Wiadomości

stat

Trójmiejskie uczelnie w prestiżowym rankingu

Trójmiejskie uczelnie wyróżnione w międzynarodowym rankingu
Trójmiejskie uczelnie wyróżnione w międzynarodowym rankingu fot. 123rf.com

Cztery uczelnie z Pomorza zostały wyróżnione przez twórców tzw. Listy Szanghajskiej, czyli zestawienia najlepszych szkół wyższych na świecie. Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański oraz Akademia Morska znalazły się na liście uczelni najlepszych w nauczaniu poszczególnych przedmiotów.Czy wybierając uczelnię wyższą sugerowałe(a)ś się tym, które miejsce zajmuje w rankingach?

tak, ponieważ jest to gwarancja wysokiego poziomu nauczania 23%
przeglądałe(a)m rankingi jedynie z ciekawości 30%
nie, ponieważ nie wierzę w rzetelność tego rodzaju zestawień 40%
nie studiowałe(a)m na uczelni wyższej 7%
zakończona Łącznie głosów: 493
Instytucje naukowe oceniane były w 54 dyscyplinach naukowych, obejmujących takie obszary jak nauki o życiu, nauki ścisłe, medyczne, inżynieryjne i techniczne oraz społeczne. W rankingu oceniane są publikacje naukowe - ich liczba, cytowania, współpraca międzynarodowa, a także liczba artykułów zamieszczanych w najlepszych czasopismach naukowych dla wybranej dyscypliny.

Uniwersytet Gdański znalazł się na liście najlepszych uniwersytetów w dyscyplinie Environmental Science & Engineering (obszar badań i technologii środowiska).

- Uniwersytet Gdański od blisko 30 lat rozwija badania naukowe i działalność akademicką w zakresie nauk o środowisku. Jesteśmy pierwszym Uniwersytetem w Polsce, który powołał ochronę środowiska jako kierunek kształcenia i który uzyskał uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora i doktora habilitowanego w tej dyscyplinie. Na wydziałach Biologii oraz Chemii Uniwersytetu Gdańskiego pracuje kilka znakomitych zespołów badawczych, które zajmują się badaniami wpływu działalności człowieka na środowisko oraz oceną tych działań. Są to między innymi badania w zakresie przeciwdziałania niepożądanym skutkom ekologicznym, wykrywania zanieczyszczeń i opracowywania nowoczesnych technologii zapobiegających tym zanieczyszczeniom. Możemy pochwalić się najlepszymi publikacjami naukowymi z tego obszaru i wysoką liczbą cytowań. Wyróżnienie Uniwersytetu Gdańskiego w tej dyscyplinie w światowym dziedzinowym rankingu szanghajskim świadczy o najwyższym światowym poziomie badań naszych naukowców - podsumowuje prof. Piotr Stepnowski, prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą UG.
W zestawieniu Global Ranking of Academic Subjects 2018 pojawił się również Gdański Uniwersytet Medyczny (miejsce 301-400) w kategorii nauk medycznych w obszarze medycyny klinicznej (Clinical medicine).

Z kolei Politechnikę Gdańską wyróżniono w dyscyplinie Electrical & Electronic Engineering - Inżynieria elektryczna i elektroniczna (miejsce 401 -500). Uczelnia uplasowała się w czwartej setce z wynikiem 31,3 pkt. oraz na 39. miejscu w dyscyplinie Marine/Ocean Engineering (inżynieria morska) z wynikiem 134,3 pkt. W tej samej dziedzinie wyróżniono również Akademię Morską w Gdyni, lokując uczelnię na 42 miejscu.

Zobacz ranking uniwersytetów najlepszych w poszczególnych dyscyplinach.

Uniwersytet Warszawski i Jagielloński w głównym zestawieniuNa głównej Liście Szanghajskiej, która została ogłoszona po raz dziesiąty, znalazły się Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński, które utrzymały swoje pozycje w 4. setce (pomiędzy 301. a 400. miejscem w zestawieniu nie są podawane dokładne pozycje w takich zakresach).

Najlepszą uczelnią świata w Academic Ranking of World Universities (ARWU) po raz 10. okazał się Uniwersytet Harvarda. W pierwszej trójce najlepszych uczelni na świecie znalazły się również dwie inne amerykańskie uczelnie - Uniwersytet Stanforda oraz Massachusetts Institute of Technology (MIT). Wśród europejskich szkół wyższych najlepsze okazały się dwie brytyjskie: Cambridge (miejsce 5.) oraz Oxford (miejsce 10.).

Opinie (83) 6 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ssaki żyją w Bałtyku?