektorzy szkół stają na wysokości zadania i robią wszystko. Ten egzamin musi się odbyć. Szkoły wspierają się wzajemnie, działa kuratorium i my, liczymy, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Ostateczne informacje o przeprowadzonych egzaminach dostaniemy jednak dopiero razem z protokołami - mówiła Irena Łaguna, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku.
Jeśli jednak gdzieś do egzaminu nie dojdzie, to strajk może być potraktowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną jako przypadek losowy i wówczas zgodnie z prawem egzamin gimnazjalny odbędzie się tam w dodatkowym terminie.

  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.

Trzy dni testów



Egzamin gimnazjalny odbywa się w dniach 10-12 kwietnia i składa się z trzech części:
  • 10 kwietnia 2019 (środa) - część humanistyczna - z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie - godz. 9 (60 minut), z zakresu języka polskiego - godz. 11 (90 minut)
  • 11 kwietnia 2019 (czwartek) - część matematyczno-przyrodnicza - z zakresu przedmiotów przyrodniczych - godz. 9 (60 minut), z zakresu matematyki - godz. 11 (90 minut)
  • 12 kwietnia 2019 (piątek) - język obcy nowożytny - na poziomie podstawowym - godz. 9 (60 minut) na poziomie rozszerzonym - godz. 11 (60 minut)

Czytaj też: Ósmoklasisty, gimnazjalny i maturalny. Przed nami miesiące egzaminów

Eksperci przekonują, że ponieważ strajkuje więcej szkół podstawowych niż gimnazjów, w przyszłym tygodniu z egzaminem ósmoklasistów problem może być większy.

Miejsca

Opinie (442) ponad 10 zablokowanych

  • I bardzo dobrze, wszyscy chcieliby 1000 zł podwyzki

    za 18 h ….

    • 57 9

  • powodzenia gimnazjalisci (2)

    Super ze pisza egzaminy,szkoda ze w tak ważnym dniu dla nich nie ma z nimi ich nauczycieli.To tylko jednak utwierdzilo mnie w tym ze nauczycielom zalezy jedynie na kasie,a uczniow swoich maja gdzies.Na te 3 dni mogli zawiesic strajk,no coz kasa ,kasa,kasa,i jeszcze raz kasa sie liczy dla nich.

    • 74 19

    • a po tych trzech dniach będzie można ich znowu bezkarnie olać do następnych egzaminów?

      • 3 2

    • matka

      dlsaczego przy moim dziecku nie nauczyciela tylko zajmuje sie strajkiem zawsze im malo ja tez zarabiam malo

      • 2 0

  • zuchy

    • 15 0

  • Nie lubimy nauczycieli (6)

    Nauczyciele to najbardziej znienawidzona (po politykach) grupa zawodowa w Polsce. Dlaczego? Otóż przez to, że rodzice tak bardzo zostali zaangażowani w szkołę, edukację swoich dzieci, że kiblują z nimi wieczorami odrabiając stertę prac domowych zamiast odpocząć po dniu pracy. I dlatego podczas strajku rodzice nie opowiedzieli się w stu procentach za nimi, tym bardziej, że jedynym postulatem jest wzrost płac. Nie ma mowy o korekcie przeładowanego programu nauczania - to jak my mamy wierzyć, że strajkują dla dobra edukacji i uczniów?!
    Słyszę argument, że to nie nauczyciele tworzą program nauczania, to ja się pytam KTO?? I dlaczego o zmianę tegoż nauczyciele nie walczą?

    • 98 20

    • Jprdl (2)

      Właśnie o to walczą nauczyciele. Warto byłoby przeczytać jednak jakie są ich wymagania. Program jest przeładowany ... a nie oszukujmy się. Nasi rodzice z nami tez siedzieli. Albo tak nas wychowali ze sami mieliśmy poczucie obowiązku. A teraz hodujemy bandę rozpieszczonych bachorow którym się wszystko należy a nauczyciel to d**il i nieudacznik. Poza tym moje dziecko w 1 klasie ma zawsze mniej więcej tyle samo pracy domowej zadanej. Jednego dnia zajmuje mu to 5 minut innego godzinę. Ale czy to wina nauczyciela? Niestety nie. Nauczyciel tylko wskazuje drogę. A dzieciak ma siąść na 4 literat i powtórzyć materiał. Teraz rodzice są wygodni i nie pokazują swoim dzieciom świata. A skąd wiem? Uczulam w gimnazjum. I dzieci nie znały się na zegarku ze wskazówkami... dodawanie dla niektórych to była magia ...

      • 13 10

      • No nie (1)

        A to ciekawe, też mam dziecko w pierwszej klasie i inaczej to wygląda. Pracy jest dużo. I nie jestem matką wychowującą bezstresowo a mój dzieciak tym leniwym, wręcz przeciwnie, jest obowiązkowy i nie pójdzie spać, póki nie odrobi lekcji.
        O postulacie zmiany programu nie słychać nigdzie.

        • 12 2

        • To postuluj.

          Co zrobiłaś sama w tym temacie?

          • 2 6

    • wyedukuj się trochę (1)

      i przeczytaj postulaty, nim zaczniesz prawić swoje opinie wyssane z palca.

      • 1 8

      • Pustolaty?

        • 4 1

    • Napisałeś co wiedziałeś i czym prędzej odleciałeś........ Nauczyciele robią młotku to co im rządy i minister wymyśli . Zapamiętaj sobie na przyszłość zanim napiszesz coś głupiego.

      • 1 3

  • Żałosne (3)

    żałosny to widok dla uczniów i ich rodziców ten szpaler z ubranych na czarno nauczycieli , którzy podobno strajkują o godność a upadlają się dla tysiaka.

    • 100 22

    • To i tak nieźle

      Większość Polaków sprzedała mózgi za 500 złotych.

      • 6 15

    • żałośni są stresuja dodatkowo dzieci my rodzice nigdy im tego nie wybaczymy.ten egzamin to uwieńczenie wysiłku ucznia i każdy szanujacy się nauczyciel powinien byc przy swoim uczniu.macie ich w d*pie i dobrze o tym wiemy udowodniliście to. wstyyyyyyyd

      • 9 3

    • dokładnie...

      skoro strajkują to niech zamkną się w kotłowni, a nie robią szpalery pogrzebowe. Co ma pomyśleć uczeń, który przychodzi zestresowany na egzamin, a wita do banda rozjuszonych hien patrzących złowrogo. Jak to wygląda? Tym chcecie odzyskać szacunek? Phi

      • 4 2

  • Egzamin dla nauczycieli

    To był egzamin dla nauczycieli ,niestety nie zdali . Wstyd i hańba.

    • 98 18

  • hahahhahahhaahha

    despera typu: "proszę księdza może pan dołączy do komisji? to nasza ostatnia nadzieja :( no chodź dwaeśsia złoty dam ci!"

    • 11 37

  • Łamistrajki i pożyteczni idioci (5)

    Egzaminy przeprowadza się siłami łamistrajków (zazwyczaj chodzi o nauczycieli z wiadomymi koneksjami politycznymi), oraz jakimiś kastami uprzywilejowanymi (z tego co czytałem katecheci już podwyżki "wywalczyli"), oraz osobami partyjnymi, które kiedyś nabyły uprawnienia pedagogiczne które nie pracują jako nauczyciele, ale których partia wysłała do przeprowadzenia egzaminów.

    Jedna wielka hucpa i hańba.

    • 22 89

    • Niepożyteczny i**ota!!!!

      • 14 5

    • Każdy ma prawo popierać partię jaką chce może to do was dotrze.Wy agitujecie dzieci tylko na jedną słuszną wkurzaja mnie również wpajanie dzieciom antyklerykalnych pogladów pozwólcie ,że to my rodzice będziemy o tym decydować .wstyyyyd

      • 13 2

    • Żałosny post

      Najchętniej wyrządzilibyście krzywdę tym egzaminowanym dzis dzieciakom.
      Straj trzebabylo zrobic poza okresem egazminacyjnym. I tak nic nie ugraliscie

      • 8 2

    • Co za bzury!

      Nie jestem i nigdy nie byłam "osobą partyjną", mam wykształcenie wyższe pedagogiczne; tylko trudność z poruszaniem się spowodowała, ze nie zgłosiłam się. do pracy w komisji (w życiu zawodowym zawsze w nich zasiadałam). A co do hucpy i hańby - hańbą jest opuszczenie uczniów podczas egzaminów, a hucpą jest ten strajk, kiedy walczy się o podwyżki, żeby "odzyskać szacunek i autorytet". Ktoś używający takiego argumentu nigdy nie zdobędzie ani autorytetu ani szacunku.

      • 7 2

    • Niby kto tu jest pożyteznym i**otą???
      PZN nawet palcem nie kiwnął w sprawie podwyżki gdy PO było u władzy a tajemniczo teraz , przed wyborami, gdy zapowiada się na sromotną porażkę koalicji "wszyscy na jednego" stawia zaporowe żądania finansowe..Cel strajku to wsadzenie kija w szprychy PISowskiemu rządowi a nie jakieś podwyżki. Żałosne jest dla mnie,że inteligencja dała się w to wmanewrować.Jak plan Broniarza wypali i powrócą do rządzenia ci co władzę utracili to podwyżkę ciśnienia co najwyżej zobaczycie.

      • 2 1

  • Matka (4)

    Uczniowie III klasy gimnazjum 49 w Gdańsku w sobotę pomagali nauczycielom przy organizacji konkursu z biologii. Zapytali wychowawczynię co będzie z egzaminami i wiecie jaką uzyskali odpowiedź Od poniedziałku nie jestem waszą wychowawczynią. Tacy właśnie są nauczyciele.

    • 104 12

    • (1)

      To ostatnimi czasy standart, kończący z resztkami etosu tego zawodu

      • 8 0

      • Zapamiętam do końca życia,

        jak niektóre egzaminy zdawały, dzięki trudno dostępnym towarom, w trudnych czasach, "operatywne" studentki. A wiedzy było u nich maluteńko. Czego takie "nauczycielki" mogły nauczyć swoich uczniów?

        • 3 0

    • JOLA

      Zrobiłabym wszystko ,by taka osoba juz nigdy nie była wychowawczynią.Teraz będą o wychowawstwo toczyc wojny zobaczycie ,bo dodatkowa kasa .żałosne

      • 8 0

    • skandal

      • 0 0

  • Powodzenia Gimbazo, dacie radę !

    • 35 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Z jakimi województwami sąsiaduje województwo pomorskie?

 

Najczęściej czytane