Wiadomości

System z PG uniemożliwi podszycie się pod inną osobę

Najnowszy artukuł na ten temat

Politechnika zapewni bezpieczeństwo na statkach Urzędu Morskiego

Weryfikacja tożsamości dzięki układowi naczyń krwionośnych dłoni, profilowi twarzy, głosowi czy podpisowi składanemu specjalnym, biometrycznym długopisem. Naukowcy z Katedry Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej kończą prace nad projektem, który uniemożliwi podszycie się pod inną osobę. Gdański system identyfikacji osób czeka obecnie na wdrożenie, a używaniem go jest już zainteresowany koncern z branży informatycznej.Czy twoim zdaniem, tego rodzaju systemy będą niedługo standardem?

nie, obecne sposoby weryfikacji w zupełności wystarczą 10%
trudno powiedzieć, to zależy od kosztów wdrożenia tej technologii 37%
tak, to kwestia najwyżej kilku najbliższych lat 53%
zakończona Łącznie głosów: 638
"Multimodalny biometryczny system weryfikacji tożsamości" - tak brzmi nazwa projektu realizowanego od ubiegłego roku przez zespół naukowców z Katedry Systemów Multimedialnych na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG. Kierownikiem zespołu jest prof. Andrzej Czyżewski.

Celem projektu jest opracowanie systemu wielopoziomowej weryfikacji tożsamości. Chodzi o opracowanie metod, które uniemożliwią podszycie się pod inną osobę, np. podczas wizyty w banku czy w urzędzie. To jeden z największych eksperymentów badawczych z zakresu biometrii na świecie. Prace nad nim zostały już praktycznie ukończone, a jego efekty czekają na wdrożenie.

Specjalne urządzenia w 60 oddziałach bankowychProjekt był realizowany w ścisłej współpracy z bankiem PKO BP. To właśnie w 60 oddziałach tej instytucji - rozsianych na terenie całego województwa pomorskiego - zainstalowano 100 stanowisk biometrycznych, opracowanych przez gdańskich naukowców. Za pomocą urządzeń zeskanowano w sumie dane biometryczne aż 8 tys. klientów oraz pobrano 200 tys. próbek.

O początku projektu informowaliśmy w styczniu 2017 roku

- System umożliwia automatyczne identyfikowanie i uwierzytelnianie tożsamości klientów banku na podstawie weryfikacji układu naczyń krwionośnych dłoni, kształtu twarzy, brzemienia głosu albo podpisu składanego specjalnym biometrycznym długopisem. Wszystkie wykorzystywane metody identyfikacji integruje komputer stanowiskowy - wyjaśnia prof. Czyżewski.

Nie tylko odcisk palca jest niepowtarzalnyWyjaśnijmy pokrótce, w jaki sposób przebiega pięciostopniowa weryfikacja tożsamości. Należy wyraźnie podkreślić, że - podobnie jak w przypadku stosowanych od wielu lat odcisków palców - każde z kryteriów jest zindywidualizowane i niepowtarzalne. Wbrew pozorom, nie ma dwóch osób o identycznym brzmieniu głosu czy sposobie składania podpisu.

- Biometria naczyniowa pozwala na ekstrakcję cech charakterystycznych układu naczyń krwionośnych dłoni, który jest unikatowy dla każdej osoby. Rejestracja cech odbywa się poprzez naświetlenie dłoni światłem w bliskiej podczerwieni - tłumaczy prof. Czyżewski.
Weryfikacja profilu twarzy odbywa się przy użyciu dwustopniowej technologii. Najpierw wykorzystuje się światło widzialne, a następnie tzw. fotogrametrię laserową, dzięki której wizerunek zostaje zarejestrowany w postaci trójwymiarowej chmury danych.

Schemat funkcjonowania systemu.
Schemat funkcjonowania systemu. mat. pras. PG

Podpis można sfałszować, sposobu jego składania już nieIdentyfikacja głosu prowadzona jest z wykorzystaniem aktywnej metody redukcji szumów, dzięki której rejestracja głosu odbywa się bez żadnych zniekształceń. Natomiast do weryfikacji podpisu wykorzystywany jest bezprzewodowy, wyposażony w czujniki długopis.

- Sam podpis da się podrobić, ale sposobu jego składania już nie. Każdy podpis ma inną dynamikę, inny kąt nachylenia długopisu podczas pisania, inne tempo ruchów, stopień nacisku i ścisku. Dzięki temu, że system integruje aż pięć modalności biometrycznych, znacząco zwiększa się bezpieczeństwo dostępu do poufnych danych bankowych, a podszycie się pod klienta banku staje się praktycznie niemożliwe - wylicza prof. Czyżewski.

Projekt czeka już na wdrożenieWszystkie dane biometryczne klientów banku, którzy wzięli udział w projekcie gdańskich naukowców, są przechowywane w zaszyfrowanej postaci. Tym samym nie ma możliwości, aby nawet po "włamaniu" na serwer, na którym są przechowywane, zostały one wykorzystane przez osoby trzecie.

- Obecnie sprawdzamy, jak system się przyjął. Kasjerzy i klienci banku wypełniają w tym celu ankiety. System czeka teraz wdrożenie. Zainteresowany jest nim już jeden z koncernów z branży informatycznej - uzupełnia prof. Czyżewski.
Projekt "Multimodalny biometryczny system weryfikacji tożsamości" został wyróżniony w konkursie Laur Innowacyjności 2016, zorganizowanym przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT. Oprócz Politechniki Gdańskiej i banku PKO BP, uczestniczy w nim również firma Microsystem. Badania zostały dofinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Opinie (60) ponad 10 zablokowanych

 • Czekam tylko na skanowanie pośladków bo czego to już u człowieka nie zeskanują.

  • 49 4

 • Juz widze skargi klientów

  To trochę dziwny pomysł. Proszę sobie wyobrazić że podchodzę do bankomatu w masce np: tygrysa kto mi zabroni w Polsce chodzić w takiej masce podchodzę do bankomatu a tu ciach nie mogę wypłacić Moich pieniędzy , idę do dobrego prawnika i wypowiadam proces dla takiego banku że nie umożliwia mi wypłaty moich pieniędzy. Pomysł jest dobry na papierze i oczywiście to kolejna idea typu sztuczna inteligencja jacy to my jesteśmy nowocześni i w ogóle większość takich pomysłów na na celu wyłudzenie kasy i tyle w temacie. Kolejny przykład ugryzła mnie pszczoła w policzek i co nie mam prawa wybrać MOICH pieniędzy ??

  • 21 88

 • Wiele wątpliwości

  No nie wiem... każdego dnia nie podpisuję się z tym samym naciskiem czy dokładnie takim samym kątem, jest zależnie od nastroju... jak ktoś przytyje bądź schudnie - zmieni mu się profil - niektórych osób nie jest człowiek w stanie poznać po miesiącach/kilku latach, tak się zmieniają, barwa głosu - a gdy zmieni się po jakimś zabiegu? A gdy wokalista przeciąży struny głosowe bądź zwykle zachorujemy na anginę, zapalenie krtani? Jeszcze będą nas oskarżać, że nie jesteśmy tymi osobami, którymi jesteśmy :)

  • 38 12

 • Nie wszyscy mają tak paskudną gębę, jak Ty, żeby się jej wstydzić.

  • 31 8

 • Ostatecznie chodzi o to, by w połączeniu z resztą systemów

  zobaczyć, czy jesteś w ubikacji, a może kopulujesz z żoną doktoranta z PG.
  Ostatecznie ten, co będzie miał władzę nad takim systemem, będzie mógł umiejscowić dowolną osobą w miejscu przestępstwa. I kto zaprzeczy?

  • 25 8

 • I na pewno pierwszy szeryf tego kraju nie użyje tych danych

  Do ścigania terrorystów, znaczy ludzi, którzy się z nim nie zgadzają...

  • 27 10

 • E tam pierdu pierdu

  Wystarczy w google wpisać jak oszukać urządzenia do rozpoznania twarzy. Życzę miłej lektury

  • 5 5

 • W oddziale banku ostatnio byłem kilka lat temu

  Projekt fajny ale spóźniony o 20 lat jeśli chodzi o banki bo coraz więcej ludzi używa dostęp online tylko. Ale może są obszary gdzie to się przyda jak urzędy czy więzienia

  • 15 3

 • czy wtedy bank weżmie odpowiedzialność za wyłudzone kredyty?

  • 29 1

 • Jaro i Zibi knują i rozlewają tę pisuarową gnojówkę po całym kraju!

  Zwalaliśmy pomniki Gomułki i Bieruta to zwalimy i `kartofla`!

  • 6 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Co jest naturalnym wrogiem mszycy?