Wiadomości

stat

"Tramwaj Zwany Pożądaniem" na ulicach Gdańska. Studenci edukują na temat AIDS

Darmowe przejażdżki po Gdańsku specjalnie oznakowanym tramwajem, gry towarzyskie i konkursy, a także zabawa przy dźwiękach muzyki serwowanej przez didżeja to jedne z wielu atrakcji, jakie czekają nas już w najbliższą sobotę 2 grudnia w ramach imprezy - "Tramwaj zwany pożądaniem", przygotowywanej przez studentów medycyny. Tu jednak nie tylko o rozrywkę chodzi, ale też edukację, dlatego podczas przejażdżki wolontariusze przybliżą podróżnym problematykę zdrowia reprodukcyjnego i AIDS.Czy wykonywałeś kiedyś test na obecność wirusa HIV?

nie, ponieważ mam pewność, że nie jestem zarażony(a)

42%

nie, choć mam świadomość, że mogłe(a)m zostać zarażony(a) w przeszłości

11%

tak, ale na szczęście wynik był negatywny

42%

tak i wynik okazał się pozytywny

5%
"Tramwaj zwany pożądaniem" to coroczny projekt, organizowany przez studentów dla młodych ludzi. Jest on odpowiedzią na na stale zwiększającą się w Polsce liczbę osób zakażonych HIV, czyli ludzkim wirusem upośledzenia odporności, najczęściej dotykającym tych, którzy nie zawsze pamiętają o profilaktyce.

- Chcemy przede wszystkim wzmocnić świadomość, że zakażenie HIV/AIDS czy innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową dotyczy tak naprawdę wszystkich - mówi Monika Garstka, koordynator lokalny projektu "Tramwaj Zwany Pożądaniem". - Dodatkowo mamy też na celu obalenie panującego powszechnie stereotypu, że w największym stopniu zakażeniem HIV/AIDS zagrożone są osoby świadczące usługi seksualne, zażywające narkotyki czy też osoby homoseksualne. Do międzypokoleniowych rozmów o zdrowiu będą zachęcać studenci medycyny Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Warto znaleźć tego dnia czas na rozmowę z kimś, kto podpowie, gdzie można bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania wykonać test na obecność wirusa HIV - przekonuje.
Na "pokładzie" Tramwaju Zwanego Pożądaniem do tańca zagra didżej.
Na "pokładzie" Tramwaju Zwanego Pożądaniem do tańca zagra didżej. fot. mat. prasowe

Impreza, konkursy i pakiet informacji na temat AIDSPodczas trwania akcji specjalnie oznakowany tramwaj będzie poruszał się po gdańskich ulicach, rozwożąc za darmo pasażerów w okolice klubów na terenie Gdańska. Taki przejazd nie będzie jednak należał do przeciętnych - jego wnętrze zostanie specjalnie przygotowane do nowej funkcji.

- Tramwaj posłuży za miejsce osobnej imprezy, w której wziąć udział może każdy znajdujący się aktualnie na przystanku. W środku obecni będą studenci pełniący rolę edukatorów, szerzący świadomość o HIV, AIDS - informuje Magdalena Antoszewska, wiceprezydent ds. marketingu gdańskiego oddziału Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Studentów Medycyny IMSA. - W dzisiejszych czasach bardzo trudno o uwagę młodych ludzi - nie wystarczą ulotki czy plakaty. Jeśli chcemy ich faktycznie czymś zainteresować, musimy się postarać o wiele bardziej. Dlatego właśnie organizujemy akcję "Tramwaj Zwany Pożądaniem". Przez konkursy i dobrą zabawę chcemy edukować młodych na temat niebezpieczeństw jakie niosą za sobą ryzykowne kontakty seksualne. To właśnie szeroko pojęta edukacja jest podstawą profilaktyki chorób zakaźnych, przed którymi chcemy ustrzec nasze społeczeństwo - podkreśla.

"Wielu zakażonych nie ma pojęcia o tym, że są nosicielami"W tramwaju będzie również wiele innych atrakcji - w trakcie przejazdów obecny będzie DJ, a studenci zapewnią również rozrywkę w postaci gier towarzyskich i konkursów.

- Będziemy też zachęcać do wykonywania badań na obecność wirusa HIV, ponieważ wielu zakażonych nie ma pojęcia o tym, że są nosicielami. Pasażerom wręczamy ulotki-bilety, na których można znaleźć adres Punktu Kontrolno-Diagnostycznego. Zaręczam także, że podróż na długo pozostaje w pamięci - mówi Klaudia Szymuś, lokalny koordynator programu stałego ds. Zdrowia Reprodukcyjnego i HIV/AIDS.

Zobacz, jak przebiegała jedna z wcześniejszych edycji tramwaju Zwanego Pożądaniem

Inicjatywa studentów nie jest tylko lokalnym wydarzeniem - podobne akcje są organizowane w wielu większych miastach na terenie całego kraju, gdzie w tramwajach i autobusach z równą skutecznością przyszli lekarze promują odpowiedzialne zachowania.

Tramwaj będzie kursował 2 grudnia w godzinach 17-21.45. Przebieg trasy: Zajezdnia Abrahama - Zamenhofa - Wojska Polskiego - Galeria Bałtycka - Klonowa - Jaśkowa Dolina - Miszewskiego - Politechnika - Opera Bałtycka - Traugutta - Uniwersytet Medyczny - Chodowieckiego - Brama Oliwska - Dworzec Główny - Brama Wyżynna - Śródmieście PKM - Pohulanka - Odrzańska - Chałubińskiego - Sikorskiego - Chełm Witosa.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (49)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Poziom:

Źródła energii odnawialnej to: