• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gimnazjaliści napisali egzamin mimo strajku. Czwartek niezagrożony

Wioleta Stolarska
10 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
aktualizacja: godz. 14:56 (10 kwietnia 2019)
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.

Trójmiejscy gimnazjaliści napisali pierwszy egzamin. Większość szkół zadeklarowało, że mimo protestu środowy sprawdzian odbył się zgodnie z planem. W ostatnich dniach trwały gorączkowe poszukiwania osób do komisji nadzorujących. Wiele placówek jeszcze we wtorek po południu nie było pewnych, czy uda się zapewnić wymagany skład. Szkoły zakładają, że czwartkowy egzamin nie jest zagrożony. Problem pojawi się w piątek kiedy składy komisji powinny być o 30 proc. większe.



Czy egzaminy powinny odbywać się w czasie strajku?

Aktualizacja godz. 14.50.

- We wszystkich sopockich gimnazjach odbył się egzamin humanistyczny. Przystąpiło do niego 146 uczniów. Liczba pracujących nauczycieli umożliwiła pracę poszczególnych komisji egzaminacyjnych zgodnie z wymaganiami i warunkami określonymi w przepisach prawa oświatowego - poinformowała Anna Dyksińska z sopockiego magistratu.
Aktualizacja godz. 14.10.

W Gdyni egzamin przebiegł bez żadnych zakłóceń, podobnie ma być w najbliższych dniach.

- Dyrektorzy wszystkich gimnazjów w Gdyni zapewniają, że mają zabezpieczone składy komisji i odpowiednie warunki na wszystkie egzaminy, włącznie z piątkiem - poinformowała Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy gdyńskiego magistratu.
Aktualizacja godz. 13.35.

- Z zewnątrz pracowało w komisjach 247 osób, a 184 osoby pochodziły ze szkół. Nadal nie zmieniamy zdania, popieramy nauczycieli w ich strajku, ale dziękujemy też tym wszystkim osobom, które w komisjach pracowały i dały ten egzamin młodym ludziom napisać - mówił Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska. - Chcę podziękować też gimnazjalistom, że zdali dzisiaj swój egzamin z wiedzy, mądrości i również ten życiowy, który przez cały czas będą zdawać - dodał.
Jak powiedział, czwartkowy egzamin nie jest zagrożony, bo składy komisji będą w tej samej liczbie. Problem może pojawić się dopiero w piątek podczas egzaminu z języka obcego, tam w komisjach potrzeba o wiele więcej osób.

- Ze względu na to, że egzamin musi odbywać się w mniejszych salach potrzebujemy około 30 proc. więcej w komisjach - wyjaśnił Kowalczuk.
Oznacza to, że do piątku szkoły muszą znaleźć dodatkowo ok. 130 osób do komisji.

Aktualizacja godz. 12.55.

W Gdańsku, według Systemu Informacji Oświatowej, do egzaminu gimnazjalnego przystąpiło 3375 uczniów - zanotowano kilka nieobecności losowych. Pracę przy obsłudze egzaminów pełniły 163 komisje.

Egzaminy gimnazjalne odbyły się we wszystkich 44 placówkach, a poza drobnymi problemami organizacyjnymi nie zanotowano większych incydentów. W dwóch placówkach egzaminy zostały wydłużone.

Aktualizacja godz. 12.30.

Zakończył się egzamin z zakresu języka polskiego. Szkoły będą teraz przekazywały protokoły z egzaminu do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

Aktualizacja godz. 11.20.

Trwa egzamin z zakresu języka polskiego. Zakończy się o godz. 12.30.

Nie wiadomo jeszcze, czy odbędą się egzaminy w czwartek i piątek. Komisje są jednodniowe. Najtrudniejsza sytuacja będzie w piątek podczas egzaminów językowych. Powinny się one odbywać w małych salach po 15 osób, żeby dobrze było słychać zadania ze słuchu (z płyt). Trudno przeprowadzić taki egzamin w dużej sali gimnastycznej czy na korytarzu dla kilkuset uczniów.

Aktualizacja godz. 9.30.

We wszystkich sopockich gimnazjach o godzinie 9:00 rozpoczął się egzamin humanistyczny. Przystąpiło do niego 146 uczniów.

- Liczba obecnych i pracujących nauczycieli umożliwiła powołanie i pracę poszczególnych komisji egzaminacyjnych zgodnie z wymaganiami i warunkami określonymi w przepisach prawa oświatowego. Egzaminy przebiegają bez zakłóceń - poinformował Piotr Płocki, naczelnik wydziału oświaty.
W jednej z gdańskich szkół osoby pracujące dziś w komisjach nadzorujących egzamin zostały "przywitane" przez szpaler strajkujących w placówce nauczycieli i pracowników szkoły.




Już po godz. 8 przed trójmiejskimi szkołami pojawili się uczniowie, którzy jako ostatni rocznik podchodzą do egzaminu gimnazjalnego. Do sprawdzianu w Trójmieście zgłoszonych zostało 98 szkół - w tym 63 w Gdańsku, 30 w Gdyni i pięć w Sopocie. Łącznie egzamin ma napisać 6 266 uczniów z Trójmiasta - 3880 w Gdańsku, 2164 w Gdyni i 222 w Sopocie.

Ze względu na trwający od 8 kwietnia strajk pracowników oświaty przeprowadzenie egzaminów w wielu szkołach do ostatniej chwili stało pod znakiem zapytania.

- Tak naprawdę do ostatniej chwili nie wiemy, czy będziemy mieli odpowiedni skład, ale wszystko wskazuje na to, że tak. Zmniejszyliśmy liczbę komisji z 10 do pięciu, co pozwoli nam spełnić nowe wymagania - mówiła Monika Wojtowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Gdańsku.
Na stronie placówki już wcześniej pojawiła się informacja, żeby gimnazjaliści stawili się na godz. 8:30 z legitymacjami szkolnymi.

- Proszę, przyjdźcie rano do szkoły na egzamin gimnazjalny. Nawet jeżeli on się nie odbędzie, to tylko wtedy będziecie mieć prawo do egzaminu w innym terminie - apelował do gdańskich gimnazjalistów Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych.
Jeszcze we wtorek gdański magistrat informował, że, mimo prowadzonego strajku, w zdecydowanej większości z 44 gimnazjów, egzamin gimnazjalny się odbędzie. Wieczorem udało się skompletować składy komisji w ostatnich trzech placówkach, w których egzamin był zagrożony. Wszystko wskazuje na to, że uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 i Szkoły Podstawowej nr 72 będą mogli napisać sprawdzian dla gimnazjalistów.

Były też szkoły, w których obyło się bez zbędnego stresu.

- Mamy pełne składy i bez problemu zgodnie z planem przeprowadzamy egzamin gimnazjalny - tak, jak zostało to zgłoszone - powiedział Krzysztof Jankowski, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Gdyni.
Dyrektorzy 22 placówek edukacyjnych mieli również zapewnić, że w Gdyni egzaminy gimnazjalne odbędą się pomimo strajku.

  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • W gdyńskich szkołach egzamin odbywa się bez zakłóceń.
  • Dyrektorzy 22 placówek edukacyjnych mieli również zapewnić, że w Gdyni egzaminy gimnazjalne odbędą się pomimo strajku.

Pomaga, kto może



W niektórych placówkach mimo tego, że zdecydowana większość nauczycieli strajkuje egzaminy nie są zagrożone. Pomagają nauczyciele, pedagodzy, przedszkolanki z sąsiednich placówek, albo dzieci przenosi się do większych sal, np. na korytarze czy sale sportowe. Wszystko dzięki nowemu rozporządzeniu. To ono zwiększyło m.in. liczbę uczniów, która może przypadać na jednego nauczyciela podczas egzaminu.

Kuratorium przekonywało, że zgłaszało się wielu chętnych do pilnowania egzaminów, a do akcji włączają się też ich pracownicy z uprawnieniami pedagogicznymi. Jak się okazuje, poszukiwania prowadzono nawet w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.

- Dyrektorzy szkół stają na wysokości zadania i robią wszystko. Ten egzamin musi się odbyć. Szkoły wspierają się wzajemnie, działa kuratorium i my, liczymy, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Ostateczne informacje o przeprowadzonych egzaminach dostaniemy jednak dopiero razem z protokołami - mówiła Irena Łaguna, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku.
Jeśli jednak gdzieś do egzaminu nie dojdzie, to strajk może być potraktowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną jako przypadek losowy i wówczas zgodnie z prawem egzamin gimnazjalny odbędzie się tam w dodatkowym terminie.

  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.

Trzy dni testów



Egzamin gimnazjalny odbywa się w dniach 10-12 kwietnia i składa się z trzech części:
  • 10 kwietnia 2019 (środa) - część humanistyczna - z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie - godz. 9 (60 minut), z zakresu języka polskiego - godz. 11 (90 minut)
  • 11 kwietnia 2019 (czwartek) - część matematyczno-przyrodnicza - z zakresu przedmiotów przyrodniczych - godz. 9 (60 minut), z zakresu matematyki - godz. 11 (90 minut)
  • 12 kwietnia 2019 (piątek) - język obcy nowożytny - na poziomie podstawowym - godz. 9 (60 minut) na poziomie rozszerzonym - godz. 11 (60 minut)

Czytaj też: Ósmoklasisty, gimnazjalny i maturalny. Przed nami miesiące egzaminów

Eksperci przekonują, że ponieważ strajkuje więcej szkół podstawowych niż gimnazjów, w przyszłym tygodniu z egzaminem ósmoklasistów problem może być większy.

Miejsca

Opinie (442) ponad 10 zablokowanych

  • Nauczyciele wstyd !

    Tak się traci szacunek. Zostawiliście dzieci z okrzykim - daj mi 1000zł. Nigdzie na świecie nie ma takich podwyżek od zaraz

    • 17 5

  • Parodia a nie egzamin (1)

    Parodia a nie egzamin. Nauczyciele z komisji nie potrafią zamknąć okien na sali gimnastycznej bo są nie z tej szkoły. Nie wiedzą jak poprawić odpowiedź ( dla osób nie przenoszących odpowiedzi na kartę ) W efekcie dzieciaki pisały egzamin w kurtkach

    • 1 7

    • A co stało na przeszkodzie

      żeby nauczyciele ze szkoły tym się zajęli?

      • 4 0

  • Nie dam rady z czystym sumieniem puścić dziecko na wycieczkę z takimi "wychowawcami" (3)

    • 14 1

    • (1)

      Nie wszyscy nauczyciele strajkują. A szacunek dla nauczycieli, którzy byli i będą ze swoimi uczniami na egzaminach!

      • 3 1

      • szkoda tylko, że do siebie nawzajem szacunku nauczyciele nie mają i dążą do tego aby utrudnić życie nie tylko mającym zdawać egzaminy uczniom ale i innym nauczycielom, którzy chca zaangażować się zorganizowanie dzieciom egzaminów

        • 1 1

    • Nie będziemy płakać, możesz mi wierzyć.

      • 0 1

  • Uczciwość...

    To o tej uczciwości to chyba nauczyciele stojący w szpalerze w jednej z gdańskich szkół napisali o sobie. Jest żal do wychowawców, nauczycieli, w których dzieci wierzyły do ostatniej chwili, wierzyły, że zjawią się na egzaminie...tymczasem ci "uczciwi" nauczyciele szkalowali kolegów z pracy za to, że nie strajkowali i za to, że chcieli przeprowadzić egzamin, być z dziećmi...czuję jakby ci nauczyciele, wychowawcy napluli mojemu zdającemu egzamin dziecku w twarz tym, że zostawili ich na pastwę losu, bo strajk ważniejszy...niestety zachowania niegodne nauczyciela, nieetyczne. Niech ci nauczyciele sami nie zapomną spojrzeć w lustro, tak jak to sami napisali w swoich hasłach wymierzonych w chcących przeprowadzić egzamin. Dublerów by nie było, gdyby sami zainteresowani zachowali się godnie i zasiedli w komisjach, a dzieci nie musiałyby pisać na wielkich salach gimnastycznych. Wstydzilibyście się!

    • 3 1

  • Podwyżka tak ale nie dla wszystkich

    Wielu rodziców gimnazjalistów i ósmoklasistów pisało, że popiera strajk nauczycieli i nic się nie stanie jak egzaminy się nie odbędą albo dzieci napiszą w późniejszym terminie. Ale jednak posłali swoje dzieci na egzamin, czy to nie hipokryzja? Jeżeli tylu was popiera strajk nauczycieli to czemu wasze dzieci pisały lub będą pisać egzaminy??? Ja strajku nie popieram ale dobrzy i zaangażowani nauczyciele powinni zarabiać znacznie więcej. Dlaczego karta nauczyciela chroni osoby, które nie chcą pracować ale zajmują etaty w szkole? Szacunek wielki dla nauczycieli dla których najważniejsi są uczniowie, a takich jest wielu.

    • 3 0

  • Strajk kosztem dzieci, ich nerwów,blokowanie egzaminów ?Nauczyciele - wstyd!

    • 4 1

  • Szacunku do nauczycieli już nie mam.
    Stracili więcej niż im się wydaje. Czuję do nich wstręt i boję się zostawić dzieci pod ich opieką. Zaufania rodziców już nie odbudują.
    Proponuję nie chodzić w przyszłości na zebrania i traktować ich lekcewazaco.
    Każdą najmniejszą uwagę kierować do Kuratorium.

    • 3 1

  • Jak nauczycielom mało...

    To zmieniać zawód się w d*pach pier..i i na czas strajku ani grosza tej patologia nie płacić

    • 1 0

  • Nauczyciele narzekają, że mało zarabiają, ale jakoś żaden nie chce udostępnić zdjęcia lub skanu swojego PIT-a za 2018 r.

    Szczególnie mowa o nauczycielach dyplomowanych których jest ponad 60%, czyli tych najlepiej zarabiających. Nauczyciele należą do jednej z nielicznych grup zawodowych, które otrzymują wynagrodzenie miesięcznie z góry, a nie z dołu. Z dołu płacą im za nadgodziny o które nie trudno przy niskim pensum, czyli tzw. godzinach spędzonych przez nauczyciela przy tablicy, które w Polsce wynosi 18 godzin przy średnim europejskim pensum wynoszącym 26 godzin. Ponadto w Polce jest ok. 4.9 mln uczniów i ok. 700 tys. nauczycieli, czyli średnio na jednego nauczyciela przypada siedmioro uczniów. Pozdrawiam.

    • 0 0

  • A p. Wojtowicz to ta, którą od ponad dwóch lat rodzice próbują odwołać ze stanowiska dyrektora?

    P. Wojtowicz to t,a dzięki której poziom w SP nr 1 spadł do zera, to ta dzięki której w szkole jest chaos, bodajże do listopada brakowało zajęć dodatkowych, to ta pani która zastraszyła większość swoich pracowników i ta, która na spotkaniu z nauczycielami zapowiedziała, że nie mają co marzyć o zmianach, bo jej z dyrektorskiego stołka nikt nie ruszy? To ta, która wyremontowała sobie gabinet dyrektorski a potem robiła zbiórkę na papier toaletowy dla uczniów???

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Science Cafe. Przyszłość zapisana w genach? Epigenetyka w skali

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Do płazów zaliczamy:

 

Najczęściej czytane