Wiadomości

stat

Trzecia zmiana rektora AWFiS w ciągu trzech miesięcy

Prof. dr hab. Paweł Cięszczyk wybrany na rektora AWFiS.
Prof. dr hab. Paweł Cięszczyk wybrany na rektora AWFiS. mat. AWFiS

Prof. dr hab. Paweł Cięszczyk zdobył mandat zaufania i został wybrany na rektora Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku na kadencję 2020-2024 - poinformowała uczelnia. To trzecia zmiana na tym stanowisku w ciągu zaledwie trzech miesięcy.W środę, 9 stycznia, członkowie Kolegium Elektorów wybrali rektora Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku na kadencję 2020-2024. Do konkursu stanęli dr hab. Wojciech Ratkowski, prof. AWFiS, oraz prof. dr hab. Paweł Cięszczyk.

- Uczelniana Komisja Wyborcza AWFiS potwierdziła, że konkurs wygrał prof. dr hab. Paweł Cięszczyk, zdobył mandat zaufania 18 głosami i został wybrany na rektora Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku na kadencję 2020-2024 - poinformowała Karolina Rogowska, rzecznik prasowy AWFiS.

AWFiS kolejny raz z nowym rektoremTo już trzecia zmiana na stanowisku rektora uczelni w w ciągu zaledwie trzech miesięcy. Czwartkowe głosowanie wynikało z zakończenia kadencji, z kolei poprzednie zmiany były wynikiem decyzji podjętych przez byłego już rektora AWFIS dr. hab. Waldemara Moski.

16 października 2019 roku podczas posiedzenia członków Senatu Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku Moska złożył mandat rektora. Decyzję miał uzasadniać względami zdrowotnymi. Jego obowiązki przejął wówczas 43-letni prorektor ds. studenckich Paweł Cięszczyk, który zapowiedział zorganizowanie wyborów uzupełniających.

7 listopada 2019 roku odbyły się wybory uzupełniające na stanowisko rektora na okres do końca kadencji 2016-2020. Wygrał je dr hab. Waldemar Moska, który postanowił jednak znów zawalczyć o fotel rektora.

- Wobec fali hejtu, która wylała się w ostatnich miesiącach na mnie i innych członków władz uczelni, postanowiłem podać się do dymisji po to, żeby środowisko akademickie dokonało oceny mojej osoby. Gdyby okazało się, że ocena jest negatywna, nie czyniłbym kolejnych starań o funkcję rektora - mówił po wygranej rektor Moska.

Prokuratura bada, czy rektor przekroczył uprawnieniaWe wrześniu ubiegłego roku Prokuratura Okręgowa w Gdańsku rozpoczęła śledztwo w sprawie AWFiS. Według byłych pracowników uczelni rektor i jego zaufani współpracownicy wykorzystują majątek AWFiS, aby wzbogacać się na przyjmowaniu chińskich uczniów. Chodzi o współpracę gdańskiej AWFiS z pekińskim uniwersytetem Beijing Sport University w ramach projektu Belt and Road.

Śledczy sprawdzają, czy rektor AWFiS nie nadużył uprawnień lub też nie dopełnił obowiązków, przez co nie wyrządził znacznej szkody majątkowej. Grozi za to od trzech miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Opinie (67) 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie miasto jest siedzibą władz województwa Pomorskiego?