Wiadomości

stat

Trudniejszy dojazd autobusem do szkoły w Kokoszkach

Linia 268 ma przede wszystkim ułatwić dojazd do przystanku PKM, ale na jej trasie znajdują się też lokalne szkoły, których uczniowie chętnie korzystają z minibusów. Nz. ulica Smęgorzyńska.
Linia 268 ma przede wszystkim ułatwić dojazd do przystanku PKM, ale na jej trasie znajdują się też lokalne szkoły, których uczniowie chętnie korzystają z minibusów. Nz. ulica Smęgorzyńska. fot. Karol Woźniak/PSSTM

Od poniedziałku z rozkładu dzielnicowej linii 268 został wykreślony poranny kurs, który umożliwiał wygodny dojazd uczniom ze Smęgorzyna zobacz na mapie Gdańska do nowej szkoły w Kokoszkach zobacz na mapie Gdańska. Teraz, aby dotrzeć do placówki oddalonej o ok. 4-5 km na godz. 8, trzeba skorzystać z autobusu już o godz. 6:53, dzieci więc czekają na zajęcia niemal godzinę. ZTM tłumaczy, że zmiany były konsultowane z radą dzielnicy, a ta dopasowała rozkład do pociągów PKM.Jak rozwiązać problem dojazdu ze Smęgorzyna do nowej szkoły?

przywrócić zlikwidowany kurs autobusu 45%
wprowadzić dodatkowe kursy w godzinach szczytu 31%
nic nie robić, dzieci mogą uczęszczać do szkoły bliżej miejsca zamieszkania 24%
zakończona Łącznie głosów: 356
Linia 268 to jedna z tzw. dzielnicowych linii w Gdańsku, która kursuje dość skomplikowaną trasą między przystankiem Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Gdańsk Kiełpinek zobacz na mapie Gdańska a Smęgorzynem przez Kiełpino Górne, Kokoszki Mieszkaniowe i Przemysłowe oraz Bysewo.

Kursy do Smęgorzyna są nowością, wprowadzoną na początku września br. Wcześniej autobusy miejskie nie docierały w ten rejon Gdańska.

- Zaledwie parę dni temu ZTM oraz prezydent miasta szumnie ogłaszali wydłużenie linii 268, dzięki czemu dzieci zyskały połączenie do szkoły w Kokoszkach. Radość nie trwała jednak długo, ponieważ już w poniedziałek 17 września zmieniono rozkład i zlikwidowano kurs o godz. 7:32, a dzieci, by dostać się do szkoły na lekcje o godz. 8 muszą jechać już o 6:53 i czekać w budynku na pierwszy dzwonek ponad 50 minut - pisze nasz czytelnik.
Urzędnicy Zarządu Transportu Miejskiego w rozmowie z nami przyznają, że również otrzymali pierwsze sygnały o niedogodnościach związanych z nowym rozkładem jazdy. Tłumaczą jednak, że przy jego układaniu zdali się na opinię lokalnej rady dzielnicy.

- Układając rozkłady jazdy konsultujemy się z radami dzielnic. W tym przypadku zastosowaliśmy wprost rozkład jazdy opracowany przez Radę Dzielnicy Kokoszki, ponieważ autobus ten obsługuje wyłącznie tę dzielnicę i to radni najlepiej znają potrzeby lokalnej społeczności - wyjaśnia Zygmunt Gołąb, rzecznik ZTM Gdańsk.
Nowy rozkład jazdy linii 268 został dopasowany do pociągów PKM na przystanku Gdańsk Kiełpinek.
Nowy rozkład jazdy linii 268 został dopasowany do pociągów PKM na przystanku Gdańsk Kiełpinek. fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Linia 268 to przede wszystkim dojazd do PKMRada Dzielnicy Kokoszki tworząc rozkład kierowała się przede wszystkim rozkładem pociągów na przystanku PKM Gdańsk Kiełpinek. Dojazd autobusem do tego przystanku był bowiem najważniejszym argumentem za uruchomieniem zupełnie nowej linii dzielnicowej, finansowanej z budżetu miasta.

- Nie da się zapewnić wszystkim dogodnego rozkładu jazdy, mając do dyspozycji tylko jeden autobus, który na dodatek na pokonanie całej trasy potrzebuje ponad 80 minut. Gdybyśmy mieli do dyspozycji kolejny autobus, wówczas można próbować dopasować kursy także do planów lekcji w szkołach. W obecnej sytuacji wybraliśmy najbardziej oblegane kursy PKM i do nich dostosowaliśmy rozkład jazdy linii 268 - mówi Krzysztof Nowotarski, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Kokoszki.
Czytaj też artykuł z 2016 r.: Nowa linia dla mieszkańców Kokoszek do przystanku PKM

Lepszy rozkład wymaga większych nakładów finansowychRada Dzielnicy Kokoszki zwraca ponadto uwagę, że szkołą rejonową dla mieszkańców Smęgorzyna nie jest nowy obiekt przy ul. Azaliowej, lecz znacznie bliżej położona Szkoła Podstawowa nr 83 w rejonie ul. Stokłosy i Kartuskiej zobacz na mapie Gdańska.

Z budżetu dzielnicy niemożliwe jest także sfinansowanie dodatkowych kursów autobusów, bo ten wynosi zaledwie ok. 54 tys. zł, podczas gdy funkcjonowanie linii 268 przy obecnym rozkładzie jazdy kosztuje rocznie niemal 600 tys. zł.

- Widząc, że rozkład nadal nie spełnia oczekiwań mieszkańców, spotkamy się z RD Kokoszki z propozycjami rozwiązania problemu - zapewnia rzecznik ZTM Gdańsk.
- Prace nad nowym rozkładem, z myślą o dowozie dzieci do szkoły i uwzględniającym kursowanie pociągów na linii PKM, już trwają. Będziemy również rozmawiali z urzędnikami na temat możliwości uruchomienia dodatkowego autobusu na linii - dodaje Nowotarski.

Materiał archiwalny z 2013 r.

Opinie (123) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Żołądź to owoc: